STP Timișoara Forum: Strazile de altadata - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strazile de altadata din anii 70-90

#61 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 august 2011 - 18:38

Vezi postareaVisor, la 16 august 2011 - 18:08, a spus:

In viitor va fi din nou. Fabrica se muta de acolo in acest timp.


Un lucru binevenit, mai ales ca si Piata Iosefin se muta de pe strada. :pinochio:
0

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 august 2011 - 19:17

Si drumul acesta ar putea fi deschis traficului fara probleme:

Imagine atasata: ilsa 04.JPG
0

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 august 2011 - 20:13

Pai toata suprafata a fostei fabrici ILSA este luata de Tender (asa stiu eu) si urma sa faca acolo zona NOUA TIMISOARA in care era inclus si mult controversatul TURN de 40 de etaje, prin noua zona sistematizata urmand sa fie trasate si strazi de acces...deci mai mult ca sigur ca nu vom mai vedea in acea locatie "strazile de altadata"...

@dAImon unde ar fi locatia bazinului de inot (si polo), intre benzinarie si blocul turn, putin lateral?...era suficient de mare (intins) acel bazin pentru polo?...Tu ai facut pozele, banuiesc?...

Aceasta postare a fost editata de mile: 16 august 2011 - 20:17

0

#64 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 august 2011 - 21:48

Da, ale mele sunt pozele. Am marcat pe harta cladirea cu bazinul de inot. Din pacate nu stiu care sunt dimensiunile lui si daca ar fi fost suficient pentru a se juca polo acolo sau daca s-a jucat ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ilsa bing.JPG

0

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 aprilie 2012 - 10:48

Iarasi nu stiu daca am nimerit bine topicul....
Vreau sa ma refer la strada Garii si anume cat de aglomerata este in zona garii pana la strada Pop de Basesti iar apoi, desi are 4 benzi este aproape goala pentru ca nu duce nicaieri, este infundata. Si mi se pare absolut normal ca prin construirea unui pasaj peste calea ferata, ea sa duca catre Sanmihaiul Roman, Sanmihaiul German, Uivar, Pustinis si pana dincolo de granita, la Zrenjanin si Novi Sad. Sa nu uitam ca se va intersecta si cu Centura de vest, care va fi in regim de autostrada sau nu ... si se va intersecta si cu podul + pasajul dintre Dambovita - Ronat. Abia atunci isi va gasi si ea menirea ... Deocamdata sta cam goala ...


Imagine atasata: Strada Garii + Republicii 01.JPG

...cate masini vin dinspre gara si ...

Imagine atasata: catre Solventul 01.JPG

...cate merg dincolo de Pop de Basesti, respectiv de la pasarela incolo ... 8 % merg mai departe...
0

#66 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 aprilie 2012 - 09:15

O noua zapacire schimbare de denumiri de strazi:

primaria tm

De exemplu Piata Bihor a fost schimbata in Piata Sfantul Iosif cel nou acum vreo 10 ani, iar acum o sa fie rebotezata din nou in Piata Karlsruhe. Sfantul Iosif cel nou de la Partos o sa fie denumita o alee dintre blocuri.
0

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 aprilie 2012 - 10:36

Sa zicem ca e ok sa denumesti o piata/strada "Sfantul Iosif", dar " Sfantul Iosif cel nou de la Partos" e deja prea mult. :regulamentul:
Asa pot denumi si Piata Badea Cartan: "Badea Cartan cel care călătorit pe jos până la Roma pentru a vedea cu ochii săi Columna lui Traian", ca treaba sa fie clara pentru toata lumea.
0

#68 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 aprilie 2012 - 23:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 aprilie 2012 - 10:36, a spus:

Sa zicem ca e ok sa denumesti o piata/strada "Sfantul Iosif", dar " Sfantul Iosif cel nou de la Partos" e deja prea mult. :)
Asa pot denumi si Piata Badea Cartan: "Badea Cartan cel care călătorit pe jos până la Roma pentru a vedea cu ochii săi Columna lui Traian", ca treaba sa fie clara pentru toata lumea.


Mai bine sa zicem ca nu e OK sa tot schimbi atata numele de strazi... Parca nu ar avea altceva de facut consilierii...
(Cu Iosif cel Nou, asa e numele lui oficial - nu asta e problema. Ce te faci cu Ion Ionescu dela Brad?)

Problema e ca se dezvolta obsesii cu denumirile astea si nu mai are Timisoara ncio identitate. Eu in ultimii zece ani am reusit sa nu mai cunosc orasul. Iau ca exemplu podurile. NICI UNUL nu il recunosc dupa nume.
0

#69 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2012 - 19:15

Mda. Pe bune daca n-as cere amendarea fiecarei primarii ce schimba numele strazilor fara o necesitate foarte evidenta (gen .. sa redenumesti o strada numita Hitler, dupa ce-a trecut razboiul mondial :w00t:(
0

#70 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 aprilie 2012 - 00:03

Urmeaza inca o surpriza de acest fel, in zona Braytim sau Timisoara Sud. Acolo e o strada care din nestiinta a primit numele unui criminal de razboi pe care unii consilieri locali l-au crezut erou (George Stavrescu). Strada va avea placute noi de saptamana viitoare.!!!
0

#71 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 aprilie 2012 - 08:20

Vezi postareaaristotelro, la 21 aprilie 2012 - 00:03, a spus:

Urmeaza inca o surpriza de acest fel, in zona Braytim sau Timisoara Sud. Acolo e o strada care din nestiinta a primit numele unui criminal de razboi pe care unii consilieri locali l-au crezut erou (George Stavrescu). Strada va avea placute noi de saptamana viitoare.!!!

Ati inaintat vreo adresa catre primar in acest sens? Daca s-ar face o evaluare, s-ar demonstra usor ca multi dintre consilierii locali habar n-au despre istoria orasului nostru. Daca unul din ei vine cu initiativa, toti voteaza pe banda rulanta crezand ca subiectul a fost deja diseminat destul. Doar ca de multe ori nu-i asa, ajungandu-se la un umor involuntar in masa din partea lor. Din pacate la fel se intampla si in parlament...
0

#72 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2012 - 19:03

Eu nu reusesc sa gasesc informatii concludente despre personaj, doar ca a fost general. Aveti un link cu detalii?
0

#73 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 aprilie 2012 - 08:07

Vezi postareadAImon, la 21 aprilie 2012 - 19:03, a spus:

Eu nu reusesc sa gasesc informatii concludente despre personaj, doar ca a fost general. Aveti un link cu detalii?


http://www.ushmm.org.../chapter_12.pdf


dar si:

http://e-istorie.ro/...orile-comuniste
http://www.idee.ro/j...history_ro.html
http://www.resursecu...ite/?q=node/112
http://enciclopediar...orghe_Stavrescu
0

#74 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 aprilie 2012 - 08:09

Vezi postareaChagall, la 21 aprilie 2012 - 08:20, a spus:

Ati inaintat vreo adresa catre primar in acest sens? Daca s-ar face o evaluare, s-ar demonstra usor ca multi dintre consilierii locali habar n-au despre istoria orasului nostru. Daca unul din ei vine cu initiativa, toti voteaza pe banda rulanta crezand ca subiectul a fost deja diseminat destul. Doar ca de multe ori nu-i asa, ajungandu-se la un umor involuntar in masa din partea lor. Din pacate la fel se intampla si in parlament...


Nu am inaintat nimic deoarece saptamana viitoare numele acestei strazi DISPARE, deci e de bine. Numai sa nu revina vreun frustrat din CL cu propunerea mai tarziu.
Imi dau seama ca m-am exprimat eliptic in postul anterior. Strada Stavrescu exista de mult timp. Saptamana viitoare vor fi placute noi cu un alt nume, deci se schimba.

Aceasta postare a fost editata de aristotelro: 22 aprilie 2012 - 08:11

0

#75 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 aprilie 2012 - 08:14

"Şase străzi “anonime” au primit nume

Conform unui proiect de hotărâre de Consiliu Local supus aprobării ple­nului C.L.T. Timişoara, şase străzi fără nume, precum şi o piaţă din municipiu au primit denumiri noi. Printre străzile care nu aveau denumiri şi au primit nu­me în urma acestui proiect două tron­soane din Zona Plopi, respectivul tron­sonul străzii Grădinarilor şi tronsonul străzii Cocorilor au fost reunite într-un singur tronson, căruia i s-a atribuit de­numirea Iosif Costinaş, ziaristul şi re­voluţionarul timişorean a cărui moarte în condiţii suspecte nu a fost încă elu­cidată. Propunerea a venit din partea Fundaţiei Naţionale a Revoluţiei din Decembrie 1989 şi e menită să arate aprecierea Timişoarei pentru activita­tea ziaristului de investigaţie, autor al numeroase anchete legate de Revolu­ţia din Decembrie 1989.

Cu aceaşi ocazie, o stradă nouă din zona Ioan Slavici a primit denumirea Dr. Liviu Cigăreanu, fost decan al Baroului de Avocaţi din Timişoara şi prefect de Timiş, în urma propunerii consilierului local Smaranda Popa Radovan.

În zona Ronaţ o stradă cuprinsă între strada Madona şi strada Tacit, şi-a schimbat denumirea din Strada Nou Proiectată în strada Titus Livius, au­torul unei celebre istorii a Romei, “Ab urbe condita”.

O altă stradă fără nume din zona Calea Aradului – Sere, paralelă cu stra­da Tristan Tzara, a primit numele Mar­cel Iancu,fost pictor, arhitect şi eseist originar din România, stabilit ulterior în Israel.

O stradă fără nume din aceeaşi zo­nă a primit denumirea Ans, oraş bel­gian din provincia Liege.
Conform ace­luiaşi proiect, o stradă din zona Calea Martirilor trebuia să-şi schimbe vechea denumire, Gheorghe Stavrescu (gene­ral roman care a fost comandantul Cor­pului 6 Teritorial al Armatei române în cel De-al Doilea Război Mondial, mort în 1951 în Penitenciarul cu regim de maximă siguranţă Aiud, fiind condam­nat la muncă silnică pe viaţă şi degra­dare civică pentru crime de război lega­te de masacrul evreilor din Iaşi), o soli­citare în acest sens fiind trimisă Primă­riei Timişoara de către Ministerul Cul­turii şi Patrimoniului Naţional, respec­tiv Institutul Naţional pentru Studierea Ho­locaustului din România “ Elie Wiesel”. Noua denumirii a străzii este “Arhi­mandrit Teofil Părăian”, propunerea fiind înaintată de Mitropolia Banatului, în semn de preţuire pentru activitatea monahului, care a fost duhovnicul Mă­năstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus şi unul din marii părinţi duhov­ni­ceşti ortodocşi ai României.

Totodată, o stradă nouă fără de­nu­mire din zona Câmpului a primit nu­mele poetului şi omului politic Ioan Alexandru, propunerea fiind înaintată de Forumul Civic Creştin.

Nu în ultimul rând, la propunerea primarului Gheorghe Ciuhandu, Pia­ţa Sfântul Iosif cel Nou (fostă Bihor) îşi schimbă denumirea în Piaţa Karlsruhe, după ce, în urma înfrăţirii dintre cele două oraşe, o piaţă într-un cartier nou al oraşului Karlsruhe a fost denumită Temeswarerplatz (Piaţa Timişoarei).


Propuneri respinse de Prefectură

Odată cu aceste schimbări se mai dorea să se atribuie unei străzi din Timişoara numele scriitorului peruan laureat al premiului Nobel pentru lite­ratură, Mario Vargas Llosa, la pro­punerea Consulatului Onorific al Repu­blicii Peru la Ti­mişoara, iar potrivit unei alte propu­neri discutate, se dorea atribuirea nu­melui Herta Müller, scrii­toarea ori­ginară din România şi fostă re­zidentă a Timişoarei, laureată a Pre­miului No­bel pentru Literatură pe anul 2009, unei străzi din zona Câmpului.

Propunerile au fost respinse, însă, de Prefectura Timiş. “Am convenit cu toţii că, în cazul personalităţilor care încă mai activează, este bine să se mai aştepte. Acesta este singurul motiv pentru care s-a decis respingerea acestor propuneri. Mai sunt persona­lităţi puse pe o listă de aşteptare, pentru atribuirea de denumiri de străzi, şi acesta este uzanţa. Se consideră că este încă prea devreme pentru acest lucru”,ne-a declarat Dan Leopold Ciobotaru, preşedintele Comisiei judeţene privind atribuirea sau schim­barea de denumiri, din subordinea Prefecturii Timiş"
[http://www.timpolis....nas-22298.html]
0

#76 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 aprilie 2012 - 08:46

Citeaza

Mai sunt persona­lităţi puse pe o listă de aşteptare, pentru atribuirea de denumiri de străzi,...



Da, lista de asteptare...asteptam "sa se (mai) elibereze" un loc ca sa punem pe altcineva pe locul respectiv, ca la CIMITIR?...oare ce ne mai asteapta?...
Va dati seama ce preocupari au unii (din primarie sau prefectura), sa caute nod in papura, la o personalitate sau alta, careia i s-a "atribuit" o strada, sa i-o ieie si s-o dea la altu',...Asta da meserie...
Bunaoara, nici n-am aflat (decat cu ceva timp in urma de pe forum) ca pietei Bihor i s-a schimbat numele in Sfantul Iosif cel Nou de la Partos, ca i se schimba din nou numele in Karlsruhe. Da, dusi cu pluta...Oricum, ultima varianta mi se pare mai potrivita, daca m-ar intreba cineva...Dar ce faci cu oamenii de acolo, ii ametesti ca nici ei nu mai stiu pe ce strada (piata) stau...
0

#77 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 aprilie 2012 - 09:28

Cei mai destepti sint cei care au botezat strazile cu numere. Atunci nu mai exista motive ca sa schimbi numele strazilor la schimbarea de regim etc.

In anii '80 exista o strada Zaharina... :wacko:

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 28 aprilie 2012 - 18:42

0

#78 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 aprilie 2012 - 16:06

Denumirile de strazi ca instrument de propaganda. O tema de studiu
0

#79 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 28 aprilie 2012 - 22:43

Ia cere la gara unui taximetrist sa te duca in Küttl. Chit ca piata si-a schimbat de n ori numele, te va duce exact acolo.
0

#80 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 aprilie 2012 - 23:44

Vezi postareaWegmann, la 28 aprilie 2012 - 22:43, a spus:

Ia cere la gara unui taximetrist sa te duca in Küttl. Chit ca piata si-a schimbat de n ori numele, te va duce exact acolo.


Nu si aia veniti din Arad, care se uita la tine ca la felu' 15 chiar si la strazi mai cunoscute ..
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi