STP Timișoara Forum: Impartirea teritoriului Romaniei pe regiuni - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Impartirea teritoriului Romaniei pe regiuni In noul proiect de Constitutie

#41 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iunie 2011 - 15:53

Şansele ca proiectul acesta să treacă sunt minuscule. Chiar credeţi că vor ceda baronii locali puterea? Că din 41 de judeţe vor rămâne 8? Adică să dispară 33 de Poliţii Judeţene, 33 de Consilii Judeţene, sute de posturi de consilier? Tot atâtea şanse de trecere are şi proiectul cu reducerea numărului de parlamentari la 300.
0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iunie 2011 - 17:34

Vezi postareamile, la 09 iunie 2011 - 10:59, a spus:

Domnu' Florin, se pare ca n-ati (n-am) scapat de schimbarea placutelor de inmatriculare, a permiselor si a taloanelor,...

Cum sa scape ei ocazia de a mai incasa milioane de euro pe niste cartoane amarate, plus sansa de a ne umili pe la cozi si ghisee... :)

Vezi postareadAImon, la 09 iunie 2011 - 15:53, a spus:

Tot atâtea şanse de trecere are şi proiectul cu reducerea numărului de parlamentari la 300.

Asta nu mai e proiect, a fost votat prin referendum si vad ca si opozitia e de acord cu parlamentul unicameral + 300 parlamentari.
0

#43 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 iunie 2011 - 18:50

Voi ati observat un mic detaliu? In prima harta postata Orsova ar reveni Banatului! Dupa ce odiosul o daduse 1968 oltenilor.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 09 iunie 2011 - 19:44

0

#44 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 iunie 2011 - 19:01

Stati sa vedeti cat se vor inflama spiritele cu alegerea capitalei regiunii. Deja aseara la TV un deputat PDl din Arad afirma ca daca va fi pus din nou Aradul sub "domnia" Timisorii cum au patit inainte de infiintarea judetelor, toata organizatia PDL din oras va fi desfiintata si vor lua nici 1 % la alegeri :)
0

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 iunie 2011 - 19:07

Bine, nici oradenii nu-s incantati de ideea de a fi sub "talpa" Clujului Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 09 iunie 2011 - 19:45

0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 iunie 2011 - 07:46

Cred ca va fi un balamuc mare de tot, dar nici actuala situatie nu poate continua...si tare mi-e teama ca se vor face foarte, foarte multe compromisuri incat lucrurile pozitive obtinute in urma acestei reorganizari administrative vor fi putine si mici...practic se va pierde esenta acestei reorganizari....
0

#47 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 10 iunie 2011 - 11:13

Ar trebui chemati experti din exterior. Nu neaparat din Germania - pana si Franta la ora actuala e mult mai descentralizata decat stie cetateanul roman de rand. Sau de ce nu polonezi? Aia au transformat rapid si cu succes un stat comunist centralizat intr-unul modern european.
0

#48 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 10 iunie 2011 - 13:38

Oltean: Guvernul îşi va asuma răspunderea pe legea de reorganizare administrativă a României
Capitalele noilor judeţe: Cluj-Napoca, Braşov, Timişoara, Craiova, Constanţa, Iaşi, Ploieşti, Bucureşti

Remarcam urmatoarele:
"Până la sfârşitul acestei luni, actuala majoritate vrea ca Guvernul să adopte un act normativ în acest sens prin asumarea răspunderii."
"Întrebat care vor fi capitalele acestor opt judeţe, Oltean a răspuns că este vorba de Cluj-Napoca, Braşov, Timişoara, Craiova, Constanţa, Iaşi, Ploieşti şi Bucureşti."

Asumarea asta a devenit o obisnuinta pt guvernul actual. Nu stiu de ce mai avem nevoie de parlament.
Io zic ca toata chestia asta se intampla prea tarziu si prea dintr-o bucata, insa e tipica pt regimul actual. Heirupismul asta o sa ne omoare. Nu stiu pana acum ce-au pazit...
0

#49 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 iunie 2011 - 13:41

Daca ar ramine asa tov Falca, primarul Aradului, s-ar lua cu mainile de ...falca. Oricum mi-e teama de un scenariu negativ...se face aceasta "reorganizare"...si dupa alegerile din 2012...noua majoritate...schimba iar..totul...ca asa vrea ea. Cine pierde? Fiecare dintre noi...care suntem bataia de joc a "alesilor" nostrii dragi..
0

#50 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 10 iunie 2011 - 14:53

Vom vedea. Teoretic pt noi cetatenii de rand ar trebui sa fie mai bine, deoarece 8 baroni locali ar trebui sa fure mai putin decat 41.
Dar cum ziceam, sa vedem ce urmeaza dupa. Dupa ce zic astia prin presa, foarte curand ar trebui sa fim deja "reorganizati", chiar inainte sa ne dam seama ce se intampla.
0

#51 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 10 iunie 2011 - 15:11

Sincer mi se cam rupe daca e smecherie pentru alegeri sau orice altceva -eu vreau sa vad rezultatul. Banatul si Timisoara nu cred ca vor pierde in ecuatia asta. Restul -treaba lor.
0

#52 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 iunie 2011 - 19:41

Vezi aici cum a fost impartita Romania moderna si cand!
11 iunie, 2011 - 4:35 PM


De cate ori a fost impartita Romania moderna si cum a aratat? Care au fost ideile de reimpartire de-a lungul vremii? Vedeti aici hartile Romaniei reimpartita!
De la vechile traditii medievale la influente germane sau sovietice, de la centralizare la autonomie si inapoi. Organizarea administrativ teritoriala a tarii a cunoscut in ultimii nouazeci de ani trei sisteme majore si numeroase reforme mai mici sau mai mari.
Romania se pregateste de o noua impartire teritoriala. Secretarul general al PDL Ioan Oltean a vorbit vineri, la Bistrita, despre posibilitatea angajarii raspunderii in aceasta sesiune parlamentara pe proiectul de lege privind reorgnizarea administrativa in opt judete. Presedintele Traian Basescu a afirmat vineri ca reorganizarea administrativ-teritoriala trebuie sa se produca in etape si propune ca orizont anul 2012, inainte de alegerile locale, si a respins si acuzatiile PSD privind costurile asupra populatiei.
Prima impartire administrativa moderna a Romaniei Mari are loc odata cu reforma din 1926, dupa cativa ani de tranzitie in care teritoriile noi isi pastrasera vechea organizare. tara e impartita intr-un mare numar de judete, subdivizate in plase, compuse la randul lor din comune. Aceasta formula va rezista 12 ani.


Pentru a lectura in continuare, accesati link-ul: http://www.opiniatim...cand/11/06/2011

Interesant articolul desi e scris cam in viteza si lipseste tocmai harta dinainte de 1968, cand regiunea noastra se numea simplu, Regiunea BANAT,...
0

#53 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 iunie 2011 - 21:12

Imi place articolul, reflecta cam realitatea... Urmariti si clipul.

ProTv
0

#54 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 13 iunie 2011 - 21:32

Pai na, zone sarace Nord-Est si Sud-Vest (Moldova si Oltenia). Nu-i nimic nou in asta....
0

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 iunie 2011 - 18:29

Nu stiu daca urmariti dezbaterile televizate pe aceasta tema. Daca nu, foarte bine, te apuca durerea de cap de atatea manipulari, din toate partile, chiar si din partea ziaristilor. Se pare ca este un subiect incendiar. Voi incerca sa abordez cateva subiecte pe aceasta tema, respectiv sa scot la iveala niste capcane...in care poate cadea foarte multa lume...

Spun mereu ziaristii (si nu numai ei) ca fiecare roman va scoate cca 700 de lei pentru schimbarea buletinelor, a permiselor, a taloanelor, a placutelor de inmatriculare, a pasapoartelor...
Lucrurile nu stau chiar asa.
Avem vreo 2 milioane de copii sub 14 ani care n-au CI, permis auto, talon...
Avem vreo 4 milioane de pensionari care au ultima CI eliberata si care nu va trebui schimbata...
Avem vreo 4 - 5 milioane (nu stiu cifra exacta) de autovehicule inmatriculate, deci nu fiecare roman are masina, respectiv tot atatea taloane, din care destul de multe pe firme, iar firmele isi rezolva mai usor aceste schimbari...
Avem tot vreo 4 - 5 milioane de posesori de permise, deci nu 20 milioane...
La pasapoarte stam si mai bine. De cand cu UE, pasapoartele mai mult stau acasa, multe chiar expirate. relativ putini cetateni romani calatoresc in afara UE, iar cei care o fac au si bani pentru ele...
Multora aceste acte le vor expira in urmatorii 2 - 3 ani, si vor fi schimbate oricum la... expirare....
Iar in mod cert, termenul acordat pentru preschimbare va fi unul generos...


Alta capcana aruncata de ziaristi si mari comentatori....multi vor trebui sa parcurga 300 de km ca sa-si schimbe buletinul...Fals, vor merge cel mult tot atat cat au mers si pana acum, pentru ca birourile de evidenta a populatiei vor ramane exact unde sunt si acum...
Insa nimeni nu pomeneste despre acele persoane din teritoriu (PROVINCIE) care au cate o firma de te miri ce (fie chimicale, fie cosmetice, etc) si trebuie sa dea o fuguta pana la Bucuresti pentru tot felul de avize, aprobari (si spagi), pe la diferite ministere, distante de 500 - 700 de km si asta anual pentru reavizare sau chiar cu ocazia fiecarui import de mai stiu eu ce...

Nimeni nu vrea sa vada (si sa gaseasca) si avantajele unei astfel de schimbari administrative...
In 1968 cand s-au infiintat cele 40 de judete, aveam economie centralizata, iar in 1989 erau agajati in sectorul industrial in jur de 8 milioane de persoane. Astazi sunt angajate in munca 4,2 milioane din care 1,2 - 1,3 milioane in sectorul bugetar. Este clar ca cele 40 - 41 de judete existente acum, numai pot fi "intretinute" de 2,8 - 2,9 milioane de angajati din sectorul privat, in conditiile unei economii de piata...
Aceasta regionalizare trebuia facuta cu niste ani in urma, cand sacul era inca plin, numai ca atunci nimanui nu-i pasa, acum cand sacul s-a golit, si-au dat seama ca trebuie facute schimbari, ca asa nu se mai poate, dar nici acum nu se pot intelege intre ei, sa adopte solutii cele mai bune si sa renunte la orgolii de tot felul...
0

#56 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 iunie 2011 - 18:50

Dar ce ne facem cu judecatoriile din tara, care se vor reduce drastic la doar 8? Vor fi procese nerezolvate cu duiumul.

Vorba lui Cristian Tudor Popescu, "daca spargi zidul in casa si unesti buda cu sufrageria, nu inseamna ca din casa dispare rahatul"
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 iunie 2011 - 19:31

Nu stiu cata lume stie, dar intre 1952 si 1968 exista o Regiune Autonoma Maghiara care prin 1960 si-a (i-au) schimbat numele in Regiunea Mures Autonoma Maghiara, ca sa aiba si o rezonanta romaneasca. Ori una dintre tintele principale ale infiintarii judetelor a fost si desfiintarea acestei regiuni autonome care la un moment dat avea un procent de 77% maghiari. In aceasta regiune existau doua limbi oficiale, romana si maghiara. Si acesta ar fi posibilul motiv pentru care vorbitorii de maghiara din HAR-COV te intampina in limba maghiara si in ziua de azi. Luandu-li-se acest drept avut, este oarecum normal ca-si doresc sa-l redobandeasca. Si vor lupta pe toate caile...Memoria lor colectiva este puternica iar unitatea, ambitia si perseverenta sunt alte calitati...
O alta tinta a divizarii tarii in 40 de judete in perioada comunista a fost tocmai maruntirea pentru a stapani mai usor ... teritoriul ...

Iata harta din 1956...
Imagine atasata: Harta administrativa a Romaniei 1952-1956.JPG


Si schimbarile facute in 1960 cand apare Regiunea Banat...
Imagine atasata: Harta administrativa a Romaniei 1960-1968.JPG

Iata motivul supararii aradenilor,... cand au avut Regiunea Arad pana in 1960 iar apoi au fost comasati in Regiunea Banat cu resedinta regionala la Timisoara, desi Banatul istoric n-a trecut niciodata dincolo de Mures, chiar si Aradul Nou nu apartinea de Banat, din cate am citit in lucrari istorice.

Citeaza

Regiunea Banat a fost o diviziune administrativ - teritorială situată în sud - vestul Republicii Populare Române A fost înființată la reorganizarea administrativ-teritorială din 1960, cuprinzând spațiul fostei Regiuni Timișoara, dar și teritorii din fosta Regiune Arad. A fost desființată în 1968, când s-a revenit la împărțirea administrativ - teritorială pe județe. Reședința regiunii Banat a fost la Timișoara. Regiunea se întindea pe teritoriile actualelor județe Timiș, Caraș-Severin și o parte din teritoriul județului Arad, inclusiv municipiul Arad, până la nord de localitățile Macea și Pâncota. Astfel, suprafața totală era de 21.000 km² și o populație totală de 1.234.340 locuitori (1961).

Text preluat de pe Wikipedia.

Cu alte cuvinte, cand primesti ceva, este tare placut, iar cand ti se ia ceva, durerea este mare. Deci cand s-au infiintat cele 40 de judete, foarte multe orasele (nu ma refer la Arad ca nu este cazul) s-au trezit capitale de judete desi nu aveau suficiente "calitati" pentru acest lucru, respectiv, putere economica, financiara, viata culturala, etc., insa, existand o economie centralizata, s-a pompat mult in ele. Astazi, in conditiile dure ale economiei de piata, toate aceste orasele au cam "murit"...Dar nici in aceste conditii nimeni nu va ceda usor (sau deloc) privilegiile obtinute in urma cu 40 si ceva de ani...
0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iunie 2011 - 19:39

Mile, crede-ma ca ma ingrozeste doar simpla idee ca va trebui sa-mi schimb din nou permisul (schimbat anul trecut), sau CI schimbata acum doi ani. Daca ma gandesc si la numere si taloane pentru doua masini, deja ma ia cu lesin... :) Gandindu-ma la toate astea nici nu-mi mai pasa daca castigam ceva din reorganizarea asta. Eu, ca simplu cetatean, voi avea doar de pierdut: timp, nervi, bani.
0

#59 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 iunie 2011 - 19:42

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 iunie 2011 - 19:39, a spus:

Mile, crede-ma ca ma ingrozeste doar simpla idee ca va trebui sa-mi schimb din nou permisul (schimbat anul trecut), sau CI schimbata acum doi ani. Daca ma gandesc si la numere si taloane pentru doua masini, deja ma ia cu lesin... :uimit2: Gandindu-ma la toate astea nici nu-mi mai pasa daca castigam ceva din reorganizarea asta. Eu, ca simplu cetatean, voi avea doar de pierdut: timp, nervi, bani.

Mie permisul imi expira in iulie. Poate am (ne)norocul sa-l preschimb de doua ori anul asta. :)
0

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iunie 2011 - 19:50

Bun, toata chestia asta cu schimbarea actelor e o aberatie, dar de aici ies milioanele. Daca pe permis scrie orasul (a carui nume nu se schimba ... deocamdata) si adresa complecta, nu vad ce problema ar fi ca pana la urmatoarea preschimbare sa ramana actul asa cum e.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi