STP Timișoara Forum: Soferi autobuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soferi autobuz Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 19 februarie 2010 - 12:21

Mein Herr, ai fi dorit ca şoferul să coboare şi să invite politicos biciclista să folosească pista destinată ei? Cred că dacă aceasta ar fi respectat legislaţia în vigoare, momentul neplăcut ar fi fost evitat.
PS. Dacă dumneata te-ai fi aflat la volan, cum ai fi reacţionat?
0

#82 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 februarie 2010 - 13:41

Fii sigur ca raspunsul primit nu va fii cel pe care ai dori sa-l auzi!

Totii biciclistii cu o nesimtire totala, chiar daca au pista pentru biciclisti, nu sunt multumiti de ea. Deaceea ca si pretext au mii de motive ca sa se ia de soferi.
0

#83 Useril este offline   Herr Spiegellman 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24 septembrie 09

Postat 19 februarie 2010 - 18:13

@emilut ... "biciclista" eram eu, barbat.

@cseh_17 ... tu esti multumit de orice ti se da, indiferent daca e in scarba ? Apoi, nu eu m-am luat de sofer ci soferul de mine. A urlat dupa mine exact cum am scris in prima postare.

"Totii biciclistii cu o nesimtire totala, chiar daca au pista pentru biciclisti, nu sunt multumiti de ea." ... cred ca ar trebui sa urmezi sfaturile lui emilut si sa nu mai generalizezi. Sau e normal sa generalizezi cand e vorba despre biciclisti ? Si sa inteleg ca daca sunt nemultumit, devin automat nesimtit ?
0

#84 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 februarie 2010 - 18:50

TE rog sa nu te superi!

Eu nu m-am referit la tine, ci m-am referit la ce am vazut sau patit chiar eu. Nu odata am vazut biciclisti care in momentul in care au fost rugati cum-se-cade, sa urce pe pista lor (str. Cluj) acesti au reactionat ca si arsi!
0

#85 Useril este offline   Herr Spiegellman 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24 septembrie 09

Postat 19 februarie 2010 - 20:09

Ca idee eu nu as sari ca ars dar as motiva, politicos, ca nu pot circula pe acea pista. Am mai scris aici pe forum legat de ea, indemnand la intelegere. Chiar e facuta aiurea :)

Am avut odata o discutie cu unul din soferii de pe 16 si chiar ne-am inteles reciproc... nu cer ca toti soferii sa aiba aceeasi parere, doar sa nu se manifeste necivilizat. Mai ales ca in dreptul liniilor de tramvai am tras pe dreapta si l-am lasat sa treaca. Stiu ca "el" e mult mai mare decat mine. Stiu ca urma statia de pe Str. Cluj si ca trebuia sa treaca de semafor, preferabil pe verde... ar fi frumos daca ar sti si el problemele mele (legate strict de bucata aia de drum) asa cum le stiu si eu pe ale lui. Sau daca nu le stie, sa nu injure. Ca nu sunt eu de vina pentru ce nu stie el.
0

#86 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 februarie 2010 - 22:39

CLAR !!! Aia nu este pista, ci B.D. cum am mai spus.Este facuta in bataie de joc, nici eu cand circul cu biciclet nu o folosesc.Ori snt parcate masini, ori circula oameni, ori sunt oameni in statie care stau pe pista, iar cand ii claxonezi sa le spui "pardon" te mai si injura.Soferul putea doar sa claxoneze, sau sa ii spuna frumos sa urce pe pista, nu trebuia sa il si injure...
0

#87 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 februarie 2010 - 00:47

Am avut o surpriză luni pe E7, la o cursă din jurul orei 16: a intrat autobuzul în staţia de la Ambasador, eu ca om cu bilet zic să mă duc la prima uşă; surpriză, şoferul nu a deschis-o, obligându-mă să merg la cea de-a doua, asta după ce şi oprise cu botul după staţie şi eu trecusem prin noroaie.

Cum înaintru era destul de înghesuit, eu unul am renunţat la ideea compostării biletului. Asta e, nu toţi avem loc să vâslim fiindcă şoferului îi e frig sau n-are chef ...
0

#88 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 februarie 2010 - 13:55

Vezi postareaalecs, la 19 Feb 2010, 22:39, a spus:

CLAR !!! Aia nu este pista, ci B.D. cum am mai spus.Este facuta in bataie de joc, nici eu cand circul cu biciclet nu o folosesc.Ori snt parcate masini, ori circula oameni, ori sunt oameni in statie care stau pe pista, iar cand ii claxonezi sa le spui "pardon" te mai si injura.Soferul putea doar sa claxoneze, sau sa ii spuna frumos sa urce pe pista, nu trebuia sa il si injure...

Sa stii ca nu e asa. Eu sunt neutru cu faza asta, fiecare are o parte de vina.
1 la mana, soferul dupa ce probabil e in intarziere si a mai stat la coada 10-15 minute pe podul Michelangelo, ii mai apare si un biciclist. Cu autobuzul/troleul nu e asa de usor sa depasseti o bicicleta ca si cu masina,.... normal ca se pierde cu nervii, el nu fiind vinovat de modul in care s-au facut pistele.
Iar doi la mana, biciclistii care merg dinspre Profi inspre complex si circula pe bulevard, o fac in mod ilelgal. Ei nu sunt nici Taximetristi, nici nu sunt vehicule ale RATT-ului. Atunci soferul are tot dreptul sa tipe.
0

#89 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 februarie 2010 - 21:05

Vezi postareadAImon, la 20 Feb 2010, 00:47, a spus:

Am avut o surpriză luni pe E7, la o cursă din jurul orei 16: a intrat autobuzul în staţia de la Ambasador, eu ca om cu bilet zic să mă duc la prima uşă; surpriză, şoferul nu a deschis-o, obligându-mă să merg la cea de-a doua, asta după ce şi oprise cu botul după staţie şi eu trecusem prin noroaie.

Cum înaintru era destul de înghesuit, eu unul am renunţat la ideea compostării biletului. Asta e, nu toţi avem loc să vâslim fiindcă şoferului îi e frig sau n-are chef ...

Domnule dAImon, credeam că ştiţi regula. Ora, cât de cât exactă, traseul, staţia, sensul de mers şi numărul autobuzului. Domnul Florin poate foarte uşor afla numele şoferului în cauză.
0

#90 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 februarie 2010 - 22:46

Daca le stiam le spuneam eu si singur :lol:

In alta ordine de idei, tot vad de cateva zile un Ikarus articulat pe E7, e planuit sa ramana acolo?
0

#91 Useril este offline   TIANAPET 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:tm

Postat 23 februarie 2010 - 21:12

Vezi postareaemilut, la 30 Jan 2010, 01:21, a spus:

Pe care buton?
Cred că după cei 5 ani, în care merţanele au circulat prin oraş, ar fi timpul să vă obişnuiţi cu ideea că doar şoferul închide şi deschide uşile.
"Butoanele" de pe exterior, funcţionează doar atunci când vedeţi că ledurile verzi din interiorul acestora sunt aprinse. Imediat după înregistrarea comenzii, culoarea ledurilor devine roşie. Aceste butoane, de fapt nişte senzori tactili, sunt sau nu activate de către şofer.
Butoanele din plastic roşu din interior, nu fac altceva decât să aprindă becul roşu aflat deasupra uşii, precum şi un beculeţ în bordul maşinii, care îl avertizează pe şofer, că unul sau mai mulţi călători doresc să coboare la staţia următoare. Mai există un semnal acustic asemănător sunetului de clopoţel, care se activează atunci când primul doritor să coboare, apasă unul din butoanele aflate pe barele de sprijin de lângă uşi.
De aceea, vă sugerez să nu mai zdrobiţi butoanele. Oricum, şoferul va deschide uşile. (Mai puţin pe cea din faţă, atunci când e ger).
Motivul pt care şoferii nu activează butoanele exterioare, este următorul:
50% dintre călători le folosesc, în vreme ce ceilalţi 50%, nu. Astfel, s-au ivit situaţii în care călătorii au ţipat la şoferi, că nu le deschid uşile. Dacă le activează, se întâmplă ca un călător aflat în staţie să apese butonul de lângă uşă, iar şoferul să apese şi el butonul de la bord şi astfel comanda se anulează.

App de butonul rosu interior. eram in E7 acum vreo 2 saptamani, soferul a oprit in statie la Fabrica de zahar si a stat cu usile inchise. Dupa 2 minute am intrebat de ce nu deschide usile din mijloc sa putem cobori. Oricum a vazut ca stam in dreptul usii, probabil astepta doar sa ne infrunte.
A urlat spunand ca trebuie sa apesi butonul daca vrei sa cobori. Deci? Folosim sau nu acest buton?
Asa ca poti avea tot felul de surprize si de la soferi.
A! Acelasi sofer la la liceul auto nu a vrut sa lase oamenii sa coboare pe prima usa desi autobuzul era full si efectiv au ramas oameni in autobuz.
0

#92 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 23 februarie 2010 - 21:29

Vezi postareaTIANAPET, la 23 Feb 2010, 21:12, a spus:

App de butonul rosu interior. eram in E7 acum vreo 2 saptamani, soferul a oprit in statie la Fabrica de zahar si a stat cu usile inchise. Dupa 2 minute am intrebat de ce nu deschide usile din mijloc sa putem cobori. Oricum a vazut ca stam in dreptul usii, probabil astepta doar sa ne infrunte.
A urlat spunand ca trebuie sa apesi butonul daca vrei sa cobori. Deci? Folosim sau nu acest buton?
Asa ca poti avea tot felul de surprize si de la soferi.
A! Acelasi sofer la la liceul auto nu a vrut sa lase oamenii sa coboare pe prima usa desi autobuzul era full si efectiv au ramas oameni in autobuz.

Si ce, a plecat cu voi in autobuz, cam asta se intelege din ultima fraza :rolleyes:
Daca vezi ca nu deschide usile intrebi, si nu exagera ca ati stat 2 minute fara sa ii spuneti nimica, ca ar fi plecat de mult din statie :D
0

#93 Useril este offline   TIANAPET 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:tm

Postat 23 februarie 2010 - 21:33

Vezi postareaalecs, la 23 Feb 2010, 21:29, a spus:

Si ce, a plecat cu voi in autobuz, cam asta se intelege din ultima fraza :rolleyes:
Daca vezi ca nu deschide usile intrebi, si nu exagera ca ati stat 2 minute fara sa ii spuneti nimica, ca ar fi plecat de mult din statie :D

Nu exagerez cand vorbesc de cele 2 minute. Daca stau in zona asta nu inseamna ca nu stiu sa vad la un ceas electronic de pe telefonul mobil timpul scurs. Sincer o spun inca o data : respectivul sofer a facut acest lucru intentionat. Si da, nu a plecat cu noi din statie. Nu sunt de acord cu calatorii ce tipa la soferi , dar nici cu soferii ce urla la calatori.
0

#94 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2010 - 15:21

TIANAPET sugestia lui emilut este cea mai buna pe care pot sa ti-o dau:

Vezi postareaemilut, la 22 Feb 2010, 21:05, a spus:

Ora, cât de cât exactă, traseul, staţia, sensul de mers şi numărul autobuzului. Domnul Florin poate foarte uşor afla numele şoferului în cauză.

0

#95 Useril este offline   TIANAPET 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:tm

Postat 24 februarie 2010 - 18:44

Vezi postarealorand, la 24 Feb 2010, 15:21, a spus:

TIANAPET sugestia lui emilut este cea mai buna pe care pot sa ti-o dau:

Din pacate evenimentul a avut loc acum 2 saptamani, la FZB , dupa 21. Pe viitor cand o sa expun o situatie o sa am grija ca sa retin aceste amanunte.
0

#96 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2010 - 21:39

Vezi postareadAImon, la 20 Feb 2010, 00:47, a spus:

Am avut o surpriză luni pe E7, la o cursă din jurul orei 16: a intrat autobuzul în staţia de la Ambasador, eu ca om cu bilet zic să mă duc la prima uşă; surpriză, şoferul nu a deschis-o, obligându-mă să merg la cea de-a doua, asta după ce şi oprise cu botul după staţie şi eu trecusem prin noroaie.

Cum înaintru era destul de înghesuit, eu unul am renunţat la ideea compostării biletului. Asta e, nu toţi avem loc să vâslim fiindcă şoferului îi e frig sau n-are chef ...


Am patit si eu asta, si nu o data...Pe linia 15 sunt cativa soferi care au in jur de 20-25 de ani si care mai tot timpul ii vezi cu "haita" de golani langa bord (au fost vreo 6 atunci, ocupau toate scaunele de o persoana din fata troleibuzului). A oprit in statie, ma pun in dreptul primei usi si astept. Nimic. Ii fac semn soferului sa imi deschida. Se intoarce, si imi face niste gesturi sa ma duc la usa cealalta. Ma "conformez", si nici nu urc bine, ca inchide usile, demarand in tromba, spunandu-le "golanilor" lui ca tot timpul are de-a face cu dobitoci care ii dau peste cap graficul (adica eu). Apoi m-a mai si apostrofat ca de ce pierd vremea si nu urc pe usa din mijloc, golanii intorcandu-se toti spre mine si razand :lol:
M-am intrebat si ma intreb inca: cine naiba a angajat asemenea specimene? :)
0

#97 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2010 - 22:13

"Caracterisitcile" unui astfel de "specimen" nu se "observa" la angajare, ci se "dezvolta" pe parcurs. :lol:
0

#98 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 februarie 2010 - 10:39

+ ca trebe sa aiba minim 21 de ani ca sa lucreze astfel de "specimene"
0

#99 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2010 - 20:05

Vezi postareacseh_17, la 25 Feb 2010, 10:39, a spus:

+ ca trebe sa aiba minim 21 de ani ca sa lucreze astfel de "specimene"


Pai avem nevoie de oameni tineri, ca doar nu o sa punem Irinei, ei circula cu Bentley nu cu un amarat de autobuz. Cei rau e ca "pustii" ii mostenesc pe "veterani" si nu iau calitati ci numai vicii, bine nu sunt toti la fel.
0

#100 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2010 - 22:40

Aici e o discuţie întreagă ce ar merita un topic al ei .. eu unul spre exemplu consider că oamenii în vârstă sunt mult mai ok ca şoferi/vatmani. Pentru că au experienţă şi în trafic şi cu oamenii, spre deosebire de unii mai tineri care habar n-au să se adreseze unui călător când situaţia devine încordată. Când totul e frumos cu toţii suntem capabili să ne facem meseria, doar că aici e România şi se pot număra pe degete cazurile când totul funcţionează la perfecţiune.
0

Arata acest topic


  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi