STP Timișoara Forum: Masini pe alese - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (60 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masini pe alese

#1181 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3098
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 mai 2024 - 17:09



O mica restaorare a unui camion unicat (baiatu' din clip spune ca au fost facute doar 2 bucati pe comanda cu modificarile ce se pot vedea in imagini).
1

#1182 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3098
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2024 - 02:32

Am mai dat de un site cu brosuri de la producatorul american GMC. Desigur tot cu camioane din anii 70-80, dar site-ul contine mult mai multe alte branduri cat si perioade.

Cateva pagini luate aleatoriu. Camioanele din seria 9500 fac si ele parte din gama Brigadier, si sunt predecesoarele celor din serioa 8000, aparuta ceva mai tarziu:

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Ca m-i se pare interesant, este ca si pana azi, pentru masinile de mare tonaj, constructorii nu produc efectiv motorul si transmisia, acestea fiind aduse de la alti producatori de nisa consacrati, cum ar fi Allison (cutiile de viteze), Detroit Diesel, Cummings si de prin anii 80 pana undeva acum cativa ani Caterpillar, care mai produc doar motoare pentru utilaje datorita normelor noi pentru poluare.
1

#1183 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3098
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2024 - 22:59

Cautand dupa niste poze, am dat ieri de un alt brand despre care nu stiam ca exista, si anume Dart. Astazi, este detinut de conglomeratul Paccar, care are acelasi profil, productia de utilaje si masini grele, cel putin asa spune wikipedia. Eu defapt cautam mai multe poze cu un alt model, dar am dat bineinteles de alte brosuri :rad_masa: . Las un link cu site-ul de care vorbesc, si pun aici cateva detalii cu ceea ce mi-a atras atentia, desigur, cel mai mare camion din lista, Dart 5000, camion de mare tonaj folosit la exploatarile de sare, si cu descarcare inferioara la fiecare remorca. Practic e un tren pe roti de cauciuc. Are un motor de 6.7 litri care produce 1200 de cai de la Cummings (QST30), iar transmisia este una hidraulica de la Allison (H9610) cu 6 trepte.

Si daca nu impresioneaza partea cu dimensiunile si puterea, camionul asta, dupa cum reiese si din brosua consuma peste 130 de litri de motorina pe ora, daca este exploatat timp de o zii. Masina mea cu un rezervor de 42 de litri roseste :rad_masa: .

Brosuri Dart

Imagine postata

Si ca incheiere. Din pacate nu am inteles care e treaba cu compania Rimpull. Vad ca ei produc aceste camioane sub numele de Rimpull Dart, desi compania originala Dart a fost fondata in 1910 si si-a schimbat denumirea mai apoi, cu mult inainte sa fie cumparata. Posibil sa fie vorba de vreo licenta la mijloc. Cu toate astea, este fascinant cum au inceput multi dintre producatorii acestia, doar ca mici ateliere la niste ferme unde produceau piese de schimb, apoi crascand treptat pentru a produce "in house" tot, o buna perioada de timp.
1

Arata acest topic


  • (60 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi