STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 218
  • 219
  • 220
  • 221
  • 222
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business, Rezidential&Hotel (Faza1-ongoing, Faza2-in proiect) Evaluare topic: ***** 13 Voturi

#4381 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 23 aprilie 2023 - 19:27

Cica parcul final o sa fie de trei ori mai mare, asta e doar prima bucata de 1500mp.

Pavajul de la u2 e asa de la inceput, nu l-au spart acuma.
0

#4382 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 27 aprilie 2023 - 18:49

Parcul e mic. 1500mp e ft putin. Eventual se mai adauga zonele pietonale ce vor fi in jurul blocului B si C...dar tot mic va fi. De apreciat oricum, investitia e una destul de mare.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 27 aprilie 2023 - 21:43

0

#4383 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 28 aprilie 2023 - 09:41

Pentru cei care stau la IsH0, cum decurge mentenanta in general? Care sunt costurile cu mentenanta si daca sunt probleme?

Acuma ceva ani deja, se vorbea aici pe topic cum IsH0 va ridica stacheta si ca mentenata va fi "buna"(spredeosebire de multe alte blocuri unde nu se prea intretin lucrurile). Precum vad, de la discutii la realitate e cale lunga. Proiectul nu e nici pe aproape gata de finalizare si nici Primaria nu se grabeste sa faca ceva cu strada respectiva. Totul e o nebuloasa romaneasca, traditionala.


Ca tot a pus colegu pe topicul "x-city" cu parcarea inundata, eu am pus acuma ceva timp poze de langa RA cum se scurgea apa in subteran pe la scara de incendiu. Cat de indundata a fost parcarea subterana in acest caz?
0

#4384 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 28 aprilie 2023 - 12:56

Pentru problemele din apartament e suficient un mesaj către asociația de proprietari care se ocupă cam de tot. Eu sunt extrem de mulțumit.
1

#4385 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 28 aprilie 2023 - 14:17

Dorin, lasa-ma sa te ajut, poate nu ai inteles din prima. Parcul va avea 4500mp, dar acum sunt construiti doar 1500mp din ei, restul de 3000mp ii vor construi dupa ce termina blocurile B si C.

Da, 1500mp e putin pt un complex rezidential atat de mare. 4500mp in schimb e totusi ceva.
2

#4386 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2459
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 28 aprilie 2023 - 20:44

Ordinul Arhitecților din România, Filiala Timiș, deschide un nou birou în ISHO Offices

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 29 aprilie 2023 - 10:52
Motiv editare: Rog la astfel de articole ce sunt de fapt reclama, sa ramana doar link-ul

0

#4387 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 01 mai 2023 - 07:47

Eu am inteles destul de bine razvan, dar nu vad unde ai putea tripla suprafata existenta. Se vor adauga strict zonele pietonale din jurul blocului B si C si asta nu putem numi parc...e o zona de trecere. Ca si o comparatie, chit ca nu e corecta, parcul de la Iulius are 55.000mp.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 01 mai 2023 - 08:00

1

#4388 Useril este offline   Paul2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21 martie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Desgin interior, Tenis, Sala, Calatorii, Natura, etc

Postat 01 mai 2023 - 09:50

Vezi postareamichidutza, la 28 aprilie 2023 - 09:41, a spus:

Pentru cei care stau la IsH0, cum decurge mentenanta in general? Care sunt costurile cu mentenanta si daca sunt probleme?

Acuma ceva ani deja, se vorbea aici pe topic cum IsH0 va ridica stacheta si ca mentenata va fi "buna"(spredeosebire de multe alte blocuri unde nu se prea intretin lucrurile). Precum vad, de la discutii la realitate e cale lunga. Proiectul nu e nici pe aproape gata de finalizare si nici Primaria nu se grabeste sa faca ceva cu strada respectiva. Totul e o nebuloasa romaneasca, traditionala.


Ca tot a pus colegu pe topicul "x-city" cu parcarea inundata, eu am pus acuma ceva timp poze de langa RA cum se scurgea apa in subteran pe la scara de incendiu. Cat de indundata a fost parcarea subterana in acest caz?


Pot sa par destul de subiectiv spunând asta si imi asum însă consider ca Isho este cel mai bun complex rezidential din Timisoara din multe puncte de vedere.

1. Avem firma de administrare care se ocupa de multe aspecte in ansamblu (contractari cu diverși furnizori de servicii, răspund la solicitările proprietarilor care au posibilitatea sa creeze tichete direct din aplicatie cu diverse probleme apărute in spațiul comun). Firma de administrare are un birou permanent in complexul Isho. Nu cunosc un alt complex care sa ofere asemenea servicii proprietarilor. Beneficiem chiar si de consultanta juridică de specialitate in întocmirea contractelor cu diverși furnizori, avem contracte solide cu firme care se ocupa de curățenie, mentenanța zonelor comune, întreținerea spațiilor verzi, mentenanța lifturilor, erc)

2. Isho ridica ștacheta si prin faptul ca exista in complex: cafenea, brutărie, cofetarie, 2 supermarketuri, farmacie, parcare supraetajata pentru vizitatori, bancomat si urmează altele (restaurant, piscina, gym, etc). Este un proiect omogen si complex unde găsești tot ce ai nevoie.

3. Blocul de 20 de etaje de lângă Bega va avea un apartament+terasa spațioasă amenajate de dezvoltator in care proprietarii clădirii vor putea sa tina diverse evenimente mondene respectând regulamentul de ordine interioara.

4. Poziționarea complexului este privilegiata (pista de biciclete pe malul begai, parc foarte mare lângă complex, parcul copiilor in apropiere, Piata Unirii la 10 min de mers le jos, Iulius Mall aproape, ieșirea din oraș spre Lugojulii foarte facila, poliția judeteana lângă complex, pompierii in apropiere, piata Badea Cartan in apropiere, Grădinițe si scoli in apropiere, speram sa avem in viitor si hotelul de 5 stele). Efectiv găsești tot ce ai nevoie la 10-15 min de mers pe jos.

5. Complexul Isho este capabil de a oferi si mai multe facilitați locuitorilor săi si o va face in timp (stații de încărcare a mașinilor electrice, poate servicii de concierge pentru cei care locuiesc acolo, autobuze școlare pentru copii care locuiesc in complex, afterschool, firma de paza in complex, etc).

Mie îmi place ideea ca dezvoltatorul a rămas alături de noi după predarea locuințelor si se preocupa ca complexul sa aiba si sa pastreze un standard ridicat. Cei care construiesc, vând si pleacă sunt de ocolit după părerea mea. Dacă sunt probleme in complex atât firma de administrare cât si reprezentanții dezvoltatorului se implica pentru găsirea soluției potrivire pentru rezolvarea cât mai rapida a problemei.

Bineînțeles ca nu este perfect si ca sunt aspecte de îmbunătățit, însă raportat la ce oferă si având in vedere ca am achiziționat locuința in 2018 la un preț foarte bun sunt foarte mulțumit de complex.

Partea legată de costul mentenanței este complexa deoarece la unii li se poate părea o suma mare si altora o suma mica. Pentru un apartament cu 3 camere in cladirea RA, 74 mp utili, 2 locuri de parcare subterana si boxa, costul total al întreținerii (gaz, curent, apa, administrare, curățenie, etc) este de aprox 500-600 lei in perioada iernii si 300-400 lei vara. Din punctul meu de vedere este un cost rezonabil. In Buc la un complex similar se plătește 800 lei pentru un apartament cu 2 camere (54 mp utili), doar 1 loc de parcare si fără boxa, indiferent de sezon.

PS: Discuția legată de dimensiunile parcului din complex mi se pare inutila având in vedere ca este un spațiu public care nu aparține dezvoltatorului sau proprietarilor complexului, ci primariei Timisoara.
Astfel putem spune ca Isho beneficiază si de un spațiu verde amplu care se întinde pe malul begai pana la podul Decebal care tot de Primarie aparține. Este bine ca avem atâta spațiu verde in jurul complexului. Nord One se poate lauda cu spațiu verde, adică Parcul Botanic dar pana ajungi de la complex in parc durează mai mult decât in cazul Isho (asta dacă nu vrei sa o iei pe scurtatura pe lângă Pizzeria poli unde nu exista trotuar pentru pietoni si riscul de accident grav este foarte ridicat)

Aceasta postare a fost editata de Paul2: 01 mai 2023 - 10:49

4

#4389 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 01 mai 2023 - 12:05

E foarte mica diferenta iarna - vara, aveti pompe de caldura pe scara la ISHO?
0

#4390 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2023 - 13:01

Ce era off topic s-a mutat aici.
0

#4391 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 02 mai 2023 - 14:04

Diferenta de costuri intre iarna si vara, cel putin la mine in U1 e putin mai mare totusi.

Exista incalzire si in spatiul comun, cea ce e un plus. Incalzirea se face pe tot blocul prin doua centrale daca nu ma insel, una principala si una secundara, de rezerva. Costurile oricum sunt mult mai mici fata de o centrala normala de apartament.

Parcul momentan e in constructie si apartine dezvoltatorului. Nu stiu daca va fi cedat primariei, ma indoiesc. E o proprietate privata, la fel ca si cel de la Iulius..de ce sa fie donat primariei? in cazul acesta s-ar alege praful de el, la fel ca si celelalte parcuri din oras. Probabil zonele respective vor fi in atributia ISHO (proprietar) la fel ca birourile/parcarea etc sau chiar in atributia asociatiei de proprietari impreuna cu zona rezidentiala. Nu e chiar o zona "publica" un astfel de parc, beneficiaza publicul larg de el, dar are un proprietar. Bulevardul va fi singura donatie publica ce va apartine primariei (viitorul proprietar) si ei se vor ocupa de intretinere.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 04 mai 2023 - 08:13

1

#4392 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 04 mai 2023 - 10:38

Uitandu-ma la facturile mele si ale vecinilor pot trage concluzia ca centrala de bloc este semnificativ mai scumpa decat centrala de apartament, cel putin in cazul U1 si Parkside D. Ea este probabil mai putin poluanta, dar ca si eficienta este cert sub centrala de apartament. Sunt sigur mai multe motive pentru asta, dar cel putin doua care imi vin in cap sunt consumul de energie ca sa pompezi agentul termic de la subsol la etajul 20, 19, 18 etc si pierderile pe traseu.

La Vivalia cu centrala de apartament, vs parskide D cu centrala pe bloc, costurile cu incalzirea sunt la jumatate, la aceeasi suprafata a locuintei si aceeasi temperatura setata in termostat, confirmat de familia mea care locuieste acolo.
0

#4393 Useril este offline   Paul2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21 martie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Desgin interior, Tenis, Sala, Calatorii, Natura, etc

Postat 04 mai 2023 - 13:40

Chiar daca costurile cu incalzirea sunt la jumatate la o centrala de apartament, eu unul prefer centrala de bloc din cateva motive:
1. Nu imi ocupa spatiu inutil in locuinta.
2. Nu ma ocup eu de mentenanta centralei, revizii si verificari, eventuale reparatii.
3. Nu am tevi la vedere trase prin locuinta care arata foarte aiurea.
1

#4394 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 mai 2023 - 15:44

Acelasi feedback era si despre blocurile ANL, incalzite cu centrala de bloc (reparatii scumpe, avarii, costuri mari de intretinere si de consum).
0

#4395 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 05 mai 2023 - 18:29

Și bunica încă are WC in fundul curtii, are 2 vaci și 80 de ani. Legătura între ea și ISHO e fix ca legătură între ANL și ISHO, inexistentă.
0

#4396 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 05 mai 2023 - 22:24

Mie personal imi par costuri bune cu acest tip de centrala.Depinde mult si de pozitia apartamentului. Spatiul comun e incalzit. Normal ca reviziile sunt mai costisitoare, dar sunt totusi 100+ apartamente ce cotizeaza. 200-600 ron caldura la ap de 80-90 mp mi se pare ft rezonabil, in conditii de 23-24 grade.

Centralele de apartament vor fi istorie din cauza legilor ce vor urma, in special pentru constructiile noi.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 05 mai 2023 - 22:26

0

#4397 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 14 mai 2023 - 00:00

U1 si U2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: isho.jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2023-05-13 at 17.08.30.jpeg

2

#4398 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 14 iunie 2023 - 08:19

Vad ca nu e graba sa livreze... Probabil clientilor le place sa astepte!

Imagine atasata: iSh01.jpg Imagine atasata: iSh02.jpg
1

#4399 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iunie 2023 - 08:59

Pai, crezi ca sunt vandute chiar toate deja? Sunt blocuri intregi prin oras ce stau goale de ani de zile sau ocupate in mica masura doar.
1

#4400 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 14 iunie 2023 - 09:05

Vad si eu ce se intampla. Dar daca e sa ne luam dupa cifrele oficiale si declaratii, suntem facuti sa credem altceva.

Demagogia declarationala zice una, realitatea e alta.
1

Arata acest topic


  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 218
  • 219
  • 220
  • 221
  • 222
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi