STP Timișoara Forum: Strada Marasesti in reabilitare - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strada Marasesti in reabilitare (finalizata) - din fonduri de la CL Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 septembrie 2012 - 21:15

Am ramas si eu surprins de viteza cu care s-a executat aceasta lucrare. Am cateva observatii de facut...

S-a ales cea mai ieftina varianta si cea mai rapida. Varianta cu dalele ar fi durat cel putin 6 - 8 luni de zile si ar fi costat poate de 50 de ori mai mult pentru ca s-ar fi schimbat si canalizarea, si alimentarea cu apa, si cu gaze si cate si mai cate plus caratul intregului moloz rezultat din zona. Ori nu cred ca Primaria dispune de asemenea sume....iar aceasta infrastructura subterana nu cred ca este chiar atat de veche incat sa necesite schimbarea...

Imi place ca se unesc pietonal doua puncte "turistice" din oras. Kilometrul 0 al orasului reprezentat de Piata Operei-Victoriei cu Parcul Botanic...Super, zic eu...

Este una din putinele strazi din oras pe care daca circuli, te poti uita si pe cer fara riscul de a te impiedica sau de a calca in gol (chiar si 3 cm)...



Partea proasta este ca aceasta strada nu este una cu spatii comerciale si in acest caz mi-e teama ca multi comercianti "vor creea" spatii comerciale prin "strapungerea" cladirilor istorice si schilodirea fatadelor acestor cladiri. Avem exemple destule in acest sens pe alte strazi.

Una peste alta, este primul pas spre pietonizarea strazilor din Cetate.

Am fost astazi pe acolo si iata ce am surprins...


Se montau "felinare" si se demontau corpurile vechi de iluminat...

Imagine atasata: str Marasesti 01.JPGImagine atasata: str Marasesti 03.JPGImagine atasata: str Marasesti 04.JPG



Copii se dadeau cu rolele iar biciclistii circulau in voie...

Imagine atasata: str Marasesti 02.JPG



Masina din poza nu era intrusa ci purta un generator de curent cu care niste muncitori montau placute metalice pe banci, placute cu numele "sponzorilor", unul fiind Continental...

Imagine atasata: str Marasesti 05.JPG



Si binevenita zebra de la intrarea in Parcul Botanic, respectiv Spitalul Municipal...

Imagine atasata: str Marasesti 06.JPG


Probabil ca celelalte strazi se vor face cu fonduri europene si vor fi daluite...

Si eu ma intreb unde sunt parcate masinile dislocate de pe Marasesti...Ce buna era o parcare supra-etajata in locul Cazarmei U....


LE Lipsesc cu desavarsire ghivece cu flori la geamurile locatarilor, nu ma refer la geamurile Spitalului Militar,...sau a altor institutii...

Aceasta postare a fost editata de mile: 15 septembrie 2012 - 21:18

0

#42 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 septembrie 2012 - 22:16

Hopa banci! :so pe iei:

Imi palce... Dar cum vedem in poze, fatadele caldirilor din zona cam lasa de dorit... Acuam stim cu totii ca vor aparea si terasele, si alea alea, insa iddea expusa de mile este cea mai importanta. Strada aceea fara comercianti va fi 0!
0

#43 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2012 - 01:02

Am trecut astazi pe "pietonala"... Si e ceva de genul: O strada lunga pe care se afla: floare banca floare cos de gunoi floare banca floare cos de gunoi si asta poate fi la nesfarsit (20 de banci daca is)... si vine acum vorba: OAU! Centrul Timisoarei!

Singura chestie pozitiva, trecerea de pietoni care face legatura cu pietonala (str. Marasesti) si Parcul Botanic.
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2012 - 09:38

Comparat cu Szeged e o asemanare: si acolo e canalizarea pe mijloc. Cam atat. :(

Imagine atasata: Image1.jpg
0

#45 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2012 - 11:00

Ca sa fiu putin rau, dupa strada pietonala cu 2 spitale astept cu nerabdare o strada pietonala cu un cimitir...

Singurul comerciant cistigat ar putea sa fie pizzeria Cora (parca).

2 poze din Germania (Ebermannstadt,) gasite la repezeala in arhiva, in care o zona pietonala are si parcare pt rezidenti:

Imagine atasata: Ebermannstadt 2005.06.27 - 1.JPG Imagine atasata: Ebermannstadt 2005.06.27 - 2.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 16 septembrie 2012 - 11:25

0

#46 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 septembrie 2012 - 13:08

Nee, aia doar strada pietonala nu e... E o strada cu masini. Mergi cu bicicleta trebe sa ai grija... Te plimbi trebe sa ai grija ca din sa zicem 100 de localnici cu masini timp de 5 ore, in fiecare minut poate veni sau pleca unul cu masina...
0

#47 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2012 - 13:35

Vezi postareaRaoul94, la 16 septembrie 2012 - 01:02, a spus:

Singura chestie pozitiva, trecerea de pietoni care face legatura cu pietonala (str. Marasesti) si Parcul Botanic.


Si corpurile de iluminat, un mare bravo pt ele. :coolspeak:

@mile: din pacate la noi nu exista cultul florilor la geam ca in alte tari. Deh, banateanul gospodar.
Pe strada in cauza insa se poate impune asa ceva, o parte considerabila a cladirilor fiind institutii publice, pt a da locului un aspect placut.

In alta ordine de idei, astazi era deschisa sinagoga si am reusit sa intru. Cat timp m-am invartit in preajma, cred ca aproape toti cei ce treceau pe strada au intrat. Clar prezinta interes.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 16 septembrie 2012 - 13:37

0

#48 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 septembrie 2012 - 13:59

In ce stadiu se prezinta sinagoga pe interior? Ai facut ceva poze?
0

#49 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2012 - 15:57

Prafuit, neingrijit, cam asta ar fi situatia. Dupa cate ma pricep eu, starea e buna, dar lipseste renovarea ca sa arate frumos. Era oarecum placut inauntru, ca se auzea muzica.
Nici nu m-am gandit sa fac poze, am intrat fara sa fiu acoperit pe cap... Ma gandesc ca era deschis deoarece azi e anul nou la evrei.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 16 septembrie 2012 - 15:59

0

#50 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2012 - 17:58

Citeaza

Promenadă pe fosta stradă Evreiască: s-a redat timişorenilor o arteră istorică

Imagine postata

Strada Mărăşeşti retrăieşte momentele de altă dată, când era una dintre zonele importante ale Cetăţii Timişoarei.

Cândva se numea şi strada Evreiască, având în vedere că aici a existat şi este şi astăzi sediul comunităţii iudaice, cât şi Sinagoga din Cetate, una din cele mai interesante monumente istorice din oraş, ridicat între 1863-1865, după planurile arhitectului vienez Ignatz Schumann.

Zeci de ani a fost dată uitării, devenind o stradă blocată de maşini parcate pe o parte şi alta a străzii, sufocată şi poluată de traficul intens. Cei care străbăteau strada o făceau cu paşi repezi, doar să scape cât mai repede de acolo. Nimeni nu a avut timp şi nici dispoziţie să se uite în sus. Unii treceau de sute de ori pe lângă sinagogă fără să realizeze frumuseţea şi deocraţiile simbolice specifice cultului mozaic.

A devenit o stradă pietonală

Strada Mărăşeşti a fost transformată de municipalitate în stradă pietonală şi, în cele câteva zile de la darea în folosiţă, a devenit deja una din cele mai circulate alei de promenadă din oraş. Strada începe din centru, trece pe lângă Teatrul Naţional, se continuă pe lângă Sinagoga din Cetate. de altfel, sinagoga şi-a deschis porţile pentru vizitatori, care pot intra să viziteze lăcaşul de cult mozaic.

De partea cealaltă a drumului se află primul spital din Timişoara, de după eliberarea oraşului de către trupele habsburgice. Acesta a fost construit între anii 1744-1745. A fost bombardat în timpul Revoluţiei din 1848, dar a fost refăcut la mijlocul secolului XIX-lea.

Mai jos, se află Spitalul Militar, unde la 5 februarie 1847 s-a efectuat prima anestezie cu eter din Imperiul Austro-Ungar, la 112 zile de la premiera mondială făcută la Boston.

Vizavi se află sediul comunităţii evreieşti din Timişoara. O altă clădire impunătoare adăposteşte Consulatul Onorific al Austriei, care poate fi admirată acum în toată splendoarea ei.

De pe strada Mărăşeşti se poate trece în Parcul Botanic, fiind realizată o trecere de pietoni.

Adoptată de germanii de la Continental

Strada Mărăşeşti este prima din programul „Adoptă o stradă”, un sistem implementat cu succes la New York sau Manchester. Primii stăpâni sunt cei de la compania Continental, care au investit pentru început 25.000 de euro, pentru mobilier stradal, bănci şi flori.

“Proiectul se adresează companiilor, asociaţiilor, diferitelor organizaţii neguvernamentale care doresc să se implice în comunitate. Pot contruibui la curăţarea clădărilor, la amenajări, la punerea de coşuri de gunoi, mobilier stradal, pot avea grijă de curăţenia generală, de vopsire, totul fiind făcut prin voluntariat”, a declarat Dan Diaconu, viceprimarul Timişoarei.

Strada pietonală Mărăşeşti a fost inaugurată cu ocazia Zilei Internaţionale a Mobilităţii, cu concerte susţinute de Fanfara Big Band şi trupa Splash, expoziţii de fotografii, târg de antichităţi şi demonstraţii pe picioroange.

adevarul
0

#51 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 septembrie 2012 - 14:09

Sper sa invete Robu pe viitor din greseala asta... <_<

Strada Marasesti, pietonala doar cand NU ploua. Apa balteste, iar timisorenii sunt nevoiti sa mearga pe langa ziduri

20 septembrie 2012

Citeaza

Seful Directiei Tehnice, Culita Chis, a anuntat, la inaugurare, ca nu va fi nicio problema cu scurgerea apei, pentru ca strada este inclinata spre mijloc unde se gaseste sistemul de canalizare. Apa balteste insa…

Imagine atasata: marasesti-inundata.jpg

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 septembrie 2012 - 16:36

Nu pot decat sa mai remarc inca o data cat de urata e strada aia, mai ales cand mai si plouă. Sa ma plimb pe acolo, sau sa stau pe o banca... :crazy: In niciun caz. :no:
0

#53 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 septembrie 2012 - 18:34

Solutia e simpla: trebuie sa mareasca ferestrele de la beciurile cladirilor pina la nivelul strazii... ;)

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 20 septembrie 2012 - 19:23

0

#54 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 20 septembrie 2012 - 20:01

am auzit ca deja au fost cereri catre AJVPS pentru permise de pescuit in zona pietonala :rad_masa:
0

#55 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 septembrie 2012 - 23:26

Asa cum face economii cu tramvaie renovate in loc de noi, Robu o sa cumpere gondole in loc de telegondole...

Acum serios, sper ca e doar greseala unui Dorel care a uitat sa conecteze tevile de colectarea a apei la reteaua de canalizare.
0

#56 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 septembrie 2012 - 09:15

Vezi postareaDoppler, la 20 septembrie 2012 - 23:26, a spus:

Asa cum face economii cu tramvaie renovate in loc de noi, Robu o sa cumpere gondole in loc de telegondole...

Acum serios, sper ca e doar greseala unui Dorel care a uitat sa conecteze tevile de colectarea a apei la reteaua de canalizare.



S-a Bucurestenizat si Timisoara...
0

#57 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 octombrie 2012 - 14:19

Nu stiu exact ce lucrare fac, daca a fost o eroare de executie sau proiectare:

Citeaza

Imagine postata

Dupa ce www.opiniatimisoarei.ro a semnalat ca ploaia transforma strada pietonala Marasesti intr-un canal venetian, reprezentantii Primariei Timisoara au trimis muncitorii sa o sparga si sa amenajeze canale de scurgere.
...
Sistemul de canalizare, cu scurgeri doar la intersectii, nu a facut deloc fata. Ca sa nu fie luati prin surprindere la prima ploaie serioasa, reprezentantii Primariei Timisoara au trimis deja muncitorii sa amenajeze cateva canale de scurgere.

opinia timisoarei
0

#58 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 octombrie 2012 - 14:28

Vezi postareaChagall, la 14 septembrie 2012 - 16:29, a spus:

Eu cred ca pe acest bulevard pietonal, pe viitor s-ar putea organiza cu brio diferite targuri (de craciun, de paste, expozitii etc).


Chagall, te-a ascultat Robu. :lol:

Primarul Timişoarei vrea să schimbe şi faţa Târgului de Crăciun, care s-a desfășurat până acum în Piaţa Victoriei. Robu intenționează să mute căsuţele şi să le amplaseze pe strada Mărăşeşti.
Totul va fi după modelul Praga. „Am comandat căsuțe de dimensiuni mai mici, ca și cele de la Praga, pentru a fi amplasate pe strada Mărășești. Piața Victoriei trebuie să arate altfel. Aici vor fi mult mai puţine căsuțe. Nu se va face gălăgie în jur, bolnavii de la Spitalul Militar nu vor fi afectaţi”, a spus Robu.

Si ceva ce nu am inteles. :blink:

Tot pe strada Mărășești, primarul ar vrea să se deschidă o intrate la Muzeul Militar. Este o foarte bună animaţie, lumea dacă ar avea un indicator spre muzeu, sunt convins că ar intra şi cred că militarii vor fi interesaţi să îşi arate exponatele, a fost de părere primarul Timișoarei.

Muzeul Militar e in Piata Libertatii si, sa fiu sincer, e extrem de slab in exponate.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 02 octombrie 2012 - 14:37

0

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 octombrie 2012 - 18:30

O singura data am fost la Muzeul Militar, acum multi ani, si atunci am intrat de pe str. Marasesti. Nu mai tin minte cate exponate am vazut (probabil ca putine pentru ca nu m-au marcat), insa m-am intrebat mereu in acea perioada de ce acest muzeu nu este pomenit mai des sau de ce nu se organizeaza vizite scolare in acest muzeu?...

Chiar ca ar fi un moment potrivit pentru "reinvierea" acestui muzeu de care si eu uitasem,... si probabil ca, cu mai multa staruinta din partea Armatei s-ar putea aduce si mai multe exponate...si mai interesante. Cred ca este vorba de o lipsa de preocupare... :(

Iar in ceea ce priveste "Strada Mosului Craciun", mi se pare o idee excelenta,...S-ar putea ca si bolnavii din cele doua spitale sa se simta mai bine in acea perioada, uitandu-se pe geam la lumini multicolore, n-ar fi atat de "izolati", zic eu...
0

#60 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 octombrie 2012 - 19:01

Oricum eu cred, ca spitalul pe strada aceea se potriveste ca un incalzitor electric intr-o remorca cu fan...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi