STP Timișoara Forum: Craiova - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Craiova

#41 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 septembrie 2013 - 09:22

Mai multe poze interesante cu acest pasaj gasiti aici.
1

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 septembrie 2013 - 10:28

:up_arow: Dar niste poze aeriene facute de drone nu gasim?... :D



Cateva remarci la cele vazute in poze...


Noi ne plangem de deranjul creat de santierul pasajului nostru...Dar oare cum au suportat craiovenii santierul aflat la 10 metri sau mai putin de casa sau blocul lor??? De luat aminte!...

Proiectoarele din tunel, desi au fost montate pe ambele parti, sunt aprinse doar pe una din ele...Banuiesc ca dupa darea in folosinta a tunelului vor fi aprinse pe ambele parti si nu se va face economie acolo unde nu trebuie. Daca vroiau sa faca economie la curent atunci trebuiau montate din start lampi doar pe o parte...

Nu stiu care este rolul "chioscului" din mijlocul tunelului...

In fine, bravo lor, oltenilor, pentru aceasta realizare!

Nu stiu de ce, dar am impresia ca s-a dat de undeva "o dezlegare" la constructia de pasaje urbane, supra sau subterane, in orasele din PROVINCIE! Probabil o dezlegare de la marele centru...
Din cate stiu, in Craiova mai exista unul suprateran, recent dat si el in folosinta. In Iasi se construieste si acolo unul subteran...Cel putin unul...Clujul vrea un bulevard subteran...
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 septembrie 2013 - 19:24

Drept sa-ti spun, am traversat tunelul Arlberg, lung de 14 km si nu era iluminat cu proiectoare :crazy: Erau tuburi de neon (apreciez eu la ochi ca erau de 36W), mult mai economice.
0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 septembrie 2013 - 09:16

Prin Spania, prin cate tuneluri am trecut, toate erau iluminate mai mult decat necesar ( :lol: ). La fel si prin Bulgaria si Serbia anul trecut...
0

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 11 septembrie 2013 - 11:08

Ma gandesc ca dupa vechea "traditie romaneasca" nu s-a ales solutia cea mai economica ci a castigat cine trebuia. Bucurati-va ca n-au montat candelabre! Eu unul as fi bagat LED-uri. Ceva mai scumpe, insa consuma putin si tin o vesnicie. Inr-un tunel oricum circuli cu farurile aprinse (Dupa noile directive europene in curand oricum vom circula permanent cu lumina) deci n-a nevoie de iluminare festiva. Ce imi place insa sunt marcajele laterale. Am impresia ca sunt si fluorescente. Utile daca cumva pica curentul.
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 septembrie 2013 - 11:47

Da, si m-am intrebat cum vor placa ai nostri peretii pasajului, placare care trebuie sa fie de durata si aspectuoasa.
Iata am vazut cum au fost placati peretii pasajului din Craiova. Daca nu ma insel, sunt placati cu tabla, patrate de tabla care se foalosesc si la placarea halelor industriale sau chiar a cladirilor de birouri. Ma gandesc ca este o solutie moderna si nu foarte scumpa si care rezista in timp...Iar la nevoie se poate interveni punctual....


Legat de tuneluri, chiar daca circuli cu farurile aprinse ziua, in momentul cand patrunzi intr-un tunel, impactul asupra vederii este mare si o perioada scurta de timp orbesti. Acest timp de orbire poate fi diferit de la o persoana la alta...Si din acest motiv tunelurile se ilumineaza non-stop...

Fenomen similar se petrece si in momentul iesirii dintr-un tunel neiluminat la lumina zilei....
0

#47 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 11 septembrie 2013 - 13:56

Cel mai frumos ar fi pereti placati cu ceramica. Dar n-au ei banii astia.
0

#48 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 iunie 2014 - 21:08

Pasajul subteran din Craiova...substantial mai lung decat cel din Timisoara...







Pasajul suprateran din Craiova...si acesta extrem de lung avand in vedere lungimea pasajelor din orasele de "provincie"...Pe cand si in Timisoara asa ceva, pe care sa mearga si un tramvai...Am avut un pasaj suprateran cu tramvai pe el (in Freidorf) insa am desfiintat linia (Linia 3) de destepti ce suntem...



0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 decembrie 2014 - 15:17

Pareri impartite despre statui si ... pasaj ... la Craiova!





0

#50 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 august 2017 - 16:33

Frumos, nu-i asa?

Imagine atasata: 20431773_2076022215955106_4887978304119817313_n.jpg
Sursa foto: forum SSC
4

#51 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 07 august 2017 - 19:27

Rabdare, rabdare, in 2025 o sa avem si noi, in plus, asta o sa fie naspa atunci :))
0

#52 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 august 2017 - 11:13

Păi dacă ştiu să facă lobby acolo unde trebuie ...
0

#53 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 13 august 2017 - 03:18

Pana una alta oltenii isi facura si aqua park pe 5ha pe bani europeni.

http://adevarul.ro/l...2f56/index.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20729383_10212464764881609_3622640321014754778_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 13 august 2017 - 04:07

1

#54 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 13 august 2017 - 22:35

Din pacate, pe noul exercitiu bugetar, doar statiunile balneare mai pot fi eligibile (Herculane, Moneasa etc.).
Timisoara nu mai poate accede bani europeni pentru astfel de investitii.
1

#55 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 13 august 2017 - 23:44

Asa e, dar cine i-a oprit sa o faca pe vechiul exercitiu bugetar?
0

#56 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 16 august 2017 - 17:51

Vazand ca la Craiova se misca lucrurile (stadion, aqua park etc) am facut cateva cautari referitoare la investitiile realizate in Craiova in ultimii aproximativ 5 - 7 ani. Surprinzator, iata cum s-a miscat Craiova in acesti ani:

Infrastructura rutiera

- centura pe toata lungimea orasului V - E

Imagine atasata: centura.jpg

- pasaj suprateran in zona centrala

Imagine atasata: pasaj.jpg Imagine atasata: pasaj0.jpg

- pasaj subteran in zona centrala (substantial mai lung decat Michelangelo) - fonduri europene

Imagine atasata: Pasaj2.JPG Imagine atasata: pasaj3.jpg


Infrastructura de transport

- investitii la aeroport de aprox. 40 milioane EURO in ultimii 7 ani, plecand cu aeroportul aproape de la 0

Imagine atasata: Aeroportul-Craiova-1.jpg Imagine atasata: aeroport.jpg Imagine atasata: Aeroport-Craiova-2.jpg

- investitii la gara de aprox 5 milioane EURO

Imagine atasata: gara.jpg

Parcare subterana

- parcare subterana in zona centrala de 600 locuri

Imagine atasata: parcare-subterana.jpg Imagine atasata: parcare1.jpg

Infrastructura medicala

- constructia spitalului municipal, 4 noi corpuri de cladire la standarde medicale actuale

Imagine atasata: spital.jpg Imagine atasata: spital2.jpg

- introducerea Craiovei printre cele 3 viitoare spitale regionale

Infrastructura sportiva

- stadion nou in constructie (30.000 locuri)

Imagine atasata: stadion0.jpg Imagine atasata: stadion.jpg

- sala polivalenta noua

Imagine atasata: sala_polivalenta_craiova1.jpg Imagine atasata: salapolivalenta.jpg


Centru vechi

- refacerea centrului vechi a orasului cu multe cladiri reabilitate

Imagine atasata: centruvechi.jpg Imagine atasata: centruvechi1.jpg Imagine atasata: centruvechi2.jpg Imagine atasata: centruvechi4.jpg Imagine atasata: centruvechi3.jpg


Divertisment

- aqua park construit pe 5 ha (20 milione EUR fonduri europene)

Imagine atasata: aquapark.jpg

Nu pot decat sa ii felicit pentru pasii facuti inainte, dar sunt mahnit ca la noi stagneaza lucrurile. Cred cu convingere ca e cazul ca Timisoara sa iasa din blocajul neputintei, al pasivitatii si al orgoliilor si sa faca niste pasi importanti inainte in ceea ce inseamna investitiile mari. Sunt tot mai multe orasele care in urma cu cativa ani erau mult in spatele Timisoarei care fac pasi importanti in acest sens iar la Tm stagnam sau ne miscam extrem de incet.

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 16 august 2017 - 18:17

2

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 august 2017 - 18:39

E, asta inseamna "sa faci ceva", nu cum cred electorii timisoreni. -_-
2

#58 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 august 2017 - 20:58

Din pacate pentru noi timisorenii, lucrurile aici se misca foarte incet, toata lumea compara ce se face acum cu ce s-a facut in ultimul mandat a lui Ciuhandu, comparand asa, da, "se face ceva" si lumea e multumita, dar toti sunt in bula lor, nimeni nu mai arunca un ochi si pe la vecini sa vada cum se misca si ei si comparand in felul asta, suntem deficitari rau la aproape toate capitolele, avansam in ritm de melc. Toate orasele mari din tara s-au lipit de macar o investitie majora, fie stadion, fie polivalenta, spital, centura, gara etc. De la Oradea, Cluj, trecand pe la Alexandria si ajungand la Iasi. Noi nimic, dar la noi mancatoria intre politicieni, sabotarea intereselor cetatenilor, aroganta si scuzele sunt la rang de arta, nu avem adversari la asta. Mare noroc avem ca am fost si suntem la granita cu ungurii si am fost aproape de autostrazile lor, altfel cu clasa politica din ultimii 15 ani, Timisul era la nivelul Carasului in cel mai bun caz. Orice chestie mica e prezentata ca cea mai mare realizare de la revolutie incoace, ca tot ii place lu' Lae duma asta, pe cand in alte locuri se fac chestii mult mai mari si mai importante, cu impact major asupra societatii decat orice ne prezinta el noua ca mare scula.
4

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 august 2017 - 22:27

Vezi postareaDanielT, la 16 august 2017 - 20:58, a spus:

Orice chestie mica e prezentata ca cea mai mare realizare de la revolutie incoace...

Absolut deacord, la care as adauga ca si termenele de executie sunt ca si pentru adevarate realizari importante. N-are nimic, noi asfaltam si schimbam bordurile prin tot orasul, odata la doi ani. :Facepalm_emote_gif:
2

#60 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 17 august 2017 - 10:00

Merci pentru sinteză CristiPC. Interesant ceea ce se întâmplă în Craiova.
Excelent ai punctat aici:

Vezi postareaCristiPC, la 16 august 2017 - 17:51, a spus:

...Cred cu convingere ca e cazul ca Timisoara sa iasa din blocajul neputintei, al pasivitatii si al orgoliilor si sa faca niste pasi importanti inainte in ceea ce inseamna investitiile mari. Sunt tot mai multe orasele care in urma cu cativa ani erau mult in spatele Timisoarei care fac pasi importanti in acest sens iar la Tm stagnam sau ne miscam extrem de incet.


De acord că Timișoara o avut primari mai slabi. Ei nu au știut să-și facă treaba mai bine, ori au fost înconjurați de oameni incapabili sau cu anumite interese.
În plus, atât Ciuhandru cât și Robu s-au plâns că n-au fost susținuți de către județ/centru, ba din contra, li s-au băgat bețe-n roate.
Având în vedere că cele mai multe dintre aceste obiective au fost finanțate din fonduri europene, aparent nu ar trebui să aibă mare importanță ce culoare politică o avut administrația municipală și județeană din Craiova, dar io-s curios să aflăm când anume au fost realizate aceste obiective și cine conducea orașul, respectiv județul în acel moment, respectiv cine o făcut proiect obiectivului și cine o obținut finanțarea. Sunt etape diferite, aceste aspecte fiind importante, ca să ne facem o imagine completă.
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi