STP Timișoara Forum: Rentabilitate - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

Rentabilitate Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 februarie 2011 - 00:56

Sunt curios in ce se masoara consumul tramvaielor si troleibuzelor? Oare KW/h sau pe distanta in KW/H/100 Km parcursi sau cum? si cam cat consuma in medie un tramvai si cat consuma in medie un troleibuz. Stiu ca au un consum diferit in functie de marca, dar daca se vrea am putea face si un Top.
Si o a 2-a curiozitate. Sa facem un tabel in care sa luam consumul tramvaielor,troleibuzelor si autobuzelor si sa alegem o unitate de masu. Sa zicem pe 100 km sau pe ora, cum va convine mai usor si sa comparam. Apoi sa calculam pretul in lei tinand cont ca litrul de motorina se apropie de 5 lei iar 1 KW/H e 4 bani sau 40 bani? ca nu mai stiu exact. O sa dau u edit maine cand ma voi uita pe ultima factura electrica.
Ma refer strict la autovehiculele RATT.
Sa vedem in concluzie ce consuma cel mai putin.
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2011 - 09:11

Masurarea energiei consumate se face in kW/h, nu exista ceva de genul kW/km
0

#3 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 februarie 2011 - 14:17

OK, dar se poate face o estimare.
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2011 - 19:28

Dificil. Trebuie facuta un fel de statistica, pe o perioada mai lunga de timp, pe mai multe vehicule si mai multe linii. Oricum, nu stiu ce rost are, fiind clar (zic eu) ca e mai ieftin transportul electric (daca vehiculele sunt moderne)
Nu stiu daca am permisiunea sa fac publice astfel de date (aviz amatorilor: nu are rost sa incepem din nou cu "teoria conspiratiei" :coolspeak:, pur si simplu sunt date interne si nu stiu daca se pot posta pe forum )
0

#5 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 februarie 2011 - 19:38

Pai si daca in mod sigur mai rentabil e transportul electric, de ce in orase ca BRASOV si CONSTANTA s-a desfiintat transportul electric? E clar ca sunt cativa cu ceva interese. Si anume cred ca niste comisioane destul e grase. Dar chiar sunt curios cum se iau acste comisioane careei si le deturneaza in conturile proprii de ajung sa isi faca vile si sa isi cumpere masini scumpe.
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2011 - 19:58

Nu am spus ca e mai rentabil ci mai ieftin pe kilometru. Nu am pus in calcul pretul de achizitie al vehiculelor, constructia liniei cale si contact, sau alte cheltuieli.
0

#7 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 februarie 2011 - 22:01

Pai din moment ce DEJA AVEAU reteaua si in plus tramvaiele erau NOI NOUTE achizitionate in urma cu doar 2-3 ani, si se pastrau excelent, de ce a desfiintat transportul electric a sa introdica autobuze? MAZ-urile consuma mai mult pe km decat un tramvai. Asta e nelamurirea mea. In plus inainte de asta constanta avea inainte de a fi alez Mazare, majoritatea traseelor de troleibuze. Erau numerotate de la 40 la 52, 12 trasee urbane de troleibuz si 5 trasee de tramvai numerotate de la 100 la 104. In total 16 trasee urbane. Iar autobuzele faceau doar rute externe. Cum ar fi spre exemplu Sanatoriu Agigea, C.L Sere, si mai aveau o multime de rute externe in judet care le-a desfiintat. Si de ce s-a preferat achizitia de autobuze in loc de troleibuze?
Parerea mea e ca nu rentabilitatea e devina asa cum mint ei, ci niste interese.
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2011 - 22:06

Un motiv plauzibil ar fi ca autobuzele sunt mai ieftine decat troleibuzele. In cazul nostru, pe banii dati pe troleibuz se puteau lua la vremea aceea doua Conecto C (aproximativ)
0

#9 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 februarie 2011 - 23:04

Vezi postareaGeorge1000, la 11 februarie 2011 - 22:01, a spus:

Pai din moment ce DEJA AVEAU reteaua si in plus tramvaiele erau NOI NOUTE achizitionate in urma cu doar 2-3 ani, si se pastrau excelent, de ce a desfiintat transportul electric a sa introdica autobuze? MAZ-urile consuma mai mult pe km decat un tramvai. Asta e nelamurirea mea. In plus inainte de asta constanta avea inainte de a fi alez Mazare, majoritatea traseelor de troleibuze. Erau numerotate de la 40 la 52, 12 trasee urbane de troleibuz si 5 trasee de tramvai numerotate de la 100 la 104. In total 16 trasee urbane. Iar autobuzele faceau doar rute externe. Cum ar fi spre exemplu Sanatoriu Agigea, C.L Sere, si mai aveau o multime de rute externe in judet care le-a desfiintat. Si de ce s-a preferat achizitia de autobuze in loc de troleibuze?
Parerea mea e ca nu rentabilitatea e devina asa cum mint ei, ci niste interese.

Transportul electric presupune costuri enorme, chiar dacă preţul de achiziţie al energiei electrice este mult mai scăzut decât cel al motorinei. Dacă ar fi fost altfel, nimeni nu s-ar fi legat la cap cu propulsia "moto". Infrastructura necesară transpotului electric, precum şi întreţinerea ei sunt generatoare de cheltuieli substanţiale. Piesele de schimb pt tramvaie şi troleibuze sunt incomparabil mai scumpe decât cele pt "auto".
0

#10 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 februarie 2011 - 02:21

Degeaba aveau maşini şi tramvaie noi dacă reţeaua era la pământ. Din motive similare se doreşte eliminarea tramvaiului la Reşiţa, reabilitarea liniei-cale ar costa disproporţionat de mult faţă de beneficiile pe termen scurt.
0

#11 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 12 februarie 2011 - 14:43

In timp ce in strainatate toti fac cat mai mult pentru transport electric, chiar infiinteaza trasee noi de tramvaie si troleibuze, la noi incet ince se vrea disparitia transportului electric. Nu sunt Bani? Pai atunci unde sunt banii? Banii sunt in conturile politicienilor, in vilele si mertanele lor.
De ce politicienii nu iau bani de la UE? Daca UE ne ofera bani cu bratele deschise pentru asemenea proiecte de transport electric? Pentru ca nu pot fura din ei. De aia nu ii intereseaza banii UE.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 12 februarie 2011 - 14:45

0

#12 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 februarie 2011 - 15:54

Să nu uităm că producerea energiei electrice este un proces care presupune cel puţin acelaşi grad de poluare, iar în cele mai multe cazuri, este mai costisitoare decât cea necesară elaborării de combustibili fosili.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 12 februarie 2011 - 15:54

0

#13 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 februarie 2011 - 17:52

Vezi postareaGeorge1000, la 12 februarie 2011 - 14:43, a spus:

In timp ce in strainatate toti fac cat mai mult pentru transport electric, chiar infiinteaza trasee noi de tramvaie si troleibuze, la noi incet ince se vrea disparitia transportului electric. Nu sunt Bani? Pai atunci unde sunt banii? Banii sunt in conturile politicienilor, in vilele si mertanele lor.
De ce politicienii nu iau bani de la UE? Daca UE ne ofera bani cu bratele deschise pentru asemenea proiecte de transport electric? Pentru ca nu pot fura din ei. De aia nu ii intereseaza banii UE.

Să ştii că nu-i mereu doar rea-voinţă din partea politicului. Este ŞI asta, indiscutabil, dar uneori e pur şi simplu vorba de lene, pentru că o lucrare la standardele UE nu poate fi făcută pe principiul "las' că merge şi aşa".

Vezi postareaemilut, la 12 februarie 2011 - 15:54, a spus:

Să nu uităm că producerea energiei electrice este un proces care presupune cel puţin acelaşi grad de poluare, iar în cele mai multe cazuri, este mai costisitoare decât cea necesară elaborării de combustibili fosili.

Totuşi electricitatea e viitorul, ea poate fi regenerată prin ferme eoliene sau căderi de apă. Cărbunele şi ţiţeiul sunt pe ducă.
0

#14 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 13 februarie 2011 - 01:59

Dar daca se stie ca electricitatea e viitorul, ca petrolul e pe duca, de ce se scot sinele de tramvai ale traseelor desfiintate si firele de contact ale tramvaielor si troleelor? Ca sa ne coste mai mult cand va fi absolut necesar sa le introducem iar ca nu mai e petrol deci nu va mai fi motorina si autobuzele nu vor mai putea merge.
0

#15 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 februarie 2011 - 10:18

Probabil vor merge cu hidrogen sau ce mai inventeaza lumea pana atunci. Oricum, autobuzele de acum vor fi oale si ulcele pana la terminarea petrolului. :regulamentul:
0

#16 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 februarie 2011 - 10:25

Am auzit intr-o zi la tv pe directorul RATT care vorbea ca un mare om politic despre grija si atentia fata de publicul calator si despre extinderea transportul ecologic(banuiesc ca la cel electric se referea)...dar mi-am dat seama imediat ca sunt doar vorbe fara o baza logica.In ultimii ani nu s-a mai moderniazat nici o linie de tramvai,chiar din contra,s-a desfintat linia tramvaiului 3.Oricum in conditiile actulae nu cred ca s-ar putesa face asa ceva din lipsa de personal,iar contractarea unor firme care sa faca aceste lucrari nu cred ca e o solutie benefica pt RATT care oricum are cheltuieli destule,masiniile de la primarie fiind tot pe cheltuiala regiei.
0

#17 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 22 februarie 2011 - 12:25

Interesanta discutia. As dori sa contribui si eu cu cateva argumente:

1. Productia energiei electrice poate fi poluanta (carbune, gaz), chiar cu probleme majore pentru viitor (energia atomica), dar poate fi si ecologica (apa, vant, soare etc.) Cert e ca poluarea nu se produce in oras.
2. Un firobuz e mai scump decat un autobuz. Dar si perioada e exploatare e mult mai lunga. De tramvaie nici nu mai vorbim.
3. Un motor electric e pur si simplu mai silentios decat unul pe motorina.
4. La nivel de UE deciziile sunt si politico-strategice. Revolutie in Libia - creste pretul petrolului. Doarme prost Putin - creste pretul gazului. Deci avem toate motivele sa sprijinim energia electrica, si mai ales pe cea produsa ecologic.

P.S: De ce credeti ca primele cai ferate au fost electrificate la inceputul sec. XX ? Aia nu erau ecologisti, aia calculau la sange.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 22 februarie 2011 - 12:35

0

#18 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 martie 2011 - 07:44

La Braşov, Constanţa, Suceava şi prin alte părţi deciziile au fost strict politice, nu s-au făcut studii de costuri sau alte studii. Braşovul e cam singurul oraş care se poate ,,lăuda" cu un CUP (Coeficient de Utilizare a Parcului) de vreo 40% (ideal ar fi un 85 - 90 %), deci vreo 60% din vehicule sunt în permanenţă în garaj.

Energia electrică este mult mai ieftină, motorul electric are nevoie de mult mai puţină întreţinere decât cel Diesel (la cel de c.c. doar schimbatul periilor, la cel de c.a. nici măcar atât, nu are perii!)... evident, motorul electric e mai silenţios şi produce mai puţin vibraţii. În plus, sistemul de acţionare e simplu, nu necesită nici cutie de viteze, ambreiaj şi alte echipamente prezente pe autobuze.

Motorul electric are şi cuplu mai mare, deci poate urca pante mai mari şi are accelelări şi decelelări mai mari decât motorul Diesel.

E drept, vehiculele sunt mai scumpe, iar reţeaua trebuie întreţinută (dar nici ea nu e prea pretenţioasă, cel mult să o mai întinzi din când în când, ceea ce se poate rezolva prin tensionarea ei cu contragreutăţi în anumite locuri). Însă atunci când ai deja reţeaua şi ai vehicule funcţionale (care puteau să o mai ţină o vreme, iar pentru completarea parcului erau oricum bani pentru vehicule noi... dar au preferat să cumpere 100 şi ceva de autobuze, ca să fie toţi şoferii one-man-show, omul şi maşina, când e şoferul în concediu stă autobuzul cu lacăt) trebuie să fii TÂMPIT să te apuci să o dai la fier vechi.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 17 martie 2011 - 07:45

0

#19 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 martie 2011 - 11:50

Vezi postareaDr2005, la 17 martie 2011 - 07:44, a spus:

dar au preferat să cumpere 100 şi ceva de autobuze, ca să fie toţi şoferii one-man-show, omul şi maşina, când e şoferul în concediu stă autobuzul cu lacăt) trebuie să fii TÂMPIT să te apuci să o dai la fier vechi.

Nu e chiar aşa.
1. Au fost cumpărate 85 de autobuze noi. 55 simple şi 30 articulate.
2. Pe fiecare autobuz lucrează doi şoferi. Ar fi deci, two men show.
3. Nu se prea întâmplă ca ambii şoferi să plece în concediu concomitent. Dacă chiar situaţia o cere, pe perioada respectivă se alocă gestiunea altor şoferi, astfel încât maşina circulă fără probleme.
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2011 - 12:18

Cred ca Dr2005 (Dragos) vorbea de brasoveni nu de noi. :)
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi