STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1 Useril este offline   george88tm 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 22 septembrie 08

Postat 29 septembrie 2008 - 18:40

de 2 sapt m`am mutat in tm, pana acu nu am mai circulat cu troleu. Urc in 14, de la I. I d la Brad si ma duc pana la gara. la fiecare plecare de pe loc trebuie sa ma tin bine dk nu cad naibii prin troleu. acest lucru e valabil si pt ceilalati calatori. majoritatea soferilor accelereaza brusc si franeaza la fel de brusc. sincer nu mi se pare normal sa ma ameteasca in halul ala, sa imi fie scarba sa colatoresc cu troleu. Probabil sunt frustrati de salariile mici sau problemele de acasa, dar consider ca conduita lor ar trebui sa fie intacta cand sunt pe postul de sofer.
va rog sa va dati cu parerea si as fi curios cat e salariul unui sofer pe troleibuz.
0

#2 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 29 septembrie 2008 - 19:05

Acum jumatate de ora am venit cu 3026-le. Mirosea a alcool foarte tare din parte soferului, dar nu vreau sa acuz fara nicio baza :unsure:
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 septembrie 2008 - 21:03

Vezi postareageorge88tm, la Sep 29 2008, 19:40, a spus:

va rog sa va dati cu parerea si as fi curios cat e salariul unui sofer pe troleibuz.


Salariul e destul de motivant deoarece se gasesc foarte greu soferi care sa accepte conditiile din transportul in comun. (au mai fost discutii)

Vezi postareaCristian, la Sep 29 2008, 20:05, a spus:

Acum jumatate de ora am venit cu 3026-le. Mirosea a alcool foarte tare din parte soferului, dar nu vreau sa acuz fara nicio baza :unsure:


Poate avea o sticla ce s-a rasturnat.... :)
Nimic nu-i opreste pe politisti sa-i controleze in trafic (ca pe oricare sofer).
0

#4 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 29 septembrie 2008 - 21:26

si sticla varsata daca ar fii cum zici tu,ce cauta la el in timpul servicului,dar mai ales cum s-a varsat,numa daca a deschis-o soferul
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 septembrie 2008 - 21:33

Era o gluma. Realitatea e ca pot fi multe variante, iar noi nu stim exact ce s-a intamplat acolo.
0

#6 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2008 - 22:17

@george : nu vreau sa fac pe avocatul diavolului aici, dar si cand au venit autobuzele Mercedes, mi se parea ca dau cu mine de toti peretii la curbe, ca le iau prea tare. m-am obisnuit intre timp. ma gandesc ca, din moment ce n-ai mai folosit troleul pana acum, ar putea fi un lucru cu care te vei obisnui in timp.

pe de alta parte, fiind dimineata, timpii intre doua vehicule sunt mai mici - iar asta se traduce fie prin mai multe trolee pe traseu, fie prin viteza de catre soferi :mellow:

@alecs : ce-ar fi ca data viitoare sa suni la 0800-800-146, pe loc? daca e cu noroc, poate soferul respectiv e si verificat la capat de linie.

se poate face asta, Florine? verificari bazate pe raportarile calatorilor?
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 22:23

La serviciul Relatii cu publicul e program doar intre 8-16 si doar L-V.
Cu verificarile e mai greu, fiind o problema filtrarea informatiilor (glumetii de cei seriosi :unsure: ). Ai observat cate probleme cu apelurile la misto' sunt la salvare si chiar la echipele de dezamorsare a bombelor. :mellow:
0

#8 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2008 - 22:34

Da, dar sunt convins ca daca mai multe reclamatii se refera la acelasi sofer, se procedeaza totusi la verificari :mellow:
Sau visez frumos? :unsure:
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 22:41

Normal ca daca sunt mai multe reclamatii trebuie luate in serios.
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2008 - 07:49

Dar daca tot sunt acele Peugeoturi cu inscriptia 'control trafic' sau ceva asemanator, ar putea cate unu zilnic sa patruleze prin oras.
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2008 - 12:38

Peugeot-ul ala e unul singur :naughty1: si orasul e mare....
0

#12 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 05 octombrie 2008 - 10:11

dar cu acea maisna nu am vazut nicio data sa se faca vreo verificare :naughty1: ,mai degraba politia ii mai opreste din cand in cand pe soferi.de exemplu acum 2 saptamani a fost un accident pe budai deleanu la intersectia aceea,au fost puse jaloane de catre politisti sa nu treaca masinile,a venit un sofer de pe 42 l-a intrebat pe politist daca poate sa treaca acetsa a spus ca nu,iar soferul s-a intors in autobuz si a trecut peste jalon.politistul s-a dus la el si i-a luat permisul
0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2008 - 10:58

Masina aceea se deplaseaza la fata locului cand au loc accidente. Cateodata duce si un sofer sau vatman de schimb, pana cel implicat in accident se prezinta la politie.
0

#14 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 09 octombrie 2008 - 21:27

Vezi postareadAImon, la Oct 3 2008, 23:17, a spus:

@alecs : ce-ar fi ca data viitoare sa suni la 0800-800-146, pe loc? daca e cu noroc, poate soferul respectiv e si verificat la capat de linie.


Aici apare o problemă... bănuiesc că şi Alecs are un telefon mobil (ca majoritatea omaneilor...)... numărul acela cu 0800 se poate apela doar de pe telefoanele Romtelecom (inclusiv cele publice... merge apelat fără cartelă). Ce te faci dacă nu e niciun telefon Romtelecom în zona unde ţi s-a întâmplat vreun ,,incident"?
0

#15 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 10 octombrie 2008 - 14:09

Vezi postareaCiteaza

numărul acela cu 0800 se poate apela doar de pe telefoanele Romtelecom
Nu cred că e aşa, pentru că numărul nu începe doar 0800, ci cu 0800 800. E deci gratuit din orice reţea naţională fixă ori mobilă.


Ar putea face cineva un test ? :blush:

Aceasta postare a fost editata de dante: 10 octombrie 2008 - 14:11

0

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 octombrie 2008 - 20:04

Stiu doar ca noi platim la Romtelecom....
0

#17 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 10 octombrie 2008 - 23:19

În 2006 nu am putut apela de pe mobil (am număr cu 0726 în faţă, ştitţi voi din ce reţea este) numărul respectiv. Cum stăteam la un hotel de lângă gară, am mers frumos în Gara de Nord şi am sunat de la un telefon public de acolo. Deasemenea, nu se poate apela din alt judeţ... am încercat să sun din Arad (în 2006 am stat 3 zile/2 nopţi la Timişoara, din care o zi am mers la Arad).

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 10 octombrie 2008 - 23:20

0

#18 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 11 octombrie 2008 - 15:44

se poate dar trebuie format si 0256 inainte,prefixul orasului :blink:
0

#19 Useril este offline   Irisbus 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Suceava
  • Interese:Trenuri, troleibuze

Postat 12 octombrie 2008 - 00:00

Vezi postareageorge88tm, la Sep 29 2008, 19:40, a spus:

de 2 sapt m`am mutat in tm, pana acu nu am mai circulat cu troleu. Urc in 14, de la I. I d la Brad si ma duc pana la gara. la fiecare plecare de pe loc trebuie sa ma tin bine dk nu cad naibii prin troleu. acest lucru e valabil si pt ceilalati calatori. majoritatea soferilor accelereaza brusc si franeaza la fel de brusc. sincer nu mi se pare normal sa ma ameteasca in halul ala, sa imi fie scarba sa colatoresc cu troleu. Probabil sunt frustrati de salariile mici sau problemele de acasa, dar consider ca conduita lor ar trebui sa fie intacta cand sunt pe postul de sofer.
va rog sa va dati cu parerea si as fi curios cat e salariul unui sofer pe troleibuz.


In caz ca nu stiai, ai aflat singur. Troleibuzele au demaraj mai puternic fata de autobuze, fiind capabile sa ajunga la 50km/h ora mult mai rapid, ele nu trebuind sa schimbe treptele de viteza ca la autobuze, ci doar sa accelereze. Probabil soferul a apasat prea repede pedala de acceleratie.
Ce ciudati sunt calatorii. Acum un an cand eram prin Timisoara, mergeam cu #71, si lumea se plangea ca merge mult prea incet si ca e mai bine sa mearga pe jos decat cu troleul ca ajunge mai repede. Acum daca troleibuzele sunt mai rapide, ce nu e bine?
Niciodata sa nu te astepti ca troleibuzul sau orice alt mijloc de transport in comun sa mearga lin ca un tren. Cand ai intrat in mijlocul de transport trebuie sa te tii bine de bare, iar daca nu-ti convine poti folosi taxiul si poti sa-i spui cat de tare sa accelereze :blink: .
0

#20 Useril este offline   george88tm 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 22 septembrie 08

Postat 15 octombrie 2008 - 14:56

Vezi postareaIrisbus, la Oct 12 2008, 01:00, a spus:

In caz ca nu stiai, ai aflat singur. Troleibuzele au demaraj mai puternic fata de autobuze, fiind capabile sa ajunga la 50km/h ora mult mai rapid, ele nu trebuind sa schimbe treptele de viteza ca la autobuze, ci doar sa accelereze. Probabil soferul a apasat prea repede pedala de acceleratie.
Ce ciudati sunt calatorii. Acum un an cand eram prin Timisoara, mergeam cu #71, si lumea se plangea ca merge mult prea incet si ca e mai bine sa mearga pe jos decat cu troleul ca ajunge mai repede. Acum daca troleibuzele sunt mai rapide, ce nu e bine?
Niciodata sa nu te astepti ca troleibuzul sau orice alt mijloc de transport in comun sa mearga lin ca un tren. Cand ai intrat in mijlocul de transport trebuie sa te tii bine de bare, iar daca nu-ti convine poti folosi taxiul si poti sa-i spui cat de tare sa accelereze :) .



Nu gust ironia cu accelerarea taxiului, nu cred ca ne cunoastem suficient ca sa ne luam peste picior asa ca te rog pe viitor sa te abtii. Mersy
Fiind un baiat curios am observat ca nu au cutie de viteza, deci ideea am prins-o pt ca am condus masina cu cutie automata (mersy de remarca)
Maistore...nu e adevarat ceea ce zici tu cum ca orice mijloc de transport in comun nu merge lin, te inseli, nu generaliza, daca vrei particuleaza si toata lumea e multumita. Intrebare: ai fost prin strainitate mai nou?
Sunt obligat sa ma tin de bare? Ar putea fi un sport extrem nu? Tinutul de bare in timpul accelerarii. hehe.. ca vine si deaccelerarea :017:
Plimbate cu 14`le odata si poate poate ai norocul sa prinzi soferi nepasatori care conduc dupa bunul plac si pentru scarba pasagerilor. Stai putin nene... ca mai sunt si calatori.
Oricum e doar parerea mea si nu trebuie sa mi`o imparti in mod obligatoriu, oricum apreciez ca ti-ai facut timp sa raspuns la acest topic deschis de mine.

Aceasta postare a fost editata de george88tm: 15 octombrie 2008 - 14:57

0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi