STP Timișoara Forum: Linia 16 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Linia 16 Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 martie 2010 - 09:13

Vezi postareaalecs, la 26 martie 2010 - 22:45, a spus:

Din moment ce este statie, sa intre acolo, nu sa incurce circulatia, ca se asfalta statia, este altceva.Dar si atunci trebuia sa opreasca in spatele statiei.

In spatele statiei,adica pe trecerea de pietoni?Sau crezi ca un troleibuz are lungimea "brelocului" tau mobil?...oricum,cared ca s-a lungit cam mult discutia pe tema asta.

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 27 martie 2010 - 09:13

0

#22 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 martie 2010 - 21:47

Tot nu mi-ai explicat care era rolul la intrebare " cati ani ziceai ca ai, 16 ? "
Si de la statie pana la trecerea de pietoni mai este...
0

#23 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 martie 2010 - 02:22

Vezi postareaalecs, la 26 martie 2010 - 22:45, a spus:

Din moment ce este statie, sa intre acolo, nu sa incurce circulatia, ca se asfalta statia, este altceva.Dar si atunci trebuia sa opreasca in spatele statiei.

Se opreşte în dreptul staţiei, chiar dacă la 3 metri mai în stânga. Cred că nimeni nu tuşeşte dacă face 5 paşi până la troleibuz. Iar, în ce priveşte încurcarea circulaţiei, în acea porţiune staţionează în permanenţă câteva taxiuri. Acestea nu încurcă pe nimeni?
0

#24 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 martie 2010 - 14:29

Vezi postareaalecs, la 27 martie 2010 - 21:47, a spus:

Tot nu mi-ai explicat care era rolul la intrebare " cati ani ziceai ca ai, 16 ? "
Si de la statie pana la trecerea de pietoni mai este...

Uite,iti dau si raspunsul:prin afirmatia facuta de tine cand ziceai ca i-ai da afara pe soferi pt ca nu intra in statie,ai dovetit ca gandesti ca unul de 16 ani.Daca ai fi sef/patron,cum ai lua deciziile?Ai fi la fel de radical?Nu ar sta nimeni angajat la tine.Si eu critic soferii sau vatmanii cand e de criticat(chiar daca fratele meu e sofer de troleu),dar in cazul de fata chiar nu au ce face.Trebuia sa-ti dau raspunsul pe P.M. dar daca tu ai intrebat public,la fel ti-am raspuns si eu.
0

#25 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 28 martie 2010 - 20:33

Daca as fi sef, probabil nu as sti ce fac ei in trafic...
0

#26 Useril este offline   Danny 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28 aprilie 10

Postat 28 aprilie 2010 - 18:34

Am calatorit in aceasta dupamasa in jurul orei 18,20 pe traseul Posta mare-Statia Complex Studentesc cu troleibuzul 16. Un sofer conducea de-a dreptul penibil. A pus o frana de m-am dus pana in bordul mijlocului de transport in comun, si o doamna mai in varsta s-a lovit si ea de mine!! Am incercat sa ii spun sa conduca mai incet, ca ne lovim. A inceput sa imi vorbeasca urat, sa ma injure, chiar s-a dat jos la mine si a zis sa merg sa conduc eu!!! E inadmisibil... Pacat ca mi-a venit ideea prea tarziu sa fac un filmulet pe telefon. Am inregistrat video ultima parte a conflctului, chiar inainte sa cobor jos. O pot pune la dispozitia celor de la ratt sa ia masuri in privinta acestui sofer cariua nu ii pasa de oamenii pe care ii cara zilnic. Rog un administrator de la ratt sa ma contacteze me adresa de mail munteanu_danny@yahoo.com ca sa arat si celor din conducere putin din ceea ce a facut un sofer. Repet, s-a petrecut in data de 28.04.2010 in jurul orei 18,30 eu fiind in troleibuzul 16. Numarul de inmartriculare al troleibuzului era "Timisoara 03019". Va multumesc
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 aprilie 2010 - 18:43

Frana era justificata de conditiile din trafic, sau soferul a franat fara motiv?

Daca doresti un raspuns oficial, trebuie sa depui o plangere cu toate datele prezentate mai sus (la registratura RATT din Take Ionescu 56). Din sistemul de monitorizare a traficului se pot extrage date privind viteza cu care circula soferul. De asemenea se va da dispozitie de descarcare a datelor din sistemul de supraveghere video. Daca totul se confirma, se vor lua masurile necesare.
0

#28 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 aprilie 2010 - 18:55

Vezi postareaDanny, la 28 aprilie 2010 - 18:34, a spus:

Am calatorit in aceasta dupamasa in jurul orei 18,20 pe traseul Posta mare-Statia Complex Studentesc cu troleibuzul 16. Un sofer conducea de-a dreptul penibil. A pus o frana de m-am dus pana in bordul mijlocului de transport in comun, si o doamna mai in varsta s-a lovit si ea de mine!! Am incercat sa ii spun sa conduca mai incet, ca ne lovim. A inceput sa imi vorbeasca urat, sa ma injure, chiar s-a dat jos la mine si a zis sa merg sa conduc eu!!! E inadmisibil... Pacat ca mi-a venit ideea prea tarziu sa fac un filmulet pe telefon. Am inregistrat video ultima parte a conflctului, chiar inainte sa cobor jos. O pot pune la dispozitia celor de la ratt sa ia masuri in privinta acestui sofer cariua nu ii pasa de oamenii pe care ii cara zilnic. Rog un administrator de la ratt sa ma contacteze me adresa de mail munteanu_danny@yahoo.com ca sa arat si celor din conducere putin din ceea ce a facut un sofer. Repet, s-a petrecut in data de 28.04.2010 in jurul orei 18,30 eu fiind in troleibuzul 16. Numarul de inmartriculare al troleibuzului era "Timisoara 03019". Va multumesc

Domnule Danny, dacă tot aţi ajuns până în bordul troleibuzului, nu aţi observat motivul pt care şoferul a frânat violent? Dacă nu a avut un astfel de motiv, vă dau dreptate şi vă încurajez în demersul dvs. Au mai fost discuţii pe forum, referitoare la maniera de a conduce, a şoferilor de troleibuz.
Şi încă ceva. Ca să preveniţi pe viitor astfel de situaţii neplăcute, asiguraţi-vă că sunteţi suficient de bine "ancorat". Chiar dacă şoferul este calm şi bine intenţionat, în orice secundă se pot ivi situaţii în care acesta poate fi nevoit să frâneze brusc, pt a evita un eveniment nefericit.
0

#29 Useril este offline   aditmro 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 20 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:- un oras curat
    - un transport civilizat

Postat 09 iunie 2010 - 09:07

Dar ce zici de soferul de pe 16 care Luni 7 Iunie 2010 pe la ora 17.15-17.30 pleaca dn statia Posta Mare si cand ajunge la Complexul Studentesc se da jos din troleibus si incepe sa injure ca el nu mai pleaca din statia aia pana nu coboara o femeie, ce statea pe primul scaun langa el, ca mirosea ingrozitor de tare si se temea sa "nu faca hepatita"? Evident ca respectiva nu voia sa se dea jos si tembelul ala nici el nu voia sa urce inapoi si sa plece. Au trecut un 19, un 15 si in final a venit si un 16 si cei mai multi dintre cei care eram in primul 16 am plecat cu al doilea (in care a urcat si femeia aceea :jos: ). Banuiesc ca respectivul sofer ar trebui sa se angajeze ca sofer la Bekali si nici decum la transport in comun, unde se pot ivi situatii de genul asta deoarece circula tot felul de oameni.
0

#30 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 iunie 2010 - 11:33

Problema e: mirosea de la femeia respectivă sau nu? Nu odată mi s-a întâmplat ca (,) călătorii să îmi solicite intervenţia în cazurile unor persoane de condiţie dubioasă (boschetari sau aurolaci), impunându-mi să îi scutesc de prezenţa lor şi de miasmele emanate de aceştia. Am procedat şi eu la fel ca şi şoferul pe care îl blamaţi. Am oprit autobuzul şi am refuzat să continuu cursa până ce emanatorii de miresme nu au coborât. În cele mai multe cazuri, am fost ajutat de călătorii de bună credinţă. Din păcate, se pare că nu vă situaţi în această categorie. Datoria dvs civică ar fi fost aceea de a ajuta şoferul în rezolvarea unei probleme care vă privea în modul cel mai direct. Se pare că doriţi să cu orice preţ înjosirea şi dezavuarea comportamentului angajaţilor RATT, chiar şi în cazul în care vă protejează interesele.
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 iunie 2010 - 17:32

Vezi postareaaditmro, la 09 iunie 2010 - 09:07, a spus:

Dar ce zici de soferul de pe 16 care Luni 7 Iunie 2010 pe la ora 17.15-17.30 pleaca dn statia Posta Mare si cand ajunge la Complexul Studentesc se da jos din troleibus si incepe sa injure ca el nu mai pleaca din statia aia pana nu coboara o femeie, ce statea pe primul scaun langa el, ca mirosea ingrozitor de tare si se temea sa "nu faca hepatita"? Evident ca respectiva nu voia sa se dea jos si tembelul ala nici el nu voia sa urce inapoi si sa plece. Au trecut un 19, un 15 si in final a venit si un 16 si cei mai multi dintre cei care eram in primul 16 am plecat cu al doilea (in care a urcat si femeia aceea :rad: ). Banuiesc ca respectivul sofer ar trebui sa se angajeze ca sofer la Bekali si nici decum la transport in comun, unde se pot ivi situatii de genul asta deoarece circula tot felul de oameni.



Apai scuza-mi stilul, dar toti calatorii au stat ca momaile... Exista un regulament oficial pentru tranportul civilizat. DAca prin miros degajat de tine deranjezi pe ceilalti....

Tot respectul pentru sofer!! :ph34r:
0

#32 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 iunie 2010 - 17:57

tot respectul pt sofer?? nu stiam ca are in fisa postului si rolul de senzor olfactiv. nu mi se pare normal ca sa validez un bilet si sa nu fiu transportat din cauza sensibilitatii nazale a soferului. daca acea pasagera a PLATIT..tot ce putea face era sa sesizeze politia comunitara...nu sa oblige o multime de oameni sa valideze din nou. dar..asta e tara in care traim
0

#33 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 iunie 2010 - 18:12

Domnule Bogdan.
1. Dumneata eşti sigur că acea "pasageră" a PLĂTIT?!?!?!?!?!?
2. Dacă ar fi aşteptat toţi călătorii până la intervenţia poliţiei comunitare, multora le-ar fi crescut bărbile între timp.
3. Care ar fi problema acelora care au validat a doua oară? Li s-a uzat cardul?
0

#34 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 iunie 2010 - 18:38

Vezi postareaBogdanTm, la 09 iunie 2010 - 17:57, a spus:

nu stiam ca are in fisa postului si rolul de senzor olfactiv.


EXACT! NU are asa ceva in fisa postului, NU e obligat sa dea calatorii afara pentru ca ceilalti calatori care nu au facut NIMIC. Nu-mi spune ca majoritatea calatorilor nu au simtit mirosul, dar ce au facut? Au stat, au stat, AU STAT, asteptand ca soferul sa actioneze cumva, spre preferinta calatorilor, asteptau ca soferul s-o dea jos...
Si de ce ma rog trebuiau validate din nou cardurile daca nu era la capat de linie??? Putea sta si 10 minute in statie, daca nu setea traseul incers nu trebuia validat nimic!
Si daca sesiza politia comunitara trebuia sa stationeze in acel loc de unde a solicitat ajutorul! Sa nu-mi spui ca nu aparau alti destepti de calatori autostiuitori care se plictiseau de atata stationat!
De ce tot injositi soferii/vatmanii de fiecare data cand se intampla ceva fara a se analiza situatia? God damn it!
0

#35 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 iunie 2010 - 19:17

nimeni nu injoseste pe vatmani si pe soferi. tot respectul pentru munca lor stresanta. daca e vorba despre supozitii..dumneavoastra sunteti SIGUR ca acea persoana NU a platit?
referitor la validare..era vorba despre cei cu portofel electronic..caroara li se "uzau" 1.6 ron din buzunar..nu ca asta ar interesa pe cineva..sau ar pasa cuiva...

referitor la "politia comunitara" atata timp cit toti boschetii si tiganii dorm bine mersi in mijloacele ratt...ce sa mai zicem?

esti suparat de lipsa de reactie a pasagerilor...dar nu este obligatia lor sa verifice olfactiv vehiculul.
0

#36 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 iunie 2010 - 19:26

Datul jos a pasagerilor imputiti (greu de crezut ca aceia de natura boschetara sa plateasca, insa chiar si asa a perturbat calatoria in regim normal a calatorilor, deci nu era in regula la un control) tine de educatia civica a ambelor parti sofer-calator, ambii trebuia sa ia parte la aceasta actiune. Soferul nu s-a sinchisit pentru ca a vazut ca nu e ajutat! Sunt sigur ca nimeni nu a sugerat soferului ca sa-l ajute s-o dea jos. Nici soferul nu e obligat, ci controlorii ori politia, dar repet, se putea daca era intelegere intre cele doua "lumi".
0

#37 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 iunie 2010 - 21:38

da, trebuie sa existe intelegere. dar si un pic de implicare din partea asa zisei "politii comunitare" care astfel ar face in sfirsit si ea ceva folositor.
conducatorul vehicolului isi face datoria..in conditii de stres..conducand vehiculul. calatorii platitori..isi indeplinesc datoria de a achita costul calatoriei. din moment ce exista o autoritate a statului chemata sa mentina ordinea...cetatenii nu se pot substiui acestei autoritati.
0

#38 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iunie 2010 - 21:53

Vezi postareaVisor, la 09 iunie 2010 - 19:26, a spus:

Datul jos a pasagerilor imputiti (greu de crezut ca aceia de natura boschetara sa plateasca, insa chiar si asa a perturbat calatoria in regim normal a calatorilor, deci nu era in regula la un control) tine de educatia civica a ambelor parti sofer-calator, ambii trebuia sa ia parte la aceasta actiune. Soferul nu s-a sinchisit pentru ca a vazut ca nu e ajutat! Sunt sigur ca nimeni nu a sugerat soferului ca sa-l ajute s-o dea jos. Nici soferul nu e obligat, ci controlorii ori politia, dar repet, se putea daca era intelegere intre cele doua "lumi".


Complet de acord cu tine . Soferul nu are nici o obligatie , nu e platit pentru asta iar Calatori , mai dau si bani ca sa circule cu imputiti astia de boschetari . Ar trebui rezolvata aceasta problema impreuna cu soferul . O pereche de manusi sterile nu ar strica . Se duce Calatorul la Sofer ii zice cum sta treaba acestia se " aliaza " , si rezolva problema in 2 timpi si 3 miscari . :ph34r: Faza e ca deobicei tramvaiele sunt cele mai imputite , multumita tapiteriei din material textil , si multumita lipsei de bani , nu sunt spalate cu secolele . Ar trebui dezinfectate dupa fiecare tura .

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 09 iunie 2010 - 21:54

0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iunie 2010 - 22:43

Vezi postareaRaoul94, la 09 iunie 2010 - 21:53, a spus:

Ar trebui dezinfectate dupa fiecare tura .


Nici salile de operatie nu se mai dezinfecteaza dupa fiecare operatie si tu vrei lucrul asta la tramvaie? :ph34r:
0

#40 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iunie 2010 - 10:42

Vezi postareaBogdanTm, la 09 iunie 2010 - 21:38, a spus:

da, trebuie sa existe intelegere. dar si un pic de implicare din partea asa zisei "politii comunitare" care astfel ar face in sfirsit si ea ceva folositor.


Da, semenea situatii ar fi numai de datoria lor, nu a celor de care am vorbit noi, insa ar trebui unul prezent in fiecare vehicul, caci altfel nici ei n-au de unde mirosi unul de la distanta. Poate ar trebui introdus inca un mesaj pentru centrala pentru asemenea cazuri, iar ei sa trimita 1-2 politisti la un capat de traseu (aceia de regula nu se dau jos pe parcurs), dar de ce atata osteneala cand se poate lasa toata treaba asta in plus pentru soferi, calatorii avand si ei de suferit, astfel mai apar si certuri intre calator-sofer. :lol:
Cand e control, intr-adevar controlorii+politia au dat jos, fara sa zica "nu", am prins cazuri.
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi