STP Timișoara Forum: Planul de dezvoltare al orasului Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Planul de dezvoltare al orasului Timisoara Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:21

E posibil ca Robu sa aiba sansa si celui de-al doilea mandat, pentru ca aceste proiecte europene vor fi finalizate in mandatul lui si asa cum il stim, isi va aroga toate meritele. Cum foarte multa lume habar n-are detaliile, il vor crede. Si sa fim seriosi, avem impresia ca orasul se transforma tocmai datorita acestor proiecte. Si pe vremea fostei administratii - si nu sunt deloc un fan al lor - s-au mai asfaltat strazi, s-au facut parcuri, s-au schimbat linii de tramvai, etc.

Ce ma deranjeaza la ideile astea a lui Robu, sunt sumele alea imense estimate. De exemplu, pentru renovarea Bulevardului Carol - care a mai fost renovat in urma cu cativa ani si nu putem spuna ca arata rau - cica ar fi nevoie de vreo 50 de milioane de euro? Ok, sunt convins ca n-au facut nici un studiu, dar chiar asa de greu e sa fi realist si sa estimezi o suma care se apropie de realitate?
0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:49

Nu mai repet ca la suma aceasta luam cel putin 25 de tramvaie noi, ultimul racnet, care puteau circula lejer pe actualul bulevard.
2

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 ianuarie 2014 - 13:37

Parerea mea este ca Ciuhandu chiar daca ar fi candidat si castigat inca un mandat, tot nu s-ar fi apucat de atatea proiecte pentru ca era deja "obosit" si nici n-avea chef de atatea injuraturi din cauza disconfortului creat cetatenilor...

Pe de alta parte n-ar fi deschis atat de multe santiere (lucrari) relativ mici,...strada de langa Cimitirul din Buziasului, str Pictor Zaicu cu Demetriade, cu semaforiazrea pe Lazar si Aradului, pietonala Marasesti si cea de la pesti, curatenia prin centru de tot felul de chioscuri, si multe altele...Chiar azi am trecut pe Marasesti si circulau in total cam 200 de persoane de la un capat la altul...
0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 ianuarie 2014 - 13:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 ianuarie 2014 - 12:49, a spus:

Nu mai repet ca la suma aceasta luam cel putin 25 de tramvaie noi, ultimul racnet, care puteau circula lejer pe actualul bulevard.



Degeaba s-ar cumpara tramvaie noi daca se circula clandestin pe RATT si exista multe probleme de organizare si cu personalul (navigant) in cadrul RATT. Poate ar fi necesara o ordine interioara si apoi...
2

#45 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2014 - 17:31

Stiu ca sunt off-topic, dar s-a adus in discutie personalul RATT si am auzit cum soferii de autobuz vand motorina cu 4 lei si ceva litrul, cam 80-100 de litri pe luna. Sa ne mai miram de ceva? Toata lumea fura, la nivel mai mic sau mai mare...
0

#46 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 15 ianuarie 2014 - 18:33

Ca o curiozitate personala (ca tot vorbim de comparat administratii): cate/care proiecte pe fonduri europene a implementat vechea administratie, cap-coada (proiect+executie finalizata)?

Ma refer in mod direct la ultimul mandat, 2008 - 2012, desi unele fonduri EU erau disponibile chiar din pre-aderare (adica incepand cu 2005/2006).
1

#47 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:33

:up_arow: :up_arow: Deci un bidon de 5 litri pe zi. Greu de ascuns...
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 ianuarie 2014 - 22:10

Vezi postareabizone, la 15 ianuarie 2014 - 17:31, a spus:

am auzit cum soferii de autobuz vand motorina cu 4 lei si ceva litrul...

Asta o fi fost mai de mult. La ce norme de consum sadice sunt acum m-ar mira sa fie asa. Sunt o gramada de soferi care platesc carburant din buzunarul propriu si nu cred ca merita sa vinzi cu 4 lei ca mai apoi sa-ti fie imputata la pretul de la statie. Chestia asta o patesc si eu in cazul masinii pe care o conduc (lunar cumpar motorina din buzunarul meu, neincadrandu-ma in norma de consum)
Exista o cota alocata pe fiecare card de alimentare, dar in plus, mai exista si o norma de consum, deci, degeba te incadrezi in cota alocata, daca depasesti consumul normat (litri/100 km). Ce e ciudat, e ca nu conteaza daca masina e incarcata, sau daca ai stat blocat in trafic minute in sir, ci doar kilometri parcursi. Ce depasesti, (daca nu alimentezi pe cont propriu) platesti o data la trei luni la casierie. -_-
Poate e de vina stilul meu de condus (nu prea batranesc :) ) si altii sa reuseasca sa respecte aceasta norma, dar sa faca si economie, e cam greu de crezut.
0

#49 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2014 - 00:57

Crede-ma ca se intampla si acum, persoana in cauza de la care am aflat chiar era suparata luna trecuta, ca-i intarziase livrarea! :) N-am mai intrebat cum reuseste soferul sa faca rost si de unde, pentru ca precis nu-mi spunea si sincer am ramas cam scarbit/dezamagit, nu stiu sa spun exact de ce, poate pentru traiam in lumea si credeam ca nu se prea mai practica metode de genul, indiferent de institutie, regie, etc.
1

#50 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 ianuarie 2014 - 01:02

:up_arow: :up_arow: Pentru tine exista o solutie: lasi masina si mergi cu tramvaiul/autobuzul/troleibuzul. :rad:
0

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2014 - 09:50

Vezi postareamile, la 15 ianuarie 2014 - 13:39, a spus:

Degeaba s-ar cumpara tramvaie noi daca se circula clandestin pe RATT si exista multe probleme de organizare si cu personalul (navigant) in cadrul RATT. Poate ar fi necesara o ordine interioara si apoi...



Sa dau si o explicatie de ce am "atacat" din nou personalul navigant...

Ieri am circulat intamplator cu Linia 18. Din 700 catre Mall. Nu mi-a venit sa cred ca in firobuz functiona sistemul de anuntare a statiilor si functiona in mod corect, pe sensul bun...Nu stiu daca volumul este reglabil insa dupa urechile mele trebuia pus putin mai tare. Era usor in surdina...Din pacate la coborare la Mall am uitat sa-i retin numarul pentru a se afla eventual soferul. Bravo lui! Am ajuns la Mall la ora 11:05 sau 06...

La intoarcere, tot cu Linia 18, nr 3023, alt sofer. Cu o mana pe telefon, cu cealalta pe volan. Pana in 700 un telefon. Din 700 alt telefon. La intrebarea cu mult bun simt al unei domnisoare, pentru a nu-i deranja conversatia telefonica, daca merge pana la gara, raspunsul soferului a venit promt si sec "nu merg la nici o gara!", fiind evident deranjat in convorbirea telefonica...Si tot evident ca SAS-ul nu functiona. Probabil l-ar fi deranjat in discutiile telefonice private purtate la bordul firobuzului in timpul mersului...

Concluziile sa le traga domnul Goia!...
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2014 - 14:37

Vezi postareaDoppler, la 16 ianuarie 2014 - 01:02, a spus:

:up_arow: :up_arow: Pentru tine exista o solutie: lasi masina si mergi cu tramvaiul/autobuzul/troleibuzul. :rad:

Cam greu, daca mai am si o scara pe langa geanta cu scule sau un tambur de fibra optica... :D
0

#53 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 16 ianuarie 2014 - 15:47

Daca tot se pun pe tapet viitoarele proiecte, a adaugat si CJ lista lor de proiecte prioritare pentru care iau credit de cofinantare. Pentru legatura cu autostrada de unde vor lua diferenta de bani? Fonduri EU? Fonduri guvernamentale? Ar fi bine sa nu trebuiasca sa asteptam, blocati in licitatii, ani de zile...

Citeaza

  • Restaurarea şi refuncţionalitatea Castelului Huniade al Muzeului Banatului Timișoara, cu un proiect în valoare totală de 52.487.882 lei, va beneficia de 28.000.000 lei din credit
  • Parcul Tehnologic pentru Energie Alternativă – proiect în valoare de 49.879.587, va beneficia de un sprijin din credit de 30.000.000 lei
  • Centrul judeţean Multifuncţional pentru susţinerea afacerilor Timişoara – 76.347.260 lei, finanţare din credit – 32.000.000 lei
  • Sistem integrat de management al deşeurilor în judeţul Timiş –51.334.000 lei, credit – 30.000.000 lei
  • Cale majoră rutieră în perspectiva descărcării circulaţiei de pe autostradă spre municipiul Timişoara, prin DN 59 – valoare 178.773.544 lei, din credit – 15.000.000 lei.
  • Reabilitare DJ 591/Timişoara –Sânmihaiu Român – Cenei , km 6+500 – 27+500, L=21,0 – 77.000.000 lei – credit: 25.000.000 lei
  • Reabilitare drum județean DJ 572, km 34 + 940 – 128 +519, între localităţile Berzovia (jud. Caraş – Severin) – Buziaș (jud. Timiş) – Lipova (jud. Arad) , L=93,579 km din care, jud. Timis L=46,80 km – 70.000.000 lei valoare totală, 20.000.000 lei din credit
  • Sporirea capacităţii de circulaţie pe DJ 609 D, Centură ocolire Timişoara – Aeroport, L=2,6 km – valoare – 17.200.000 lei, din credit 5.000.000 lei
  • Reabilitare DJ 595 D Giroc (DJ 595) – Urseni – Moşnita Nouă – Moşnita Veche – Bucovăţ (DJ 609F), km 0+000-17+900, lungime -17,9 km – 35.010.270 lei, 10.000.000 lei din credit.
  • Reabilitare DJ 692 A Becicherecul Mic (DN 6) – Dudeştii Noi – Sânandrei (DJ 692), km 0 + 000 – 9+800, Lungime – 9,8, Km – 19.167.634 lei, credit: 5.000.000 lei



tion
1

#54 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2014 - 22:52

Nu oi fi eu topograful de pe lume, insa o harta stiu sa citesc, si daca nu ma insel DN 59 pleaca de la Mall, si merge prin Sagului, etc.

Cum mama naibii vor face ei legatura asta nu stiu...

Ori ei bat campii, ori ziaristii sunt amatori, ori Google Maps nu este exact! :Facepalm_emote_gif:
1

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 ianuarie 2014 - 09:18

59 ... 69 ... ce conteaza? ar zice unii...
0

#56 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 23 ianuarie 2014 - 17:54

L-am urmărit aseară pe dl primar la Tele Europa Nova şi câteva proiecte mi-au atras atenţia:
- 100 tramvaie noi şi 100 autobuze electrice din fonduri europene(dacă sunt disponibili în perioada 2014-2020)
- tramvaie actuale modernizate(prea multe dotări care nu sunt necesare)- la sfârşitul lunii ar trebui să se termine licitaţia
- lărgirea pasajului Jiul şi apoi a celui de la Popa Şapcă- cel de la Solventul find un proiect mai amplu se face mai târziu(când sunt bani)
- centrul istoric- "trebuie să recuperăm istoria"-unele vestigii vor fi la vedere

Pentru cine doreşte să vadă discuţia:
http://player.vimeo.com/video/84814547
0

#57 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 mai 2014 - 13:22

Citeaza

1793/23.05.2014

MUNICIPIUL TIMISOARA


ZONA STADION

ELABORARE PLAN URBANISTIC ZONAL DIRECTOR ZONA STADION

cu - primaria tm
0

#58 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5984
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 octombrie 2014 - 03:58

ziuadevest.ro:

Citeaza

S-a adoptat regulamentul de indentitate cromatică a clădirilor din Timişoara

Consiliul Local a aprobat Regulamentul privind identitatea cromatică a clădirilor din Timişoara. Unul pentru care s-a folosit ca sursă de inspiraţie Viena, capitala Austriei.
Rolul acestui regulament este de a elimina neconcordanţele cromatice. Regulamentul cuprinde, în afară de setul de reguli destinat atât clădirilor istorice, cât şi pentru cele situate în alte cartiere decât cele istorice, şi modul în care se reglementează relaţia dintre culoarea faţadei şi celelalte elemente constructive (acoperiş, tâmplărie, elemente de finisaje etc.), modul de avizare al lucrărilor şi sancţiuni în cazul încălcării prevederilor prezentului regulament. Sunt permise culorile în care clădirile din Timişoara aveau tratate iniţial faţadele – ocru, crem, verde deschis, nuanţe de gri, potrivit autorităţilor locale. În funcţie de cartier, sunt interzise culorile saturate, stridente, ori închise. ”Paletarul de culori permis este unul destul de restrâns, dar oricum cu ceva mai larg decât paletarul de la Viena. Vreau să vă spun că ne-am inspirat din ceea ce există în termeni de reglementare în Viena. Am convenit să generăm şi nişte broşuri în care să dăm modele de bune practică”, a spus primarul Timişoarei Nicolae Robu.

Regulamentul interzice colorarea parţială a faţadelor. Proprietarii sunt obligaţi să uniformizeze aspectul cromatic al clădirilor în decurs de 12 luni de la intrarea în vigoare a regulamentului. Va exista o Comisie de Estetică Urbană, care va aviza din puncte de vedere estetic proiectele de reabilitare a clădirilor clasate ca monumente, ansamblu sau sit conform Legii 422 din 2001. Regulamentul privind identitatea cromatică a clădirilor din Timişoara va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2015.


Atasam regulamentul ca sa-l avem si aici (acelasi fisier de la link-ul din articol, insa cu denumirea corespunzatoare modificata de catre mine):
Fisier atasat  Regulament-Identitate-Cromatica-TM.pdf (300.27K)
Number of downloads: 1079
0

#59 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 octombrie 2014 - 09:21

Si legea se aplica retroactiv?

Imagine postata
Rofix - Kaola
0

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 octombrie 2014 - 10:22

Nu cred ca o reglementare, la fel ca o lege, s-ar putea aplica retroactiv. Asa ai putea veni cu ideea ca niciun bloc sa nu depaseasca 8 etaje, sa zicem, dand termen 12 luni pentru conformare. :D
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi