STP Timișoara Forum: Linia 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 3 Momentan suspendata / inlocuita cu autobuze Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 ianuarie 2009 - 15:35

Vezi postareacosmote, la 30 Jan 2009, 02:56, a spus:

Ce usor e sa stai in girocului sa iti mearga 15 bine sa intrii pe forum si sa comentezi ca vezi doamne mai bine nu ar fii 3-ul deloc... Asta e mentalitate de om prost nu de om cu scoala.

Nu e buna deloc ideea sa lasi calatorul sa astepte jumatate de ora dupa autobuz apoi inca cateva zeci de minute dupa tramvai ca sa ajunga din Freidorf la Gara mai ales ca s-a anuntat lucrari care vor dura cel putin un an. Si prin 2003-3004 s-a ma lucrat la linii dar nu a fost atata bataie de joc.
PRECIS se vor gasi iar destui destepti sa comenteze, eu nu am facut altceva decat sa spun acelora care nu stiu in ce hal se calatoreste pe linia 3 , linie defavorizata intotdeauna de RATT.


Sa fim sinceri! Nu fac pe nimeni om prost sau needucat! Dar nu stiu cine-i mai ca celalalt, ala care aduce acuzatii fara a se gandi, sau cel care isi exprima parerea si intreaba inainte de a jigni!
Domnul mile, sa stiti ca de o vreme pe linia 3 circula numai GT3 + catve Hansa(cel cu INTEGRA) mai des. Daca observam cu atentie aceste tramvaie , observam ca au ajuns intr-un hal de nedescris. Si ele circuland fregvent pe 3. Am fost de multe ori in aceea zona, si am vazut ce fel de fete urca de la liceau, si mai incolo.
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2009 - 16:42

Eu mai mult am raspuns afirmatiilor facute de dAImon referitoare la putoarea si mizeria din tramvaiele de pe linia 3, care putoare si mizerie este si in tramvaiele care circula in zone mai centrale...am vazut intr-o seara intr-un tramvai de pe linia 9 un kilogram de coji de seminte pe jos...probabil cei care au facut acea mizerie erau tot din Freidorf :D ...chiar daca stau in Freidorf, circul ocazional cu 3 si nu mi s-a parut ca au ajuns aceste tramvaie intr-un hal de nedescris, sant aproximativ in acelasi hal ca si celelalte din oras, murdare si pe dinafara si pe dinauntru...
Nu vreau sa-i tin apararea lui cosmote, nici nu-l cunosc si nici n-am asemenea obiceiuri, dar ma gandesc ca este tare neplacut sa cobori din tramvaiul 3 si sa vezi cum iti pleaca autobuzul 3. Dar asta nu este o scuza pentru limbaj si cred eu ca intentia lui n-a fost sa jicneasca pe nimeni fiind suparat de fapt pe RATT...
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2009 - 20:51

Este real faptul ca vagoanele de pe linia 3 vin acasa mai deteriorate decat cele de pe alte linii.
In alta ordine de idei: de repararea peroanelor statiilor nu se ocupa RATT, lucrarile din zona nu au fost demarate de RATT, comisia de circulatie impreuna cu biroul de specialitate din primarie stabilesc amplasarea statiilor.
RATT incearca sa pastreze in functiune linia 3 distribuind ce se poate din putinele autobuze aflate la dispozitie.
Ca de obicei toata lumea acuza RATT (e simplu, avem si forum :) ) de parca acesta nu ar dori sa exploateze autobuze noi, sa descarce calatorii in statii moderne sau sa nu mai fie afectat de santierele diferitelor firme de prin oras. :D
0

#24 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 30 ianuarie 2009 - 23:06

Corect!!!
Eu am spus doar ce am observat pe linia asta si nu mi-sa parut ok. Nu acuz RATT de rea intentie poate de nepasare...

dAImon spune ca elevii de la liceul auto distrug ... asa e nu zic , dar de ce trebuie sa sufere pentru asta locuitorii cartierului ? De ce trebuie sa fim comparati cu aceia din kuntz? Sa nu exageram totusi...
Biletul pe care il platesc eu il plateste si un calator de pe alta linie. De ce trebuie sa suport eu alte conditii? Daca sunt animale in 2 picioare care distrug , oare e treaba mea, EU TREBUIE SA MA OCUP DE BUNUL MERS AL TREBURILOR? Nu ar trebuii RATT sa colaboreze cu politia ?

Domnule Florin.B RATT pe undeva aveti dreptate dar va spun ca de foarte multe ori ,eu lucrand dimineata ,vad tramvaie iesind din depou gata defecte , ba nu merg becurile , ba nu merg usile , ba nu merge caldura, ba una ba alta.... si sa imi spuneti mie ca un elev a stricat vre-un bec sau a stricat caldura sau usa ca -DATI-MI VOIE sa nu va cred. De exemplu ma socat faptul ca un tramvai a circulat cu usa din spate blocata mai mult de 3 luni !!! Cred ca totusi pe aceasta linie sunt bagate tramvaie care mai degraba ar trebuii casate , insa Ratt le pune in circulatie pe linia 3 apoi cheama ANALOG-ul si zbiara: UITE LUME IN CE HAL SUNT TRAMVAIELE . Asta am vazut eu acum vre-o 3 saptamani la Liceu auto.

Si sa nu mai aud pe unu altu' ca zice de mirosuri deoarece pot zice (in sfarsit un lucru bun) ca mirosul din tramvaiul 3 nu se compara cu cel de pe linia 7 care miroase ca o toaleta publica.

Raman la parerea ca un calator orideunde ar fii el merita sa calatoreasca in conditii egale din moment ce plateste acelasi pret pe bilet.
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2009 - 23:43

Vezi postareacosmote, la 30 Jan 2009, 23:06, a spus:

sa imi spuneti mie ca un elev a stricat vre-un bec sau a stricat caldura sau usa


Ma refeream la vandalizari nu la defecte. (mazgalit cu marker sau spray, geamuri sparte, validatoare arse cu tigara sau taiate cu lama, scaune distruse, etc).
0

#26 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 31 ianuarie 2009 - 00:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 Jan 2009, 23:43, a spus:

Ma refeream la vandalizari nu la defecte. (mazgalit cu marker sau spray, geamuri sparte, validatoare arse cu tigara sau taiate cu lama, scaune distruse, etc).


Bine dar astea is pe toate liniile , nu exista un tramvai curat fara semnatura unui "analfabet".
Deci tot nu vad de ce merit eu sa calatoresc in conditii mai precare decat o fac altii care platesc acelasi pret pe bilet.

Ps. Azi spre seara am observat ca soferul unui autobuz cu 2 usi nu a "respectat" statiile si a oprit cu cativa metrii mai departe pentru a cobori calatorii in conditii umane , nu in namoale si baltoace . Daca ar face si ceilalti la fel ar fii szuper kool.

Ps2. Hai ca deja mi-am luat si "amenda" , gata nu mai zic nimic de rau..... (C-am drastic sunteti cu mine Dl Florin, am vazut cuvinte pe acest forum: vatmani criminali , etc mai grave decat cuvantul "prost" pe care nu l-am adresat unei anumite persoane ci m-am referit ca asa trebuie sa fie cineva daca gandeste fara cap). In fine.....

Aceasta postare a fost editata de cosmote: 31 ianuarie 2009 - 00:44

0

#27 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 ianuarie 2009 - 10:19

Cateva poze cu lucrarile de pe linia 3... Totusi nu inteleg ,cum au ruginit in halu asta sinele.. ca doar de cateva saptamani nu circula 3-u :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4482.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4483.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4484.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4485.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4486.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4487.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4488.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4488.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4489.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4490.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4491.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4494.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4495.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4496.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4497.jpg

0

#28 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 31 ianuarie 2009 - 10:44

Vezi postareacosmote, la 31 Jan 2009, 00:24, a spus:

Deci tot nu vad de ce merit eu sa calatoresc in conditii mai precare decat o fac altii care platesc acelasi pret pe bilet.


degeaba platesc cei din zona bilet de 1,25 lei daca distrug de 125 de lei :D
probabil de aia nu beneficiezi nici tu (din cauza lor) de conditii mai bune :)
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 ianuarie 2009 - 12:02

Vezi postareacosmote, la 31 Jan 2009, 00:24, a spus:

(C-am drastic sunteti cu mine Dl Florin, am vazut cuvinte pe acest forum: vatmani criminali , etc mai grave decat cuvantul "prost" pe care nu l-am adresat unei anumite persoane ci m-am referit ca asa trebuie sa fie cineva daca gandeste fara cap). In fine.....


Au mai luat si altii avertisment. Nu esti nici primul nici ultimul :up:
Apropo de vatmani: se spunea "criminali de tramvaie" , eu zic ca sa "omori" un tramvai nu e totuna cu o crima.
0

#30 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 februarie 2009 - 19:09

Cand vad in poze sinele scoase de pe linia 3, si eu am impresia ca se desfiinteaza linia,... ca si vecinii mei...
0

#31 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 februarie 2009 - 20:24

nu cred ca o scot,ori o baga pe 2 sensuri,adica 2 linii,sau schimba liniile,pun altele noi.
0

#32 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 februarie 2009 - 20:45

Din cate vad in pozele facute de cseh_17 pe linia 3 se deruleaza lucrari serioase, se schimba toata infrastructura.
Intrebarea mea pentru dl. Florin ar fi daca aceste linii vor fi reabilitate pe acelasi principiu cu celelalte linii recent reabilitate?
Si inca o intrebare, cum de nu se mentioneaza nimic atat pe site-ul primariei cat si in presa despre aceasta lucrare?
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2009 - 21:24

Din cate stiu, nu. Se lucreaza la canalizare dupa care se monteaza linia inapoi. Daca aflu ceva nou voi scrie aici.
0

#34 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 februarie 2009 - 21:27

Aceeasi linie subreda montata acum 25 ani in urma?
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2009 - 21:30

Nu, linie noua (ca doar scria si in ziare de stocul de materiale)
0

#36 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 februarie 2009 - 21:36

da vor face linie dubla adica cu 2 sensuri,sau ramane cu o singura linie sens?
0

#37 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 februarie 2009 - 04:14

Vezi postareaChagall, la 1 Feb 2009, 21:27, a spus:

Aceeasi linie subreda montata acum 25 ani in urma?

Cred ca cel mai simplu este totusi sa faca o amenajare sumara - macar sa betoneze si sa nu lase linia serpuita, daca nu lucrari mai ample. Nu cred ca legislatia permite ca la construirea unei linii de tramvai, aceasta sa nu respecte niste standarde minime.
0

#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 februarie 2009 - 10:37

Vezi postareaalecs, la 1 Feb 2009, 21:36, a spus:

da vor face linie dubla adica cu 2 sensuri,sau ramane cu o singura linie sens?



Acum doi ani cand s-a introdus canalizarea pe Ioan Slavici, am sperat ca se va dubla si linia dupa incheierea lucrarilor de canalizare...am sperat degeaba...am impresia ca reabilitarea liniei 3 va mai astepta probabil ceva timp, dupa linia 4 pe Cetatii si Calea Buziasului, traseu mult mai solicitat decat cel al liniei 3...si mai este si linia 7 prin Fratelia....linia 3 in Freidorf si linia 5 in Ronat vor ramane probabil ultimele de reabilitat....ceea ce este si logic...
0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 februarie 2009 - 22:31

Am mers asta seara cu autobuzul pe linia 3.. soferul avea chef de vorba, l-am tras si eu oleaca de limba.. omul stie ca ar urma sa se reabiliteze portiunea asta de la Liceul Auto si ca in plan ar fi mutarea liniei de tramvai pe langa blocuri, pentru ca momentan este amplasata fix deasupra unor tevi ale Calor (or smth). De asemenea auzise zvonuri ca ar urma extinderea liniei inspre Utvin (iar eu fac conexiunea cu planul de a transforma Timisoara in metropola .. sa fie asta un pas?).
0

#40 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 02 februarie 2009 - 23:14

astazi am asista sa spun asa :huh: la scoaterea unei linii,au venit au taiato,iar mai apoi au scoso si au tarso dupa un tractor al ratt,si au dus-o pana mai incolo,in partea opusa a liceului unde mai erau cateva bucati,voi pune si niste poze
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi