STP Timișoara Forum: Nelamuriri in legatura cu validatoarele si validarea in sine - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nelamuriri in legatura cu validatoarele si validarea in sine

#61 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2011 - 21:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 ianuarie 2011 - 21:40, a spus:

Cand urca, dupa o scurta asteptare controlorul blocheaza validatoarele, deci nu ai cum sa validezi prea devreme la coborare, astfel incat el sa poata comenta ceva.


Si totusi nu se potriveste . Sa zicem ca eu vreau sa cobor la prima statie dupa ce a urcat controlul . COntrolul urca si in curs de 10-20 Secunde el blocheaza validatorul . Eu vreau sa cobor la statia urmatoare si cand sa dau sa inchei "sesiunea" validatoarele sunt blocate si deobicei se deblocheaza la coborare ( Depinzand de distanta intre statii si nr. de calatori ) deci eu nu mai apuc sa inchei . Si probabil voi fi taxat pana la capat ...

Tot nu e bine ... :lol:

O ideea ar fi cand urci in MTC sa ia o optiune pe validator , si sa selectezi nr. de statii pe care vrei sa il parcurgi , si astfel sa fi taxat ..

Daca ma gandesc nici asa nu e bine ...

Alte idei ? :)
0

#62 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29763
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2011 - 21:52

Eu zic sa asteptam aprobarea pentru introducerea acestei facilitati si sa vedem atunci cum se va aplica in practica. Deocamdata vorbim ... vorbe. :lol:
0

#63 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 ianuarie 2011 - 13:15

Revin si eu cu o intrebare: sunt in Balcescu si vreau sa ajung in Torontal. Daca folosesc 5-le, apoi 4-le/6-le se poate folosi o singura calatorie? La urma urmei, este la fel cum ai lua 6-le direct din Balcescu, insa pe ruta ocolitoare.
0

#64 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29763
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2011 - 13:25

Validarea pe proprie raspundere e valabila in cazul abonamentelor nu si in cazul biletelor sau a portofelului electronic.
0

#65 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 ianuarie 2011 - 20:22

Deci in cazul biletelor nu se poate proceda in acest fel pe niciun traseu care are portiuni comune cu alt traseu?

Pe langa asta, daca as valida pe propria raspundere, as fi in legalitate in cazul mentionat anterior?
0

#66 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29763
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2011 - 20:30

Nu, in cazul biletelor nu e valabil. In cazul abonamentelor se poate valida pe proprie raspundere daca traseul e comun (pe portiunea unde nu e comun, nu se aplica aceasta regula, chiar daca destinatia este aceasi)
0

#67 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2011 - 23:53

Stiu, insa nu stiu exact daca se pune si "comun, dar nu pe acelasi sens" :eusa_think:
0

#68 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29763
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 ianuarie 2011 - 00:09

Nu, nu se pune. Am mai scris undeva despre asta.
0

#69 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 ianuarie 2011 - 09:19

Teoretic nici un sens nu ar avea... Adica avem 5 linii, dintre care doar 2 sunt cele pentru care ar merita. Si anume E1 si E3. 11, 14 si 18 apropiindu-se de capatul de linie...
0

#70 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 31 mai 2011 - 12:46

Intrebarea asta poate parea stupida, dar sunt curios:
La tramvaiele cu remorca, gen 4, sau 2, validarea dintr-un vagon e valabila si in celalalt?
0

#71 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29763
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 mai 2011 - 12:53

Desigur. Nicio problema.
0

#72 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 iunie 2011 - 20:13

De o bună bucată de vreme, lucrez fest la linia 13. După cum probabil cunoaşteţi, cele două trenuri care circulau pe acea linie, s-au transformat într-un tren şi un vârf. În zilele lucrătoare, după ora 19:30 pe traseu rămâne o singură maşină. În zilele nelucrătoare, acest lucru se întâmplă începând cu ora 15:30.
Ce e interesant de remarcat: deşi publicul călător este profund nemulţumit de această stare, numărul validărilor nu vrea să crească, nici să-l baţi. Poţi să le explici fiecăruia în parte, că tot degeaba. Am plecat din "700" către Mehala, cu vreo 20 de călători în autobuz. Niciun bip, niciun bilet validat. Deja mă dureau fălcile de cât le explicasem că este înspre binele lor să-şi facă datoria de beneficiari ai unui serviciu.
Oamenii îmi răspundeau senini, că îşi plătiseră abonamentele, drept care se considerau exoneraţi de orice altă îndatorire. Controlori nu am văzut de vreo doi ani de zile. Sincer? Chiar doresc ca RATT să scoată de pe traseu şi singurul autobuz care mai circulă după înserat. Poate aşa se vor învăţa minte.
Altceva! Mulţi călători urcă în autobuz încă de la intersecţia cu b-dul Cetăţii, pe sensul către Mehala, pt a ajunge la "700" sau la "Mărăşti". Merg cu mine până la pasajul CFR (către Săcălaz) şi retur, doar pt a nu sta în staţie. Dacă se întâmplă să intru la pauza de masă, trebuie să mă cert cu ei, şi să-i dau jos din utilaj, pt că am şi eu nevoile mele. Nu pot să trag un pârţ (pardon de expresie), sau să mă uşurez în spatele autobuzului, din cauza lor. Aici trebuie să precizez că nu dispunem de acea facilitate numită popular "budă".
Cred că ar fi oportună instalarea unui sistem de taxare care să ţină cont de timpul petrecut de călători în mtc, sau de km parcurşi. Poate aşa se vor lecui de a mai face excursii gratuite.
0

#73 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iunie 2011 - 20:51

Susţin, o serie de controale ar fi bune pentru călătorii care simt că nu-i nevoie să valideze. Control până la capăt şi amenzi pentru cei care urcă pe un sens şi nu validează la schimbarea de sens :rad_masa: Dar despre motivele lor ... eu unul nu-i pot blama, fac acelaşi lucru când e prea cald/frig în staţie. Apropo: e treaba RATT să vă ofere un loc adecvat pentru momentele de pauză, nu-i problema călătorilor unde şi ce faceţi.

Oricum transportul la periferie este oferit mai mult pentru a da o şansă decât pentru a scoate profit ... cum linia este la minim (doar un autobuz pe traseu) nu prea ai ce face. Importanţa statisticii apare la volum mare, e.g. să ştii câte MII de călători ai pe o linie precum 4, să ştii câte tramvaie să bagi (plural).
0

#74 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2313
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 05 iunie 2011 - 21:25

Domnule Emilut va inteleg supararea, pentru lipsa acelor minute de "intimitate" de la capatul traseului. Din cate stiu eu, exista o Hotarire a Consiliului Local care interzice circulatia calatorilor in buclele de intoarcere a vehiculelor . Inteleg insa si punctul de vedere al unor calatori, mai ales in zona "civilizata" de la capatul liniei 13, care prefera sa stea in autobuz cateva minute decat in compania selecta a cainilor vagabonzi..care bantuie nestingheriti..
0

#75 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 iunie 2011 - 15:50

Mai bine opresti inainte de "bucla", adica imediat cum faci dreapta cand iesi de pe strada principala, lasi sa coboare calatorii, iar celor lenesi le spui ca e interzis calatoria in bucle de intoarcere, ceea ce e si adevarat. Astfel ai putea avea liniste in acea bucla.
0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 iunie 2011 - 18:53

Atata timp cat nu putem vorbi de bucle in adevaratul sens al cuvantului, adica statie de coborare -> drum parcurs pentru a intoarce -> statie de urcare, pana atunci nu poti face nimic teoretic... Practic....?!?
0

#77 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 07 iunie 2011 - 19:19

Pai statia nu este chiar sub pod, este pe drumul secundar, putin inainte de a intra pe soseaua principala catre Mehala. Statia de coborare (sau oprirea autobuzului pentru a lasa calatorii) ar putea foarte bine sa fie chiar dupa ce iese de pe strada principala, iar bucla ar ramane un "U", pe sub pod.
0

#78 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iunie 2011 - 22:16

O situaţie similară este la podul de la Calea Şagului, nici acolo nu este o buclă în adevăratul sens al cuvântului. Soluţia corectă însă a fost aplicată acolo - există toaletă în spatele chioşcului de bilete. Trebuie procedat similar şi la capătul lui 13 .. cât naibii ar costa o toaletă ecologică acolo? Plus că ar fi folositoare şi şoferilor şi călătorilor care aşteaptă.
0

#79 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iunie 2011 - 19:59

Răspuns adresat şi celor care au postat mai sus. Staţia terminus este una şi aceeaşi cu cea de plecare. Nu-i poţi obliga pe călători să meargă pe jos de la intrarea în buclă, pt că e cam mult de mers.
Păţanie adevărată: după ce m-am asigurat că nu se apropie nimeni, din nicio direcţie (în autobuz nu era niciun călător, mirare mare), am vrut să fac ceea ce face oricine atunci când merge la toaletă, folosind drept palidă acoperire un tufiş care crescuse lângă un gard. Mi-a trecut tot entuziasmul, când am descoperit la picioarele mele un.........şarpe. Viu! Adevărat, era cam anemic şi după aparenţe părea a fi unul dintre cei numiţi "de casă". Totuşi, era un şarpe! În ziua respectivă nu mi-a mai trebuit să merg la budă. Nici acasă.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 iunie 2011 - 20:00

0

#80 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29763
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iunie 2011 - 20:05

Nasol moment... :)
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi