STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#601 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 ianuarie 2018 - 18:25

Sabotaj împotriva lui Goia! Îs multi sefi puși de către Robu și Chiș culita omul lui Robu! Dar oameni au de suferit la fel și angajați!
0

#602 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 ianuarie 2018 - 19:28

Pai si oamenii lui Robu il saboteaza?
0

#603 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 ianuarie 2018 - 19:33

Da! Il vrea pe goia jos! Și ala nu vrea sa plec de cât atunci când ii expira contractul! Și așa repet avem toți de suferit! Oameni puțini pe traseu... Mijloace de transport în comun sunt în garaj.... Etc... Sâmbăta și duminica erau mai multe pe traseu... Acum sunt pe jumate câte erau înainte în weekend!
0

#604 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 ianuarie 2018 - 19:35

Pai, nu e niciun secret ca MTC-uri sunt disponibile, problema fiind lipsa personalului pentru ele. Am tot scris asta...
0

#605 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 ianuarie 2018 - 19:36

Culmea e, ca tocmai Robu spunea ca anul acesta parca, expira contractul lui Goia...
0

#606 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 29 ianuarie 2018 - 20:03

Nu, culmea e ca zilele trecute a iesit in presa si a anuntat ca: Dupa atatia ani de incompetenta, Nicolae Robu spune ca nu-l schimba pe Goia de la sefia RATT pentru ca n-are pe cine pune in loc!
1

#607 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 ianuarie 2018 - 17:48

E batut in cap! :plemplem:
1

#608 Useril este offline   zambille 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 15 octombrie 16

Postat 06 iunie 2018 - 22:08

Buna seara tuturor!

Dragii mei, doresc sa va impartasesc urmatoarea situatie: azi, in timpul furtunii, eram in troleibuzul 17, directia Agronomie. Ajungem la capatul traseului, soferul nu opreste in statia cu alveola, care, spune tot el, nu apartine liniei 17, ci doar E1 (desi sunt doua tablite, m-am uitat ulterior de pe partea cealalta), ci face bucla, dandu-ne tuturor impresia ca doreste sa ajunga langa campusul Agronomiei, unde ne va si lasa, adica in statia cu alveola, asa cum fac soferii liniei 14, la I.I. de la Brad. Gresit! Opreste troleibuzul chiar in buza strazii intens circulate, cu masini stropind in stanga si-n dreapta, deschide usile si ne invita amenintator sa coboram, deoarece e capat de linie. In. Plina. Ploaie. Torentiala. Eu, cu un copil de 5 ani dupa mine. Mai erau alti cativa calatori care au spus clar si raspicat ca ei nu coboara si ca acesta este ultimul hal de degradare umana a unei tari care se doreste civilizata. Apoi o doamna, mai cu duhul blandetii si mai in tema cu "durerile" stptiene, l-a abordat cum ca stie situatia, ca nu si-au primit salariile, etc, etc, iar eu ma ciupeam crezand ca adormisem naibii si eram prizoniera intr-un cosmar din lumea a treia, spre care de altfel ne si indreptam cu CE se afla la guvernare.

Ca sa inchei apoteotic, recunosc, spre rusinea mea, ca m-am gandit 5 minute la pro si contra abonament general, pe care-l platesc lunar de ani si ani. Si sincer, numai argumente contra imi venisera in minte, sub impulsul momentului.
Nu platesc de teama controlorilor, cu care interactionez oricum de cel mult doua ori pe an, dandu-ne binete, ci pentru ca mi se pare absolut normal ca oamenii care imi presteaza un serviciu sa fie remunerati. De-aia mi-am si facut general, sa nu fentez. Insa... unde s-or duce banii mei... doar forurile superioare cunosc.

P.S. Mor de ciuda cand vad ca urca tot soiul de studenti, rromi si alte aratari, care ocupa locuri gratis, iar eu sed cabalin, adica in picioare!
6

#609 Useril este offline   Melinda 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15 octombrie 20

Postat 29 decembrie 2020 - 16:31

Undeva la inceputul anilor 2000 calatoream mult pe linia de trolei 11,si pe o masina Ikarus,indicativul 38,era o doamna superba si frumoasa soferita.Era foarte amabila cu calatorii,daca se ivea sa interactioneze sau daca cineva o intreba cate ceva. Tot timpul era imbracata foarte elegant,nu stiu daca aveau sau nu pe atunci uniforme,vara conducea intr-o camasa eleganta si fusta.
Am mai vazut pe atunci doamne la volanul troleibuzelor,parca era cate o doamna pe troleiele cu indicativele 75 si 43,pe atunci erau pe liniile 15,16.
Acum nu mai calatoresc cu troleie,am trecut la autoturism,mai vad cate o doamna,dar nu stiu daca mai detin elegantia sau amabilitatea doamnelor vechi.
Si comparativ cu barbatii cred ca doamnele sunt mai atente cu calatorii si conduc mai prudent.Pacat ca nu sunt in majoritate pe troleibuze femei.
Ce parere aveti? Mai tine minte cineva acele doamne frumoase si elegante? Oare de ce nu au uniforme soferii de azi?
0

#610 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 decembrie 2020 - 18:43

Cred ca nu au uniforme si datorita permanentei migratii a personalului... Ele se faceau la comanda, pe dimensiunea angajatului si erau ajustate la primire de un croitor de meserie. Acum soferii/vatmanii vin si pleaca intr-un ritm sustinut, iar societatea nu mai are croitor. Nu zic ca asta e "motivul" oficial, ci doar o parere a mea, bazata pe ce vad si stiu.
2

#611 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 noiembrie 2022 - 03:23

Circulatie in coloana pt. L11, M11, 14, M14, 18 ?

Imagine atasata: IMG_005.jpg Imagine atasata: IMG_006.jpg

Toate liniile astea au plecare simultana de la Baritiu sau e doar o nepasare a soferilor ? Sistemul de monitorizare al flotei mai exista / functioneaza ? Vede cineva cum merg troleibuzele astea la gramada ?

In statia din 700 sens spre Marasti intr-un interval de 1-2 min au trecut 8 MTC (cele de mai sus + 4B + microbuz E4.)

Dupa ce trec MTC-urile astea, cel putin 15 min nu mai vine nimic iar in statie sub cerul liber se aduna lumea ca in poza de mai jos:

Imagine atasata: IMG_007.jpg

Avand atatea linii cu traseu comun Baritiu - Marasti, chiar nu se poate o frecventa foarte buna pe segmentul asta ?

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 28 noiembrie 2022 - 03:24

3

#612 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 28 noiembrie 2022 - 14:40

Degeaba cresti frecventa daca majoritatea merg cu masiniile personale si creaza ambuteiaje in trafic din care reiese in poza 3 mtc-uri unu in curul altuia si la intoarcere vei vedea din 4 , 3 care sunt cam goale... S-a obisnuit romanul prea mult in confortul masini personale din pacate.
2

#613 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 noiembrie 2022 - 22:35

Vezi postareaVali, la 28 noiembrie 2022 - 14:40, a spus:

S-a obisnuit romanul prea mult in confortul masini personale din pacate.

Multi merg cu masina doar de nevoie, pentru ca transportul public nu deserveste bine zona unde locuieste/unde are treaba. Bineinteles ca daca trebuie sa schimbi 3 mijloace, toate pline ochi, iarna frig si vara cald, sa astepti dupa fiecare cate 10-15 minute si sa mai mergi si cel putin vreo 300-400 metri pe jos, iei mai degraba masina. Eu tot sper ca dupa ce se termina marile santiere care afecteaza liniile (Buziasului, Cetatii, Bogdanestilor) si dupa ce mai si vin tramvaiele, autobuzele si troleibuzele noi promise, sa se faca o reorganizare a liniilor, sa deserveasca bine zonele si sa fie usor de traversat orasul. Au mai spus si altii aici pe forum, liniile astea sunt cele ramase din "vremuri stravechi", care sub nicio forma nu au fost actualizate sa corespunda cu nevoile populatiei care s-au schimbat intre timp. Numai cate locuri s-au dezvoltat diferit in oras in ultimii 10 ani. Dar mai in ultimii 30-40-50 de ani...
4

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi