STP Timișoara Forum: Strazile de altadata - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strazile de altadata din anii 70-90

#81 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 aprilie 2012 - 01:21

Vezi postareaaristotelro, la 28 aprilie 2012 - 16:06, a spus:

Denumirile de strazi ca instrument de propaganda. O tema de studiu



Vezi postareaWegmann, la 28 aprilie 2012 - 22:43, a spus:

Ia cere la gara unui taximetrist sa te duca in Küttl. Chit ca piata si-a schimbat de n ori numele, te va duce exact acolo.


Acum citeva luni cautam str. Cornelia Salceanu. Stiam ca este situata in zona complexului studentesc dar asta nu m-a ajutat. Am sunat si pe un vecin taximetrist (cu vechime de 20 de ani) si nici el nu stia unde este. Pina la urma am sunat un prieten care lucreaza la o agentie imobiliara dar a aflat de pe google maps. Au schimbat str. Fagului in C.S..

Pt usurarea efortului firmele ar putea sa puna la adresa si denumirea veche a strazii. Sint nascut in Timisoara, dar am ajuns sa caut adrese pe google maps, ca oricum harta din cartile vechi de telefon nu sint valabile. Nici gps-ul offline nu tine pasul cu primaria.

PS: am patit sa fiu intrebat de masina de pompieri aflata in misiune unde este o anumita strada de linga blocul meu dar habar nu aveam. Evident denumirea strazii fusese schimbata iar idiotii care au chemat pompierii au dat numai denumirea noua.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 29 aprilie 2012 - 01:25

0

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2012 - 09:24

As permite primariei sa denumesaca doar strazi construite in mandatul primarului din momentul respectiv, restul raman asa cum erau.
0

#83 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2012 - 15:15

@Doppler...Un sfat...
Data viitoare cand cauti o strada in Timisoara, nu intreba un taximetrist ci suna la dispeceratul unor firme (mai mari) de taxi iar dispecera ii va intreba prin statie pe taximetristii din traseu si astfel sansele sa gasesti o strada cu denumire noua sunt de 100 - 150 de ori mai mari... :slap: :) :lol: ...Iti spun din proprie experienta....
0

#84 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2012 - 17:46

Sau iti pui un iGO cu hartile la zi. :(

Imagine atasata: SC20120501-184225.jpg
0

#85 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2012 - 00:25

Au inceput renovarea cladirii de peste drum de gara:

Imagine atasata: Examinari Pshihologice CFR 4 - 3 mai 2012.JPG Imagine atasata: Examinari Pshihologice CFR 5 - 3 mai 2012.JPG
0

#86 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2012 - 17:44

Am vazut si eu, am si pozat-o, n-am ajuns sa postez nimic, dar sunt extrem de nefericit pentru ca o renoveaza pentru ca acea cladire nu-si mai are rostul si locul acolo. Am mai scris despre ea. Ea trebuia sa fie demolata inca de prin '67 - 68 dar a scapat ca prin urechile acului si atunci, si in '89 cand era mai mult ruinata, repectiv parasita. Dar au venit evenimentele din '89 si a scapat a doua oara. Sunt de acord ca este o cladire (potential) frumoasa dar cum am spus, nu-si (mai) are locul acolo. Sta ca un cacao in fata unei piramide!...
Oricum, imaginea din fata garii este una de doi bani dar cu acea cladire acolo, imaginea este si mai urata indiferent de cum va fi "colorata" cladirea...
Speram s-o demoleze...Daca eram in locul autoritatilor locale, in veci nu le dadeam autorizatie de renovare, doar de demolare...

As face o poza trucata, cum ar arata locul (blocul) fara acea cladire dar nu stiu cum as putea face un astfel de trucaj, pentru ase vedea diferenta...cu ea, fara ea...

Aceasta postare a fost editata de mile: 04 mai 2012 - 17:50

0

#87 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 mai 2012 - 07:48

In alte tari mai rasarite, astfel de cladiri nu sunt demolate, ci mai degraba stramutate in alte locuri.
In opinia mea asta ar fi cea mai eleganta rezolvare. Sunt total impotriva demolarii unei astfel de cladiri.
0

#88 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 mai 2012 - 08:53

Daca ea ar fi fost demolata cand era programata pentru demolare, adica in '67 - '68, cand s-a construit blocul din spatele ei, astazi o vedeam doar in poze vechi. Varianta cealalta era ca blocul sa nu fie construit acolo sau cel putin 10 metri mai in spate. Dar asa s-a ajuns la un rahat arhitectonic-urban.
Si varianta mutarii pica, deoarece ea apartine CFR-ului iar acesta nu va fi deacord sa-si mute cladirea de langa gara in alta parte si pe banii cui? Primaria nu se va implica!...
In cocluzie, s-ar putea ca CFR-ul s-o renoveze si s-o inchirieze pe bani frumosi, fiind o zona cu vad mare...
Am vazut cu totii la televizor ca si in tarile mai rasarite (occidentale) se demoleaza si "valori" mai mari pentru a face loc unor constructii mai necesare fie societatii, fie mediului de afaceri...
Dar daca tii atat de mult la aceasta cladire, ti-as recomanda sa cumperi un apartament la etajul I exact in spatele ei si s-o poti admira (cladirea) in fiecare zi...sau treci macar o data in spatiul dintre cladire si bloc si stai pe loc 10 minute si vei vedea ce priveliste minunata ai...mi-e si mila de acei locatari...
Eu zic ca nu-si mai are rostul si locul acolo...si de mutat n-o va muta nimeni,...
0

#89 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 martie 2013 - 07:44

Timisoara 1936 - ziarul Fruncea :)

Imagine atasata: Fruncea_1936.jpg

POLITIMISOARA - forum druckeria.ro
0

#90 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2013 - 09:24

Da, inca de pe atunci, pietonii erau deranjati de impunerea unor reguli pe care alte state le aplicau de mult. Pietonul vrea sa treaca pe unde-l taie capul, pe drumul cel mai scurt dintre doua puncte. (cum sa ocoleasca 50 de metri?) Daca in anii '40 asa se punea problema, nu ma mira ca sutem atat de in urma fata de cei care traversau de atunci prin locurile marcate, fara sa comenteze prin ziare. -_-
0

#91 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 martie 2013 - 10:24

Nu cred ca stateau lucrurile foarte bine nici prin alte parti. Cand spun asta, am in vedere filmuletele postate chiar pe acest forum, filmulete realizate in perioada interbelica in marile orase americane unde se vedea un haos total pe marile bulevarde, incepand cu mii de pietoni traversand pe unde apucau si doreau, cu trasuri mergand in zig-zag si uneori pe contra sens, cu masini de epoca mergand tot asa, cu tramvaie circuland unul dupa altul prin acea multime, etc.,...Cum am spus, un haos total...

Iar pana la urma, orice constrangere deranjeaza mintea umana, si asta pana in momentul in care ne dam seama ca regulile impuse ajuta la buna functionare a societatii...Cand spun asta, nu am in vedere impuneri prin abuz sau dictatura...

Aceasta postare a fost editata de mile: 29 martie 2013 - 10:25

0

#92 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 mai 2013 - 12:00

Din arhiva familiei (eu eram copil cind au fost facute):

Str. Gh Lazar in 1976:
Imagine atasata: Gh. Lazar 1976.jpg

Circumvalatiunii 1976. Initial culoarea era rosie, data de un curcubeu, dar scanerul (pozatorul) de film a avut alta parere cum trebuie sa faca balansul de culoare.
Blocurile de 4 etaje aveau multe antene si inca nu existau acoperisurile cu tigle (care au fost facute in anii '80), blocurile inalte de pe Circumvalatiunii inca nu erau construite si era doar o antena pt 630KHz.

Imagine atasata: Circumvalatiunii 1976.jpg
4

#93 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 mai 2013 - 13:09

Iata, vedem str. Gh. Lazar care in '76 era facuta pentru viitor, adica "supradimensionata" pentru acea vreme. Iata ca viitorul a ajuns-o din urma si acum a devenit intr-o oarecare masura subdimensionata, si n-au trecut nici 40 de ani de atunci.

Din aceste motive este bine ca idilii orasului sa se gandeasca si la 100 de ani in fata si nu la momentele actuale precum adesea se intampla!!!...
0

#94 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 ianuarie 2014 - 01:25

Vezi postareaDoppler, la 19 iulie 2011 - 15:58, a spus:

Imi aduc aminte articolul din agenda in care era descris proiectul. Trist ca nu s-a mai facut nimic. Defapt inteleg marketingul primariei, ei mizeaza pe cei care merg la vot - pensionarii...

Un clip filmat de mine in 1993. Se poate vedea si Circumvalatiunii fara insule si semafoare (la str. Burebista si Torontalului), intersectia in discutie in configuratia veche, cladirea de linga Primaria Veche inca nu era prabusita (unde este acum hotelul nou si roz), strazi fara sens unic si alte diferente...




Clipul meu a ajuns intr-un articol din adevarul:

Citeaza

O inedită filmare realizată în iunie 1993, dintre-o maşină care se plimba pe străzile din Timişoara, a fost urcată pe canalul Youtube

Înregistrarea de acum 21 de ani începe pe strada Circumvalaţiuni. Cameramanul se află într-o maşină, care după bord pare o Dacia 1300. De-o parte şi de cealaltă a drumului se pot vedea maşinile deţinute atunci de români: 90 la sută erau Dacia în toate variantele sale. 1100, 1300, 1310, 1320, 1325 Liberta, berlină, break sau pick-up. Se zăresc şi Oltciturile, ARO-uri, camioanele Roman, tractoare făcute la Braşov. În intesecţia cu Calea Aradului se văd antenele Radio-Televiziunii, astăzi locul mall-ului, rândul de plopi de pe marginea drumnului, care nici ele nu mai există. Maşina se îndreaptă spre Piaţa Mărăşti, nu înainte să se oprească o clipă în faţa Poligrafiei, încă „în picioare”. Pe drum se văd troleibuzele hodorogite de pe linia 17 şi 18. Îci colo se întrezăreşte şi câte o maşină occidentală. Era perioada când au început să apară în număr mare. Lada şi Skoda erau erau încă din epoca trecută. Un Mercedes „Cobra”, un Fiat, Alfa Romeo, Renault, WV sau un Audi era deja ceva. Blocurile turn din Piaţa Mărăşti, astăzi frumos colorate după reabilitarea termică, încă sunt gri. Este culoarea care domină pe mai toate clădirie. Cameramanul ajunge în Piaţa Unirii. Intră pe strada Ungureanu, care eavea încă sens dublu, ca de altfel toate străzile din zona Cetate. Mult mai târziu ele vor avea sens-unic, iar foarte curând vor deveni pietonale. În faţa fostei redacţii Agenda, încă se vede vechea clădire, e drept dărăpănată, care va fi demolată. În locul ei se va ridica o clădire înaltă cu bun gust, care îmbină arhitectura veche cu cea modernă. În Piaţa Libertăţii circulaţia era intensă. Pe toate cele patru laturi se circula pe sens dublu. Strada Alba Iulia nu era încă pietonală. Maşina cu cameramanul merge spre strada V V Delamarina. De remarcat taxiurile, evident amărâtele Dacii ale românului de rând. Şoferul o coteşte la dreapta, de la Hotel Timişoara, iar apoi la stânga, spre Piaţa 700. Se văd anticele tramvaie Timiş, acele cutii mergătoare pe şine care zdăngăneau din toate încheieturile. De pe strada Brediceanu, iar de acolo din nou pe strada Circumvalaţiunii, de această dată pe ploaie...


Citeste mai mult: adev.ro/mysg14
5

#95 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 ianuarie 2014 - 09:27

V-au cerut acordul?
0

#96 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 ianuarie 2014 - 09:54

Eh, zic ca nu trebuia din moment ce clipul e public iar in articol e inclus clipul original. Ar fi fost grav daca clipul era repostat pe platforma lor video sau pe youtube de alt user... Si la autocarul aprins din Serbia din parcarea Hotel Timisoara au fost televiziuni care au folosit clipul meu (cu precizara sursei, doar youtube).

Ma simt chiar onorat ca au scris un articol despre clipul meu.

Imi pare rau, si ma repet, ca in acea perioada cu putine inregistrari nu am colindat orasul pt a filma. Acum ar fi fost foarte interesante acele imagini...
1

#97 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 ianuarie 2016 - 21:57

Super tare ca pe actuala I.Prayer, mai dainuie inca o tabla ruginita pe care se vede inca numele vechi al strazii: Iosif Rangheț sub care scrie mic: "Militant de frunte comunist"

Imagine atasata: ranghet.jpg

Tabla am vazut-o chiar azi, dar nu m-am pus sa-i fac o poza.
1

#98 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:06

Foarte amuzant. :))

Mie, dintotdeauna, inceputul strazii Preyer de pe Resitei mi s-a parut un "no man's land" sau "no trespassing".
0

#99 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:47

:up_arow: Si pentru ca mi-ai atins un punct nostalgic, mie mi se parea acest loc ca un punct de plecare al unei linii in suburbii...

Am in vedere Linia 3 care o buna bucata de vreme avea capat de linie tocmai in acest loc iar o perioada si Linia 7 avea capat tot aici (nu era in circuit) iar celalalt capat in Balcescu in fata vechii farmacii din colt (unde acum este acel bloc de 6-7 etaje, parca). Nu-mi aduc aminte cum plecau din statie cele doua tramvaie avand in vedere ca linia era una simpla... Probabil ca ultimul sosit, primul plecat din statie...Sau soseau alternativ...

Linia 2 avea bucla pe Resitei iar cei care vroiau sa mearga mai departe cu 3 si 7 se transbordau compostand alte bilete...

Evident ca aceste lucruri se intamplau undeva intre 1970-1975...
0

#100 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 ianuarie 2016 - 21:32

Ca tot veni vorba de strazi vechi, am auzit (vorbind un vecin cu altul) ca pe langa pasajul pietonal din gara de nord (pe sub peroane) mai exista 2 ce traversau gara in totalitate. Unde sunt de nu le-am zarit?

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 19 ianuarie 2016 - 21:34

0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi