STP Timișoara Forum: înfiinţare de noi linii de autobuze - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

înfiinţare de noi linii de autobuze

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 octombrie 2013 - 18:46

@ Gygyman6


Cred ca, nostalgic esti legat de Linia 6, cum am fost si eu multa vreme, fiind prima linie de tramvai cu care am calatorit aproape regulat prin '72-73...

Apropo de densitate, am cautat sa vad cum stam in comparatie cu Bucurestiul. As deveni claustrofob daca as fi nevoit sa ma mut la Bucuresti...

Densitatea in Timisoara este de aprox 2500 loc/km2 in timp ce in Bucuresti este de 8500 loc/km2...
0

#42 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 octombrie 2013 - 19:07

Nu sunt nostalgic deloc, dar cred ca e evident ca traseul actual e o prostie, daca se dorea scoaterea liniei pur si simplu cineva trebuia sa aiba destul curaj sa spuna ca nu mai sunt tramvaie. Nu stiu dar mi se pare ineficient ce se intampla de cativa ani iar ineficenta stim ca costa bani. Mie unul nu imi place sa vad goluri, mai ales cand goluri alea trebuie de urgenta umplute, cred ca oricine e deacord ca in 2007 reteaua de tramvaie asa cum era, era foarte unifroma si mergea bine, ce ii mai trebuia erau tramvaie noi si atat. Cat despre restul retelei de transport, daca se construia pe acel fundament din 2007 cred ca azi puteam merge lejer dintr-un capat in altul in 30 de minute si asta chiar si cu transbordare.
0

#43 Useril este offline   Paul17 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04 august 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 20 octombrie 2013 - 19:30

Infitat o linie De pe strada Eugen Coseriu pana la prefactura pe următorul traseu Coseriu Trista Tzara Aradului Lipovei Popa Șapcă Bastion Filipescu Prefectura.(Linia 41)
-1

#44 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 octombrie 2013 - 20:07

@ Paul17

Iti dai seama ca topicul e mai mult pentru sugestii, ceva concret se intampla cand mai multi oameni dintr-un cartier doresc ceva si se duc la Primarie, sau cand Primaria si regia decit ca un cartier chiar are nevoie de o linie proprie. Pe langa asta vad ca acolo unde locuiesti tu (daca imaginea din google maps nu e prea veche) sunt doar cateva case/vile, nici macar nu s-au umplut cvadrantele ca sa se justifice trecerea vreunui mijloc de transport in comun, iar in zone de genul asta proprietarii mai mult ca sigur au automobile personale.
0

#45 Useril este offline   Paul17 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04 august 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 octombrie 2013 - 20:14

Hârtiile Google nu au fost piratate din 2009.De atunci sa asfaltat strada si s-au construit o gramada de case(sau vile Cum le spui tu).
0

#46 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 31 octombrie 2013 - 19:24

METROPOLITAN 45 Dumbravita ok.iata ca circula corect cu doar 2 exceptii!!!

1.Ultima cursa seara ajunge la 22:55 sau 56 iar oamenii care vin cu Troleibuzul de 22:56 sau 57 si asa nu mai apuca sa urce doarece el este plecat in loc de 23:00

2.CEL mai grav este ca eu care am abonament general (pret 100lei+93lei general Timisoara=193lei) si platesc asist zilnic cum oamenii dau spaga la soferi si uite asa este frumos EVAZIUNEEEEEEEE deci as dorii sa se faca controale atit dimineata la cursele de dimineata cit si peste zi SAU sunt doamne care urca si cica se cunosc cu domnu sofer si uite asa se circula si pe GRATIS.


Acesta este primul pas de sesizare!Va multumesc!
3

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 octombrie 2013 - 20:39

Eu zic sa faci o sesizare oficiala catre Relatii Publice, cu date concrete (data, ora, numar autobuz). Doar asa se rezova problema.
0

#48 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 01 noiembrie 2013 - 05:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 31 octombrie 2013 - 20:39, a spus:

Eu zic sa faci o sesizare oficiala catre Relatii Publice, cu date concrete (data, ora, numar autobuz). Doar asa se rezova problema.

Ok. Mersi mult!O zi buna!!!
0

#49 Useril este offline   bwalexander 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 29 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 noiembrie 2013 - 22:05

Am vazut ca la Statia Renasterii (Str. Simion Barnutiu) coboara 3 sferturi din numarul calatorilor din firobuz. Si de acea, de ce nu se poate ca si linia E4 sa opreasca acolo ? Ar fi mai bine pentru calatorii de pe linia 11, deoarece acolo stai in firobuz ca sardina ! Sau macar sa faceti o noua linie ca 11-Barat care sa circule intre Piata Regina Maria Si Strandul Tineretului (un fel de intarire a firobuzului) ca si cu tramvaiul din Munchen, Germania http://www.mvg-mobil...es/tramnetz.pdf

Aceasta postare a fost editata de bwalexander: 04 noiembrie 2013 - 22:10

0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 noiembrie 2013 - 22:20

Scopul principal al E4 este legatura cu aeroportul si cartierul de acolo. Nu prea ar urca nimeni acolo, iar cei care folosesc 11 nu vor lua un expres din cauza costurilor mai mari (nu toti au gratuitate...inca)
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2013 - 19:09

Apare linia 29 si se modifica 28:

Citeaza

Având în vedere finalizarea lucrărilor la podul de la Uzina de Apă şi solicitările publicului călător din cartierul Crişan, se modifică traseul liniei 28 şi se înfiinţează linia 29 autobuze, începând cu data de 02.12.2013.

În zilele lucrătoare, de luni până vineri, taseul liniei 28 va fi următorul: strada Virgil Economu, strada Mătăsari, strada Uzinei, strada Rozelor, strada Vălişoara, strada Luncani, strada Ismail, strada Gheorghe Ţiţeica, strada Vălişoara, strada Rozelor, strada Uzinei, Calea Dorobanţilor, strada Virgil Economu.
Traseul liniei 29, tot în zilele lucrătoare, va fi următorul: strada Virgil Economu, strada Mătăsari, Aleea Ghirodei, strada Dunărea, strada Câmpului, strada Dunărea, Aleea Ghirodei, strada Mătăsari, strada Uzinei, Calea Dorobanţi, strada Virgil Economu
În zilele nelucrătoare, autobuzele de pe liniile 28 şi 29 nu vor circula până la staţia Virgil Economu din cartierul Modern.
În aceste condiţii, va fi modificat şi orarul autobuzelor de pe aceste linii. Acesta este afişat în staţii şi pe site-ul www.ratt.ro.

0

#52 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 29 noiembrie 2013 - 19:21

Se poate o hartă? Pentru ambele linii.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2013 - 19:37

Din pacate nu am asa ceva. Am pus graficele pe site, poate iti dai seama de acolo care e traseul liniilor. Oricum, mie imi pare ca 29 a preluat ultimul traseu al liniei 28, cel din 22 noiembrie si doar pe 28 sunt modificari.
0

#54 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:11

Adica o bulibaseala totala...



Apropo, mi-am adus aminte de 13 barat. Mai circula? Si daca da, in ce mod, gratuitate totala, partiala sau incasari partiale?...
0

#55 Useril este offline   MariusNichi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03 octombrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:14

Vezi postareamile, la 30 noiembrie 2013 - 21:11, a spus:

Adica o bulibaseala totala...



Apropo, mi-am adus aminte de 13 barat. Mai circula? Si daca da, in ce mod, gratuitate totala, partiala sau incasari partiale?...


Nu mai cirula.Este suspendat :(
1

#56 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 decembrie 2013 - 07:45

Cine îmi poate spune cum se ajunge de pe str. Dunărea (din Ghiroda) pe str. Câmpului? Prin Plopi? Apoi, la care din extremităţile străzii Câmpului va fi capătul de linie? La str. Apateu, sau la mini sensul giratoriu de la Vulcan? Dacă mâine voi fi planificat să lucrez la linia 29, voi fi în "plop".

Vezi postareamile, la 30 noiembrie 2013 - 21:11, a spus:

Apropo, mi-am adus aminte de 13 barat. Mai circula? Si daca da, in ce mod, gratuitate totala, partiala sau incasari partiale?...

13B a fost o linie înfiinţată exclusiv în scop electoral. Acum nu mai e cazul, aşa că a fost anulată.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 01 decembrie 2013 - 07:58

0

#57 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 decembrie 2013 - 14:25

L28 (Modern - Crisan)
Fisier atasat  L28.JPG (154.28K)
Number of downloads: 148

L29 (Modern - Ghiroda Noua)
Fisier atasat  L29.JPG (75.49K)
Number of downloads: 178

Emilut, str. Campului este strada intersectata cu Al. Ghirodei/Dunarea, unde se afla bucla din Ghiroda. Fiind strada din Ghiroda, este alta decat cea din Timisoara, din Kuncz.
La fel, str. Dunarea, continuarea Aleei Ghirodei este tot in Ghiroda, fiind diferita de str. Dunarea din Timisoara, cea care se afla in spatele Garii de Nord.
1

#58 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 decembrie 2013 - 15:43

Multam! Harta o am, mai de lista oficiala am nevoie, si mai dam un UPDATE!
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 decembrie 2013 - 18:50

Maine voi avea fisierul necesar.
O poza cu afisajul liniei 29:

Fisier atasat  20131202_140339-2.jpg (389.43K)
Number of downloads: 138
0

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 decembrie 2013 - 08:24

Mi se par prea multe doua linii pentru Ghiroda si nici una nu ajunge in centrul ei...Probabil ca din acest motiv se prelungeste Linia 11, pentru a inlatura aceasta deficienta...Deci, trei linii in total! :Facepalm_emote_gif: :D
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi