STP Timișoara Forum: Fotografii si filmari aeriene - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fotografii si filmari aeriene EYE IN THE SKY si altii - selectie Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 ianuarie 2014 - 10:50

O tembleitate IMENSA! Oricum am citit legea, eu am inteles putin altceva, dar probabil ca e interpretabila.

Pana una alta, e aici:
0

#42 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 ianuarie 2014 - 11:03

Eu nu gasesc decit 2 motive pentru legea asta aberanta:

- monopolul firmelor de familie ale celor care vor autoriza dronele

- protectia coruptilor la dezvaluirile din presa
0

#43 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 ianuarie 2014 - 13:14

Vezi postareaChagall, la 22 septembrie 2013 - 14:32, a spus:

MHN, mai demarezi ceva cu acest topic?

Nu-mi vine sa cred! Nu am vazut intrebarea pusa in 22 Septembrie :Facepalm_emote_gif:

Legat de noua lege, se pare ca a fost deja publicata in MO, dar sa nu ne grabim sa tragem concluzii.
Stie cineva cum e prin alte tari?
0

#44 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 ianuarie 2014 - 15:05

Ma mir ca nu au interzis si lampioanele...

Este permisa ridicarea unui balon (cu hidrogen) legat cu fir de pescuit la o inaltime si mai mare decit poate sa zboare o drona, sa zicem la 1000 de metri?
0

#45 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 ianuarie 2014 - 17:19

Chagall, cred ca EyeInTheSky a realizat fotografii cu multe dintre obiectivele sintetizate in primul mesaj de pe acest topic.
Trebuie doar ca cineva sa caute in arhivele sale si le puna aici.

In masura timpului disponibil, voi face update cu o selectie dintre acestea, pe parcursul urmatoarelor saptamani.
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2014 - 20:14

Vezi postareaDoppler, la 24 ianuarie 2014 - 11:03, a spus:

Eu nu gasesc decit 2 motive pentru legea asta aberanta:

- monopolul firmelor de familie ale celor care vor autoriza dronele

- protectia coruptilor la dezvaluirile din presa

Mai exista riscul, ca in cazul unei defectiuni, drona sa se prabuseasca pe bunurile cuiva (masina, acoperis, etc) sau chiar sa raneasca persoane, dar asta se putea acoperii cu o asigurare, asa cum scrie si in lege.
Probabil vor introduce si inspectii tehnice, certificate de inmatriculare, etc. -_-
0

#47 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 ianuarie 2014 - 20:26

Un pieton sau biciclist poate sa faca o paguba mai mare decit o drona de 1 kilogram. Iar biciclistii si pietonii sint milioane, dronele citeva. Daca aveau aceasta grija puneau numere de inmatriculare la biciclete si RCA.

Mai degraba o drona poate sa faca concurenta firmelor baietilor destepti.

La noi trebuie autorizatie chiar si pentru un detector de metale, autorizatie care oricum nu iti permite sa cauti comori in siteuri arhelogice.
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2014 - 21:28

Ce arata ei in poza, nu prea cred sa aiba doar un kilogram. Imagine atasata: drona-interzisa-timisoara-eye-in-the-sky-600x250.jpg
A nu se intelege ca sustin o astfel de lege, incerc doar sa gasesc care e logica legiuitorului. Cum spuneam, o simpla asigurare pentru cazul in care drona ar produce daune (un fel de RCA) ar fi suficienta. (cred)

Nu incape comparatie intre nimic ce zboara, indiferent daca are cateva kilograme si o bicicleta. :) Sunt alte norme, alte
reguli.

P.S. Parca imi aduc aminte ca in filmul "National Treasure: Book of Secrets (2007)", pe prietenul lui Cage (Justin Bartha) il amendeaza doi politisti pentru ca utiliza o drona in Paris, deci nu suntem primii cu astfel de reguli. :( (nu cred ca introduceau asta in film, daca regula nu exista si in realitate)

Imagine atasata: 1239905564.jpg In stanga e actorul tinand drona si se vad si politistii in dreapta
0

#49 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 ianuarie 2014 - 21:58

Hai sa fim seriosi... Eu m-as risca in continuoare. Treaba constituie o contraventie nu infractiune. Asta unu. Doi, cati dintre garcea credeti ca vor stii vreoada in intreaga cariera ca exista o astfel de lege?
-1

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2014 - 22:02

Pai nu ar sti daca nu s-ar mediatiza (eu nu stiam pana nu am citit aici)
Sper sa nu se interzica si pozele din PRB, asa cum faceam eu, sau cele cu "prajina" lui Doppler. :rad_masa:
Poate spune careva ca-i violam intimitatea. :crazy:
0

#51 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 24 ianuarie 2014 - 23:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 ianuarie 2014 - 22:02, a spus:

Pai nu ar sti daca nu s-ar mediatiza (eu nu stiam pana nu am citit aici)
Sper sa nu se interzica si pozele din PRB, asa cum faceam eu, sau cele cu "prajina" lui Doppler. :rad_masa:
Poate spune careva ca-i violam intimitatea. :crazy:

PRB de la ce vrea sa vina? Sper sa nu imi interzica si mie ca fac poze cu tableta ca poate ranesc pe cineva cu coatele cand le fac :rad_masa:
Oricum mi-e cam teama sa o scot sa fac poze de teama hotilor cand te vad ca ai asa ceva te trezesti ca iti da in cap pe neasteptate
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 ianuarie 2014 - 00:32

PRB, e platforma ridicatoare, numele propagandu-se de-a lungul vremii de la un utilaj produs la UMT, cred. E masina aceea cu brat hidraulic la care e atasata o platforma/cos in care stau cei ce efectueaza lucrari la inaltime.
0

#53 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 25 ianuarie 2014 - 01:04

Vezi postareacseh_17, la 24 ianuarie 2014 - 21:58, a spus:

Hai sa fim seriosi... Eu m-as risca in continuoare. Treaba constituie o contraventie nu infractiune. Asta unu. Doi, cati dintre garcea credeti ca vor stii vreoada in intreaga cariera ca exista o astfel de lege?

de acord cu tine garcea nu citeste legile ca doar a terminat dreptul..dar nimeni nu ar vrea sa ajunga mediatizat suspectul de serviciu cand va cadea urmatorul elicopter sau avion smurd si explicatia oficiala va da vina pe "infractorul deosebit de periculos" cu drona care a bruiat transmisiile radio.....cine isi asuma riscurile...si le asuma pana la capat
0

#54 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 ianuarie 2014 - 01:42

PRB16 mai precis, imi aduc aminte. Nu am gasit o poza cu varianta Roman:

Imagine postata

Nu stiam ca masina cu nacela este ca xerox pentru copiatoare. Cautind PRB16 am dat de acest anunt:

Imagine atasata: vand-prb-16-m-8742-2.jpg
Vind PRB16
0

#55 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 25 ianuarie 2014 - 03:20

Multumesc pentru raspunsuri nu stiam ce ii acel PRB acum am aflat am vazut si eu asa ceva in timisoara eram mai micut :steag stema poli:
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 ianuarie 2014 - 10:04

Vezi postareaDoppler, la 25 ianuarie 2014 - 01:42, a spus:

Nu stiam ca masina cu nacela este ca xerox pentru copiatoare. Cautind PRB16 am dat de acest anunt:

Pai, avand un PRB mai mare si mai vechi, in dotare, cand s-a cumparat cel nou si mai mic, montat pe un sasiu Mercedes, numele s-a propagat automat de la un utilaj la altul. Cea utilizata in prezent este marca Bizzocchi.

PRB 16 te putea ridica la 16 metri. De aici si cifrele din denumirea produsului.
0

#57 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 ianuarie 2014 - 10:43

Daca pentru o denumire interna nu m-am mirat, in schimb am fost surprins ca in acel anunt (fara succes de mult timp) se foloseste denumirea de PRB16.

Exista pe piata prajini mult mai mari ca a mea:



google: telescopic mast
1

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 ianuarie 2014 - 11:21

Astea ar fi automat interzise. Daca se loveste un avion de ele? :rad_masa: Vei filma live fata uimita a pilotului. :D
1

#59 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2014 - 02:53

Citeaza

...
Mai mult, cererea pentru acordarea spaţiului aerian, pentru aeronave mai grele de 1 kilograme, până la 120 se transmite de către utilizator Autorităţii Aeronautice Civile Române cu cel puţin 45 de zile înainte de data prevăzută pentru folosire.


Timişoreanul Valentin Vâlcu este cel mai cunoscut posesor de dronă din vestul ţării. Mare iubitori de gadgeturi şi tehnologii noi, bănăţeanul şi-a achiziţionat prima dronă anul trecut şi a initiat cu ea proiectul “Eye in the Sky”.

“În 2013 mi-am descoperit o nouă pasiune pe care am împărtăşit-o în cadrul proiectului Eye in the Sky. Fotografia cu ajutorul dronelor este oarecum la început de drum, iar noi, cei din Timişoara suntem printre primii că ne putem mândri cu frumuseţea oraşului fotografiat de la înălţime. Mi-a luat mult să învăţ şi să înţeleg cum funcţioneză drona. Nu e uşor să coordonezi mişcarea de stânga-dreapta, sus-jos”, a declarat Valentin Vâlcu.

Aparatul său zburător a devenit cunoscut în tot oraşul, iar imaginile surprinse au fost virale pe paginile de socializare. A fost nelipsit de la marile evenimente din oraş, a surprins imagini senzaţionale cu Timişoara de la înălţime.

Noua lege vine ca o lovitură necruţătoare pentru Valentin Vâlcu. “Nişte neni care fac legi, s-au gândit ei aşa în grabă, culmea, tocmai după nefericitul accident aviatic ce a avut loc zilele trecute, să dea o lege care, ca orice lege dată în grabă, nu mulţumeste pe toata lumea. În ansablu, o lege privind aeronavele civile motorizate fără pilot la bord sau dronele, este binevenita, deoarece acestea au devenit şi vor deveni în continuare tot mai accesibile şi mai performante. Dar nu îmi vine să cred că interzic filmarea şi fotografierea. Ne întoarcem la epoca de piatră, în epoca comunistă. Am avut de mult timp gânduri de plecare din ţară, dar am stat pentru că mi-a fost bine. Am putut să fac ce doresc. Dar acestă piedică mă va face să mă gândesc mai bine”, şi-a spus oful bănăţeanul.

Valentin Vâlcu are planuri mari. Tocmai construieşte una dintre cele mai performante drone din ţară, pentru a putea obţine imagini de calitate superioară ce se apropie de perfectiune. Acesta va înlocui Go-Pro-ul folosit până acum pe donă cu un DSLR - aparat de fotografiat profesionist si extrem de performant.

“Am vrut să îmbunătăţesc calitate fotografiei de noapte. Această dronă nouă va costa în jur de 5.000 de euro si va fi construita pe unul dintre cele mai performante frame-uri (structuri) de carbon existente la ora actuala, iar cele 6 motoare si elice sunt produse de o firma de top la nivel global, specializata in sisteme de propulsie pentru drone. Sunt cele mai bune piese din lume. E o bijuterie. Pentru a putea monta aparatul de fotografiat DSLR şi pentru realizarea de poze drona trebuie să fie foarte stabilă”, a mai declarat Valentin Vâlcu.

Speriat de ce va urma, Vâlcu a început să studieze legea, a luat legătura cu pasionaţii de drone din Germania şi Austria. Spune că este dispus să facă demersurile pentru autorizaţii, înmatriculări ori pentru alte elemente de identificare, care sunt reglementate şi în Occident, însă nu înţelege pe ce bază se interzice fotografierea aeriană.

“Articolul 5 din lege, la punctul c, se spune că poţi să zbori fără autorizaţie cu o dronă sub un kilogram, cu condiţia să nu pozezi sau să filmezi. În cazul în care masă maximă la decolare mai mare de 15 kg, este nevoie de un permis de zbor naţional emis de Autoritatea Aeronautică Civilă Română sau un document de certificare tehnică echivalent emis de alt stat. Sunt de acord să mă aliniez acestor cerinţe de înmatriculare, permis, cerere de zobr. Dar pe ce bază interzic filmarea, nu ştiu. Se pot cumpăra catapulte cu care lansezi în aer Go-Pro-ul, iar în cădere, când i se deschide paraşuta poţi să filmezi. Există tot felul de dispozitive, trepiede, care se ridică şi la zece metri. Există baloane statice din care se poate face fotografie aeriană. Le vor interzice şi pe alea”, se întreabă Valentin Vâlcu.

Mai mult, acesta îi îndeamnă pe cei care au drone să continue să fotografieze, pentru că nu au cum să fie traşi la răspundere cu o lege făcută pe genunchi.

“Legea e varză, nu are aplicabilitate. Mă doare sufletul că vor să ne îngrădească un drept. În Austria există mai multe clase, între 1-5 kilograme, între 15-150 de kilograme, sunt reglementate zonele, de la sate, la oraşe, locuite, nelocuite, până la prezenţa la manifestări sportive sau culturale. Dar nu interzice nimeni filmarea”, a mai spus Vâlcu.


Citeste mai mult: adev.ro/n00vdu
0

#60 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2014 - 12:12

Cu toate ca apreciam foarte mult pozele facute de el, cred ca legea trebuie sa existe. E peste tot in Europa si e normal sa fie si la noi. Am gasit articolul acesta pe tema drone/filmare si din cate am observat cam peste tot e interzis sa filmezi fara autorizatie (asta apropo si de plecarea lui in lume).

Eu sunt convins ca el nu face lucruri rele dar mie nu mi-ar conveni sa ma filmeze unul cu drona toata ziua.
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi