STP Timișoara Forum: Linia 13 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Linia 13 Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2011 - 21:08

Vezi postareaemilut, la 23 septembrie 2011 - 22:51, a spus:

O veste bună, şi una ..... tot bună.
Prima: avem budă (un fel de Toi Toi) la capătul de la pasajul CFR al liniei 13. E drept că nu prin grija RATT, ci a necesităţii amplasării uneia la cimitirul din zonă, dar AVEM!
A doua:
De când s-a scos trenul II de la linia 13, şoferii care rămâneau singuri pe traseu între orele 9:30 şi 12:18, erau supuşi unui adevărat calvar. De ce???
Păi, unul dintre motive ar fi acela că timpul pe tură a fost redus de la 35 la 30 de minute, concomitent cu dublarea numărului de călători. Or, cei care cunosc situaţia din traseu, ştiu că aceştia sunt în marea lor majoritate, pensionari. Nu că asta ar fi ceva rău, dar timpii de staţionare în staţii au crescut considerabil, mai ales dacă se ţine cont şi de periplul lor la Piaţa de Gros de unde vin echipaţi cu sacoşe, saci, şi cărucioare de piaţă burduşite cu gogoşari, vinete şi alte produse de-ale pământului. Vă închipuiţi cât timp îi ia unei băbuţe până îşi urcă ditamai plăsocul în autobuz? Înmulţi-ţi-l cu 30 sau cu 40, şi vă veţi face idee de cât timp stă autobuzul în staţie. Mai mult, pensionarii nu fac parte din acea categorie care după 15 minute de aşteptare zadarnică, o iau la picior. Ei stau în staţie cu orele pt a parcurge şi 200 de metri. Astfel că, singura maşină de pe traseu îi preia pe toţi. Chiar şi fără bagaje, moşuleţii şi băbuţele se mişcă greoi, darămite încărcaţi de parcă n-ar avea copii sau nepoţi care să-i ajute.
Bun! Una peste alta, din întârziere în întârziere (evident în felul în care se mişcă autobuzul astfel solicitat, coroborat cu traficul care taman la acele ore este infernal), se ajunge la situaţia în care la ora la care vârful reintră în traseu (12:18), ambele se află în piaţa Mărăşti. Personal, am încercat şi varianta mersului la pierdere pt a "pica" pe grafic la ora respectivă, dar m-am ales cu sudalme să mă ţină tot anul. Mai bine înjurat, decât să prind o băbuţă între uşi!
Iată că cineva s-a gândit să trimită la linia 13 o maşină echipată cu numărător de călători. Se pare că există intenţia de a se prelungi timpul de serviciu al vârfului, astfel încât traseul să beneficieze de aportul a două autobuze, până seara la ora 19:30.
Doamne Ajută!




Intr-adevar suna a veste buna. Dupa mine, din start trebuiau sa fie (macar) doua autobuze la la orele de trafic minim (ma refer la traficul de calatori). Poate a venit un "cap limpede" la locul potrivit.
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 decembrie 2011 - 18:44

Am incarcat pe pagina web grafice noi pentru aceasta linie. Valabile de azi, 2 decembrie.
0

#23 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 mai 2012 - 10:44

Are cineva idee despre cum va arăta viitorul traseu al liniei 13, în condiţiile în care s-a anunţat demararea lucrărilor pe str. Cloşca?
Nu întreb în dorul lelii, ci pt că ştiu cum arată străzile Mircea cel Bătrân şi Crişan, adică alternativele adiacente actualului traseu. Sunt înguste şi supra-aglomerate de maşini parcate pe ambele părţi ale carosabilului. În special, în zilele de weekend, accesul este foarte dificil până şi autoturismelor.
0

#24 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 mai 2012 - 11:28

Cand s-a lucrat la strada Closca portiunea Bd. Cetatii - P-ta Avram Iancu, se mergea intr-un sens pe Str. Horea pana la P-ta Avram Iancu, unde intra pe Str. Closca spre Mehala, iar la intoarcere, de la P-ta Avram Iancu intra pe str. Crisan pana la Bd. Cetatii, adica strazile umatoare paralele. Poate tot la cele doua strazi se va apela pentru un sens de mers. Vor trebui curatate de masini parcate anapoda, sa ramana loc de trecere macar.
0

#25 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 mai 2012 - 11:32

DA. Ştiu cum s-a circulat la acea vreme. Rămâne de văzut dacă primăria va găsi de cuvinţă să aplice măsurile necesare.
0

#26 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2012 - 00:57

Cand a fost vorba sa fie eliminati cei ce parcau la Posta Mare, pentru a putea vira G-urile de pe 40, s-a rezolvat problema. Ce-i drept, era si zona mai centrala.
0

#27 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2012 - 11:18

Unde este echipajul de comunitari care ar trebui să asigure intersecţia din faţa pieţei din Mehala?
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iulie 2012 - 19:53

Azi am mers pe traseul deviat. In fata mea la doar cativa metri un Logan care venea de pe strazile laterale a fost tamponat violent de VW-ul ce circula regulamentar in fata mea (bine ca n-am fost eu :coolpics: ) si din fata, cu toate ca e sens unic, veneau baietii cu tupeu. (aproape ca am fost tentat sa incerc air bag-ul) :intrebare:
0

#29 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 iulie 2012 - 17:08

Am observat şi eu acest lucru. Cred că semnele "cedează trecerea" au fost de puţin timp instalate, pt a asigura fluiditatea traficului pe străzile ocolitoare, astfel încât obişnuiţii cartierului nu au apucat să le observe, sau să se obişnuiască cu ele. La fel şi în cazul sensurilor unice. Eu m-am cam prins de situaţie după primele ture, drept care am circulat cu atenţie sporită.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iulie 2012 - 20:55

Da, pe strada Horia am vazut semne de cedeaza trecerea care acum sunt acoperite, deci s-a schimbat prioritatea.
0

#31 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 septembrie 2012 - 08:35

Pe traseul liniei 13, lipsesc multe dintre tabelele cu timpii de trecere, din staţii. În special pe porţiunea dintre piaţă şi pasajul CFR. Locuitorii din zonă cam ştiu orele la care vine autobuzul, dar cei care merg ocazional la pieţe nu au habar. Mai ales sâmbăta după amiaza, când rămâne un singur autobuz pe traseu. Există situaţia în care se iveşte un gol de 45 de minute, atunci când şoferul are pauza de masă. Călătorii (după o aşteptare de 30 de minute) văd autobuzul trecând spre pasaj, şi revenind după alte 20 de minute. Evident, au toate motivele să fie nemulţumiţi, nemulţumire care se răsfrânge (nu-i aşa?) în capul şoferului. RATT dispune de o mare masă de oameni cu studii înalte. Chiar nu poate cineva să conceapă un sistem de prindere a tabelelor, în aşa fel încât să nu mai poată fi furate?
Lansez pe această cale un fel de competiţie forumistică, vizând cea mai bună soluţie pe care colegii o vor propune.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2012 - 11:07

Am trimis postarea ta mai departe. Sper sa se rezolve.
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2012 - 11:15

Colegii care se ocupa au promis ca rezolva tablele de pe linia 13. :coolspeak:
0

#34 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 octombrie 2012 - 19:20

Mulţumim! :clap2:
0

#35 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 octombrie 2012 - 10:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 octombrie 2012 - 11:15, a spus:

Colegii care se ocupa au promis ca rezolva tablele de pe linia 13. :coolspeak:

Mmmmda! :intrebare: Până ieri, nu se rezolvase nimic.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2012 - 12:07

O sa retransmit ce ai observat tu pe teren.
0

#37 Useril este offline   paula 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 23 ianuarie 12

Postat 12 februarie 2013 - 20:23

tabelele,tot nerezolvate,au ramas......eleganti,soferi a-ti bagat pe linia 13.. :respekt:
0

#38 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 februarie 2013 - 08:44

S-au montat tabele nou nouţe la linia 13, acum vreo 2-3 săptămâni. Însă, majoritatea au dispărut deja. Cine e de vină? Şoferii, nu? :intrebare:
Despre elegănţie acum. Păi nu circulă butada conform căreia: - Oamenii sunt de 3 feluri: buni, răi şi şoferi?
Oricum, aşa cum se prezintă, sunt cu mult mai eleganţi decât marea majoritatea a călătorilor de pe linia 13. Oricât ai fi de amabil sau binevoitor, tot nu trece o tură fără să te jignească o pensionară sau un boschetar. Să nu mai pomenesc de mirosurile emanate de distinşii călători. :naughty1: Când ştiu că urmează să lucrez la 'Expresul De Mehala', mă apucă pandaliile. Stau Domniile Lor sub tabel câte 10-15 minute, dar nu aruncă o privire pe el. Iar când vine autobuzul, scandalul e ca şi aprins.
Cine e de vină că nu vă copiaţi (pe hârtie sau pe telefon-poză) orele de trecere, în scurtele perioade în care ele există? Observ doamnă (domnişoară) Paula că deţineţi o conexiune la internet. De ce nu o folosiţi pt a vă umple golurile în ale informării asupra gravei probleme a timpilor de aşteptare?
Oricum, ca să revin la dilema gradului de elegănţie al şoferilor, el este oarecum superior celui în care unii useri ai acestui forum maltratează limba română. Dar nu pregetă în a emite pretenţii.
Ca o comparaţie, călătorii de la linia E2 aşteaptă în staţii mult mai multe minute decât cei de la linia 13. Şi totuşi, deşi de multe ori călătoresc în condiţii asemănătoare celor oferite sardelelor în cutia de conservă, nu se plâng, nu se indignează, nu îi sufocă frustrarea. Să fie oare din motiv că ştiu să citească? :intrebare:
Încă ceva. De ce la alte linii nu dispar tabelele? Dacă acum nişte ani buni puteau fi învinuiţi şoferii pt această lucrătură, motivându-se astfel şuntarea câte unei ture, acum cu GPS-ul este imposibil. Drept concluzie, tot Domnia Sa Călătorul poartă răspunderea pt actele de vandalism.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 15 februarie 2013 - 08:56

0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 februarie 2013 - 12:23

Vezi postareaemilut, la 15 februarie 2013 - 08:44, a spus:

Încă ceva. De ce la alte linii nu dispar tabelele? Dacă acum nişte ani buni puteau fi învinuiţi şoferii pt această lucrătură, motivându-se astfel şuntarea câte unei ture, acum cu GPS-ul este imposibil. Drept concluzie, tot Domnia Sa Călătorul poartă răspunderea pt actele de vandalism.



Cum nu? Expres 7, statia Pacii si nu numai. Doar sti ca am semnalat de multe ori acest aspect dar niciodata nici nu m-as fi gandit ca soferii ar putea face asta si nici n-am pomenit asa ceva in vreo postare.
Am niste "vecini" care in loc sa-si copieze orele sau sa faca o poza cu telefonul, prefera sa ia tabelul cu totul.
Am vazut deasemenea ca au fost repuse tabelele dar dupa 3 zile au disparut din nou

Iar clasificarea nu se poate face in felul urmator: soferii sunt grozavi iar calatorii sunt nesimtiti ci se poate trage (doar) concluzia ca noi ca popor avem probleme destul de mari cu cei "sapte ani de acasa"...probleme de comportament social,... si altele de acest gen,...
0

#40 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 februarie 2013 - 13:18

1. Corect enough. Şi totuşi, trăim în plin secol XXI, abuzaţi fiind de tehnologie şi gadgeturi care mai de care mai sofisticate. Mult prea luminaţii noştri şefi de la RATT nu sunt în stare să găsească o soluţie viabilă pt instalarea unui sistem fezabil de montare a tabelelor? Atunci, să pună în locul acelor tăblii nişte bucăţi de scândură pe care să bată în cuie tabelele. Dar, şi alea vor dispărea în scurt timp, fiind bune de lemn de foc.
2. Nu a fost în intenţia mea să generalizez. Aşa cum există şi călători civilizaţi, există şi şoferi aidoma. Trebuie remarcat însă un fapt. Oricât de bine intenţionat ar fi şoferul, după nişte ani de stres continuu ajunge şi el la capătul răbdării. Pe undeva, principala cauză a acestei situaţii o constituie tot modul în care este tratat de către ceilalţi. A nu se uita că, pe lângă responsabilitatea care îi revine faţă de călători, el se mai confruntă şi cu participanţii la trafic. Plus presiunea exercitată de obligativitatea respectării unor grafice care de multe ori nu ţin seama de realitatea din traseu.
3. Am mai sugerat iniţierea unui fel de concurs (dotat cu premii virtual-onorifice) privind cea mai bună idee pt montarea antifurt a tabelelor. Sunt aici o droaie de băieţi deştepţi, care îşi pot aduce contribuţia.
Personal, apreciez ideea cu tabelul prins direct pe stâlp, cu coliere metalice bine strânse. Nu e foarte aspectuoasă, dar nici actualele table ruginite nu produc mari satisfacţii artistice celor care le admiră.
4. Despre "vecinii" tăi. Poate sunt nişte viitori colecţionari care investesc astfel în nişte vestigii despre care consideră că le vor aduce bani frumoşi peste vreo 30 de ani, când le vor vinde muzeului RATT. :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de emilut: 15 februarie 2013 - 13:25

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi