STP Timișoara Forum: Impartirea teritoriului Romaniei pe regiuni - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Impartirea teritoriului Romaniei pe regiuni In noul proiect de Constitutie

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2011 - 12:32

La faza cu numerele, si noi avem disponibile 1.740.024 de combinatii pentru fiecare judet...



Se folosesc 25 de litere rezultand 1 546 875 de combinatii din care in Timis sunt ocupate vreo 200 000 deci raman disponibile 1 346 875, o diferenta de 400 000 fata de cifra avansata de tine pentru Timis.
Iar la Bucuresti din 15 609 375 variante initiale dupa trecerea la cea de-a trei-a cifra, 1 200 000 fiind ocupate, raman disponibile 14 409 375 variante disponibile deci o diferenta de 3 150 000. Dar cum am scris si mai sus, Bucurestiul mai avea libere 300 000 de variante...
Cred ca te-ai exprimat gresit, ai vrut sa spui (scri)... disponibile initial...ceea ce este cu totul altceva, are alt sens... :naughty1: :naughty1: ...
0

#22 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 aprilie 2011 - 12:56

Clar, asa am vrut sa se inteleaga. Greseala mea... Insa de ce doar 25 de litere?
0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2011 - 13:27

Vezi postareacseh_17, la 30 aprilie 2011 - 12:56, a spus:

Clar, asa am vrut sa se inteleaga. Greseala mea... Insa de ce doar 25 de litere?


Pentru ca nici Q nu se foloseste ...la noi...
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 aprilie 2011 - 13:42

Chiar... asta mi-a scapat...

Mia culpa! :naughty1:
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2011 - 16:16

Vezi postareacseh_17, la 30 aprilie 2011 - 13:42, a spus:

Chiar... asta mi-a scapat...

Mia culpa! :clap:




.... :naughty1: ... :naughty1: ...
0

#26 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 01 mai 2011 - 00:14

Mai sunt şi alte combinaţii interzise (de exemplu literele f, u şi t în ordinea asta, mai puţin cine le-a luat deja), iar I şi O nu pot fi prima literă.

--
Legat de Tg. Mureş, da, m-am exprimat greşit, prin ,,unguri" am vrut să spun UDMR-işti (care n-au nimic în comun nici cu ungurii, nici cu românii, n-au nicio doctrină şi sunt un partid de pupincuristi, fiind la guvernare tot timpul, indiferent ca au stat langa PDSR/PSD sau lângă CDR/Alianţa DA/PD-L).
0

#27 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 mai 2011 - 11:16

Noutati :)

Băsescu vrea reorganizarea administrativă a ţării: Primarul nu poate face ce vrea el
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 mai 2011 - 21:09

Asta chiar e idiot! Cum poti spune despre cetatenii propriei tale tari ca : ""cetăţeanul nu ştie ce e în spatele dorinţei lui" ?
Pur si simplu ne face prosti pe toti. :)
0

#29 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 mai 2011 - 22:06

Daca atunci cand a facut aceasta afirmatie s-a referit la votantii care l-au ales presedinte,se poate sa aiba dreptate.. Stiti cum se spune, nebunii si betivii spun mereu adevarul. In cazul lui inclin sa cred ca se incadreaza in ambela categorii...
0

#30 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 20 mai 2011 - 08:25

Noutati "din nou" :nervos:

De data asta ne impart tara ungurii. :) Nu ca as avea ceva cu ei, Doamne fereste, dar ca idee...

Băsescu vrea împărţirea României pe regiuni până în 2012. Cum ar arăta harta ţării conform proiectului UDMR
0

#31 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 mai 2011 - 08:40

Stirea asta cu ungurii e un pic trasa de par...
0

#32 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 20 mai 2011 - 08:46

O fi o tehnica de pasare a responsabilitatii.
0

#33 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 mai 2011 - 09:16

Exact ca si in cazul inchiderii spitalelor.
0

#34 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 mai 2011 - 08:52

O noua varianta
O parascovenie administrativă
0

#35 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 07 iunie 2011 - 08:28

De ce vrea Boc să şteargă urgent judeţele de pe hartă. Premierul le-a prezentat pedeliştilor planul de a împărţi România în VOIEVODATE sau REGIUNI. EXCLUSIV
0

#36 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 iunie 2011 - 11:13

Planul PDL pentru Romania: minimum opt, maximum 12 regiuni
Marti, 07 06 2011, 13:42

Dupa ce presedintele Traian Basescu a dat semnalul, pedelistii se intrec in declaratii in favoarea reorganizarii administrative a Romaniei. Deputatul PDL Sulfina Barbu a declarat, marti, ca Romania ar putea fi impartita in "minimum opt, maximum 12 regiuni".


"Este cu siguranta o necesitate aceasta reorganizare administrativ-teritoriala. Daca plecam de la criteriile unitatilor teritoriale la nivel european, ne uitam pe nomenclator, eu cred ca (e nevoie de) minim opt, maxim 12 regiuni, ca sa ne incadram in aceste criterii. Dar este o buna plecare actuala impartire pe regiuni, pe cele opt regiuni, pe care Romania o are la nivel teoretic, stiind ca la nivelul regiunilor astazi noi nu avem personalitate juridica si nici autoritati alese responsabile, care sa poata angaja regiunea respectiva in proiecte. Opt regiuni cred ca sunt suficiente pentru Romania", a declarat Sulfina Barbu la RFI, citata de Mediafax.

Desfiintarea judetelor, infiintarea regiunilor: probleme in PDL, probabil nu, probleme in Coalitie, aproape sigur!

Ideea reorganizarii administrative supusa dezbaterii in partid de catre Emil Boc va fi acceptata de parlamentarii PDL? Sulfina Barbu crede ca nu vor fi probleme in partid, insa e nevoie de sprijin in Coalitie pentru aceste regiuni: "Nu cred ca exista vreun risc pentru Partidul Democrat Liberal. Sunt convinsa ca si colegii parlamentari in marea majoritate sunt buni cunoscatori ai acestui aspect al dezvoltarii la nivel local si al responsabilitatilor, nu cred ca vom avea din acest punct de vedere surprize. Ce este intr-adevar o provocare este ca toata coalitia sa asume acest proiect si ma refer si la partenerii nostri de coalitie, UNPR, UDMR si minoritati. Este extrem de important ca sprijinul sa fie din partea intregii coalitii, pentru ca o lege organica nu poate sa treaca decat daca toata coalitia sustine proiectul", a spus ea.

Asa este: sunt voci din UDMR care reduc dimensiunile uneia dintre regiuni la teritoriul actualelor judete Mures, Harghita si Covasna, ceea ce s-ar putea sa nu convina partenerilor din arcul guvernamental! Decizia finala ar urma sa fie luata in termen de o saptaman, cand se va afla si daca premierul va alege calea asumarii raspunderii pentru a promova acest proiect.

De ce atata graba cu regiunile? Pierdem bani europeni. Multi!

Miza renuntarii la judete si aparitiei regiunilor este suma de 10 miliarde de euro pe care Romania o va primi de la Comisia Europeana in perioada 2013-2014 pentru lucrarile de infrastructura, respectiv canalizare si drumuri judetene.
"Daca nu facem aceasta reforma a administratiei publice in sensul reorganizarii teritoriale a tarii, Romania isi submineaza serios sansele ca, din 2013, sa aduca bani europeni, pentru ca, in Europa, banii se dau pe componenta administrativa, pe structuri apropiate de cele regionale, adica, astazi, ceea ce avem nu functioneaza pe interes national", a explicat Emil Boc, dupa intalnirea pe care a avut-o cu deputatii PDL.
"Optiunea mea ar fi sa tinem cont cat mai mult posibil de actualele zone de dezvoltare ale Romaniei, care sunt convenite cu UE. Opt, cu tot cu Bucuresti-Ilfov. Bucuresti - Ilfov ar deveni Bucuresti-metropolitan si celelalte regiuni, care deja au un mod de functionare, iar ele sunt extrem de bine echilibrate, din punct de vedere suprafata si populatie", a afirmat recent Traian Basescu.

Imagine atasata: euroregiuni_b.jpg

Continuare pe link:
Preluare Agenda:http://www.agenda.ro/news/news/43222/planul-pdl-pentru-romania-fara-judete-8-12-regiuni.html

Vad ca se insista pe acest subiect, ceea ce nu-i rau, probabil ca se va si infaptui, lucru absolut necesar (dar oarecum tardiv). Ramane de vazut sub ce forma, in ce varianta se va realiza acest lucru, avand in vedere multitudinea de variante puse in discutie. De la varianta unirii mai multor judete actuale si formand judete mai mari (care dintre nume vor purta?...) si atat pana la infiintarea regiunilor si a macroregiunilor, adica scapam de dracu si dam de muma sa.
Iar varianta propusa in harta de mai sus este una arbitrara, pur geografica, artificiala, pur matematica fara a tine cont (aproape) de loc de istorie, traditii, cultura, obiceiuri, etc.,...O fi bine, o fi rau, nu stiu...personal inclin spre regiunile istorice, din postura de banatean chiar daca Banatul ar fi una din cele mai mici regiuni din tara. N-are nimic de-a face bunastarea si nivelul de trai cu suprafata unei regiuni sau a unui stat. Mai mult conteaza cum este condus un stat sau o regiune, de mentalitea locuitorilor sai, decat de marimea suprafetei acelei regiuni.
Avem destule exemple de state mici (nu ma refer la cele foarte mici gen Luxemburg, Monaco, Andora, San Marino, etc., unde regulile economice sunt altele) in care nivelul de trai este ridicat si state cu suprafete mari unde nivelul de trai este scazut.
Precum am spus, este bine ca in al doisprezecelea ceas s-au si politicienii nostri gandit sa faca ceva in acest sens...iar daca acest lucru s-ar face fara smecherii, asa numai de forma, ar fi si mai bine...
0

#37 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 08 iunie 2011 - 16:21

A venit si USL cu o idee:

Romania feliata in 12 regiuni. Dupa PDL, a venit randul USL sa faca imparteala. Voi ce credeti?
0

#38 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 08 iunie 2011 - 16:24

Interesant e ca dupa planul PDL, Tulcea si Constanta sunt incluse in Moldova Sud. Deci vom merge la mare in Moldova, la moldoveni acolo, in Constanta :welcome:
Sau mai bine spus, Buzau si Galati sunt incluse in... alta regiune... deci la Galati nu vom mai fi in Moldova...

Aceasta postare a fost editata de lloner: 08 iunie 2011 - 16:28

0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iunie 2011 - 18:12

Ironia sorţii cum PDL a făcut mai multe autostrăzi ca guvernarea liberală, a tăiat din bugetarii pe care liberalii i-au umflat ... Şi acum dacă le iese mişcarea cu regionalizarea o să fie un imens pas înainte.

În orice caz, aveţi dinjos o analiză zic eu pertinentă:
http://cursdeguverna...clientelei.html
0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 iunie 2011 - 10:59

Vezi postarealloner, la 08 iunie 2011 - 16:24, a spus:

Interesant e ca dupa planul PDL, Tulcea si Constanta sunt incluse in Moldova Sud. Deci vom merge la mare in Moldova, la moldoveni acolo, in Constanta :oops:
Sau mai bine spus, Buzau si Galati sunt incluse in... alta regiune... deci la Galati nu vom mai fi in Moldova...



Pai din cate vad pe harta PDL (ultima), nu se pomeneste nimic de Moldova de sud sau nord ci doar de regiunea de Sud Est (respectiv Nord Est) in care sunt incluse actualele judete Constanta, Tulcea, Vrancea, Galati, Buzau si Braila. Ori daca noile regiuni se vor numi tot judete, pentru a fenta Constitutia, atunci care va fi numele acestui nou judet creeat, Judetul de Sud Est?...iar la noi se va numi Judetul de Vest?... :D :naughty1: ...

Domnu' Florin, se pare ca n-ati (n-am) scapat de schimbarea placutelor de inmatriculare, a permiselor si a taloanelor,... Desi in unele variante de regionalizare nici n-ar trebui schimbate toate astea sau cel putin n-ar trebui schimbate peste noapte ci in timp (indelungat)...Oricum eu raman adeptul modelului spaniol sau maghiar al placutelor de inmatriculare, model ce nu are nici o legatura cu sistemul administrativ...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi