STP Timișoara Forum: Retail - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retail

#81 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 februarie 2013 - 00:42

Vezi postareaGank, la 09 februarie 2013 - 22:34, a spus:

O sa piarda enorm de mult daca pleaca din Mall. Lumea o sa se reorienteze pe Kaufland sau Lidl care sunt in oras si nu trebuie sa bantuie prin tot orasul sa ajunga la Realurile lor.

Daca pleaca sau raman e decizia lor...off topic si Nokia a fost lider de piata si a muscat tarana cand au aparut telefoanele cu touchscreen....pentru mine ca si consumator conteaza doar sa am locatie in mall cu preturi cat mai decente....ca pe firma scrie cora auchan sau real....grija mea.
0

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 februarie 2013 - 10:22

De ce sa ai locatie in mall daca nu stai in zona respectiva? Ajungi greu acolo, pe drumuri aglomerate, parcarea e aglomerata, etc. Prefer sa fac cativa kilometri in plus pana la Real-ul din Calea Sagului, unde sigur ajung mai rapid.
0

#83 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 februarie 2013 - 12:38

Dupa aceeasi logica, -market-ul meu preferat este Kaufland Dumbravita.
Insa o data pe saptamana tot am drum in mall pentru diverse. Iar atunci inevitabil intru si in Auchan.
Deci din punctul acesta de vedere, orice unitate de retail plasata intr-un centru comercial cu trafic de cateva zeci de mii de vizitatori pe zi, are de castigat. Iar daca unitatea practica si cele mai preturi pe segmentul ei, atunci succesul este garantat.

Cu alte cuvinte, cele doua viitoare Auchan-uri (din locul real,- nord si sud), vor trebui sa transpire putin, ca sa mute traficul inspre ele, in cazul in care in mall va veni Cora (care practica preturi aproximativ la fel de mici, din cate stiu).
0

#84 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 februarie 2013 - 13:19

Kaufland Dumbravita este cel mai civilizat si curat Kaufland din oras, frecventat de oameni civilizati, bine imbracati. In schimb, celelalte doua sunt jalnice, mai ales cel din Sagului, care parca-i plin de "brazilieni", cu oameni galagiosi.
Faptul ca Auchan se muta din Mall, nu poate decat sa ma bucure, macar n-o sa mai fiu cu stres ca trebuie sa ma invart minute in sir, prin parcare fara sa gasesc un loc liber unde sa-mi las masina.
Zona mall este complet inadecvat pentru un hypermarket, din cauza traficului mare si a aglomeratiei din zona respectiva.
0

#85 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 februarie 2013 - 13:45

Oricare vine in Mall va lua piata. Asta va ramane regula pentru Timisoara pana va aparea alt Mall. Si tot asa. Teoria e verificata de zeci de ani.
Dascalu stia asta si cand a decis sa dubleze suprafata primei versiuni a Mall-ului.

Doar investitia din Sagului de la Extraceram (pe terenul italienilor, numai stiu cum se cheama), daca va avea oferte reusite, poate sa insemne ceva, daca va reusi sa atraga firme si sa ofere loisir. Dar ramane sa vedem daca acea investitie va avea loc cu adevarat sau e inca un mit gen Robu (un ROB-ism).
0

#86 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 februarie 2013 - 15:05

Outletul-ul la care a facut referire primarul zilele trecute este proiectat pe terenul celor de la Incontro, in fata la baumax. Deci nu stiu la ce te referi prin Extraceram.
Insa outlet-ul, in general, are un alt format: cladiri micute, independente una de alta dar plasate la mica distanta, grupate pe o suprafata relativ mica. Fara super/hypermarket pe langa ele.

Pe de alta parte, eu totusi sper ca Bega Grup/Invest sa demareze macar unul din cele doua proiecte anuntate (ambele cu PUZ aprobat, din cate stiu).
0

#87 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 februarie 2013 - 23:37

Retailerul de jucării Jumbo deschide un magazin la Timişoara

14 Februarie 2013

Imagine atasata: jumbo.jpg

Retailerul grec de jucării Jumbo, care şi-a anunţat intenţia de a deschide mai multe magazine pe piaţa autohtonă, caută să angajeze români stabiliţi în Grecia pentru două magazine la noi în ţară. Grecii de la Jumbo angajează deja oameni pentru două magazine pe care vor să le deschidă la Bucureşti şi la Timişoara. În Bucureşti, compania deţine un teren de 46.000 mp, cumpărat în 2006 cu aproximativ 5 milioane de euro, potrivit anunţurilor din 2007 de pe Bursa de la Atena. Dar, compania nu a făcut publice locaţiile. În ultima raportare financiară, Jumbo menţiona că se aşteaptă să deschidă două noi magazine în România în perioada iulie 2013 – iunie 2014. Jumbo caută personal pentru cele două magazine, iar instruirea va avea loc la Atena. Se caută manageri de magazin, casieri şi vânzători, dar şi manageri pentru depozite. Locurile de muncă se adresează românilor care locuiesc în Grecia, dar care vor să se întoarcă în ţară. Pentru a aplica, un candidat trebuie ştie limba română şi limba greacă scris şi vorbit, să vrea să se întoarcă în România şi să aibă vârsta cuprinsă între 18 şi 48 de ani. În anunţul companiei se specifică faptul că se oferă un pachet atractiv, iar cei interesaţi pot trimite CV-urile pe adresa hr@jumbo.gr. În luna noiembrie a anului trecut, compania anunţa că are în plan deschiderea a opt magazine în România.

Sursa: Ziua de Vest
0

#88 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 februarie 2013 - 01:10

Am auzit zvonuri de la 2 vecine ca magazinul Billa Gh. Lazar s-ar tranforma in 2 magazine, unul Billa si celalalt Penny. Dar, cum sint sceptic ca ar avea rost si ar putea ca spatiul sa fie compartimentat in 2, dupa o cautare scurta pe internet, ma gindesc ca Billa Gh. Lazar o sa fie tranformat in XXL Mega Discount, dupa cum au mai facut la Galati.

Citeaza

XXL Mega Discount ia locul unui magazin Billa in Galati

Reteaua XXL Mega Discount a deschis astazi primul sau magazin din Galati, in spatiul in care a functionat anterior un supermarket Billa. Retelele Billa, Penny Market si XXL Mega Discount (fosta Penny Market XXL) sunt detinute de acelasi operator, Rewe, fiind vorba astfel de un transfer de magazin intre doua companii din grup.
...
http://www.magazinul..._Galati__2_.jpg

Progresiv

In magazin de mai bine de o saptamina exista un culoar acoperit in profile de rigips si folie de plastic (inchis inclusiv deasupra) pt ca renovarea sa aiba loc fara sa inchida magazinul (o idee buna). Deocamdata au schimbat gresia, au facut modificari si in spatiul frigorific, depozit.

Imagine atasata: Billa 2013.02.06 - 1.JPG Imagine atasata: Billa 2013.02.06 - 2.JPG Imagine atasata: Billa 2013.02.06 - 3.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 15 februarie 2013 - 01:42

0

#89 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 februarie 2013 - 13:47

Deci Billa acela putea fi inchis lejer de ani de zile. Si aceasta inlocuire... Nici o sansa, zic eu. Va merge cat va merge, apoi tot Kaufland ramane baza in zona.
0

#90 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 februarie 2013 - 14:28

Nu pot sa inteleg ce va place asa de mult la Kaufland... :eusa_think:
0

#91 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 februarie 2013 - 14:54

Hai sa nu ne aruncam cu praf in ochi aiurea, ambii "apartinand" altei unitati Billa. Dar odata cand ai timp, fa-ti o lista de cumparaturi si dute pana la Billa Soarelui. Si vezi cam cate gasesti din ce ai pe lista. Apoi fa aceeasi chestie la Kaufland. Ca si amuzament doar bifeaza chestiile care le gasesti de pe lista, si daca poti comapra si pretul. Vei vedea despre ce vorbesc.

Acuma daca la Billa Ghe. Lazar e altfel, imi cer scuze. Nu am fost acolo doar maxim de 15 ori in viata mea.
0

#92 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 februarie 2013 - 15:59

Subscriu la cele de mai sus.
Nu am mai fost intr-o unitate Billa de 3-4 ani si nici nu planuiesc sa vizitez una prea curand.
Ultima oara am vizitat una in Austria, in timp ce eram la schi, neavand alta varianta de retail in apropiere.
0

#93 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 februarie 2013 - 17:29

Eu din Billa cumpar piine, carne & mici, lapte, uneori fructe sau ceva legume. Kaufland ma enerveaza pt ca este prea inghesuit. Nu este loc. Au pus rafturile prea aproape. Au unele produse pe care le gasesc doar la ei, din cind in cind merg special pt ele.

Cumparaturi mai importante le fac de la Auchan. Aia ma enerveaza pt ca sint selectivi in alegerea furnizorilor, de exemplu nu au oua Comagra (gaini nestresate de la Beregsau) sau carne de pui Transavia.

La Lidl merg din an in paste doar pt citeva "jucarii" tehnice pe care nici macar nu le-am mai gasit ultima data cind am vizitat magazinul. Ma enerveaza ca nu au furnizori consacrati, vind produse facute de cine stie cine doar pt ei.
0

#94 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 februarie 2013 - 01:04

Chiar ma intrebam cine mai cumpara de la Billa... Si iata ca, partial, am fost lamurit :)
"Magazinul" meu preferat este Kaufland Dumbravita.

Nesimtitii de la real,- au facut sticla de Perenna 3.25 Lei.
0

#95 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 februarie 2013 - 01:27

Din cite am vazut din masina fostul borcan al militiei de pe Calea Aradului este magazin Perenna. Poate acolo este mai ieftin...

Imagine atasata: Perenna Calea Aradului - 2013.02.16.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 16 februarie 2013 - 16:00

0

#96 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 februarie 2013 - 14:17

Nu stiu daca de acolo se poate cumpara cu amanuntul.
Din ceea ce am vazut pana acum, cea mai ieftina sticla de 2l este la Auchan, cu vreo 75 de bani mai putin decat la real,-.
0

#97 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 februarie 2013 - 20:53

Poate e doar o reclama. Perenna scrie si pe Neptun si nu cred sa vanda apa acolo. :D

Imagine atasata: decebal HDR.jpg
0

#98 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 februarie 2013 - 20:56

Rar gasesti in Real, daca au apa minerala, nu gasesti apa plata, sau invers. In schimb, la Billa si Profi nu gasesti deloc Perenna.
0

#99 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 februarie 2013 - 21:02

Vezi postareaMHN, la 16 februarie 2013 - 14:17, a spus:

Din ceea ce am vazut pana acum, cea mai ieftina sticla de 2l este la Auchan, cu vreo 75 de bani mai putin decat la real,-.


Unde sunt vremurile cand Perenna era sub 2 lei sticla? :lol:

La Neptun, Perenna detine restaurantul de la parter.
0

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 februarie 2013 - 21:12

Vezi postareaPelbartus, la 16 februarie 2013 - 21:02, a spus:

La Neptun, Perenna detine restaurantul de la parter.

Aaa! Am inteles.
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi