STP Timișoara Forum: Fluidizarea accesului in vehicule - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

Fluidizarea accesului in vehicule

#61 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 aprilie 2010 - 17:09

Vezi postareaAMD, la 26 aprilie 2010 - 23:39, a spus:

caduca... ce limbaj elevat avem. :jos:
v-ati gandit ca nu toti sunt asa nepasatori ca dv? n-a spus nimeni sa-i bateti pe vandali, e suficient ca validatorul e langa sofer, ca sa-l fereasca cat de cat de vandalizari (n-ati vazut ce se intampla cu cele din remorca tramvaielor?)

Domnule AMD, să înţeleg că limbajul elevat este apanajul exclusiv al unor categorii intelectuale favorizate? Din câte ştiu, cunoaşterea limbii române nu îi este interzisă nimănui. :ph34r:
Se pare că vă aflaţi într-o totală necunoştiinţă de cauză, atunci când vorbiţi de nepăsarea şoferului. Pt mai buna dvs informare, vă aduc la cunoştinţă faptul că şoferii sunt preocupaţi în majoritatea situaţiilor, de toate câte se întâmplă pe porţiunea de drum aflată în faţa lor. Întâmplător, din acest motiv, se şi numesc conducători auto.
ȘOFÉR, șoferi, s.m. Persoană care conduce un automobil sau un autobuz. – Din fr. chauffeur.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 27 aprilie 2010 - 17:12

0

#62 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 27 aprilie 2010 - 19:01

nu are rost sa epatati cu acest limbaj (stim si noi sa folosim dictionare online) incercand intimidarea partenerului de conversatie cu el. discutam liber, nu suntem in aula magna a cine stie carei universitati...

un "ȘOFÉR" care e atat de concentrat incat la semafor ii fura cineva roata de rezerva din portbagaj, nu e prea grozav. :ph34r:

concluzia mea (nu veti putea sa-mi schimbati parerea :jos: ): doar ideea ca validatorul e langa sofer, il face pe potentialul vandal sa ezite
0

#63 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 aprilie 2010 - 20:01

AMD, aşa exclami şi-n viaţa reală? "Nu mai vorbi ca din dicţionar, mă!" ? Fiecare se exprimă cum doreşte şi cum este pregătit să o facă. Eu unul personal mă bucur că se contrabalansează discuţiile să zicem .. sterile şi prost formulate generate de alţi membri (vezi Ewaldu.. găseşti tu exemple).

Revenind la topic: poate în autobuze şi firobuze are sens plasarea validatorului de bilete în faţă, datorită şi faptului că şoferul nu are cabină şi deci potenţialul vandal este expus. În schimb vei observa vagoane motor în care toate validatoarele sunt mâzgălite .. cabina fiind închisă vatmanul nu are ce să verifice în cupeu. Totuşi, nu este în sarcina conducătorului mtc-ului să oprească vandalii; sigur, ar fi drăguţ dacă s-ar putea face şi asta, într-un trafic lejer unde dacă nu eşti presat de timp poţi acorda atenţie sporită şi cupeului; dar nu o văd ca pe o obligaţie :jos: Mai degrabă călătorii ar trebui să facă asta, prinderea vandalilor şi anunţarea poliţiei, din motivul simplu că ei sunt mai mulţi şi mai aproape de "acţiune" :ph34r:
0

#64 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 27 aprilie 2010 - 20:16

daca ma exprimam cum ai scris tu mai sus te lasam sa ma certi, dar nu cred ca e cazul. eu ziceam sa vorbim despre subiectul topicului dar daca voi vreti sa citati din enciclopedii si dictionare online, eu v-am lasat... :ph34r:

p.s. exact de autobuze si troleibuze vorbeam (soferi), nu de trambvaie (stiu ca cel care conduce tramvaiul se numeste vatman, nu trebuie sa vina cineva cu citate din dictionar sa-mi explice :jos: )

Aceasta postare a fost editata de AMD: 27 aprilie 2010 - 20:19

0

#65 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 aprilie 2010 - 18:04

Vezi postareaAMD, la 27 aprilie 2010 - 19:01, a spus:

nu are rost sa epatati cu acest limbaj (stim si noi sa folosim dictionare online) incercand intimidarea partenerului de conversatie cu el. discutam liber, nu suntem in aula magna a cine stie carei universitati...

un "ȘOFÉR" care e atat de concentrat incat la semafor ii fura cineva roata de rezerva din portbagaj, nu e prea grozav. ;)

concluzia mea (nu veti putea sa-mi schimbati parerea :eusa_think: ): doar ideea ca validatorul e langa sofer, il face pe potentialul vandal sa ezite

Domnule AMD, nu puţine au fost cazurile în care şmecheraşii de liceu au introdus bilete rupte în validator, chiar sub nasul meu (ca să mă folosesc de o expresie care cred că vă cauzează o deosebită satisfacţie). Pt a putea supraveghea modul în care călătorii îşi fac datoria, ar trebui să conduc autobuzul din poziţia - cu spatele la parbriz - lucru care nu pare a fi tocmai indicat. Nu am încercat până acum această cascadorie, şi nici nu doresc să încep acum punerea ei în aplicare.
În ceea ce priveşte limbajul de care mă folosesc, mă văd nevoit să vă provoc o deziluzie, însoţită probabil de o tristeţe nemărginită. Nu voi recurge la exprimarea în jargon de mahala, doar pt că aşa doriţi dvs. Cu scuzele de rigoare, al dvs.
PS. Trebuie să existe pe undeva o statisitică a deplasărilor maşinilor de intervenţie, în scopul "desfundării" (sună mai bine, nu?) validatoarelor. Şi cred că o consultare a acestei statistici, nu va aduce prea multă bucurie celor din conducerea primăriei şi a RATT.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 28 aprilie 2010 - 19:16

0

#66 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 28 aprilie 2010 - 20:01

aberati in continuare ;)
1. spuneam ca e suficient ca validatorul e langa sofer pentru a face vandalii sa ezite. normal ca se vor gasi printre ei si mai curajosi care nu vor ezita.
2. credeam ca soferul poate arunca o privire in oglinda (am vazut autobuze cu 5-6 oglinzi orientate in mai toate directiile posibile). daca dv. va intoarceti cu spatele la parbriz... :w00t: sper ca la plecarea din statie va uitati totusi in oglinda laterala si nu scoateti capul pe fereastra pentru a va asigura. :eusa_think:
3. dupa cum ati vazut nu am folosit "jargon de mahala" dar nici cuvinte rare cautate prin dictionare online, doar pentru a face parada.

sper ca m-am facut inteles chiar daca n-am folosit citate din wiki, dex, sau vocabularul cu cuvinte rare din clasa a-VI-a

Aceasta postare a fost editata de AMD: 28 aprilie 2010 - 20:04

0

#67 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 aprilie 2010 - 21:52

Vezi postareaAMD, la 28 aprilie 2010 - 20:01, a spus:

aberati in continuare ;)
1. spuneam ca e suficient ca validatorul e langa sofer pentru a face vandalii sa ezite. normal ca se vor gasi printre ei si mai curajosi care nu vor ezita.
2. credeam ca soferul poate arunca o privire in oglinda (am vazut autobuze cu 5-6 oglinzi orientate in mai toate directiile posibile). daca dv. va intoarceti cu spatele la parbriz... :w00t: sper ca la plecarea din statie va uitati totusi in oglinda laterala si nu scoateti capul pe fereastra pentru a va asigura. :eusa_think:
3. dupa cum ati vazut nu am folosit "jargon de mahala" dar nici cuvinte rare cautate prin dictionare online, doar pentru a face parada.

sper ca m-am facut inteles chiar daca n-am folosit citate din wiki, dex, sau vocabularul cu cuvinte rare din clasa a-VI-a

Domnule AMD, pt că nu ţin cu tot dinadinsul să perpetuăm această polemică inutilă atât nouă, cât şi forumului, propun să restrângem dialogul la subiectele care privesc strict problematica transportului în comun. Trec cu seninătate peste modalitatea prea puţin elegantă în care aţi ales să mă trataţi, şi vă asigur de întreaga-mi viitoare consideraţie. Sper ca din acest moment, să putem face uitate divergenţele lexicale, şi să ne axăm în principal, pe logică şi raţionalitate atunci când abordăm din unghiuri proprii (şi foarte probabil, diferite) chestiunile legate de problemele care ne frământă.
Cu respect!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 28 aprilie 2010 - 22:23

0

#68 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 aprilie 2010 - 22:32

Ok. Ma bucur ca revenim on topic si nu trebuie sa intervin pe aici. :eusa_think:
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi