STP Timișoara Forum: Portofel electronic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Portofel electronic Tarif de 1,6 RON faţă de 1,5 RON bilet (dublu)

#1 Useril este offline   acker 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 05 iunie 08

  Postat 26 februarie 2010 - 12:01

Bună,

Nu înţeleg de ce plătesc pentru o călătorie cu bilet 1,5 (bilet de două călătorii) iar cu "portofelul electronic" plătesc 1,6 RON. Ar trebui să fie chiar mai ieftin că nu trebuie să mai fie tipărite, nu mai e nevoie să fie date comisioane vânzătorilor de bilete.

Aşa că, de ce să plătim mai mult pentru acest sistem?
0

#2 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 15:39

Un bilet cu o călătorie costă la fel şi pe hârtie şi în portofel (1,6).

Faptul că pe hârtie două bilete însumează 3 ron şi deci preţul per bilet este de 1,5 reprezintă un alt caz. Sigur, ar fi fost drăguţ din partea regiei să ofere o reducere pentru oamenii care încarcă sume mari în portmoneu, dar mai e mult până departe în managementul lor :blush:
0

#3 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 februarie 2010 - 16:58

Vezi postareaDin 26 Feb 2010, 15:39:

Faptul că pe hârtie două bilete însumează 3 ron şi deci preţul per bilet este de 1,5 reprezintă un alt caz.
Come on. E același caz faptul că 10 călătorii costă 15 lei dacă folosești hârtie, și 16 lei pe suport electronic. Biletele cu o singură călătorie sunt cazul excepțional, și după părerea mea ar trebui eliminate pentru că nu au niciun avantaj pentru 90% dintre noi.

Răspunsul probabil e că or să se scumpească în curând biletele.

Aceasta postare a fost editata de dante: 26 februarie 2010 - 17:00

0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2010 - 18:35

Exista intentia de a oferi un discount la cumpararea biletelor electronice, din pacate e nevoie de mai multe aprobari pentru asta.
0

#5 Useril este offline   acker 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 05 iunie 08

Postat 26 februarie 2010 - 23:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 Feb 2010, 18:35, a spus:

Exista intentia de a oferi un discount la cumpararea biletelor electronice, din pacate e nevoie de mai multe aprobari pentru asta.


Nu e vorba de niciun discount încă: vreau să mi se încarce electronic cu 5 * bilet de două călătorii, cum zice cineva mai sus. Oricum suma minimă parcă e de 8 RON, deci nu poți lua un "singur" bilet simplu. Și întotdeauna mi-am luat mai multe bilete duble (pe lângă abonament), că doar stau în Timișoara, merg cu RATT-ul și nu expiră.

Editare ulterioară:
O altă chestie ce aș vrea să o văd, deși probabil o fi mai greu de băgat(=scump dacă se cere de implementat în plus) în software și nu mi-ar aduce cine știe ce economii: dacă îmi încarc portofelul electronic cu 30 RON și se scumpesc biletele banii ăștia să fie folosiți la prețul vechi, că doar deja i-am dat. Nu vreau să am bani în portofel electronic, vreau să am asigurate călătorii. Un software modern ar face asta dar nu-mi fac eu prea mari speranțe că o să văd asta în următorii 10 ani :coolspeak:

Aceasta postare a fost editata de acker: 26 februarie 2010 - 23:38

0

#6 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 23:36

Vezi postareadante, la 26 Feb 2010, 16:58, a spus:

Come on. E același caz faptul că 10 călătorii costă 15 lei dacă folosești hârtie, și 16 lei pe suport electronic. Biletele cu o singură călătorie sunt cazul excepțional, și după părerea mea ar trebui eliminate pentru că nu au niciun avantaj pentru 90% dintre noi.

Eu sunt de acord cu ce spui tu acolo, explicam doar că o unitate costă la fel indiferent de forma achiziţionării. Că pe hârtie există posibilitatea acordării unui discount şi electronic nu (ce ciudat sună, parcă am fi în România) - e exact o altă discuţie şi o pată pe obrazul cui n-a reuşit să rezolve problema încă.

Cum zice şi Acker, să sperăm că se poate rezolva .. fie prin micşorarea preţului per unitate, fie prin găsirea unei portiţe care să permită reduceri de tarif (introducerea în sistem a noţiunii de "achiziţie bilet cu două călătorii").
0

#7 Useril este offline   florintim 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 29 octombrie 08

Postat 02 martie 2010 - 13:14

daca pe viitor ramane asa proportional vorbind, mai ieftin un bilet cu doua calatorii sigur tot ocazional imi cumpar cate 4, nu castig prea mult dar macar de un langos si citro tot e ceva :04:
0

#8 Useril este offline   niko 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 13 noiembrie 09

Postat 30 iunie 2010 - 15:05

"Un bilet cu o călătorie va costa 2 lei, în loc de 1,6 lei cât este în prezent, un bilet cu două călătorii va ajunge de la 3 lei la 3,5 lei"
Care-i ideea? putem deja sa mergem cu cardurile la "fier vechi" sau cum se vor taxa calatoriile de pe portofelul electronic? :P
0

#9 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2010 - 16:13

Ideea? Sa se cumpere cat mai multe abonamente. :P
0

#10 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2010 - 19:13

Vezi postareaniko, la 30 iunie 2010 - 15:05, a spus:

"Un bilet cu o călătorie va costa 2 lei, în loc de 1,6 lei cât este în prezent, un bilet cu două călătorii va ajunge de la 3 lei la 3,5 lei"
Care-i ideea? putem deja sa mergem cu cardurile la "fier vechi" sau cum se vor taxa calatoriile de pe portofelul electronic? :ph34r:
Un bilet e la fel indiferent că e pe hârtie sau e doar echivalentul lui în bani la validare.

Ăsta a fost avantajul biletelor pe hârtie, când se anunţa o scumpire puteai face stoc din biletele vechi şi erai asigurat. Din portofelul electronic, însă...
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2010 - 21:29

Da, pretul va fi acelasi, indiferent de suportul folosit (card sau bilet)
0

#12 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2010 - 22:10

Deci nici acum un pret mai mic pentru calatoriile pe card, nu...? :ph34r: Daca ramaneau calatoriile pe card la pretul vechi (1,6 lei), totul ar fi fost logic si de bun-simt pentru calatorul care inca se intreaba de ce ar cumpara o calatorie pe card in loc de una normala, pe hartie.
0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 iulie 2010 - 05:30

Vezi postareaNDY, la 30 iunie 2010 - 22:10, a spus:

Deci nici acum un pret mai mic pentru calatoriile pe card, nu...? :ph34r: Daca ramaneau calatoriile pe card la pretul vechi (1,6 lei), totul ar fi fost logic si de bun-simt pentru calatorul care inca se intreaba de ce ar cumpara o calatorie pe card in loc de una normala, pe hartie.


Hai ca pe asta ai bubuit-o... :coolspeak: :limba: :rofl:

Odata zici ca nici o ieftinire, apoi vorbesti de bun simt, si ca ar s-ar fi cumparat calatorie pe card...
Ne lamuresti? PAna acum a fost o discutie luuunga in topic, despre faptul ca, o calatorie cu cardul (portofel electronic), era mai scump decat una cu biletul de hartie... Acum din cate am inteles eu, cele 2 vor ajunge la acelasi pret...

Domnul Florin, imi scapa ceva?
0

#14 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2010 - 14:28

Îţi scapă faptul că [NDY] ar fi dorit să se aplice chestiile alea care se vorebau pe la începutul forumului, remember? Bonusuri pentru călătorii fideli? Reduceri pentru călătorii frecvente? Omul e dezamăgit că singura chestie care s-a făcut este aducerea la acelaşi preţ a titlurilor de călătorie indiferent de forma lor.
0

#15 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 iulie 2010 - 21:05

Vezi postareacseh_17, la 01 iulie 2010 - 05:30, a spus:

Domnul Florin, imi scapa ceva?


Nu, ai inteles bine.
0

#16 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2010 - 22:41

Mulţumesc, dAImon <_< .
0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2010 - 17:24

Totusi, conducerea a obtinut ce dorea mai de mult: calatorii mai ieftine daca sunt platite din contul aflat pe card (promovarea portofelului electronic). Comunicat primit azi:

"Călătoriile sunt mai ieftine dacă sunt plătite prin portofelul electronic. Reducerea este de 0,30 de lei la fiecare călătorie pe liniile de oraş şi de 0,10 lei pe liniile expres.
Portofelul electronic, modalitatea de plată pusă la dispoziţie de R.A.T.T. la începutul anului 2010, primeşte o nouă facilitate începând cu mijlocul lunii iulie a acestui an. Portofelul electronic reprezintă numărul de călătorii ce se pot încărca pe card şi care permite utilizatorului să le folosească pe orice tip de transport public: urban, expres sau metropolitan. Portofelul electronic este o facilitate a Cardului ACCES ce poate fi activat prin punctele de vânzare R.A.T.T., independent sau în paralel cu un alt titlu de călătorie. Acesta funcţionează asemeni unei cartele telefonice reîncărcabile cu plata înainte. Orice încărcare trebuie să fie de minimum 8 lei.
La o călătorie cu un mijloc de transport, prin validarea cardului se reţine din portofelul electronic un bilet a cărui contravaloare este în funcţie de grupul de transport din care face parte traseul (urban, expres sau metropolitan). Aşadar, pentru o călătorie pe oricare autobuz sau troleibuz se va reţine din portofelul electronic suma de 1,7 lei (un bilet validat costă 2 lei), iar pentru o călătorie pe linia expres se vor reţine 2,4 lei din suma totală existentă în acel moment pe card. Aceste tarife sunt valabile începând cu 15 iulie a.c.
Călătoriile rămase ca fracţiuni ce nu se pot utiliza la efectuarea unei călătorii (pe linii urban, expres sau metropolitan) se cumulează cu valoarea achitată în momentul reîncărcării portofelului electronic.
Călătoriile rămase pe cardurile pierdute sau distruse se translatează pe cardurile noi."

Sursa: Relatii publice
0

#18 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 02 iulie 2010 - 22:51

excelent ! in sfirsit vedem ca tot ceea ce se scrie pe forum ca si sugestie nu sunt "voci in desert" multumim !
0

#19 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 16:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 februarie 2010 - 18:35, a spus:

Exista intentia de a oferi un discount la cumpararea biletelor electronice, din pacate e nevoie de mai multe aprobari pentru asta.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 16:25

0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 16:54

:mellow: Ce e cu citatul postului meu din februarie? Actualmente, chiar exista reducerea pentru calatoriile platite din portofelul electronic.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi