STP Timișoara Forum: Gratuitati oferite de primaria TM - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Gratuitati oferite de primaria TM Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 decembrie 2010 - 21:16

Sunt foarte bucuros ca sunt tot atatea categorii care primesc gratuitate, ba chiar mai multe, insa unde au disparut elevii/studentii cu rezultate deosebite pe la concursuri/olimpiade scolare? :)
0

#2 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 15 decembrie 2010 - 23:12

gratuitatea primita de aceste categorii este din buzunarul nostru al tuturor. cu cit vor fi mai putini cei care platesc biletele si abonamentele, cu atit mai putini bani vor fi pentru piese de schimb si pentru a mentine parcul auto si de tramvaie in circulatie. daca se continua in acest ritm, nu va mai plati nimeni biletul, dar nici nu va mai avea nimeni cu ce sa circule pentru ca nu vor fi bani pentru repararea si intretinearea mtc urilor
0

#3 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 decembrie 2010 - 20:09

...:eusa_think:...
0

#4 Useril este offline   dingo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 octombrie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie, trenuri, simulatoare

Postat 17 decembrie 2010 - 15:38

@ BogdanTm
Inainte de a incepe mentionez ca platesc abonament 75RON/luna si nu beneficiez de reduceri sau gratuitati.

Am vazut ca dvs aveti o problema cu persoanele carora li se acorda gratuitati. Sper sa nu gresesc dar intr-un topic de luna trecuta spuneati(citez din memorie) ca pensionarii si elevii nu produc nimic deci pe cale de consecinta nu ar trebui sa beneficieze de nici o reducere. In aceasta situatie imi permit sa va intreb oare cine a platit scolarizarea si formarea dvs, oare nu actualii pensionari care la vremea respectiva erau salariati si plateau contributii la stat?

S-a mai spus ca pensionarii doar se plimba cu MTC pana la piata din lipsa de ocupatie. Imi permit sa va spun ca e adevarat , dar nu din prea mult timp liber, ci pt ca pt multi dintre ei merita sa mearga din Traian pana in Iosefin pt a economisi 0.5 RON la 1 kg de cartofi. Sa nu iutam ca din 5.4 mil de pensionari peste 54% au pensii sub 750RON.
Dupa modul in care puneti dvs problema rezulta ca pensionarii(vorbesc la modul general, nu ma refer si la anumite categorii favorizate) sunt niste lipitori care sug bani din diverse surse. Imi permit sa va spun ca eu cred ca gresiti, aceasta categorie sociala si-a castigat anumite drepturi in urma contributiilor la buget platite de-a lungul timpului.

Sunt de acord ca exista probleme referitoare la decontarea abonamentelor gratuite dar acest lucru trebuie rezolvat de conducerea RATT si primarie care trebuie sa gaseasca un mecanism eficient pt ca RATT sa primeasca sumele de bani care i se datoreaza.
Doresc sa imi cer scuze daca am deranjat pe cineva prin cele scrise mai sus.
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2010 - 17:50

Nu deranjezi pe nimeni. De aceea e forumul, ca lumea sa-si spuna parerea.
0

#6 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 decembrie 2010 - 20:49

Sunt in totalitate de acord cu ce a spus dingo.
Totusi, inca nu am primit un raspuns "oficial". D-le Florin, imi puteti spune ce s-a intamplat cu gratuitatea pentru elevii si studentii cu rezultate deosebite la concursuri nationale si daca aceasta va mai fi reintrodusa?
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2010 - 21:16

Nu am primit explicatii pe marginea protocolului si nu cred sa se mai introduca categori noi pe langa cele din protocol.
0

#8 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 decembrie 2010 - 22:49

Vezi postareadingo, la 17 decembrie 2010 - 15:38, a spus:

Dupa modul in care puneti dvs problema rezulta ca pensionarii(vorbesc la modul general, nu ma refer si la anumite categorii favorizate) sunt niste lipitori care sug bani din diverse surse. Imi permit sa va spun ca eu cred ca gresiti, aceasta categorie sociala si-a castigat anumite drepturi in urma contributiilor la buget platite de-a lungul timpului.

Deşi ieşim în offtopic, vreau totuşi să fac o precizare pe firul acesta de discuţie.

Orice stat se finanţează din banii celor apţi de muncă la momentul ACTUAL, obligându-i practic pe oameni să semneze cecuri în alb cu promisiunea că "veţi primi banii aceştia sub formă de pensie". Uneori ai din ce să-i înapoiezi, uneori n-ai din ce să-i înapoiezi. Şi mereu în cursa pentru supravieţuire rămân cei tineri. Nu spun că-i frumos, spun că-i natural. Dacă bătrânii de acum nu şi-au crescut copiii şi nepoţii încât societatea să fie productivă în continuare ... asta e.

Noi avem foarte puţini oameni care muncesc cu adevărat, şi alte milioane de oameni asistaţi într-un fel sau altul (bugetari, pensionari, elevi). De undeva tot trebuie să se taie.
0

#9 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 decembrie 2010 - 23:00

Vezi postareadingo, la 17 decembrie 2010 - 15:38, a spus:

@ BogdanTm
Inainte de a incepe mentionez ca platesc abonament 75RON/luna si nu beneficiez de reduceri sau gratuitati.


Imi permit sa va spun ca eu cred ca gresiti, aceasta categorie sociala si-a castigat anumite drepturi in urma contributiilor la buget platite de-a lungul timpului.



Ai 20 % reducere (daca ai domiciliul stabil in Timisoara) !

Si-au castigat dreptul la pensie si asigurari de sanatate. Atat conform legii. Nici unde nu era specificat ca vor avea transport gratuit la batranete. Aceste gratuitati si reduceri sunt decizii pur politice. Normal ar fi fost ca pensiile si salariile sa fie suficient de mari ca sa nu fie nevoie de gratuitati si reduceri iar cu banii din bugetul local alocati gratuitatilor si reducerilor se puteau aduce imbunatatiri majore in transportul in comun timisorean...
0

#10 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 17 decembrie 2010 - 23:23

Vezi postareadingo, la 17 decembrie 2010 - 15:38, a spus:

S-a mai spus ca pensionarii doar se plimba cu MTC pana la piata din lipsa de ocupatie. [...]


Eu am mai spus de chestia asta, dar in alt mod. Dar repet, sa incerce sa nu circule in orele de varf! Mor cand ii vad exact la 7.30 sau la orele 14 - 15, exact cand e aglomeratia de elevi, pretinzand la locuri pe scaune desigur. :jos:
0

#11 Useril este offline   dingo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 octombrie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie, trenuri, simulatoare

Postat 18 decembrie 2010 - 11:43

Sunt de acord cu colegul dAlmon ca suntem in off topic dar, cu voia dvs, imi permit sa mai fac cateva comentarii legate de raspunsurile de mai sus dupa care eu voi incheia.

Cred ca suntem cu totii de acord ca intr-un stat normal, cu niste norme economico-financiare bine definite, cetatenii obtin venituri decente iar numarul celor ce au nevoie de asistenta sociala este relativ mic. Dar, din pacate, noi nu suntem in acesta situatie.
Eu consider ca s-ar fi putut gasi si alte cai de reducere a cheltuielilor bugetare fara a mai fi nevoie de taierile de pensii si salarii dar nu mai intru in detalii ca nu-si au locul aici.
De asemenea cred ca si bugetul local ar fi fost mult mai mare daca s-ar fi intors de la Bucuresti sumele care ne-ar fi revenit de drept( cote parti din incasarile pe plan local la bugetul consolidat, etc). Pe cale de consecinta presupun ca atunci si cota ce ar fi revenit RATT ar fi fost mai mare.

Faptul ca societatea noastra este unde este tine doar intr-o anumita masura de cresterea si educatia primita, tine mai mult de modul in care liderii stiu si pot sa gestioneze problemele si politicile macroeconomice ale statului. Sunt convins ca multi ar vrea sa lucreze dar nu gasesc un job, cei tineri nu se pot angaja pt ca nu au experienta iar cei mai in varsta nu se pot angaja pt ca se considera ca nu mai dau randament, unii sunt considerati supra calificati, etc.

Ar fi un lucru foarte bun daca s-ar oferi anumite facilitati celor cu rezultate deosebite. Efortul bugetar ar fi nesemnificativ iar pt beneficiari ar insemna f mult nu neaparat dpdv financiar ci ar fi intr-un fel o recunoastere a meritelor acestora.

Referitor la bugetul local, s-a spus ca subventiile pt transport sunt platite de noi toti. Corect. Dar la fel se intampla si cu subventiile pt caldura si atunci se pune intrebarea de ce sa platesc si eu pt Colterm cand eu am centrala proprie? La fel din bugetul local se duc sume destul de importante pt sprijinirea anumitor echipe si activitati sportive. Si in acest caz ne putem intreba nu mai bine s-ar duce o parte din acei bani spre RATT?

Cu multumiri pt intelegere eu inchei aici. Rugamintea mea ar fi ca un moderator sa mute aceasta discutie intr-un topic mai potrivit ca nu prea isi are locul aici.

Aceasta postare a fost editata de dingo: 18 decembrie 2010 - 11:45

0

#12 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 decembrie 2010 - 13:58

sunt intru totul de acord cu ceea ce ai scris tu si ceilalti colegi. chiar nu cred ca merita continuata discutia, cu atit mai mult cu cit stim cu totii ca deciziile sunt luate politicde consilierii locali. iar un om politic din aceasta tara va "exploata" slabiciunea alegatorilor si va incerca sa le "cumpere" votul apeland la asemenea subventii.

personal nu sunt deloc de acord cu modul de repartizare al sumelor de la bugetul de stat. Legat de transportul public, consider ca FIECARE cetatean al acestei tari ar avea dreptul la un numar de calatorii GRATUITE anual cu metroul bucurestean in cazul in care ar avea drum in bucuresti, pentru ca NOI TOTI platim pentru acel metrou care este finantat din ministerul transporturilor si nu de catre primaria bucuresteana.

Nu sunt nici eu de acord cu finantari de la bugetul local pentru echipe sportive de club, indiferent de sport. Una este o sponsorizare in cazul obtinerii unei performante deosebite care este meritorie pentru localitate si alta este sa sustinem firme private din bugetul public.

Tot in aceasta categorie se inscrie si problema subventiei la caldura care ar trebui acordata strict in urma unor anchete sociale si punctual nu pe baza unor declaratii...mai mult sau mai putin corecte.

De asemenea as accepta sa achit costul integral al abonamentului de transport in comun, fara sa mi se spuna ca este cu 20 % reducere. sincer nu stiu daca e asa..poate costul real e 75 lei si ni se spune ca si "marketing" ca are inclusa reducere de 20 % dar si daca ar fi 95 lei, atita timp cit muncesc si imi pot plati acest cost nu doresc sa fiu inclus in categoria "subventionatilor"

Sincer nu am absolut nimic cu pensionarii, sau cu elevii. Sunt oameni care au muncit din greu o viata, au incercat sa isi faca datoria fatza de societate. La fel elevii sunt oameni la inceputul drumului in viata..si trebuie ajutati sa aiba acces la educatie.

As dori sa fim cu totii mai toleranti cu ei, sa intelegem ca nu fac aceste deplasari din "rautate" dar cred ca aceasta toleranta trebuie sa functioneze in ambele sensuri..de nenumarate ori am auzit comentarii "acide" din partea persoanelor in virsta pentru ca "tinerii din ziua de azi" nu le dau locul pe scaune..si alte asemenea "complimente"
0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2010 - 14:09

Nu e chestie de marketing. Primaria plateste pentru tine 20%, nu RATT iti ofera aceasta reducere.
0

#14 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 decembrie 2010 - 14:31

am inteles. chiar nu am nevoie de pomana de la primarie, si nici nu cer "subventii". mai bine le-ar acorda celor carora le-ar fi strict necesare. daca ar fi posibilitatea sa achit 95 lei pt un abonament, atata as achita.
0

#15 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 decembrie 2010 - 17:49

Vezi postareaBogdanTm, la 18 decembrie 2010 - 13:58, a spus:

sunt intru totul de acord cu ceea ce ai scris tu si ceilalti colegi. chiar nu cred ca merita continuata discutia, cu atit mai mult cu cit stim cu totii ca deciziile sunt luate politicde consilierii locali. iar un om politic din aceasta tara va "exploata" slabiciunea alegatorilor si va incerca sa le "cumpere" votul apeland la asemenea subventii.

personal nu sunt deloc de acord cu modul de repartizare al sumelor de la bugetul de stat. Legat de transportul public, consider ca FIECARE cetatean al acestei tari ar avea dreptul la un numar de calatorii GRATUITE anual cu metroul bucurestean in cazul in care ar avea drum in bucuresti, pentru ca NOI TOTI platim pentru acel metrou care este finantat din ministerul transporturilor si nu de catre primaria bucuresteana.

Nu sunt nici eu de acord cu finantari de la bugetul local pentru echipe sportive de club, indiferent de sport. Una este o sponsorizare in cazul obtinerii unei performante deosebite care este meritorie pentru localitate si alta este sa sustinem firme private din bugetul public.

Tot in aceasta categorie se inscrie si problema subventiei la caldura care ar trebui acordata strict in urma unor anchete sociale si punctual nu pe baza unor declaratii...mai mult sau mai putin corecte.

De asemenea as accepta sa achit costul integral al abonamentului de transport in comun, fara sa mi se spuna ca este cu 20 % reducere. sincer nu stiu daca e asa..poate costul real e 75 lei si ni se spune ca si "marketing" ca are inclusa reducere de 20 % dar si daca ar fi 95 lei, atita timp cit muncesc si imi pot plati acest cost nu doresc sa fiu inclus in categoria "subventionatilor"

Sincer nu am absolut nimic cu pensionarii, sau cu elevii. Sunt oameni care au muncit din greu o viata, au incercat sa isi faca datoria fatza de societate. La fel elevii sunt oameni la inceputul drumului in viata..si trebuie ajutati sa aiba acces la educatie.

As dori sa fim cu totii mai toleranti cu ei, sa intelegem ca nu fac aceste deplasari din "rautate" dar cred ca aceasta toleranta trebuie sa functioneze in ambele sensuri..de nenumarate ori am auzit comentarii "acide" din partea persoanelor in virsta pentru ca "tinerii din ziua de azi" nu le dau locul pe scaune..si alte asemenea "complimente"

Cu permisiunea dvs , aduc aici două amendamente.
1. Există pensionari care zâmbesc pe sub mustaţă oridecâte ori îşi admiră cuponul. Cu alte cuvinte, beneficiază de transport gratuit şi amărâtul cu 500 de lei pensie, şi ofiţerul în rezervă cu 2.500 de lei pensie. Vi se pare corect?
2. Perfect de acord cu gratuitatea acordată elevilor pe timpul anului şcolar. Totuşi, mă întreb: - este nevoie ca elevii să poată circula gratuit şi în vacanţe? Adică şi atunci când nu îşi exercită statutul de elev?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 18 decembrie 2010 - 17:50

0

#16 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 decembrie 2010 - 18:33

Nu, nu este normal. La fel nu mi se pare normal ca zeci de institutii sa beneficieze de transport gratuit. Cu ce prilej?
Legat de elevi...nu, nu are logica sa fie asa, insa atunci ar trebui sa nu li se acorde gratuitate nici elevilor care circula cu tramvaiul in alt scop decat cel de a merge la scoala... :)
Ideea in orasul acesta este sa se reduca poluarea, asa ca macar elevii sa fie stimulati sa mearga cu MTC-urile in favoarea masinilor...In plus, un elev nu are cu ce sa se intretina, asadar daca cu MTC-urile nu isi permite sa mearga, atunci cu ce?
0

#17 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 decembrie 2010 - 20:32

Vezi postareaemilut, la 18 decembrie 2010 - 17:49, a spus:

2. Perfect de acord cu gratuitatea acordată elevilor pe timpul anului şcolar. Totuşi, mă întreb: - este nevoie ca elevii să poată circula gratuit şi în vacanţe? Adică şi atunci când nu îşi exercită statutul de elev?


Nu stiu daca e corect. Insa spre deosebire de pensionari elevul nu are venit. Excludem aici beizadelele cu SUV-uri si etc. Deci eu mai degraba as oferi reduceri pentru elevi decat pentru pensionari.
0

#18 Useril este offline   dingo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 octombrie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie, trenuri, simulatoare

Postat 18 decembrie 2010 - 21:02

Stimati colegi, propun sa deschidem un topic nou legat de acest subiect in sectiunea Sugestii si discutii despre transport pt ca problema e ampla, vad ca sunt multe opinii si acolo am putea vb mai mult pe subiect on topic cum se spune.
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 decembrie 2010 - 21:04

Vezi postareaemilut, la 18 decembrie 2010 - 17:49, a spus:

Cu permisiunea dvs , aduc aici două amendamente.
1. Există pensionari care zâmbesc pe sub mustaţă oridecâte ori îşi admiră cuponul. Cu alte cuvinte, beneficiază de transport gratuit şi amărâtul cu 500 de lei pensie, şi ofiţerul în rezervă cu 2.500 de lei pensie. Vi se pare corect?
2. Perfect de acord cu gratuitatea acordată elevilor pe timpul anului şcolar. Totuşi, mă întreb: - este nevoie ca elevii să poată circula gratuit şi în vacanţe? Adică şi atunci când nu îşi exercită statutul de elev?



Nu stiu! Suntem destui elevi pe aici, si sincer nu stiu ce considera ceilalti, dar Nusunt deacor cu aceasta idee. Din alocatia de 42 de lei ,daca ar trebui sa pletim si abonamentul general de 50 de lei, ar fii de rasul lumii...

Insa sa ne intoarcem catre pensionari. Azi am circulat cu mai multe ocazii , cu mai multe mtc-uri. Si am auzit de la 5 (CINCI) perechi de pensionari urmatoarea. "Am masina, dar oi fi prost sa circula cu ea pe vremea asta... Am transport gratuit..."

Atata timp cat un pensionar isi permite intretinerea unei masini, fie aia si o coaja de Dacie, nu ar avea ce sa primeasca gratuitate pentru transportul in comun. CUm sa se verifice? Simplu o colaborare cu Politia Romana, in legatura cu o baza de date, in cazul in care persoana care vrea sa scoata un abonament de pensionar are pe numele sau o masina, nu are ce sa primeasca gratuitate. Si nici sotia/sotul.
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2010 - 21:39

Totusi, transportul in comun contribuie la decongestionarea traficului (doar nu vrei ca autobuzul sau troleibuzul in care te afli sa fie blocat in trafic de sutele de pensionari care nu mai beneficiaza de gratuitate si au iesit la piata cu autoturismele. :) Glumesc. Cel mai ok ar fi un interval orar in care sa poata circula gratuit, interval care sa nu se suprapuna cu orele de varf.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi