STP Timișoara Forum: Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban Complexul feroviar Timisoara

#441 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 februarie 2018 - 21:01

Poate eu sunt cazut in cap, dar asta inseamna viziune? Chiar s-au rezolvat toate problemele in oras? Si inca cate sunt! E ca si cum am incepe constructia unei case direct cu acoperisul, da-o incolo de fundatie! Risipa de bani, chiar daca unii vor spune ca sunt doar 145.000 de RON. Se fac o gramada de studii doar ca sa fie facute, pentru ca apoi peste cativa ani sa vina altii si sa spuna ca nu mai sunt de actualitate. Se aduna o gramada de bani pe tot felul de studii fanteziste, bani care pot fi folositi foarte bine in alte lucrari mult mai importante. Cine raspunde de risipa asta? Si sunt multe alte metode din astea in care se scurg bani care nu par multi la prima vedere, dar se aduna si daca tragi linie pe un an intreg, e o paguba mare. Inclusiv la salarii!

Si eu sunt de parere ca mai degraba ar trebui regandita reteaua de tramvaie, care e paguboasa rau de tot si ar trebui eficientizata. Pe infrastructura actuala a liniilor de tramvai, mai degraba sa se caute solutii pentru ''metrou de suprafata'', linii mai rapide, etc. Ceva de genul cum este la Atena, unde mare parte din ''metroul'' lor este la suprafata. Si mai sunt si alte exemple din Europa.

Pe de alta parte, inteleg ca bugetul orasului o sa fie cu vreo 120 de milioane mai putin ca anul trecut, din motivele bine stiute. E o problema mare asta si imi pare rau sa vad ca primarii din tara nu prea reactioneaza la aceasta problema grava. Sunt o gramada de bani lipsa la buget, iar primarul nostru continua visele sale cu fantana de lumini si figuri. Pai mai bine folosesti banii aia in directia aquaparkului fantezist de care tot vorbesti. Extinde domnule infrastructura rutiera, foloseste banii in directia asta, te chinui de 3 ani cu drumul de pe strada Constructorilor unde nu misca nimic. Sunt atatea proiecte banale care stagneaza din cauza incompetentei si tu vorbesti de metrou? Orasul e de o mizerie de nedescris. Asa mizerie in oras nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut. Rezolva domnule problemele astea de baza. Am avut o iarna calda, inteleg ca in constructii e mai greu de lucrat in perioada asta, desi privatii o fac, dar macar scoate oameni la curatenie. Vreau sa vad actiuni clar ca se amendeaza oameni si firme care fac mizerie. Sunt atatea firme in orasul asta in care in curtea lor este un noroi de nedescris, tot noroiul ala e adus pe drumurile publice. Macar promisiunile din campania din 2012 respecta-le, elimina sursele alea de noroi de care pomeneai, ai avut si idei bune. Sunt campuri intregi care apartin de primarie unde efectiv s-au format gropi de gunoi - un prim exemplu care-mi vine in minte este Blv. Sudului, vizazi de Heaven, in zona bisericii Aletheia, unde sunt convins ca trece zilnic pe acolo. Acolo e ghena de gunoi. Si cate mai sunt prin oras.

Imi cer scuze ca am deviat de la topic, dar efectiv sunt frustrat si poate ca nu e locul potrivit sa-mi revars supararile! Tot sper ca se schimba ceva in bine, tot ma amagesc zilnic, dar sunt din ce in ce mai dezamagit, nu se intrevede nici o speranta de bine, tot sper si nici nu stiu de la cine am aceste sperante, poate doar de la Dumnezeu. Desi ca familie avem si o afacere in Germania, n-am plecat din tara de dragul sotiei si copiilor, sunt foarte atasati de familia largita si prieteni. Unii prieteni imi spun ca sunt cazut in cap. De multe ori stau si ma intreb daca sunt intelept, e ok pentru copiii mei si viitorul lor? As pleca din cauza celor descrise mai sus si din cauza mizeriei efective (la propriu si la figurat) in care ne scaldam in viata de zi cu zi si nu vad cum sa scapam de lucrurile astea prea curand.

Aceasta postare a fost editata de bizone: 15 februarie 2018 - 22:23

7

#442 Useril este offline   gmtro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 01 august 14

Postat 16 februarie 2018 - 00:36

Vezi postareabizone, la 15 februarie 2018 - 21:01, a spus:

Pe de alta parte, inteleg ca bugetul orasului o sa fie cu vreo 120 de milioane mai putin ca anul trecut, din motivele bine stiute. E o problema mare asta si imi pare rau sa vad ca primarii din tara nu prea reactioneaza la aceasta problema grava. Sunt o gramada de bani lipsa la buget, iar primarul nostru continua visele sale cu fantana de lumini si figuri.


niște observații
- principial când statul nu-ți mai ia bani, e foarte bine... ;)
- unii primari au reacționat și au dublat/triplat impozitele pe proprietăți, taxele și amenzile, etc... După proiectul de buget ce tocmai a apărut, noi vom compensa o parte prin amenzi, deci cel mai probabil polițiștii locali vor funcționa de anul ăsta după traditionala "cotă de amenzi" ;)
- veniturile la PMT sunt în scădere de câțiva ani din varii motive. Cert e că în contextul ăsta cele mai toxice pentru noi sunt lipsa fondurilor EU și cheltuielile aiurea - palmieri, părculețe, panseluțe, fântânele... plus investițiile de "succes", ca să amintesc doar "minibusele" electrice - în realitate carturi de golf ;)

Aceasta postare a fost editata de gmtro: 16 februarie 2018 - 00:36

2

#443 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 16 februarie 2018 - 09:56

Eu aș face o comparație cu un singur oraș care într-adevăr are nevoie de metrou (nu Cluj), Belgrad. Are o populație de peste 1 mil, și totuși nu are metrou. Și cu asta cred că am spus multe.

Belgrad e cel mai mare oraș din Europa fără linie de metrou. S-au făcut planuri încă din anii 70, dar uite că nu s-au concretizat și se pare că va mai dura mult până o să apară acest mijloc de transport în urbea sârbă. Când și Timișoara va ajunge la un nivel asemănător, da putem vorbi de linie de metrou, până atunci să se aplice alte variante. Exemplu: Karlsruhe, oraș cu linii de S-Bahn care trec prin oraș în suprateran și prin pasaje subterane, care evită traficul. Acum se construiește metrou în Karlsruhe. Un exemplu bun de urmat.

Sper doar să nu înceapă un concurs stupid Cluj-Timișoara.

#444 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 februarie 2018 - 10:19

Vezi postareaTesla, la 16 februarie 2018 - 09:56, a spus:

Sper doar să nu înceapă un concurs stupid Cluj-Timișoara.


Cred ca acum mai mult timp a inceput ...Imagine postata si e departe de finalitate.
1

#445 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 februarie 2018 - 22:06

La Belgrad in aceste zile se desfășoară campania electorală pentru primăria Belgrad și se vorbește destul de apăsat de realizarea primei linii de metrou și asta mai ales în campania partidului aflat la putere, atât în parlament cat și la guvern și la președinție...Sunt conștienți și ei că au rămas în urmă la acest capitol și din aceste motive cred și eu că se vor apuca de metrou la modul serios...
Au de câțiva ani niste trenuri periurbane...
Populația Belgradului este intre 1,4 și 1,5 milioane....
2

#446 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 418
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 18 februarie 2018 - 15:11

Apropo de Karlsruhe, ei au fost promotorii sistemului de transport tram-train in lume. Acest sistem a insemnat adaptarea vehiculelor de tramvai pentru circulatia pe sectiile feroviare electrificate, vehiculele fiind dotate cu motoare cu dublu voltaj, atât 750v cat si 15kv. Sistemul combină densitatea rețelei feroviare existente cu rețeaua interconectată din interiorul orașului, permițând persoanelor care locuiesc în zonele periurbane să ajungă exact în zona centrală a orașului fără să fie necesară transbordarea acestora în gări. De asemenea, costurile de implementare sunt mult mai mici față de construirea unei rețele noi către zonele vizate. Preluând modelul Karlsruhe, orașul Kassel a realizat o serie de trasee unde utilizează atât vehicule cu dublu voltaj, dar și vehicule hibrid.
Câteva link-uri aici:
https://en.wikipedia...sruhe_Stadtbahn
https://en.wikipedia...assel_RegioTram
Dacă s-ar aplica în Timișoara, am putea conecta comunele periurbane cu centrul orașului printr-o astfel de rețea, constituindu-se un fel de rețea de metrou.
5

#447 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2018 - 22:11

Greu de aplicat in Timisoara si in Romania asa ceva deoarece CFR-ul este stat in stat si nu este dispus la asemenea "amestecaturi"....Apoi, astefel de sisteme trebuie sa fie extrem de sigure, sa functioneze perfect ori daca noi avem probleme cu implementarea unui sistem de anuntare a statiilor in mtc-uri, cum sa speram la cele scrise deasupra...

Personal am ramas uimit cat de bine functioneaza trenurile locale/regionale si nationale in zona Barcelonei, de increngatura de linii nationale spaniole (RENFE) si cele catalane (FGC) unde in mod cert a fost o oarecare colaborare intre cele doua, in stabilirea traseului comun a caii de rulare mergand in paralel pe multe zeci de kilometri si apoi se separa, sau se intersecteaza in mod denivelat,...etc.,...


Nu vom vedea astfel de lucruri in Romania in viitorul decent...de 20-30 de ani...
2

#448 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 755
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 13 februarie 2019 - 15:58

Se pregateste o schimbare in starategia Magistralei feroviare Ten-T care strabate Timisoara, scoaterea liniei in exterior si introducerea unor trenuri urbane.
Este de departe cel mai mare proiect pentru Timisoara si zona Metropolitana, daca va fi acceptat amendamentul obtin automat banii de la guvern pentru studii, argumentele sunt foarte bine punctate cu subiect si predicat.
Deja este in lucru studiul de fezabilitate pentru dublarea liniei din oras, este celebra deja propunerea sensului giratoriu suspendat de la Baader.
Surpiza este ca se cere un studiul de oportunitate care face trimitere directa la introducerea trenurilor urbane, practic ce s-a facut poate ramane si se v-a putea fi folosi pentru circulatia trenurilor urbane dupa modernizare, iar in plus trebuie facut un studiu nou pentru bypass pe care sa treaca Magistrala Ten-T in extariorul orasului. :coolspeak:

sa vedem....subiectul asta trebuia discutat in urma cu zece ani, povestea cu Estacada si metroul au fost greseli grave de abordare ale fostelor administratii locale, cu initiativa asta este posibil sa indreptam in al 12'lea ceas situatia.

Citeaza

Parlamentarii USR de Timiș Nicu Fălcoi și Cătălin Drulă au propus un amendament la Legea bugetului de stat pe 2019 vizând suplimentarea creditelor bugetare cu 5 milioane de lei pentru realizarea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic pentru obiectivul de investiții „Reevaluarea traseului Magistralei Feroviare de transport Ten-T Orient/East-Med în exteriorul Municipiului Timișoara și realizarea unui Studiu de oportunitate pentru trenuri urbane în vederea dezvoltării Polului de Creștere Timișoara”.



tren urban

Aceasta postare a fost editata de corco: 13 februarie 2019 - 16:00

0

#449 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 13 februarie 2019 - 16:12

Hai sa fim seriosi, nu se va intampla nici in timpul vietii celor mai tineri dintre noi
Studii si iar studii, bani sifonati degeaba
3

#450 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 13 februarie 2019 - 23:13

Vorba aceea, 'o ciorba reincalzita'. Acum ceva timp si alesi nostri locali sperau sa scoata linia din oras, apoi ba sa o 'cocoate' pe estacada, ba sa o 'ingroape', CFR nu a dorit nici unul din aceste proiecte, in schimb vor sa faca un studiu de fezabilitate in timp ce la CFR este prevazut proiectul (care e intr-un anume stadiu) despre dublarea liniei Arad-Caransebes si reabilitarea statiilor de pe traseu.
0

#451 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 755
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 14 februarie 2019 - 12:47

Eu o vad ca o completare, daca exista la momentul demararii SF-lui actual se putea decide soarta Magistralei sa ramana sau nu in oras, pe cealalta parte avem in lucru SF-ul pentru modernizarea si dublarea liniei care traverseaza orasul si care poate constitui baza introducerii transportului cu trenul urban.
De fapt acest tren urban ar trebui sa se adreseze direct nevoi unei legaturi rapide cu aeroportul si celelate gari din oras pentru a reduce traficul auto in general.
Probabil doresc sa acceseze aceasi sursa de finantare si pentru finantarea studiului pentru trenul urban. Daca se dovedeste oportun urmeaza SF-ul pentru scoaterea in exterior a liniei actuale care sa cuprinda si racordul cu aeroportul in zona Remetea resp magistrala la Sanandrei, suna futurist rau dar trebuie sa ne hotaram o data la nivel strategiei ce dorim sa facem pe linie de transport feroviar, cu atat mai mult cu cat urmeaza sa vina finantarea de la EU si sa fim pregatiti, greu cuvant
0

#452 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 februarie 2019 - 14:14

Daca n-ar fi USR-ul atat de mic, i-as mai crede...
Aveti o propozitie in textul articolului unde se spune pe fata ca avem de-a face cu o chestiune electorala...

Nu contest ideea ci pe cei care o expun si care nu au nici o putere de decizie...

Uitati-va cum la Bucuresti nu reusesc s-o puna de un metrou pana la Aeroport in cateva decenii, acolo unde este toata puterea statului, si vor reusi doi parlamentari usr sa faca "minuni" in Timisoara...

Treziti-va!...
1

#453 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 14 februarie 2019 - 18:58

Sa fim seriosi cu calea ferata pe estacada, voi nu vedeti de cite luni lucreaza la doua amarite de poduri peste Bega?

cred ca daca isi incordau muschii se gasea o posibilitate ca fiecare por sa fie format dintr-o singura grinda de pe un mal pe altul.


Am vazut ca prin strainatate calea ferata trece bine mersi prin orase.

aici e un studiu, ce ar putea sa faca orasul ar fi sa propuna mai multe strapungeri prin rambleu, cum au facut la Arad cit a fost inchis podul peste Mures.

http://www.anpm.ro/d...db-c8c4f3771ee7
3

#454 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 15 februarie 2019 - 12:48

Nici cei 2 initiatori nu cred in realizarea acestei chestii, e pur electorala, pt voturi
Nici nu merita discutata si pierdut vremea
0

#455 Useril este offline   iepurasu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 17 mai 14

Postat 20 februarie 2019 - 15:36

Decat cate ori mai citesc ceva de linia asta de cale ferata, ba coborata in subteran, ba urcata pe estacada, ma tot intreb: oare edilii nostri timisoreni au auzit de metrou usor sau de monorail ? Nu radeti, asa ceva ar fi mult mai realist, in termeni de finantare desigur. Un metrou usor care sa circule la suprafata, cu traseu partial separat (gard stanga - dreapta) unde permite terenul si zona, eventual cu regim de circulatie prioritar la unele intersectii cu drumuri/ linii tramvai, etc si care sa urce doar in zonele centrale/ ultracentrale pe estacada sau sa coboare in subteran (tunel / tunele scurte, NU sapate cu TBM, ci la zi). S-a gandit cineva la asta ? Dar la un monorail care sa lege Calea Sagului de calea Aradului, de exemplu, via Gara de Nord ? Avantajul major ar fi ca nu depinzi de acea linie CFR cu terenul aferent, poti finanta un astfel de proiect pe faze / etape, finantarea fiind posibila prin accesare de fonduri pe infrastructura mare sau transport - cu unele mici modificari pe la unele ghiduri ale solicitantului, care s-ar face cu putina bunavointa. Ne tot agatam de aceea linie CF, care sunt convins ca va arata tot asa si peste 30 de ani.
3

#456 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 februarie 2019 - 17:05

Vezi postareaiepurasu, la 20 februarie 2019 - 15:36, a spus:

S-a gandit cineva la asta ? Dar la un monorail care sa lege Calea Sagului de calea Aradului, de exemplu, via Gara de Nord ? Avantajul major ar fi ca nu depinzi de acea linie CFR cu terenul aferent,



Ar fi o problema cu traversarea liniei CFR cu acel monorail pentru ca CFR-ul n-ar elibera avizele necesare, el fiind stat in stat!...
Cine raspunde daca un monorail se rastoarna pe linia CFR-ului in momentul in care tocmai trece un tren al sau cu doua, maxim trei vagoane?...E?...V-ati pus aceasta intrebare?...Imagine postata ...

La Sydney tocmai au desfiintat (din pacate! dupa parerea mea) monorail-ul in 2013 parca... Nu pot intelege logica dupa care au desfiintat acest monorail...



1

#457 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 20 februarie 2019 - 22:21

Pe principiul asta, o cisterna care trece pe un viaduct peste calea ferata poate sa cada pe un tren.Sau un tir poate lovi un tren chiar in mers in atitea locuri din tara asta.(apropo oof topic betoanele alea de pe viaductul de pe Calea Sagului nu pun o incarcatura necalculata initial pe el?)

uite aici putea sa loveasca un tren, sa zicem un Desiro

https://www.ziardehu...-ajuns-pe-linii

uite un automotor rasturnat de un camion

http://www.turnulsfa...e-calea-ferata/

asadar nu e chiar asa ca o sa cada un tren peste alt tren.

Uite un monorail care ocupa extrem de putin loc exceptind statiile

https://www.youtube....h?v=ZGLrP5eawdY
0

#458 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 februarie 2019 - 06:04

@timis2

Fii calm!...
Chiar asa de greu se poate observa ironia din postarea mea?...
Este atat de greu de inteles un text format din cateva propozitii simple?...


Oricum, stai linistit, nu vei vedea monorail in Timisoara in viata ta, oricat de tanar esti (sau nu)...
0

#459 Useril este offline   funky 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 21 februarie 2019 - 11:33

Singura solutie fezabila pe care o vad eu este:
- folosirea CF care va fi modernizata de CFR prin proiectul Arad-Caransebes
- CJT+Primaria sa ia fonduri europene pt modernizarea CF Gara de Nord - Freidorf - Calea Sagului - Chisoda - Giroc - Calea Urseni- Calea Buziasului, la standard de 80-120km/ora, in functie de cost
- la fel modernizare si extindere Gara de Est - Giarmata Vii - Aeroport
- Cumparat tot din fonduri europene, niste garnituri electrice eficiente, vedem diferite tipuri prin europa, din ce inteleg, cele mai eficiente ar fi cele gen metroul din new york, cu motoare mai mici pe osie pe fiecere vagon, asa pot circula 4-5 legate la ore de varf sau 1 singur seara dupa 7.

Cu un orar bine gandit, cred ca ar avea clienti, in contextul dezvoltarii zonelor periferice. Corporatistii si elevii ar prefera un asemenea tren sa-i duca rapid din Giroc, unde stau pana in centru sau mall, unde au treaba, decat sa stai in trafic si n-ai unde sa parchezi in centru sau sa te inghesui in autobuzele Giroceana.

Din pacate, la noi e foarte greu de realizat din cauza birocratiei, lipsa de cooperare intre institutii, Min.Transporturilor-CFR-CJT-Primarie. Daca pt o modernizare de un drum judetean, TM-Mosnita, de 4 km, stai 1-2 ani doar pt acord de mediu, suntem fara speranta :(
3

#460 Useril este offline   dylan75 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 05 februarie 14

Postat 12 martie 2019 - 08:13

Planul Urbanistic General al Timișoarei – aprobat la minister: legătură feroviară între aeroport și Gara de Nord

Sursa www.tion.ro
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi