STP Timișoara Forum: Reabilitarea termica a blocurilor vechi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reabilitarea termica a blocurilor vechi respectiv mansardarea lor Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 aprilie 2010 - 21:32

Ia uitati-va la acest proiect. Pozele blocului nu sunt atat de interesante ca si tehnologia folosita. Reducerea consumului energetic cu 90%! Fiind proiect pilot al UE, finantarea a venit de la ei. Cladirea e in Dunaujvaros/Ungaria. Dar nah, ungurii s-au implicat, au colaborat cu cei de la universitatea Kassel si pe viitor probabil vor avea multe blocuri renovate cu tehnologia sec. XXI. Presupun ca aportul financiar al UE nu va fi mic, deoarece e vb. de tehnologie ecologica. Noi deabia am inventat polistirenul ieftin si termopanele de 3 parale. (+ executia de mantuiala, bineinteles)
0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2010 - 22:29

In afara de polistiren, termopane si cateva panouri solare (prea mici ca suprafata pentru a ajuta cu ceva) nu vad nimic deosebit. Sau nu ma uit eu unde trebuie? :coolspeak:
0

#43 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 aprilie 2010 - 22:37

Trebuie sa-ti iei ceva timp si sa citesti "publications". Nici eu nu inteleg chiar totul acolo, insa daca comisia europeana a decis ca ar fi blocul comunist cu cel mai redus consum de pe continent, eu ii cred.

P.S.: Dar credeti ca asa ceva ar fi candva posibil in TM?

poza1 - before - bloc comunist de 180 m lungime
poza 2 si 3 - acelasi bloc acuma. (Nu, nu-s cladiri noi!) Bloculetele sunt parti ale blocului initial.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 27800189_33085dd963.jpg
  • Imagine atasata: 27800197_133aed4c02.jpg
  • Imagine atasata: 27800205_451f7572f1.jpg

0

#44 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 aprilie 2010 - 08:16

Bun, dar astfel de modificari implica costuri suplimentare enorme, bani pe care asociatiile de locatari nu-i au.
Pe langa asta, in exemplul tau vad ca s-a redus deastic suprafata utila la respectivul bloc.
0

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 aprilie 2010 - 14:48

De aceea si ziceam candva. La blocul respectiv situatia era urmatoarea: focar social, alcoolici, drogati etc. -in general asistati sociali. Proprietarul a preferat sa-l faca atractiv pentru clienti seriosi si sa vanda apartamentele ramase.
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2010 - 19:07

Vezi postareaWegmann, la 18 aprilie 2010 - 22:37, a spus:

Trebuie sa-ti iei ceva timp si sa citesti "publications". Nici eu nu inteleg chiar totul acolo, insa daca comisia europeana a decis ca ar fi blocul comunist cu cel mai redus consum de pe continent, eu ii cred.


Cum spuneam mai sus: nu e nicio chestie deosebita. Au pus polistiren de 16 cm, geamuri termopan cu 3 camere, au izolat acoperisul si subsolul si...cam atat.

"Therefore less thermal insulation is enough than in other low energy buildings. In the Solanova building 16 cm thermal insulation will be applied on the facades, more wouldn’t have much sense.
The flat roof will have 21-34 cm thermal insulation and the cellar ceiling 10 cm.
For architectural reasons and to create a recreation area for the dwellers a green terrace roof will be constructed, which have an additionnal positive effect on summer comfort in the top floor dwellings.
The old, extremely bad revolving windows will be installed to new good quality, but not passive house windows."

De asemenea au mai montat si ceva panouri solare (cam asta e diferenta fata de ce se face la noi, dar sa nu uitam ca ceva de genul asta aveam in zona Soarelui, deci ideea nu e noua):

"Therefore water saving equipments were installed and 72 m2 solar collectors will support the DHW production. The collector field will serve double function: in addition to the DHW production they will perform as a canopy for the southern ground floor shops providing shadow and rain protection."

Nu stiu insa, cat ar costa toate astea, nici la noi lucrarea nefind foarte ieftina.
0

#47 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 20 aprilie 2010 - 18:06

Doua detalii importante totusi v-au scapat:

1. Refacerea intregului sistem de incalzire, apa si ventilatie (redimensionare, izolare, schimbatoare de caldura)
2. Controlul intregului sistem cu ajutorul unor sensori, termostate si a unui server central.

Deci practic poti recupera partial iarna caldura altfel irosita a apei calde si a ventilatiei, pe cand vara poti profita de temperatura mai scazuta a apei reci folosita deja.

P.S.: Unora chestiile astea poate li se par doar jucarii, insa in Olanda am vazut discounteri cu instalatie eoliana in coltul parcarii. Si aia nu investesc daca nu e rentabil!
0

#48 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 aprilie 2010 - 18:10

Ai dreptate Wegmann, toate sistemele pe care le-ai enumerat mai sus sunt foarte importante!
0

#49 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 mai 2010 - 14:59

eu zic ca blocul de pe 16 Decembrie arata chiar bine in peisajul gri al zonei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0014 0.jpg

0

#50 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 iunie 2010 - 18:58

Strada 1 Decembrie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image0347x.JPG
  • Imagine atasata: Image0348x.JPG

0

#51 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 iunie 2010 - 20:35

2 blocuri chiar reusite pe str. Cosminului

- primul (cu albastru)
Imagine atasata: DSC00579.jpgImagine atasata: DSC00580.jpg

- al II-lea (cu rosu)
Imagine atasata: DSC00581.jpgImagine atasata: DSC00582.jpg

- si harta

Imagine atasata: cosminului.JPG
0

#52 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 octombrie 2010 - 20:22

Un nou bloc reabilitat termic in zona Olimpia.

Locatia

Imagine atasata: Locatia3.jpg

Poza

Imagine atasata: Image0614.jpg
0

#53 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 noiembrie 2010 - 10:24

Ultimul bloc reabilitat in Timisoara cu sprijin de la bugetul de stat

agenda.ro

Citeaza

S-au incheiat lucrarile la ultimul bloc, cel din Piata Marasti nr. 1-2, dintre cele 55 de imobile cuprinse, in Timisoara, in programul de reabilitare termica 2009/2010. Viceprimarul Sorin Grindeanu a anuntat azi ca urmeaza sa fie reabilitata si partea din spate a blocului, nu doar cea din strada.

Costul reabilitarii, aproape 1 milion de lei, la partea din fata a imobilului a fost suportat in proportie de 50% de la bugetul de stat, 30% de la cel local si 20% de asociatia de proprietari.

Se vor mai face reabilitari in aceste conditii in Timisoara?

Grindeanu spune ca "la fel ca orice lucru bun, si acesta n-a durat mult" si ar mai fi pe lista aproape 100 de blocuri de reabilitat.

Singura solutie ar fi ca asociatiile de proprietari sa obtina creditare, garantata de Guvern, viceprimarul afirmand ca autoritatile locale vor suporta in continuare 30% din costul acestor lucrari.

0

#54 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 noiembrie 2010 - 10:31

^^
Reabilitarea termica a imobilelor, la ora bilantului

timisoaraazi.ro

Citeaza

Viceprimarul Sorin Grindeanu a facut astazi o evaluare a programului de reabilitare termica a imobilelor. Pana in prezent s-au finalizat lucrarile la 54 imobile, din totalul de 55, la ultimul bloc aflat in P-ta Marasti, nr.1-2, lucrarile fiind in curs de finalizare. Programul pe 2009 aprobat de Consiliul Local cuprindea 72 de imobile.

Guvernul a alocat Timisoarei credite de angajament de 13.701.601,00 lei (limita maxima in care se pot contracta lucrari),care ar fi reprezentat contributia de 50% a guvernului pentru reabilitarea a 55 de imobile. In februarie 2010, prin ordin al ministrului, creditele alocate au fost reduse la 7.500.000,00 lei, iar numarul imobilelor a fost de 47. Diferenta de 8 imobile neincluse in Programul national a fost preluata spre finantare de bugetul local, in proportie de 80%, respectiv 1.389.930,00 lei (cota de 50% a ministerului si 30% a bugetului local). Valoarea contractelor de executie pentru cele 55 de imobile este de 24.227.818,35 lei. Pentru cele 47 imobile incluse in Programul national, Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului, mai are de achitat 755.359,21 lei pentru lucrari finalizate, suma ce reprezinta deconturi aferente lunilor august si septembrie. S-au reluat licitatiile pentru cele 17 blocuri de locuinte ramase din Programul 2009 si s-au incheiat 16 contracte de executie lucrari, in valoare totala de 9.000.000 lei, care vor fi propuse spre executie in 2011. Timisoara s-a implicat in acest program national si desi banii au venit dupa multe demersuri abia in toamna anului trecut, s-a reusit reabilitarea termica a unuia dintre cele mai mari numere de imobile din tara si la costurile cele mai mici (sub 2.035 euro la un apartament de o camera, 2.860 de euro la un apartament de doua camere si 3.630 de euro la un apartament de trei camere).

0

#55 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 noiembrie 2010 - 19:00

Iata un bloc de pe strada Lidia, la intersectie cu Calea Girocului reabilitat cu mult prost gust (vopsit intr-un ROZ tipator!), respectiv cu polistiren cu grosime de doar 3cm! Ca o comparatie, standardul de izolare pentru a avea efectul termic dorit, este cu polistiren de 10cm.

Imagine postata
0

#56 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 noiembrie 2010 - 19:34

Chagall in blocul acela stau eu :naughty1: .

Oricum calitatea lucrarilor este DEPLORABILA :cry:
0

#57 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 noiembrie 2010 - 21:09

Ai capu' meu ce culoare v-ati mai gasit si voi.. :coolspeak:
Mai este unul intr-un roz si mai tipator in zona Soarelui, cand voi avea timp o sa-i fac si o fotografie.
0

#58 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 noiembrie 2010 - 21:16

Vezi postarealorand, la 07 noiembrie 2010 - 21:09, a spus:

Ai capu' meu ce culoare v-ati mai gasit si voi.. :coolspeak:
Mai este unul intr-un roz si mai tipator in zona Soarelui, cand voi avea timp o sa-i fac si o fotografie.


Care noi ? Locatarii au votat alta culoare iar la final ... A ies tapenia asta Emo ... Cat despre polistiren eu zic ca de 10 cm a fost , o sa ma interesez .
0

#59 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 noiembrie 2010 - 15:06

Vezi postareaRaoul94, la 07 noiembrie 2010 - 19:34, a spus:

Chagall in blocul acela stau eu ;) .

Oricum calitatea lucrarilor este DEPLORABILA :coolspeak:

Din cate vad, blocul respectiv a fost mansardat, presupun ca in contul cedarii dreptului de a construi un etaj in plus de catre o firma anume, ati beneficiat gratuit de anumite avantaje, precum ar fi izolarea termica a blocului, refacerea utilitatilor, respectiv zugravirea in casa scarii. Calitatea indoielnica a acestor lucrari probabil se datoreaza si faptului ca specificatiile din contractul incheiat intre firma si asociatia de locatari n-a fost intocmit corespunzator, probabil si din cauza lipsei de cunostiinte tehnice minimale a locatarilor implicati. Daca contractul ar fi fost bine pus la punct, in care locatarii sa ceara in mod expres ca grosimea polistirenului sa fie de exemplu de 10 cm sau multe alte detalii tehnice, lucrarea ar fi fost una de calitate. In alte ordine de idei, intotdeauna intr-un astfel de tip de contract, firma cauta sa faca o anumita lucrare la un pret cat mai mic, cu un profit cat mai mare, chiar daca de cele mai multe ori iasa cu cantec atunci cand lucrarea se dovedeste a fi una de calitate indoielnica.

Raoul94, am vazut ca in spatele blocului vostru s-a mai reabilitat termic un bloc de 4 etaje. Poti sa-i faci te rog o poza? Mi-a placut f. mult cum a fost vopsit (prin culori discrete combinate cu bun gust).
0

#60 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 noiembrie 2010 - 15:28

Vezi postareaChagall, la 08 noiembrie 2010 - 15:06, a spus:


Raoul94, am vazut ca in spatele blocului vostru s-a mai reabilitat termic un bloc de 4 etaje. Poti sa-i faci te rog o poza? Mi-a placut f. mult cum a fost vopsit (prin culori discrete combinate cu bun gust).


La cererea ta o sa ies pe geam si o sa ii fac o poza , daca nu azi, maine :naughty1: In schimbul cedarii spatiului pentru mansarda , ni -su montat contoarea la gaz ( + tevi noi de gaz in apartament + detectoare de fum/gaz care opresc automat furnizarea cu gaz ) si s-a zugravit casa scarii , restu' am platit noi Usa+Geamuri de Termopan si schimbarea teviilor de caldura cu unele de cupru ( bine toate astea cu 2-3 ani in urma ) .

Vorbind despre calitate acum , nu e vorba de grosimea polistirenului ci de felul cum s-a "lipit" polistirenul . Ei pur si simplu au dat cu "lipiciul" ( nu-mi vine acum cum ii zice ) pe perete si au pus polistiren peste + plasa peste polistiren , iar la celalalte blocuri ( inclusiv cel de langa mine ) s-au dat gauri in perete pentru fixarea mai buna a polistirenului .

Inca o chestie tampita , cand s-au inceput lucrarile , s-au dat sitele jos ( Sti cum e moloz , urme de vopsea ) iar ei au facut totul fara sa tina cont de site , cand sa punem sitele la loc .. ( TAPA ) ... Taicamiu s-a enervat si a taiat deasupra geamului un locas pentru sita dupa care a refacut portiunea de deasupra sitei dar se vede ca e ceva amator ...

Jos sunt aerisirile la boxa , ei pur si simplu au taiat si au lasat plasa peste dar au taiat ca din topor , arata ca un jeg .

E o tampenie izolarea asta a blocurilor ... Daca nu e facuta cum trebuie .

Mai e blocul acela din Statia lui 15 ( Sunt 2 scari ) care a fost reabilitat ca la carte frumos tot , cu " soclu " acela ( partea de jos facuta cu un material special ( Ca niste pietricele maro ) lipit polistirenul calumea etc. si mi-a spus cineva din zona ca in blocurile alea stau niste " oameni grei " printre care seful de la Aquatim si mai stiu eu cine ...

ROMANIA ...
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi