STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1081 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 09 mai 2023 - 12:52

Vezi postareamichidutza, la 09 mai 2023 - 11:21, a spus:

Mai poti adauga si FabrikTM pe lista ta, cu cateva zeci bune de apartamente nevandute.

Monarch tower nu cred ca e vandut 100% si mai sunt si altii care vor livra apartamente pe piata: City of Mara, Isho care trebuie sa faca receptia la U2 si a inghetat alte constructii momentan. Mai construiesc Nord One, Vivalia....si n altii mai mici.


Da, asa este. Nici XCity Towers nu e vandut .. ma rog si calitatea acolo este execrabila, sau Grand Park Tower (unde cam lipseste parcul) cu inundatii deja in subsol de care dezvoltatorul (Chimu Capusan din Cluj) va cam fugi lasand in grija proprietariilor, pe modelul imobilelor din Cluj.
Evident si la Monarch Tower (care o publica ei ca fiind constructie din 2021 .. nimic despre faptul ca a stat 15 ani in paragina) este plin de apartamente nevandute in special cele cu trei camere.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 09 mai 2023 - 12:58

0

#1082 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 11 mai 2023 - 13:02

1 milion de euro cu TVA Linkul meu

Aceasta postare a fost editata de Actual: 11 mai 2023 - 13:03

0

#1083 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 18 iunie 2023 - 17:30

Care mai e trendul ? am impresia ca nu se prea vinde, dobanzile la Euro cresc (euribor 6M ~ 3.8% + marja banci ~ 5%) in toata Europa ...m-as mira ca noi sa fim asa deosebiti economic sa nu fim influentati in urmatoarele 6-12 luni.
Dezvoltatorii pare ca inca tin de preturi...dar nu se inghesuie lumea
0

#1084 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 19 iunie 2023 - 08:22

Nu stiu cum nu se inghesuie lumea, unde mergi si intrebi toti zic ca au vandut.
La preturi nu lasa, ba unii bat campii cu 50mp la 150k.
Ori dezvoltatorii mint ori lumea e proasta :)
0

#1085 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 19 iunie 2023 - 08:30

Guvernul trebuie sa reduca TVA-ul si sa creasca impozitul pe locuinte. Adica ce pierde la TVA castiga inzecit din impozite. O solutie ar fi 5% pentru toata suma sau 5% pana la 140k si 19% la ce e peste. Asa cum e astazi nu are nici un sens.
2

#1086 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 iunie 2023 - 09:20

Da, s-a vazut efectul celor 5% pana la 140.000. Asa cum e azi e o incercare de a limita cresterea absurda a preturilor observata in ultimii 2 ani. Dar banuiesc ca depinde de ce iti doresti.

Referitor la dezvoltatori, din ce am observat, nord one a scazut pretul apartamentelor cu 2 camere pentru a se incadra in noua norma de 5%.
1

#1087 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 19 iunie 2023 - 09:48

Va ganditi ce preturi au acele blocuri facute de Campeador in camp, dupa aerodromul Cioca, avand doar camp langa ele, o cale de acces cu 1 banda pe sens pana in oras.
De la Flight de la intrare abia se vedeau bloculetele. Chiar daca zona aia e declarata pol al dezvoltarii orasului, va aveam nevoie de minim 10 ani sa evolueze la un nivel mediu acceptabil, sa aiba scolile, gradinitele si alte activitati vitale in apropiere.
2

#1088 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 30 iunie 2023 - 09:40

Imagine postata
Potrivit datelor Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, pe primele 5 luni din acest an vânzările de unități locative sunt în scădere în cele mai multe județe. Cele mai pronunțate reculuri sunt în Călărași, București, Ilfov și Timiș.
sursa

Aceasta postare a fost editata de cos22tm: 30 iunie 2023 - 09:55

0

#1089 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 noiembrie 2023 - 15:56

Peste 70% din dezvoltatorii imobiliari din România, sub risc de faliment (studiu 2023)

Citeaza

Aproape 70% dintre cele 7158 firme de dezvoltare a proiectelor de construcții înregistrează un risc foarte mare de insolvență, iar aproape 4% din ele prezintă un risc mare de blocaj economic, potrivit rezultatelor analizei realizate de Frames, o firmă de consultanță.

În topul județelor cu probleme urmează Cluj cu 623 de firme dintre care 453 cu probleme majore; Timiș cu 569 de firme (383 cu risc mare și foarte mare de faliment) și Constanța cu 292 de dezvoltatori imobiliari dintre care 217 cu risc major de insolvență.

0

#1090 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 27 noiembrie 2023 - 16:20

Exact astia 70% sunt samsari si oportunisti, duca-se tata. De curand am fost implicat in achizitia unei locuinte, pfff, deci nu exista domeniu in care samsareala si oportunismul sa fie mai mare ca in imobiliare. Am avut discutii cu unu de prin Soarelui de exemplu care imi explica foarte arogant ca el a vandut 4 blocuri doar pe recomandari si ca mai face 2 din care a vandut jumate fara sa se apuce de ele si ca nu are timp sa-mi arate planuri si suprafete, ca nu-l intereseaza sa-si faca reclama sau sa promoveze, ca doar cu o zi inainte vanduse 4 odata la cineva. Apoi am mai dat de unii care cereau 35% avans in bloc la rosu, in namol si problema se punea: Vrei acum, sau ti-l dau la anu cu 5% mai scump si tot asa, nu exista customer care, nu exista satisfactia clientului, pl tata, astea sunt cacaturi pentru ei, sa ma scuzati.
Sa nu mai zic de ceva bodyguard care facea si el un bloculet si cand am inceput sa pun si eu cateva intrebari despre cosntructie ca de, cerea 80-90k pe un cacao de apartament in camp, ma lua la misto ca ce, sunt de la ISC? Din partea mea sa dea toti faliment, sa ramana doar cei care vor sa faca treaba si au si minim respect fata de clienti. Ar cam trebui sa vina vremea pt o curatenie generala, toti bombardierii si interlopii sunt acum mari dezvoltatori. Iar lumea e turbata rau, nu stiu cum a fost in timpul anului, dar acum pe sfarsit efectiv a luat-o lumea razna, azi vedeai un anunt, maine nu mai era, orice basina de apartament care era cat de cat mai aprope de o strada mai cunoscuta/un magazin/minimul de civilizatie, disparea... :Facepalm_emote_gif:
In concluzie, nu le plangeti de mila ca nu e asa cum scrie in articole, sunt multi si degeaba.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 28 noiembrie 2023 - 11:34

5

#1091 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 27 noiembrie 2023 - 20:34

Pare o postare din perioada 2004 - 2007. Am citit-o de mai multe ori sa ma conving ca e vorba de perioada actuala. Nu te da batut, astazi in Timisoara sunt multe firme serioase si proiecte foarte bune.
0

#1092 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 noiembrie 2023 - 20:36

Când o să dispară acesti samsari, oferta pe piata o să fie mult mai mică, garanția menținerii unor prețuri mari dar poate pe oferte mai sănătoase.

Aceasta postare a fost editata de rue: 27 noiembrie 2023 - 20:36

0

#1093 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 28 noiembrie 2023 - 07:36

problema este ca si la "mari dezvoltatori" calitatea lasa de dorit, la preturi de peste 2000-2500 euro/mp ai alte pretentii de calitate. Eu unul nu vreau compartimentare pe rigips la zona aia de pret. Sunt si exceptii nu zic ca nu, dar putine. Majoritatea construiesc blocuri/apartamente pt regim de inchiriere/b&b nu pt proprietari/familii care sa locuiasca in ele.
1

#1094 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 28 noiembrie 2023 - 21:27

Oarecum interesant, desi nu chiar cu impact direct

Bloomberg: Imperiul imobiliar austriac Signa riscă să devină cel mai mare dezastru de la criza financiară globală

Aceasta postare a fost editata de Shhhh: 28 noiembrie 2023 - 21:28

0

#1095 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 30 decembrie 2023 - 16:13

Timișoara, un oraș cu cerere mare pe piața imobiliară. Previziuni pentru 2024

Citeaza

Anul 2023 a fost un an în care piața imobiliară din România a fost plină de provocări, atât pentru cumpărători, cât și pentru vânzători. A fost totuși un an de revenire după 2022, considerat cu adevărat dificil. Potrivit celor de la Imobiliare.ro, perspective pentru 2024 sunt: mai puține oferte, cerere ridicată, prețuri în creștere

„Anul 2023 a surprins. Performanțele pieței rezidențiale au reușit să depășească și cele mai optimiste așteptări. Prețurile au rezistat presiunii. Oferta a scăzut puternic. Cererea a crescut cu până la 40% pe anumite segmente. Iar numărul tranzacțiilor a crescut semnificativ în ultimul trimestru al anului. Dacă dobânzile continuă să scadă către un nivel și mai confortabil, vom avea toate condițiile de piață îndeplinite pentru ca anul 2024 să fie unul de revenire puternică a segmentului rezidențial. Românilor care au o nevoie imobiliară, își permit să cumpere, dar încă așteaptă o scădere dramatică a prețurilor locuințelor, le sugerăm să reanalizeze datele și să ia în considerare o achiziție în 2024”, a declarat Daniel Crainic, director de marketing Imobiliare.ro.

Conform datelor Imobiliare.ro, primul și cel mai accesat portal imobiliar din România, în 2023 s-a putut observa un avans considerabil la nivelul cererii față de 2022. Interesul potențialilor cumpărători și chiriași pentru locuințele disponibile pe piața rezidențială a crescut chiar și cu 40% în unele cazuri.

În ciuda interesului ridicat, cumpărătorii nu s-au aruncat să facă investiții, urmărind atent ofertele din piață, dar fără ca această cerere în creștere să se materializeze într-un număr mai mare de tranzacții.

Scumpirile cu adevărat importante au fost înregistrate, anul acesta, pe segmentul închirierilor. Cel mai semnificativ avans a apărut la nivelul pieței din Constanța, cu 29%. La polul opus s-a aflat Timișoara, unde proprietarii au mărit chiriile cu 3%.

Timișoara

Cu un interes în creștere pentru proprietățile rezidențiale din zonă și prețuri moderate, Timișoara a avut cea mai mare cerere în rândul centrelor regionale.

Anul 2023 a adus cu sine un interes crescut vizavi de proprietățile din Timișoara, cu aproximativ 38.300 de potențiali cumpărători care și-au căutat apartamente sau case pe platforma Imobiliare.ro.

Acesta este cel mai mare număr de potențiali cumpărători înregistrat în centrele regionale, după București.

Pe lângă interesul crescut pentru achiziții, cererea pentru locuințe de închiriat a crescut, de asemenea, cu 20%. Acest lucru arată că Timișoara rămâne un oraș atractiv și pentru chiriași.

Oferta a urmat tendința de scădere apărută și în celelalte orașe mari, în timp ce prețurile au avansat ușor. Proprietarii și dezvoltatorii au solicitat, în medie, 1.500 euro/mp util pentru apartamentele scoase la vânzare anul acesta și 360 euro/lună pentru locuințele cu 2 camere listate la închiriere. Timișoara se menține, astfel, unul dintre cele mai accesibile orașe mari din țară pentru chiriași.

0

#1096 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 ianuarie 2024 - 02:39

O radiografie despre piata imobiliara pe cursdeguvernare.ro: "Constructiile de locuite prabusite sub povara inflatiei si a dobanzilor. Scadere de 13% in T3, mii de locuinte nevandute, dezvoltatori in pragul insolventiei."


https://cursdeguvern...imobiliara.html

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 11 ianuarie 2024 - 02:41

1

#1097 Useril este offline   Azkan 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 26 octombrie 13

Postat 10 martie 2024 - 17:14

Am fost si eu la Denia Forest in boomul cumpărărilor când al 3-lea bloc era aproape finalizat. Voiam 3 cam, cred ca atunci era in jurul a 95k Euro. Ne'a arata un apartament finalizat in care parchetul avea dalme. I'am spus doamnei: "pai la 95k in starea asta e parchetul?"
Răspunsul a fost: " noi asta va oferim in banii ăștia, daca nu va convine il scoateți si puneți altceva"
Pe atunci IRCc era 1,18 după care devenise 1,08. Oricine se încadra la un credit, iar ei stiau asta.
Aceeași atitudine am întâlnit-o si la Future Residence unde dupa o vizionare au venit 2 domnișoare maxim 25 ambele. Una zice: " a venit si prietena mea să-și cumpere un apartament". M'am simțit ca la piață unde a venit si prietena să-și ia un kil de brânză!
In partea de nord la obiecția ca pereții sunt din rigips mi s-a răspuns ca "toate imobilele noi din nordul orașului sunt asa". Gen iti convine daca nu marș ca vine altul.
Agenții imobiliari erau ceva de genul " pai ti'am arătat deja 4 apartamente, clienții se decid după maaaxim 3".

Am decis sa iau ceva "provizoriu" pana se liniștesc apele si pot sa aleg eu si nu ei pe mine.

Experientele astea sunt după vreo 6-7 luni de cautat si fazut peste 60 de apartamente cu 3k
3

#1098 Useril este offline   Dunn91 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 februarie 12

Postat 10 martie 2024 - 23:25

Acesti "agenti imobiliari" sunt defapt niste studenti sau proaspeti iesiti de la facultate care nu stiu pe ce lume se afla sau cum sa vanda un apartament, am patit-o si eu asta cu "daca nu va convine puneti altceva"
1

#1099 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 11 martie 2024 - 11:59

Sa nu radeti va rog. Aveti un "game changer" la Remetea Mare.

https://www.tion.ro/...iliara-1822082/
4

#1100 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 11 martie 2024 - 12:36

"Însă, ceea ce face acest proiect cu adevărat deosebit este atenția acordată detaliilor și facilităților pe care le oferă rezidenților săi. Parcurile amenajate cu locuri de joacă pentru copii, zonele de relaxare și piscina naturală cu filtrare prin plante adaugă un element de rafinament și relaxare, transformând Alpha City Residence într-un refugiu pentru întreaga familie. Cu o atenție deosebită acordată spațiilor verzi și integrării armonioase în peisajul natural, acest complex reprezintă un adevărat paradis pentru cei care caută un stil de viață modern, dar în același timp conectat la natură."

Sa va traduc eu de fapt ce facilitati cu adevarat deosebite ofera acest ansamblu, un adevarat paradis : un loc de joaca,o balta cu niste plante,multa iarba si una bucata statuie cu mantuitorul nostru Isus Cristos. Doamne ajuta!

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 11 martie 2024 - 14:31

3

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi