STP Timișoara Forum: Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) Evaluare topic: ****- 1 Voturi

#1 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 25 martie 2008 - 02:01

Fiind nemultumit de harta actuala a tranportului in comun timisorean, am zis sa incerc sa fac o varianta mai buna. Cel mai mult ma deranjat infinitatea de culori si trasee, majoritatea suprapunandu-se geografic. De aceea este doar o culoare per tip de vehicul. Orice parere/sugestie este binevenita.

Statiile intre Piata 700 si 23 August sunt marcate diferit de celelalte. Care varianta vi se pare mai buna? Este putin complicat sa gasesti exact pe ce ruta merge (d.ex.) 7-le; vreo sugestie spre imbunatatire? Fiind o harta care nu este geografic corecta, vi se pare mai dificil sa va gasiti destinatia?

Versiunea de inalta rezolutie poate fi descarcata de pe box.net sau googlepages (423 kB).

Florin.B: imi cer scuze daca nu e kosher sa postez aici.

Imagine postata

edit 26.03.08: schimbat imaginea afisata cu una mai descriptiva
edit 26.03.08: adaugat inca o sursa de download, deoarece box.net dadea (uneori) eroare la ZoneAlarm.
0

#2 Useril este offline   propper 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara (Banat)
  • Interese:mijloace de transport in masa (inclusiv trenuri)

Postat 25 martie 2008 - 21:29

Eu sunt de aceeasi parere cu Malaxa. Sunt prea multe culori apropiate.

Oricum... sa vedem cum va arata ,,prototipul,, de harta cu toate tipurile de transport in comun ... si poate va fi adoptat :D

Singura problema e: linia 17 de exemplu era troleu de cand eram io mic si invatam seriile la trolee pe de rost care trec prin marasti.. sa stiu pe ce linie e fiecare (clasa a 5-a).... dar acum e autobuz... .. schimbari de genu sunt cam problematice pt harta
0

#3 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 25 martie 2008 - 23:02

Vreau sa adaug ceva sper sa nu fie problema daca e putin offtopic . Dupa ce hartile alternative sunt finalizate de Malaxa se poate face in Flash o aplicatie din care sa selectezi afisarea intr-unei singure aplicatii SWF la alegere de la butoane cu embleme (autobuz ,tramvai ,troleibuz...) harta corespunzatoare iar la randul lor pe hartile alternative sa fie linkuri catre graficele din statiile de pe harta al caror link va fi exact zona unde pe harta se afla cerculetul ce reprezinta statia bineinteles cu mult mai multe detalii . As putea face chiar eu aplicatia asta daca vi se pare buna ideea si daca Malaxa vrea sa colaboram in sensul asta iar la topicul sau la sectiunea de Grafice va putea fi si aceasta aplicatie ...daca sunt si altii de acord , deci astept pareri.
0

#4 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 26 martie 2008 - 09:14

Ciup: daca voi avea timp, am so fac si pe aia. Buna ideea! Deocamdata nu stiu cum va fi cu harta alternativa, ca vad ca nu prea e interes, ergo sar putea sa mai dureze si aia.
0

#5 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 martie 2008 - 09:43

Am început şi eu cândva nişte hărţi RATT. Concluzia la care ajunsesem era că trebuie făcute interactiv, dacă tot sunt în format electronic; compromisurile de design făcute pentru a arăta bine harta imprimată nu-şi au rostul.

E însă o discuţie lungă despre cum şi cu ce o să vadă utilizatorii harta: ecran de telefon celular, PC, monitor cât peretele, cu maus, cu tastatura; nu mai vorbim că trebuie să se prindă bunicul cum se citeşte harta.

Văd un formular cu câmpurile DE UNDE, PÂNă UNDE. Restul e opţional: CÂND (în cât timp), CU CE (preferinţe pentru tramvaiul 6, dacă aveţi abonament), TRASEU (pentru retur sau a planifica plata tuturor facturilor într-o dimineaţă), et cetera.

Îmi declar interesul pentru proiect :D
0

#6 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 26 martie 2008 - 10:46

dante a spus:

Îmi declar interesul pentru proiect :D

yupee :lol:

Ambitia mea nu este decat de a imbunatati harta din statii/vehicule (cele actuale nu mi se par prea intuitive :( ).

O harta interactiva se poate face fara probleme. Fiind format vectorial, poate fi portata pe orice dispozitiv (as propune Adobe Flash ca mediu de transmisie). Si indiferent de utilizator, se aplica aceleasi reguli de design, in cazul de fata cel putin.

Ai putea sa postezi o imagine sau doua din harta ta te rog, sa vedem cum ai rezolvat problemele grafice :D ?
0

#7 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 martie 2008 - 12:09

Citeaza

Ambitia mea nu este decat de a imbunatati harta din statii/vehicule
Da, problema folosirii vehiculelor RATT se pune diferit în stradă şi acasă, în faţa calculatorului. Atunci aştept forma finală.

Sper să mai găsesc imaginile, tentativa se întâmpla acum câţiva ani şi câteva hard-discuri în urmă.

Cât despre design, nu era mai mult decât linii suprapuse peste o hartă (incorectă) a oraşului. A la Vignelli. Mi-a plăcut deci imediat harta ta, cu linii simple la 45 şi 90 de grade.

O idee mai recentă e adăugarea de repere, a la University College London.

Trebuie să reuşim ceva şi fără Flash, să mearga implicit pe orice browser.

PS: Poţi să redimensionezi imaginea pe la 700px ? E prea lată şi strică formatarea paginii (la ecranul meu mic trebuie să fac stânga-dreapta)
0

#8 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 26 martie 2008 - 13:09

Da, m-am gandit si eu la o varianta a lui Vignelli, defapt una imbunatatita de Eddie Jabbour :D .
Coincidenta are ca in Timisoara si New York sunt lafel de mute linii (in total vs. de metrou), doar ca ale noastre sunt pe o intindere mai mica. De aia am optat sa comasez liniile in functie de tip de vehicul. Si asa (numai cu linia de tramvai) mi se pare destul de dezordonata harta, sunt curios ce haolmes va fi cand mai bag 3 :lol:.

Ideea cu reperele nu e rea. Functioneaza foarte bine in digital (varianta 3D), dar am retineri fata de print. ar fi multe repere in centru, unde si asa se concentreaza majoritatea liniilor si putine in periferie. Dupa ce termin liniile introduc si repere, sa vedem cum arata :D

Flash merge pe orice browser (chiar si Konqueror) si majoritatea oamenilor (98.8 %)il au deja instalat. Este vectorial, deci scalabil fara pierdere. Alta varianta ar fi ceva gen google maps, vederea de satelit.
In plus, Flash stiu cel mai bine :(
0

#9 Useril este offline   propper 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara (Banat)
  • Interese:mijloace de transport in masa (inclusiv trenuri)

Postat 26 martie 2008 - 19:50

MARCAJ STATIE VARIANTA 1 sau 2...

eu as merge pe varianta 2...arata mai bine..si este totusi vizibila
0

#10 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 04 aprilie 2008 - 19:53

N-am apucat sa mai fac prea multe la harta, fiind destul de ocupat.

As cam avea nevoie de o harta geografica a timisorii cu toate rutele de transport actualizate si suprapuse. Stiti unde as gasi una? Trec maine pe la 'biroul' turistic, poate au aia...

Imagine postata
0

#11 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 05 aprilie 2008 - 20:58

http://www.ratt.ro/trasee.swf pare să semene foarte mult cu hărţile actualizate din staţii. (De ce a dispărut din meniul RATT e însă un mister pentru mine.)

Dacă îţi trebuie coordonatele geografice ale staţiilor, am eu o listă parţială.
0

#12 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 07 aprilie 2008 - 10:38

Mersi, de pe aceeasi harta am lucrat si eu initial (harta cu tramvaie). Apoi am observat discrepante intra harta completa si cea cu reateaua de transport autobuze (vezi capatul liniei 31, care duce la METRO).

Am fost pe la Biroul de informatie turistica (pe strada Alba Iulia) si am luat o harta care pare a fi actualizata. De la domnisoara (foarte simpatica 8) ) am aflat ca nici nu exista o harta geografica a timisorii cu reteaua RATT suprapusa...
0

#13 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 aprilie 2008 - 11:12

Malaxa a spus:

am luat o harta care pare a fi actualizata
Dacă digitizezi coordonatele staţiilor, aş vrea şi eu fişierul. Setul meu e cu latitudine şi longitudine, în format XML ( http://earth.google.com/kml/ ), dar nu foarte exact şi cu staţii nediferenţiate pe linii/sensuri (există o singură staţie COMPLEX STUDENţESC în loc de 3).
0

#14 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2008 - 04:35

Harta propusa de Malaxa la 25.03. e foarte clara, intrucat sunt folosite preponderent linii drepte si unghiuri drepte sau de 45 de grade, dar care respecta in acelasi timp geografia Timisoarei, astfel ca iti poti da seama usor de distante si pozitionare. Si eu as pleda, la fel ca propper, pentru varianta 2 de marcaj al statiilor. As avea si trei propuneri:

1. Statiile terminus sa aiba un marcaj diferit de cel al celor "normale".
2. Din loc in loc, de-a lungul liniilor, ar fi bine sa fie trecute numerele de linii care circula pe respectivul tronson, caci altfel, daca numarul liniei apare doar la capatul de linie, e greu de urmarit traseul.
3. Ar fi poate recomandabil de respectat culorile "clasice" in Timisoara la distinctia tramvai, troleibuz, autobuz: reteaua de tramvai - rosu; reteaua de troleibuz - verde; reteaua de autobuz - albastru.

Vezi postareapropper, la Mar 25 2008, 22:29, a spus:

Singura problema e: linia 17 de exemplu era troleu de cand eram io mic si invatam seriile la trolee pe de rost care trec prin marasti.. sa stiu pe ce linie e fiecare (clasa a 5-a).... dar acum e autobuz... .. schimbari de genu sunt cam problematice pt harta

Desi nu sunt bucuros deloc ca sunt linii de troleibuz deservite de autobuze, cred ca harta ar trebui sa tina cont de tipul de mijloc de transport care circula efectiv pe strada. Deci linia 13 sau 17, de ex., ar trebui marcate ca autobuze, atata vreme cat vor circula autobuze pe aceste linii.
0

#15 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 02 mai 2008 - 00:34

Ceea ce a inceput Malaxa din cat am vazut eu este un lucru bun si arata bine plus ca va fi imbunatatit pe parcurs , se stie ca nimic nu iese perfect din prima , la nivel de afis , harta , poza nu stiu cum sa ma exprim in cazul asta am avut si eu o tentativa dar am decis sa nu o impartasesc :) ,dar Malaxa avand primul ideea stie si el ca am vorbit , am spus ca sustin ideea lui si mi-a starnit si mie interesul prin faptul ca m-am gandit sa fac o aplicatie care sa includa hartile astfel create care va fi mult mai accesibila si usor de "manevrat" decat o simpla poza , afis ,parerea mea.
In cazul in care se va face o harta diferita pentru fiecare tip de mijloc de transport nu este nevoie respectarea culorilor clasice.
Marcajul pentru statii varianta 2 este mai usor de gasit cu privirea si mai placut privirii dar varianta 1 face ca harta sa fie mai degajata iar marcajul capatului de linie trebuie sa fie diferit de marcajul statilor normale.
0

#16 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2008 - 10:52

Vezi postareaCiup, la May 2 2008, 01:34, a spus:

In cazul in care se va face o harta diferita pentru fiecare tip de mijloc de transport nu este nevoie respectarea culorilor clasice.

Perfect de acord, eu intelesesem insa ca va fi o harta care sa cuprinda toate cele trei tipuri de mijloc de transport. (vezi statia Liceul Auto, dar si draftul propus de Malaxa in 4.4.08). In cele din urma ar fi benefic sa apara toate tipurile de mijloace de transport pe o harta, intr-un mod cat mai clar.

Hartile de acum din mijloacele de transport sunt foarte incarcate si nu indica decat traseele unui tip de mijloc de transport. (mie mi-a trebuit prima oara ceva timp sa imi dau seama ca harta din tramvai nu arata decat reteaua liniilor de tramvai, acest lucru nefiind indicat destul de explicit.)
0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2008 - 11:04

Daca ai la dispozitie un format limitat (gen A3) e foarte greu sa bagi pe el toate liniile si sa mai si fie inteligibil.
0

#18 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2008 - 11:10

Harta afisata acum cativa ani in mijloacele de transport in comun cuprindea toate tipurile de mijloace de transport. Asadar: cred ca e greu, dar nu imposibil, mai ales daca se recurge la sistemul "o culoare pentru fiecare tip de mijloc de transport, nu pentru fiecare linie".

Pe de alta parte trebuie spus in mod fair ca si la nivelul de azi, oferta de mijloace de informare a RATT e net superioara celor din alte orase din Romania.
0

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2008 - 11:22

Trebuie sa privim harta aceea din punctul de vedere al unui calator sosit din alt oras, care nu prea are idee de cum si cate linii si tipuri de mijloace de transport circula in Timisoara. Ca noi ne descurcam pe harta aia e ok, dar trebuie sa se descurce si ei. :)
0

#20 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2008 - 16:13

Ai perfecta dreptate. Din punctul asta de vedere, recunosc ca experienta cea mai user-friendly pe care eu am trait-o in calitate de calator in alte orase a fost cea din orasele germane, unde mijloacele de informare sunt in principal:

- harta cu reteaua de transport (in statii si in vehicule)
- tabel cu orele de sosire a vehiculelor, fiecare linie avand cate un tabel (in statii) [acest tabel cuprinde sus si o reprezentare liniara foarte edificatoare cu succesiunea statiilor, precum si sensul de mers al vehiculului (numeste statia terminus, pt. ca sa nu urci in directia gresita)]
- tabel cu succesiunea statiilor (in vehicul)
- anuntul statiei urmatoare (prin difuzoare, respectiv printr-un display, in vagoanele mai noi).
- la vehicul, in caseta frontala cu numarul de linie (uneori si in cele laterale), este trecuta statia terminus a sensului de mers (nu tot traseul, si nici ambele statii terminus). Odata ajuns vehiculul la capat de linie, informatia aceasta e modificata de vatman / sofer. Astfel, vehiculele de pe aceeasi linie care circula in sensuri opuse vor indica in permanenta destinatii diferite in caseta cu numarul de linie. (o practica ce am sesizat-o recent si in Timisoara la noile autobuze Skoda. Bravo!)

Si inca ceva: in statii: table cu design unitar numele statiei in mod vizibil.

Aceasta postare a fost editata de garcon: 02 mai 2008 - 16:14

0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi