STP Timișoara Forum: A1 Autostrada Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (146 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 141
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A1 Autostrada Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac 581km

#2841 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 iulie 2022 - 00:15

Nici mie nu imi plac intersectiile trompeta, ca cea de la Lugoj, dar sunt mult mai ieftine pentru ca necesita rampe mai scurte si mai putin inalte, asa ca sunt de obicei alese, fiind simple. Cea de la Arad nu mi se pare neaparat asa gresita, da, deocamdata directia spre granita e mai folosita, dar intersectia nu e un inconvenient major. Dar daca vrei sa vezi intersectii ca cea de la Sarajevo, uita-te la cea de la Sebes unde se intalneste A1 cu autostrada care vine de la Cluj
0

#2842 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 iulie 2022 - 08:11

Am impresia ca proiectantii intersectiei de la Arad au gandit ca si tine.
Cum sa fie in regula sa scoti in dreapta grosul traficului care merge spre granita pe o banda, sa-i aliniezi pe toti, si cei mici si iuti cu cei mari si inceti?
Si in viitor grosul traficului va fi spre granita si nu spre Oradea sau spre zona industriala a Aradului.

Iar la Lugoj toate tirurile care vin dinspre Caransebes si merg catre vest trebuie sa treaca pe banda 2 intercalandu-se cu masini mici pentru a intra apoi pe A1. Niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap o asemenea solutie.

Iar exemplele corecte sunt date (in cazul de fata) de Bosnia Hertegovina. Cat de jos putem fi?
0

#2843 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 iulie 2022 - 08:36

La noi au facut nodurile astea mari complicate deoarece se conectau la DN cu giratorii si era clar ca nu se vor deschide la timp, deci trebuiau devieri temporare - nu doar la Sebes, dar mai ales la Turda unde este o magaoaie mare de tot, intersectie T si intersectii si la drumurile vechi , te pierzi la cate bretele sunt si cat de brusc trebuie sa schimbi directia.
Am inteles ca la A7 cu A8 in Moldova vor face ceva gen "turbina" intre cele 2 si separat conexiuni cu drumurile existente.
0

#2844 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 iulie 2022 - 10:15

Sunt tare curios cum se va conecta A9 la A1? Va fi tot la Remetea unde avem acum urcarea/coborarea de pe/pe DN unde va veni si noul drum de la Aeroport sau va fi undeva mai departe in directia Lugoj?
Si cum va arata aceasta intersectare? La fel de prost conceputa ca cele din Arad si Lugoj sau o vor gandi mai profund? Pentru ca observ ca nu sunt in stare nici sa copieze lucrurile bune din alte parti. Vor sa fie originali in ... prostie!
1

#2845 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 iulie 2022 - 13:07

Eu aș face nodul dintre A1 și viitoarea A9 undeva la nord de aeroportul TSR: maps
0

#2846 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 iulie 2022 - 21:43

Vezi postareamile, la 26 iulie 2022 - 08:11, a spus:

Cum sa fie in regula sa scoti in dreapta grosul traficului care merge spre granita pe o banda, sa-i aliniezi pe toti, si cei mici si iuti cu cei mari si inceti?


Sunt doua benzi care merg spre granita. Intreaga bretea este de doua benzi. Inainte de a se desparti de bucata care merge spre Oradea se lateste la 4 benzi, din care 2 merg spre Ungaria. Deci practic nu schimba cu nimic altceva drumul de altfel drept spre Ungaria decat ca are cateva sute de metri in plus (luand-o putin spre nord si peste pasaj) - de asta am si spus ca nu mi se pare asa de oribil ce a iesit.
4

#2847 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iulie 2022 - 11:38

Da, ai dreptate cu doua benzi in dreapta, o singura data am trecut pe acolo si n-am retinut corect, insa raman la parerea mea ca in dreapta trebuia scoasa centura.
Cred ca si presemnalizarea este precara. Voi studia mai atent aceste aspecte cu o viitoare prima trecere pe acolo. Este cumva mai simplu sa te orientezi dupa mai multe treceri insa presemnalizarile trebuie astfel facute incat sa fie simplu pentru oricine trece prima data. Cand spun asta, am in vedere presemnalizarile spaniole, cel putin din Catalunia, care erau foarte clare si pentru "incepatori"...
0

#2848 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 iulie 2022 - 13:02

legat de A1 si A9 au mai fost discutii in trecut, si atunci nu erau corelate cu celalalt drum care vine de la Aeroport tot in acea zona

A9 ar trebui sa faca nod T cu A1 in zona Remetea unde deja este deja nod de descarcare , deci sa fie 2 A si 2 DN care se leaga. Adica si ce care vin pe A1 si cei de pe A9 sa ajunga repede la aeroport.

Ramane de vazut care proiect e gata primul, A9 sau drumul nou pentru aeroport. Eu as face nod de A in dreapta de descarcare si practic refolosita actuala iesire si pentru cei care vin de pe A9. Si drumul de la aeroport sa dea in actualul giratoriu


pe forumul peundemerg.ro s-au tot pus poze de catre alti colegi pasionati

https://forum.peunde...hp?topic=66.420

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 27 iulie 2022 - 13:12

2

#2849 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iulie 2022 - 18:10

Vezi postareaElphax, la 27 iulie 2022 - 13:02, a spus:

Ramane de vazut care proiect e gata primul, A9 sau drumul nou pentru aeroport.



Nu asa trebuie pusa problema pentru ca s-ar putea sa ne prindem apoi de cap si sa facem alte compromisuri proaste.
Indiferent care proiect va fi primul proiectat/realizat, intersectia trebuie facuta din capul locului pentru ambele "intepaturi" (A9 + aeroportul) plus legatura cu DN-ul vechi. Trebuie foarte bine gandita aceasta intersectare, sa fie simpla de utilizat, sa fie sigura in utilizare, sa fie bine studiate directiile prioritare de trafic, un trafic care va fi in mod cert in crestere in viitor.



LE Am citit cateva postari de pe peundemerg.ro si chiar mi-au palcut cateva idei si cateva comentarii. Iata, cum niste "amatori" dezbat variantele nodului A1 - A9 plus DN plus centura Remetea si fiecare analizeaza diferitele avantaje sau dezavantaje ale diferitelor variante, in ce situatii se pot incurca lucrurile, solutii la incurcaturi, etc. si apoi vin oamenii de meserie, proiectantii de autostrazi, oameni platiti regeste si trantesc un proiect de ramai masca de-ti vine sa-i injuri...Vom vedea ce se va intampla in viitor!...
1

#2850 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 iulie 2022 - 20:36

Iarasi am avut ocazia sa merg in acest weekend pana la Arad si un pic dincolo de el. Si inca de doua ori, atat ziua cat si noaptea. Atat pe AS A1 cat si pe DN69, atat pe A11 cat si pe centura de nord a Aradului DN7. Toate combinatiile.

O prima constatare, iluminatul pe autostrada (centura Aradului) intre nodul Zadareni si nodul Aeroport era nefunctional la ora 4 dimineata, pe o lungime de cca 3,5 km. O fi inceput economia aia de 15% la energie?

Alte aspecte legate de nodul A1 - A11 conceput total gresit din punctul meu de vedere. Directia prioritara vine scoasa in dreapta pe doua benzi, una si inca una, ceea ce inseamna ca masinile mici trebuie sa reduca considerabil viteza pentru a intra pe banda unu in intercalare pentru a o lua la dreapta in conditiile in care alte masini (mai putine) merg spre autostrada industriala A11.

Pe sens invers (dinspre granita) este mai complicat pentru ca masinile lente care vor sa mearga spre autostrada industriala A11 trebuie sa treaca de pe banda 1 pe banda 2 ca sa mearga in stanga (iesire pe stanga !!!???) existanda un conflict cu masinile de pe banda a doua care vor sa mearga in dreapta catre Timisoara...Deci o incrucisare de trasee. Pentru ca taoate astea sa fie cat de cat realizabile, viteza de deplasare a tuturor vehiculelor a fost redusa la 80 km/h. Evident ca acest lucru nu se respecta de masinile mici. Deci lucrurile stau cam asa in aceasta bifurcare: banda 2 de dinainte de bifurcatie devine banda unica catre autostrada industriala si cu iesie pe stanga, banda 1 de dinainte de bifurcatie devina banda 2 de dupa bifurcatie iar viitoarea banda 1 se desprinde din fosta banda 1 de dinainte de bifurcatie devenita banda 2 dupa bifurcatie...E atat de simplu. Ati inteles, nu?. Si toate astea pe axa prioritara. In acest weekend se astepta (surse tv) cca 3 ore la intrare in tara. Aproape toate acele masini vor trece prin acest nod in acest mod....


Dar sa trec la exemplificari... bifurcatia A11 - A1 unde A1 paraseste directia principala iesind in dreapta...Avem acolo un indicator urban de ocolire prin stanga dreapta pus la o inaltime ridicata, usor iesit din bataia farurilor...Eu nul vad ca un indicator de autostrada unde se circula la viteze superioare...
Apoi parapetii care vin pana la semn, chiar protejeaza semnul de un eventual incident, dublajul parapetilor in unghiul bifurcatiei. Daca tot intri in parapet, macar sa-ti rupi masina in doua si sa n-ai nici o scapare...


Imagine atasata: autostrada romania 01.jpgImagine atasata: autostrada romania 03.jpg




Pe sens invers...dinspre granita catre Timisoara, bifurcatie A11 - A1.. Inainte de bifurcatie se reduce viteza de la 130 la 80 km/h pentru a scadea riscurile la incrucisari de trasee...

Imagine atasata: autostrada romania 04.jpgImagine atasata: autostrada romania 05.jpg


Imagine atasata: autostrada romania 06.jpgImagine atasata: autostrada romania 07.jpg


Imagine atasata: autostrada romania 08.jpgImagine atasata: autostrada romania 09.jpg


In ultima poza se poate vedea cum cineva a si intrat in parapet. Sepoate vedea si cat de aproape trec benzile pe langa parapeti...


Dar iata cum arata lucrurile in Spania, cel putin in Catalunia si cel putin pe unde am trecut eu...
Observati cat de jos este montat indicatorul de ocolire, observati cat de mari sunt sagetile, observati lipsa parapetilor in imediata apropiere a indicatorului, observati apoi cum parapetii pleaca de la nivelul solului si apoi se inalta tocmai pentru ati salva viata in caz ca intri in indicator si in parapeti. Indicatorul este din plastic sub forma unei galeti ovale, mai inalt in fata si mai scund in spate si deosebit de reflectorizant, atat partea alba cat si partea verde sau albastra, il vezi si daca esti "orb"...
La toate iesrile de pe autostrazi si drumuri expres sunt astfel de indicatoare. Sunt in doua culori, fond verde sau fond albastru cu sageti albe si se folosesc diferentiat in functie de categoria de drum (AS sau DX) . Daca totusi intri in el, masina nu pateste mare lucru iar el se sifoneaza mai mult sau mai putin. In spatele lui ai destui metri de "teren" liber...

Iata cateva exemplificari...


Imagine atasata: autostrada spania 01.jpgImagine atasata: autostrada spania 02.jpg


Imagine atasata: autostrada spania 03.jpgImagine atasata: autostrada spania 04.jpg


Cine nu s-a lamurit nici acum, va ramane vesnic nelamurit... :D
0

#2851 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 31 iulie 2022 - 22:51

Indicatorul galben de Sibiu si Deva presupun ca a ramas acolo de anul trecut cand se repara portiunea Margina - Holdea iar camioanele nu aveau voie pe acolo. Indicatorul ma gandesc ca ii trimite spre Deva prin Lipova
0

#2852 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 august 2022 - 07:46

Dacă tot s-a deschis subiectul legat de descărcările de pe A1, ce se mai aude legat de următoarele:
https://adevarul.ro/...b/index.amphtml
?
Iar pe lângă cele două noi noduri de la Bethausen și Recaș, ar mai trebui să se facă unul și în zona localităților Cruceni/Șagu din Jud. ARAD(Chiar am trecut prin acea zonă, iar pe autostradă era plasat un panou de proiect, dar nu am observat lucrări serioase).
0

#2853 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 august 2022 - 08:35

Acest prim set de 6 noduri de pe A1 e la nivel de SF in curs, si apoi urmeaza licitatii de proiectare. La inceput de an au inceput, In aprile se terminasera forajele la Cugir, Bethausen, Santuhalm. Celelate sunt mai in urma, probabil nu se vor incadra in termenul de final de august.
Deci mai aflam prin septembrie

Mai este un set de noduri pe A0, A2. A3, A7, A1 unul singur langa Sibot/Cugir , care abia in iulie au inceput SF
0

#2854 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2022 - 09:15

Mile, chiar unde ziceai de indicatoare, am gasit o poza unde se vede modelul de indicator de ocolire pentru autostrada de care spuneai (cu toate ca in codul rutier nu-l gasesc):

Imagine atasata: ind.jpg :left: Foto gasita de mine.________________ Exemplul tau :right: Imagine atasata: autostrada romania 01.jpg

Deci, a fost si l-au schimbat.
1

#2855 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 august 2022 - 09:31

@Florin.B RATT Din ce vad din imaginile de pe google maps, in iulie 2019 inca era acel model de indicator, dar in iunie 2021 deja fusese schimbat cu o prelungire metalica, ca pana la urma in ultimele imagini din 2022 sa nu mai existe niciun fel de indicator/protectie.
0

#2856 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2022 - 09:45

Probabil ce spuneam: nu apare in codul rutier.
0

#2857 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 august 2022 - 10:26

Imaginea preluata de mine de pe google maps este din aprilie 2022 si ma gandesc ca tot asa este si acum. Cred ca as fi vazut daca era varianta ca in Spania.

In concluzie, idiotii raman tot idioti. Daca acel indicator nu exista in cosul nistru rutier, el se poate introduce. Cum n-am avut autostrazile reglementate in codul rutier acum 80-100 de ani si au fost reglementate mai tarziu, asa si cu noile indicatoare aparute recent si dovedita superioritatea lor, trebuie introduse in cod si nu sa ne prefacem ca nu stim nimic. Ma gandesc ca acesti responsabili umbla si ei pe autostrazile din afara si ar putea vedea cum sta treaba dar daca esti idiot, nu vezi nimic.

Dar chiar daca vreodata se schimba aceste semne urbane de ocolire, ramane pericolul din spatele lor aflat la circa 1 m distanta si anume parapetii dublati ca sa se opreasca si camioanele si autocarele in ele, sa nu aibe nici o sansa de scapare.

De urgenta ar trebui inlocuite toate semnele vechi cu astea "noi" iar parapetii din spatele semnelor ar trebui retrasi si coborati in rampa si nu sa fie pe post de cap de pod.


LE Indicatorul portocaliu este pus peste cel albastru de ocolire. Apoi iti spune ca A11 este inchis (sensul) si pe A1 te duci si catre Arad-Oradea. Pai ca sa ajungi la Arad-Oradea trebuie sa mergi pana la nodul Pecica si sa te intorci fie pe DN, fie pe A1. Daca te intorci pe A1 s-ar putea sa ai o surpriza si sa n-o poti lua pe A11 nici din aceasta parte si atunci te duci pana la nodul Aeroport... :D Gresesc?
0

#2858 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 august 2022 - 18:27

Si cum am avut ieri treaba la Brad, am avut ocazia sa merg pe A1 pana aproape de Deva si sa descopar alte si alte neregularitati.
Am ajuns si la concluzia ca detaliile lucrarilor se pot clasifica pe loturi, pe atribuirea loturilor la licitatii. Unii constructori au fost mai atenti la detalii iar altii mai putin.Insa comisiile de receptie au inchis in multe situatii ochii sau chiar nu stiau cum trebuie sa arate lucrarea. Pot merge pana incolo incat sa spun ca unii constructori au folosit materiale mai rezistente in timp iar altii invers, mai ieftine.
Ma refer la acele palete montate intre sensuri, palete antiorbire. In timp ce pe anumite loturi ele stau bine mersi, pe altele au zburat in proportie de 30 - 35 % la bataia vantului si din sistemul de prindere prost pe parapeti. se pot vedea destule palete cazute jos intre sensuri iar altele au zburat cu totul.
Apoi, acei ochi de pisica montati pe parapeti. Pe unele loturi stau fixati toti cati au fost montati, pe altele sunt zburati in proportie de 40 - 50 %...

La indicatoare am impresia ca nu exista un sistem unitar de semnalizare ci fiecare cum s-a priceput...si cum l-a taiat capul.

Iata cateva exemple mai jos...

La Cosevita, chiar daca autostrada se termina momentan, indicatorul montat este unul corect

Imagine atasata: A1 iesire cosevita 01.jpg


Imagine atasata: A1 iesire dobra 01.jpg


Imagine atasata: A1 iesire dumbrava 01.jpgImagine atasata: A1 iesire dumbrava 02.jpg


Imagine atasata: A1 iesire ilia 01.jpgImagine atasata: A1 iesire ilia 02.jpg


Imagine atasata: A1 iesire soimus 01.jpgImagine atasata: A1 iesire soimus 02.jpg



Imagine atasata: A1 iesire pt A6 01.jpgImagine atasata: A1 iesire pt A6 02.jpg



Apropo de Cosevita - Cosava - Margina, este cam penibila situatia care iata tine de ani buni si va mai tine. In loc de 4-5 minute pe autostrada faci minim 15 minute pe ocolite, cu bara in bara, samd.
2

#2859 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 august 2022 - 13:12

Am uitat in ultima postare sa trec si o chestiune deosebit de pozitiva si anume aparitia benzinariilor.
O pereche de benzinarii este in stadiul final de constructie undeva dincolo de Cosava iar o alta pereche de benzinarii este in faza incipienta de constructie undeva dincoace de Cosava...Doua (perechi de) oaze de civilizatie pe autostrada.
N-am inteles niciodata de ce atata intarziere in constructia acestor benzinarii de-a lungul autostrazilor, benzinariile presupunand si un magazin, si o mini terasa (vara) pentru o cafea sau sandwich, si grup sanitar, etc.,...
Pana si iluminatul in perimetrul acestor benzinarii este unul deosebit de eficient doar ca exista pericolul ca el sa fie neutralizat partial conform noilor directive ceausisto-europene.
3

#2860 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 august 2022 - 15:50

Am fost ieri la Arad si am vazut ca se construieste inca o pereche de benzinarii inspre Arad...

Insa, iata, a aparut o stire imbucuratoare cu cei 10 km de autostrada lipsa de la Margina-Cosava.
Oare in 2 ani de zile vor fi gata cei 10 km?


https://www.opiniati...-cas/27/08/2022



LE Este vorba de perechea de benzinarii Mol aflate pe A1 in dreptul localitatii Sagu.
0

Arata acest topic


  • (146 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 141
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi