STP Timișoara Forum: 10: controlul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

10: controlul

#41 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2010 - 22:49

Sincer nu am idee daca exista vreun topic mai bun in care sa postez, asa ca scriu aici:

Ieri (9 martie), in jurul orei 16 a urcat o echipa de control in E7 la statia Brancoveanu, ID operator 1231. Stiu sigur despre mine insusi si inca un calator ca am validat, totusi la absolut toate cardurile validatorul din mijloc a aratat mesajul "Nu ati validat".

Vreo explicatie posibila?
0

#42 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 martie 2010 - 08:55

Vezi postareadAImon, la 10 Mar 2010, 22:49, a spus:

Sincer nu am idee daca exista vreun topic mai bun in care sa postez, asa ca scriu aici:

Ieri (9 martie), in jurul orei 16 a urcat o echipa de control in E7 la statia Brancoveanu, ID operator 1231. Stiu sigur despre mine insusi si inca un calator ca am validat, totusi la absolut toate cardurile validatorul din mijloc a aratat mesajul "Nu ati validat".

Vreo explicatie posibila?

Explicaţiile ţin de domeniul SF.
Am avut în autobuz validatoare care validau deşi nu bipuiau, după cum am avut unele care bipuiau dar nu validau.
0

#43 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 martie 2010 - 16:40

Probabil e un bug in soft.
0

#44 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 martie 2010 - 14:58

Nu mi se pare normal ca din cauza unui bug de soft calatorul sa primeasca amenda... :)
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2010 - 17:55

Vezi postareaemilut, la 11 Mar 2010, 08:55, a spus:

... am avut unele care bipuiau dar nu validau.


Depinde care era tonalitatea bipului. Exista un bip de confirmare, dar si unul de eroare (validare esuata).
0

#46 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 martie 2010 - 11:48

Tinand cont de harta prezentata aici si de corectitudinea ei, doresc sa adresez o intrebare care imi trezeste cel putin curiozitatea si probabil calatorilor intereseul.
Daca am abonament pe linia 1, pot efectua o calatorie in sens opus cu tramvaiul liniei 2 pe bucla UMT (in liceu faceam zilnic acest lucru si nu am avut niciodata probleme) si bineinteles la fel si cu liniile 5 si 6 pentru portiunile de traseu comune?
0

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 martie 2010 - 11:57

S-a discutat chestia asta la intalnirea forumului si dl. director spunea ca se poate, fiind traseu comun. Validezi pe proprie raspundere (tasta "R")
0

#48 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 martie 2010 - 12:06

Multumesc si pentru acest raspuns.
Oricum titlul meu de calatorie este abonament general, dar cunosc destule persoane care au o oarecare reticenta in a calatorii cu tramvaiul 1 daca ei au abonament pe linia 2 (in bucla UMT). Mai mult coboara in piata Traian si se deplaseaza pe jos pana in Printul Turcesc pentru a nu avea probleme cu controlorii.

Le voi arata acest topic pentru a le risipi orice urma de indoiala.
0

#49 Useril este offline   Miki P. 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 17 decembrie 10

  Postat 20 ianuarie 2011 - 01:03

Urc in tramvaiul 1 din umt, validez pt mine si pt prietena mea, primesc afisajul si sunetul adecvat validarii. In Traian urca controlul, imi ia cardul il verifica si-mi spune ca NU AM VALIDAT, calatoria ne-a fost intrerupta si am fost dati jos din mijlocul de transport in comun, mi-au facut proes verbal si AMENDAT. Nu stiu, nu aveam nici o posibilitate sa le demonstrez ca am validat cardul. Inainte cu o zi am verificat, si in card mai aveam 3,4 ron la dispozitie, cat pt doua validari de 1.7 ron fieare, iar acum e 0. Cum va explicati aceasta, si daca se poate un ajutor pt putea a rezolva aceasta problema.
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 ianuarie 2011 - 10:56

Singura solutie e sa apelati la call center (intrarea Doinei nr2). Acolo se poate vedea daca ati validat si cand a fost consumata suma de pe card.
0

#51 Useril este offline   Miki P. 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 17 decembrie 10

  Postat 20 ianuarie 2011 - 21:41

Ieri la scurt timp dupa eveniment am fost acolo, iar doamna de la call center nu mi-a furnizat nici un fel de date despre validarile calatoriilor justificand ca datele nu se incarca on-line si m-a invitat a doua zi sa trec pe acolo pt a-mi rezolva problema. Tot ce a putut sa-mi spuna este faptul ca suma disponibila pe card este zero. A doua zi m-am dus acolo si mi-a spus direct ca ea nu are acces la datele despre validarile calatoriilor efectuate de mine dar nici nu stie sa-mi spuna de unde pot obtine un desfasurator cu aceste date. Vreau listat un tabel cu toate validarile calatoriilor mele: pe ce mijloc de transport, data, ora, minutul si secunda. Va rog ajutor in acest sens.
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 ianuarie 2011 - 21:53

O sa incerc sa le obtin de la cei care au acces. Trimite-mi un PM care sa contina data si ora exacte si datele de pe card (nume, prenume si seria acestuia).

Nu posta aceste date pe forum

P.S. Da, datele se descarca din sistem la sfarsitul zilei, atunci cand vehiculul se retrage in garaj/depou si este in zona acces point-ului.
0

#53 Useril este offline   Miki P. 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 17 decembrie 10

  Postat 20 ianuarie 2011 - 22:38

Nu-mi vine sa cred ca nu exista posibilitatea ca la un astfel de sistem de TICKETING, ce se vrea performant, sa nu am unde sa ma prezint personal si sa solicit aceste date in mod oficial. Cine sunt cei care au acces???
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 ianuarie 2011 - 23:15

Cei de la call center (la solicitarea ta) si sefii lor. Iti recomand depunerea unei solicitari in scris la registratura din Take Ionescu 56. Sunt sigur ca in baza acesteia vei primi toate datele solicitate.
0

#55 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2011 - 17:01

Controlorii RATT si politistii locali, platiti sa faca aceeasi munca

Citeaza

Unde-s doi, puterea creste. Acesta pare a fi sloganul echipajelor mixte formate din politisti locali si controlori, care fac legea pe autobuzule, firobuzele si tramvaiele RATT. Chiar daca au aproape aceleasi atributii, este nevoie ca angajati din doua institutii sa fie platiti pentru a face acelasi lucru.

De cand “pe filiera” au intrat si politistii locali (fostii comunitari) cuantumul amenzilor a crescut, iar cei care circula fara bilet sunt din ce in ce mai putini. “Politistii locali insotesc controlorii RATT. Sanctiunile se pot aplica si de catre agenti, si de catre controlori. Controlorii pot cere biletul sau legitimatia la control, dar daca persoana respectiva refuza sa prezinte actele de identitate, agentii au abilitatea de a le solicita pe acestea. Ei fac controlul, iar noi, in general, aplicam sanctiunea. Avem 12 oameni pe zi detasati pe aceasta linie”, a declarat purtatorul de cuvant al institutiei, Nicoleta Popa.

in anul 2010, politistii comunitari au aplicat 7.298 de sanctiuni pentru calatoria fara bilet sau abonament, cu amenzi cuprinse intre 200-500 de lei, care se pot achita la jumatate din valoare in 48 de ore. La ultima restructurare de la Regia Autonoma de Transport Timisoara, din cei 60 de controlori cat erau angajati pana la sfarsiul anului 2010, au mai ramas doar 16. “La ultima restructurare au fost dati afara 400 de oameni, din care au fost concediati si controlori. In momentul de fata sunt 16 persoane care insotesc politistii locali si fac controale pe mijloacele de transport in comun. Controlorii sunt cei care cer abonamentele si biletele la control, iar politistii dau amenzi”, ne-a declarat Cosmin Bradu, purtator de cuvant al RATT


Sursa: OpiniaTM
0

#56 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2011 - 17:04

Si un comentariu cat se poate de interesant la acest articol :

Citeaza

Marcu Stanescu spune:
21 ianuarie 2011 la 14:22
Mint si Bradu(PNL) si Nicoleta Popa.16 controlori din care 5 sunt la birou si fac pontaje mai ramin 10 din care 1 este in concediul de odihna deci 9 controlori pe 2 schimburi asta inseamna 4,5 schimbul 1 si 4,5 schimbul 2 .Daca ii mai si imparte ceea ce se face tot timpul o sa vedeti ca in schimbul 1 se face control in 2 zone din oras idem si schimbul 2.Cind era Marcu si Stanescu DG efectivul era de 60 din care la birou era 3 deci 3 neproductivi din 60. Acum sunt 5 neproductivi din 16.Asta este una din eficientizarea activitatilor facute de Goia. Scopul controlului este acela de a preveni iar prevenirea se face cu un nr mai mare prin faptul ca cei care folosesc mijloacele de transport stiu ca sunt controlati,asta e modalitatea de a creste numarul calatorilor platitori.

0

#57 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 ianuarie 2011 - 18:12

OK, insa eu nu vad niciunde numarul politistilor...
0

#58 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2011 - 21:10

Vezi postareacseh_17, la 21 ianuarie 2011 - 18:12, a spus:

OK, insa eu nu vad niciunde numarul politistilor...


968 ? :intrebare:
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2011 - 21:13

112 :intrebare:
0

#60 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2011 - 22:42

Cred ca se referea la numarul de politisti mobilizati pentru control (paralela la cei 16 controlori) :intrebare:
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi