STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#21 Useril este offline   natural295 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 10 martie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2008 - 22:06

Florin.B RATT a spus:

Soferul e motivat corespunzator, deci nu se demite la chestii din astea marunte.


este si normal... sa nu crezi ca au salarii fenomenale sau exagerat de mari...

ideea este ca acolo nu se face nimeni sofer, brutar sau docto daca nu ii place ceea ce face...

la noi este un pic cam invers... se face doctor ca vezi doamne lumea ii baga in buzunar sau se face sofer ca poate sa bage mana in rezervor sau controlor ca ii da lumea spaga... si lista poate continua mult si bine...

in locul unora as face in felul urmator: ai luat spaga ca doctor sa fie dat afara fara a mai avea dreptul de a fi nici macar asistent... la fel si cu politia... afara fara a se mai putea angaja nici macar ca si portar si asa mai departe cu toate... atunci sar reduce grastic sitemul acesta infect in care traim....
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2008 - 22:09

De curiozitate: v-ati uitat pe rubrica Ticketing a forumului ?
Se lucreaza deja la acest sistem care numai invechit sau conceput de "o gandire comunista" nu poate fii denumit. Acest sistem va rezolva multe din problemele expuse aici.
Unul din scopurile principale ale forumului este prezentarea acestui sistem.
0

#23 Useril este offline   natural295 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 10 martie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2008 - 23:07

Florin.B RATT a spus:

De curiozitate: v-ati uitat pe rubrica Ticketing a forumului ?
Se lucreaza deja la acest sistem care numai invechit sau conceput de "o gandire comunista" nu poate fii denumit. Acest sistem va rezolva multe din problemele expuse aici.
Unul din scopurile principale ale forumului este prezentarea acestui sistem.


da am vazut (am trecut printre randuri) era mai bine sa-l fi prezentat pe o singura pagina... mai dureaza destul de mult pana se va introduce/acomoda acest sistem...
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2008 - 23:15

Nu. Detalii in cadrul rubricii.
0

#25 Useril este offline   zambilutza 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 00:00

Pana se implementeaza sistemul de ticketing, mi se inmultesc labele gastei din colturile ochilor.

La sectiunea controlori, am de adaugat next to ceea ce s-a spus deja urmatoarea "situatziune": dimineata, a.c., E2. Aproape de statia unde trebuia sa cobor, urca un filfizon. Of course, controlor. Se uita fix la mine, ca si cum ar fi asteptat venerare din partea mea, si-mi comunica cu agresivitate ca VREA sa-mi vada biletul sau abonamentul. Iar eu ii comunic cu nonshalantza (stiind ca de obicei sunt in haita) ca eventual il prezint colegului/colegilor sau/sai, given the circumstances i.e. comportamentul de sef de trib. Si de-acolo - potopul! Anyhow and anyway, au urmat niste dumnezeiri ca la usa cortului... din partea mea, in care l-am trimis inapoi, la ma-sa acas', ca sa-i faca un training de bun-simt. Banuiesc ca la RATT nu se preda asa ceva, in stare avansata. Ah! Si culmea: era singurul lup in tarcul oilor.

Si cu asta intru la topicul numarul 2. Da, calatorii sunt tratati ca o turma de oi de catre soferii RATT. Cu precadere de cei de pe autobuze, care fac manevre "cascadoriceshti", zburand pe strazile Timisoarei. STIU ca tre' sa respecte orarul, dar repet: nu toti calatorii sunt asezati pe scaune. Eventual pe podeaua autobuzului, in urma "bunavointei" conducatorului RATT. Ca sa nu mentionez situatiile cand autobuzul este plin. Macar atunci ma consolez ca nu am unde sa pic.

Concluzia: domnilor de la RATT, educati-va angajatii mai sus-amintiti, ca pana una-alta, sunt platiti din banii calatorilor, adica si din ai mei.
0

#26 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 08:07

Ciup a spus:

Ciup a spus:

Multumesc pntru raspuns.Deci sa inteleg ca ei au autoritatea unor Politisti Comunitari ?

Poate m-am exprimat gresit in primul post , dar din cate stiu orice angajat are o fisa de post cu indatoriri ,obligatii ,s.a.m.d. sau sunt prea indiscret ?


Mi se pare o intrebare de bun-simt si astept (si eu) un raspuns.
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 08:20

Fisa postului nu cred sa o obtineti, dar poate mai primiti ceva amanunte :P
0

#28 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 08:21

Florin.B RATT a spus:

Fisa postului nu cred sa o obtineti, dar poate mai primiti ceva amanunte ;)


Fisa postului este confidentiala din cate stiu eu, deci nici nu ma asteptam sa fie postata aici. Dar cateva "amanunte" nu ar strica. Tran-spa-ren-ta, tran-spa-ren-ta! :P
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 08:28

Numai serviciul Relatii cu publicul va poate raspunde. :P
0

#30 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 08:37

Florin.B RATT a spus:

Numai serviciul Relatii cu publicul va poate raspunde. ;)


Pai asteptam atunci, ce sa facem :P
0

#31 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 25 martie 2008 - 09:10

natural295 a spus:

la noi este un pic cam invers... se face doctor ca vezi doamne lumea ii baga in buzunar sau se face sofer ca poate sa bage mana in rezervor sau controlor ca ii da lumea spaga... si lista poate continua mult si bine...

in locul unora as face in felul urmator: ai luat spaga ca doctor sa fie dat afara fara a mai avea dreptul de a fi nici macar asistent...

Cati ani ai natural? Singurul lucru diferit fata de germania este etica de munca. Acolo cand ai o slujba faci munca buna, nu ca la noi peticeste, cat sa arate bine la sefu. Cat despre doctori ... desi sistemul este "infect" , denigrant si enervant (daca-mi permiti sa adaug), solutia ta e prea drastica. Daca-r fi dupa mine, i-as impusca pe ipocritii aia, dar nas rezolva nimic. Urmatoarea generatie ar fi lafel, poate mai rau


Revenind la "lupii" nostri. Sincer, de cand ma stiu, n-am prea avut probleme cu controlorii. Daca esti politicos si nu te lasi intimidat de cei mai neslefuiti, nu-i iei de prosti, unii sunt chiar de treaba. Normal ca au o atitudine ofensiva, la cati cocalari si cersetori tre sa dea jos din tramvaie, si toti le fac scandal. Daca n-ar fi asa, ar sta la discutii cu "oile" toata ziua.

O singura data mi s-au paraut nesimtiti (era un controlor cam "verde"): era o 'babutza' cu borcane duble pe ochi si compostase din greseala de 2 ori in acelasi capat (celalalt fiind necompostat) ca na, nu vedea, si au dat-o jos.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 09:20

Corect Malaxa!
Daca ai bilet sau abonament in regula, nu vad ce probleme sa ai cu un controlor. Ca nu-ti place mutra lui sau slujba pe care o presteaza asta e altceva.
Daca nu esti in regula si incepi sa negociezi cu ei, esti la fel de vinovat ca si ei, deci sa te apuci de reclamatii e cel putin ciudat....
0

#33 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 09:25

Florin.B RATT a spus:

Corect Malaxa!
Daca ai bilet sau abonament in regula, nu vad ce probleme sa ai cu un controlor. Ca nu-ti place mutra lui sau slujba pe care o presteaza asta e altceva.
Daca nu esti in regula si incepi sa negociezi cu ei, esti la fel de vinovat ca si ei, deci sa te apuci de reclamatii e cel putin ciudat....


Mi se pare absolut normal ca daca esti in regula sa nu ai nici o problema. In aceeasi masura mi se pare complet penibil sa stai la parlamentari daca stii ca esti cu musca pe caciula. Doar ca mi s-a intamplat sa fiu in regula si sa mi se ceara sa ma legitimez. Asta nu o sa o fac NICIODATA in fata unui controlor. Din cate stiu eu doar politia are voie sa iti ceara sa iti arati documentul de identitate, nicidecum un controlor (fie el RATT, RATB sau din orice colt al tarii). Asta ca sa vezi de ce vreau sa vad fisa postului si indatoririle controlorilor. :lol:
0

#34 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 25 martie 2008 - 09:27

Asta oricum. Dar chiar daca n-ai bilet (mi sa intamplat si mie :lol:), recunosc, intai incearca sa te bruscheze (ca se asteapta sa te zbati etc.) dar cand vad ca esti linistit si politicos, imediat schimba placa. Pana si cei mai avari din ei (stim care sunt ca doar vedem cum se comporta cu ceilalti calatori)!
0

#35 Guest_relatii_*

  • Grup: Guests

Postat 25 martie 2008 - 09:57

Ciup a spus:

Multumesc pntru raspuns.Deci sa inteleg ca ei au autoritatea unor Plitisti Counitari ?

Poate m-am exprimat gresit in primul post , dar din cate stiu orice angajat are o fisa de post cu indatoriri ,obligatii ,s.a.m.d. sau sunt prea indiscret ?



Nu. Au autoritatea unor agenti constatatori, cum spune ordonanta.

#36 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 25 martie 2008 - 10:27

Deci e clar de ce umbla impreuna cu Politistii Comunitari.Dar eu vroiam totusi sa aflu un amanunt , defapt unu din ele macar ci anume : Au voie sa opreasca un transport in comun din traseu intre 2 statii pentru a urca ei ?
0

#37 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 13:52

E cu dus şi întors situaţia.

Adecă mama a păţit-o cu un abonament proaspăt făcut .. la control i se cere să coboare; explicaţia a primit-o în staţie, când deşteptul a rugat-o să prezinte buletinul. Desigur, greşise şi ea prin neştiinţă (că trebuie prezentat un act de identitate), dar tipul putea să-i comunice asta în timpul călătoriei, nu s-o coboare. Aşa că ea i-a notat numele de pe legitimaţie (nu fără să se opună el, evident), a mers la sediu (când încă era pe Take Ionescu) şi i-a făcut o reclamaţie. Nu ştiu ce a păţit omul, intern, dar de atunci când o vede trimite alt controlor din "gaşcă" la ea .. :lol:

Eu, na, cum îs mai zburdalnic şi mai .. ahem, fără fonduri, am avut alte feluri de întâlniri cu băieţii, şi sincer mă miră sumele mici pe care le acceptă uneori; iar dacă nu ai decât bancnote mari, nu-i bai, primeşti şi rest la mită :lol:

Dacă ar binevoi să îi mai coboare pe aurolaci din mijloacele de transport, din când în când, chiar cu ajutorul Poliţiei, ar fi ideal.
0

#38 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 22:55

Controlorii nu au dreptul sa ceara buletinul. Singurii care pot cere buletinul sunt Politia, Jandarmeria si Politia Comunitara. Controlorii pot doar sa ceara legitimatia de calatorie (abonament, bilet) si daca nu o ai sa te dea jos din mijlocul de transport in comun. Nu tepot obliga sa le dai bultinul pentru procesul verbal, nu te pot obliga sa il semnezi si in nici un caz nu te pot duce la sectie sau cine stie unde.
0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:00

Deci nu pot aplica amenzi, din moment ce nu pot identifica contravenientul, sau se bazeaza doar pe declaratiile acestuia ? :coolpics:
0

#40 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 23:02

Se pare ca trebuie sa se bazeze pe declaratiile acestuia. Din pacate prea putini oameni cunosc legile si se supun cerintelor controlorilor, desi nu sunt legale.
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi