STP Timișoara Forum: Vagon polizor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Regulile acestei sectiuni:

Aici se discuta despre vechile vehicule care au circulat in orasul nostru . Vor fi poze, descrieri ale etapelor de restaurare, si discutii pe tema asta. NU se va discuta despre tramvaiele, troleibuzele sau autobuzele care au fost aduse ulterior in Timisoara.
Posturi care sunt offtopic (nu corespund criteriilor de mai sus) vor fi sterse.
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Vagon polizor

#1 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 aprilie 2008 - 20:15

Vagon Polizor - linie cale, fabricat de Interprinderea de Transport Timisoara in 1965.
Din cate stiu a fost folosit pe liniile industriale ale Fabricii de bere.

Imagine postata
Imagine postata
0

#2 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 aprilie 2008 - 17:47

Ok, şi care este rolul lui, mai exact?
0

#3 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 15 aprilie 2008 - 18:16

dAImon a spus:

Ok, şi care este rolul lui, mai exact?

Este un un utilitar de linie-cale si provine din modificarea unei locomotive.
Se foloseste la polizarea caii de rulare dupa sudarea sinelor (pentru netezirea suprafetei de rulare) sau pentru eliminarea uzurii ondulatorii (suprafata de rulare uzata "in valuri").
0

#4 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 aprilie 2008 - 18:26

Cum se poate ajunge la muzeu ,si de ce nu se aranjeaza un pic vehiculele expuse ?
daca tot stau de bibelou :twisted: Glumeam dar sincer s-ar putea vopsi si aranja un pic!
0

#5 Useril este offline   Illes Mihai 

  • Moderator: Restaurare Tramvaie
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 08 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:R.A.T.T. - Serviciul Tehnic

Postat 15 aprilie 2008 - 19:22

Pentru clarificare, citez din Monografia RATT din 1999:

"În baza actului de concesiune, întreprinderea avea dreptul de a executa, pe lângă transportul de persoane şi transport de marfă. De la electrificare până în anul 1904, s-au transportat de la Gara Fabrică până la depoul propriu numai vagoanele căilor ferate sosite cu materialul combustibil pentru uzina electrică proprie. Nu s-a făcut transport de marfă pentru alte firme.
În anul 1914 s-a comandat la fabrica de vagoane “Weitzer“ din Arad o locomotivă electrică, livrată în anul 1916. În acelaşi an, refăcându-se linia Gara Fabrică – Calea Buziaşului (dublarea liniei) cu şine grele profil 59,2 kg / m pe această porţiune s-a creat posibilitatea unei circulaţii regulate a vagoanelor căilor ferate.
Fabrica de Bere a fost prima care a construit o linie industrială ce a fost racordată la linia de tramvai, astfel că, începând din data de 8 august 1916, a început transportul de marfă pentru această firmă. În cele 5 luni până la finele anului au fost transportate 26973 t / km.
În anul următor încă 3 firme au fost racordate la linia de tramvai, după cum urmează: Industria Lânii, Fabrica de Ghete “ Turul “ (Banatul) şi Serviciul Salubrităţii Comunale.
Transportul de marfă creşte de la an la an, ajungând ca în anul 1927 să se transporte 240830 t / km, ceea ce conduce la suprasolicitarea locomotivei existente. Din această cauză, în anul 1927, în cadrul Serviciului Tehnic al întreprinderii este proiectată o nouă locomotivă, construcţia ei fiind terminată în anul 1928, în atelierele proprii. Cu două locomotive, în anul 1928 s-au transportat 309698 t / km.
Până în anul 1947 nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, după care apar noi linii industriale şi anume: Guban, Tehnometal, T.R.C.L.B., Combustibilul şi I.T.T. din Calea Buziaşului. În aceste condiţii a fost proiectată şi realizată în atelierele proprii o nouă locomotivă L3, pe patru osii, cu o putere mult mai mare.
În anul 1970 a fost construită o linie ferată din Gara Semenic până la întreprinderile aflate pe platforma industrială din Calea Buziaşului, iar cele două locomotive L2, L3 au fost predate Fabricii de Bere. A treia locomotivă electrică L1 a rămas în cadrul întreprinderii."
0

#6 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2008 - 01:41

cseh_17 a spus:

Cum se poate ajunge la muzeu ,si de ce nu se aranjeaza un pic vehiculele expuse ?
daca tot stau de bibelou :twisted: Glumeam dar sincer s-ar putea vopsi si aranja un pic!
Am înţeles că muzeul este în curtea sediului RATT, dar asta înseamnă depoul Take Ionescu sau cel din Dâmboviţa? Sincerely puzzled.
Reparate, ne-reparate, e bine că sunt. Şi mie mi-ar plăcea să arate mai bine, dar am senzaţia că nu prea sunt resurse umane şi pentru asta --dacă ne gândim totuşi la parcul de vehicule care rulează curent, şi câte reparaţii/întreţinere sunt/este necesară zilnic, aproape pot să mă abţin să critic ... :)
0

#7 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2008 - 01:41

Claudiu a spus:

dAImon a spus:

Ok, şi care este rolul lui, mai exact?

Este un un utilitar de linie-cale si provine din modificarea unei locomotive.
Se foloseste la polizarea caii de rulare dupa sudarea sinelor (pentru netezirea suprafetei de rulare) sau pentru eliminarea uzurii ondulatorii (suprafata de rulare uzata "in valuri").
Mulţumesc pentru informaţii :arrow:
0

#8 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 17 aprilie 2008 - 03:29

dAImon a spus:

Am înţeles că muzeul este în curtea sediului RATT, dar asta înseamnă depoul Take Ionescu sau cel din Dâmboviţa? Sincerely puzzled.

Sediul e pe Take Ionescu , in curtea sediului e muzeul , depoul de pe Take Ionescu este peste drum.
0

#9 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 aprilie 2008 - 15:58

Ciup a spus:

dAImon a spus:

Am înţeles că muzeul este în curtea sediului RATT, dar asta înseamnă depoul Take Ionescu sau cel din Dâmboviţa? Sincerely puzzled.

Sediul e pe Take Ionescu , in curtea sediului e muzeul , depoul de pe Take Ionescu este peste drum.

Mersi ,si trebe programare ,sau etrebe platit?ca am auzit ceva de genul..?
0

#10 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 aprilie 2008 - 18:01

0800 800 146, gratuit şi apelabil EXCLUSIV din reţeaua Romtelecom, numai din Jud. Timiş.
0

#11 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 17 aprilie 2008 - 22:04

Sincer sa fiu tot ce stiu eu este ca este teoretic un muzeu , practic nu stiu , daca as fi stiut l-as fi vizitat , dar poate ne da Florin B un raspuns concret si eu sunt curios de asta.
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2008 - 08:05

Am un raspuns la intrebarea de mai sus: pe moment, oficial nu exista un muzeu al RATT care sa poata fi vizitat. Pentru a intra in circuitul muzeistic RATT ar trebui sa indeplineasca mai multe conditii, pe care momentan nu le indeplineste. Se lucreaza la restaurarea vagoanelor vechi si conducerea intentioneaza ca pe viitor sa deschida acest muzeu, dar deocamdata nu se poate vizita. :)
0

#13 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 18 aprilie 2008 - 13:54

Da... dar aşa cum vin grupuri de ,,prieteni ai tramvaielor" de prin Germania să vada tramvaiele şi depourile nu s-ar putea face la fel şi pt. pasionaţii de tramvaie din ţară?
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2008 - 21:05

Probabil ,intr-un cadru organizat. Trebuie intrebat concret (numar persoane, data, etc.) la Relatii cu publicul. La intrebarea pusa de mine (colegilor de la Relatii cu publicul) in legatura cu muzeul, asta a fost raspunsul oficial.
0

#15 Useril este offline   G-man 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:FAN COURIER :)

Postat 30 aprilie 2008 - 20:10

intr-adevar vagonul polizor a transportat marfa din
gara Timisoara Est pana la Fabrica de bere.
Vagoanele era prreluate de catre acea locomotiva se langa cantonul CFR a ramas o parte din sina si acel semafor de manevra ce avea legatura cu acea sina. Si nu pot sa neglijez catenara ramasa in picioare.
Acest tramvai-locomotiva poate fi considerata o piesa de muzeu!

Aceasta postare a fost editata de G-man: 30 aprilie 2008 - 20:11

0

#16 Useril este offline   Illes Mihai 

  • Moderator: Restaurare Tramvaie
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 08 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:R.A.T.T. - Serviciul Tehnic

Postat 04 mai 2008 - 15:00

Iniţiativa fermă a creării unui Muzeu al RATT (încercări tardive au mai fost) aparţine conducerii actuale al RATT.
Există încurajări şi promisiuni pentru sprijin şi din partea puterii locale. Să vedem ce aduc alegerile ...

Eu am sarcina (deosebit de plăcută pentru mine) să coordonez activitatea de restaurare a mijloacelor de transport ieşite din uz şi recuperabile, ca să avem cu ce "mobila" acest muzeu în devenire.

Fac un apel către toţi forumiştii care deţin documente (fotografii, desene, descrieri, amintiri personale aşternute pe hârtie) cu informaţii despre cum arătau mijloacele de transport în comun din Timişoara de odinioară, să ne pună la dispoziţie măcar nişte copii ale acestora !
Putem crea pentru început un MUZEU VIRTUAL care să ne ajute în munca noastră de viitor.

Cu mulţumiri,

0

#17 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 04 ianuarie 2009 - 12:54

Eu ma gandesc ca s-ar putea face ceva pentru pasionatii de tramvaie,troleibuze si autobuze din judetul Timis. Si pentru cei din tara, care au un domiciiliu sa zicem al bunicii, a matusii sau a unchiului si stau la rude pe perioada vacantei. In vacante, daca nu au ce face sa vina la RATT ca voluntari si sa mestereasca la tramvaiele,troleibuzele si autobuzele vechi, asistati de mecanicii RATT. Sa le aduca in stare de functionare. Iar cand se va deschide muzeul sa fie un muzeu in aer liber care sa ofere vizitatorilor posibilitatea unui Test Drive in interiorul depoului si autobazei.
Cine nu are carnet corespunzator categoriei nu are voie pe drumurile publice insa nu il opreste nimeni sa faca un Test Drive asistat de un vatman/sofer in interiorul depoului sau autobazei.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 04 ianuarie 2009 - 12:58

0

#18 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 ianuarie 2009 - 13:01

Vezi postareaGeorge1000, la 4 Jan 2009, 12:54, a spus:

Eu ma gandesc ca s-ar putea face ceva pentru pasionatii de tramvaie,troleibuze si autobuze din judetul Timis.
[...]
In vacante, daca nu au ce face sa vina la RATT ca voluntari si sa mestereasca la tramvaiele,troleibuzele si autobuzele vechi, asistati de mecanicii RATT. Sa le aduca in stare de functionare.

Ce-ar putea sa "mestereasca" un pasionat de mijloace de transport in comun la un tramvai? Si cum te-ai gandit tu ca cineva fara cunostiinte tehnice in domeniu sa readuca un tramvai defect in stare de functionare?

Aceasta postare a fost editata de Chagall: 04 ianuarie 2009 - 13:06

0

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 ianuarie 2009 - 21:35

Am mai scris undeva: sunt norme stricte de protectie a muncii plus alte conditii care trebuie indeplinite. Spatiul din curtea "muzeului" nu permite nici un fel de "drive-test".
0

#20 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 04 ianuarie 2009 - 22:02

@ chagall Din moment ce sunt pasionati de tramvaie, eu gandeam ca au stuadat carti si au cunostinte tehnice. Biblioteca judeteana le e deschisa si dornica sa ii invete. Nu au un minim de cunostinte tehnice inseamna ca nu sunt pasionati cu adevarat. Si am uitat sa scriu ca daca stiu tehnica si am specificat sa fie asistati de un mecanic insa se pare ca ai sarit peste acest fragment.
@ Florin Acum am inteles.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 04 ianuarie 2009 - 22:06

0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi