STP Timișoara Forum: Linia 33 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 33 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#381 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 noiembrie 2012 - 09:32

Sincer, doar doua autobuze pe o linie ca 33 pare foarte putin. :o
0

#382 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 noiembrie 2012 - 11:35

De la ora 20:00 tura se face in 30 min, deci intervalul e de 15 min. Asta in zilele normale, cand nu e o sarbatoare cu aglomeratie. Atunci e ok 2 vehicule articulate la 15 min, intre orele 20:00 - 00:00.
0

#383 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 noiembrie 2012 - 13:26

Sa explic de ce s-a schimbat 33-ul sa intoarca la Pod Calea Sagului asa peste noapte si anume: din cauza lui domnului candidat la primarie Adrian Orza, care a fost in zona Steaua inainte de alegerile de primar cu 2 zile in campanie politica vrand sa castige alegerile cu voturile cetatenilor din zona Steaua , Stimatul Adrian Orza a dat telefon la Domnul Goia si i-a zis : de maine intoarce 33 la Pod ca asa vreau eu ca sa ies castigator la alegeri (cetatenii sunt prosti si voteaza orice si pe oricine).
Dar sa revenim sa scriu ce ma deranjeaza, graficele care s-au facut atunci peste noapte la 33 s-au facut in graba, cu ochii inchisi si foarte prost.
Cand mergea 33-ul la Real daca mai retin eu bine erau 4 trenuri ziua dupa ora de varf dimineata, 3 trenuri seara, plus 3 varfuri dimineata si 2 dupa amiaza si nu era inghesuiala care e acuma, timpul pe tura era 39 sau 40 de minute si reuseai sa mergi la grafic si sa il mentii, fara alergari , franari, calatori lasati pe jos si cel mai important SOFERUL nu era atata de stresat cum este acuma de cand 33-ul merge pe sub Pod.
Sa mai adaug ceva ce ma nemultumeste despre politica regiei, am fost si eu la Real cu 33 barat dar nu am auzit decat un card validat si la intoarcere de la Real o femeie a facut un bilet, daca asa se fac incasari la 9 ore cat are un tren plus varfuri la 33-ul barat nu ma mir de ce nu am bonuri de masa sau salar marit. Nu zic ca se faceau mai multe bilete sau abonamnete cand mergea 33-ul la Real dar la intoarcere se "scotea " motorina consumata gratis deoarece urcau multi la Calea Sagului spre centru si se "echlibra" consumul de motorina.
Inchei cu o intrebare : unde este economia de motorina efectuata de Regie, cum se tot doreste si se sustine ca se face cand 33-ul barat circula pe gratis ? Cateva abonamente si cateva bilete sigur nu acopera cele 14 ture (respectiv 9 ore pe un schimb) din graficul de circulatie.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 01 noiembrie 2012 - 13:27

0

#384 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 noiembrie 2012 - 18:22

Bine, se pune întrebarea dacă 33 barat există pentru că plătesc centrele comerciale din acea zonă, sau doar pentru că s-a considerat necesar să aibă şi oamenii din acele zone o opţiune de transport. Dacă există plăţi ale unor terţe părţi, regia nu mai este interesată atât de tare de eficienţa acestor curse.

Altfel, s-ar putea rezolva uşor trimiţând câteva echipe de control pe acea linie, cu oprirea maşinii între staţii, cu Poliţie, etc. Dacă s-ar vrea, desigur.
0

#385 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 01 iulie 2013 - 15:57

Vezi postareaViktor, la 09 noiembrie 2008 - 19:30, a spus:

Ce hotarare idioata :)
Statia aia era foarte buna acolo ;)


Da dar astazi am vorbit cu un sofer de ce s-a scos statia si el a zis ca nu era buna deoarece era innainte de trecerea de pietoni directie> Catedrala. Si oamenii se dadeau jos din bus si fugeau repede la tramvai sau invers si nu se asigurau pe trecere si BOOM,Nino-Nino-Nino, ai prins ideea? :D Pentru noi era foarte buna dar pentru cei grabiti , nu prea.


-7

#386 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 01 iulie 2013 - 21:08

Ăăăăăă, bosule' nu sunt nici retard, nici tampit, ca sa imi explici ca unui asemenea specimen -_- . Am prins ideea din prima si plus de asta, raspunsul la intrebarea respectiva l-am aflat de mult. Intrebarea respectiva e veche de 5 ani :slap: (ceea ce imi spune ca nu ai citit si restul postarilor inainte sa dai reply).
0

#387 Useril este offline   dawin45 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 mai 10

Postat 22 decembrie 2015 - 03:34

de ce nu are 33 statie la mall 2? in drum spre pod,ca lumea sa aibe cu ce sa mearga spre centru dupa ce intoarce autobuzul...

Aceasta postare a fost editata de dawin45: 22 decembrie 2015 - 03:34

0

#388 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 decembrie 2015 - 14:51

Eu zic ca va fi, dupa ce se stabilizeaza situatia in zona.
0

#389 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 decembrie 2015 - 16:59

Ar trebui sa fie si la intoarcere, ceva in genul cum se intampla la Auchan Sud. Intra autobuzul in parcare si la dus si la intors
0

#390 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 decembrie 2015 - 12:46

De ce??? Celor din Steaua le pică ceva dacă merg pe jos 200 de metri?
0

#391 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 23 decembrie 2015 - 14:54

Ma refeream pentru cei care pleaca de la Carrefour/Dedeman/Mall plini cu bagaje, dar cred ca daca ar intra doar la dus, oamenii ar putea merge cu busu pe sub pod si inapoi.
0

#392 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 decembrie 2015 - 18:17

Întreb și eu ca prostul:
- Ce oare găsești la Carefour sau la Dedeman, de nu găsești la alte magazine din oraș? Din câte am înțeles, Carefour este mult mai scump decât Billa, Profi sau Kaufland, și chiar mai scump decât buticurile de cartier.
0

#393 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 decembrie 2015 - 19:30

Atata timp cat lumea (inca :D ) merge la Carrefour, n-ar trebui sa ne framante motivul...Este fix treaba lor...

Insa stau si ma gandesc ca nici statii prea dese in acea zona n-ar fi in regula...Eventual mutate unele din ele dar atunci apar alti nemultumiti...si tot asa in cerc vicios...
2

#394 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 25 decembrie 2015 - 21:47

Vezi postareaemilut, la 23 decembrie 2015 - 18:17, a spus:

[...]Din câte am înțeles, Carefour este mult mai scump decât Billa, Profi sau Kaufland, și chiar mai scump decât buticurile de cartier.


Confirm! :no:
0

#395 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 25 decembrie 2015 - 23:26

Dar la aia din Selgros..le pica???
0

#396 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2016 - 09:40

În curând se dechide noul mall din Sagului. Cum noua linie de tramvai nu a putut fi prelungită la timp, toată greutatea pentru transportul pasagerilor către/dinspre obiectiv pică pe "umerii" celor 3 linii de autobuz din zona: 33 (în special), E1 și E8.

Mă întreb: s-au gândit cei de la RATT la suplimentarea numărului de autobuze pe linie? Traficul pe linia 33 va crește destul de mult și pentru a preîntâmpina o buluceală inumană a călătorilor ar trebui probabil adaptată capacitatea de transport și intervalul la care circulă autobuzele.

Există oare în lucru o astfel de inițiativă? Sau va fi nevoie de 2 săptămâni de nervi și înghesuială pentru ca cei din RATT sa reacționeze?

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 19 martie 2016 - 09:41

1

#397 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2016 - 10:26

Pai, sincer sa-ti spun, cam in toate cazurile similare, solicitari de acest gen au fost facute de magazinele respective, dar asta nu inseamna ca ai nostri nu au niciun plan in acest sens, doar ca nu stiu eu de el. Daca aud de modificari o sa va anunt si pe voi. Totusi, numarul de vehicule si de soferi e limitat si graficul e deja strans la maxim.
0

#398 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2016 - 11:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 martie 2016 - 10:26, a spus:

Totusi, numarul de vehicule si de soferi e limitat si graficul e deja strans la maxim.


Un pic off-topic: Care este cauza lipsei de personal pe care o trăiește RATT de câțiva ani? Știm cu toții că în Timiș forța de muncă este limitată.. dar chiar atât de limtată? Sau sunt salariile atât de mici încat orice posibil angajat perferă orice altă companie privată/stat numai nu RATT-ul? Și dacă salariile sunt mici, ele nu pot fi nicicum crescute? Bănuiesc că această creștere a salariilor ar trebui să plece de la primărie. Greșesc?

Aici cred ar trebui sa intervină conducerea regiei, să încerece să dea de rădăcina problemei. Nu să stea cu mâinile în sân și să se plangă că nu vrea nimeni să lucreze la RATT... Cu siguranță există o rezolvare!

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 19 martie 2016 - 11:05

2

#399 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2016 - 12:45

Stres, program de lucru ciudat, salariu nemotivant. (plus lipsa tichetelor, mai nou) Simplu.
2

#400 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 martie 2016 - 11:48

Vezi postareaalex_19, la 19 martie 2016 - 11:01, a spus:

Un pic off-topic: Care este cauza lipsei de personal pe care o trăiește RATT de câțiva ani? Știm cu toții că în Timiș forța de muncă este limitată.. dar chiar atât de limtată? Sau sunt salariile atât de mici încat orice posibil angajat perferă orice altă companie privată/stat numai nu RATT-ul? Și dacă salariile sunt mici, ele nu pot fi nicicum crescute? Bănuiesc că această creștere a salariilor ar trebui să plece de la primărie. Greșesc?

Aici cred ar trebui sa intervină conducerea regiei, să încerece să dea de rădăcina problemei. Nu să stea cu mâinile în sân și să se plangă că nu vrea nimeni să lucreze la RATT... Cu siguranță există o rezolvare!

Nu sunt bani de salarii, și nici pt piese de schimb. Însă, sunt bani pentru sponzorizări pentru biserici. :machine-gun:
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi