STP Timișoara Forum: Skoda Irisbus - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Skoda Irisbus Citelis 24 Tr - Iveco Evaluare topic: ***** 4 Voturi

#61 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 aprilie 2008 - 13:17

dAImon a spus:

Îmi place că butoanele pentru semnalizarea coborârii sunt puse şi ele strategic. Ori n-am auzit, ori nu se emite un sunet la apăsarea acestora?

Se emite un sunet destulde puternic,ma mir ca nu l-ai auzit. In plus este afisat in fata. :?
0

#62 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 04 aprilie 2008 - 19:31

dAImon a spus:

În primul rând anunţarea staţiilor se face la un volum extrem de slab, şi aude doar şoferul; de la jumătatea busului încolo, nici măcar nu se mai distinge vocea din difuzor. N-am remarcat dacă sunt difuzoare peste tot (ca la autobuze), sau doar în faţă; în al doilea caz, chiar trebuie crescut volumul ăla, altfel e degeaba.

Volumul la care se face anuntarea statiilor mi se pare OK si din punctul de vedere al celui care vrea sa auda anunturile, si din punctul de vedere al celui care deja stie pe de rost statiile si s-ar putea simti stresat de repetarea lor. In plus, numele statiei urmatoare este afisat si de displayul interior (succesiv cu ora si statia capat de linie). Difuzoare exista in zona fiecarei usi (in plafon).

dAImon a spus:

Îmi place că butoanele pentru semnalizarea coborârii sunt puse şi ele strategic. Ori n-am auzit, ori nu se emite un sunet la apăsarea acestora?

La prima apasare a unui buton de cerere oprire se emit 3 bipuri destul de puternice, la bord soferul este avertizat, iar pe fata interioara a peretelui frontal (deasupra parbrizului, in interior) se aprinde un indicator luminos cu mesajul "STOP", pentru anuntarea celorlalti calatori ca cererea de oprire a fost deja facuta.
In mod normal acest sistem se foloseste doar pentru statii cu oprire la cerere (facultative) si nu are nici o legatura cu deschiderea usilor, pentru care se folosesc butoanele verzi.

dAImon a spus:

Un sunet căruia nu-i înţeleg rostul este cel scos când şoferul semnalizează un viraj; repetat, mecanic, mie unuia mi s-a părut un semnal mai degrabă de avarie, but, hey, maybe it's just me.

Acel sunet este avertizarea acustica pentru folosirea semnalizatorului schimbarii directiei de mers si este o echipare standard pentru toate autovehiculele (inclusiv autoturisme) construite in ultimii cel putin 10 ani (la unii producatori chiar mai de mult timp). Poate fi utila, de exemplu, unui sofer distrat care uita sa stinga semnalizarea dupa finalizarea manevrei de schimbare a directiei de mers.
0

#63 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 aprilie 2008 - 00:52

Florin.B RATT a spus:

Compostoarele vor fi inlocuite cu validatoare noi in curand, aceste vor fi montate cu centrul displayului la 1,4 m inaltime.
:idea:
Glad to hear that :arrow:

Florin.B RATT a spus:

Scaunul mai lat este pentru femei gravide sau persoane cu copii in brate.
Now it makes perfect sense :roll:
Ceea ce înseamnă că, la urcarea unei femei cu copil (prezent sau în curs de), să se ridice omu' de pe locul ăla. Good joke.

tm a spus:

Stai flex man, nu mă plâng doar ca să mă aflu în treabă , doar că de obicei observ ce-mi sare în ochi :)
Când voi fi călătorit oleacă mai mult cu ele, revin şi povestesc ce am experimentat .. ştii şi tu, orice lucru bun are nevoie de timp pentru a se arăta.

Claudiu a spus:

Volumul la care se face anuntarea statiilor mi se pare OK si din punctul de vedere al celui care vrea sa auda anunturile, si din punctul de vedere al celui care deja stie pe de rost statiile si s-ar putea simti stresat de repetarea lor. In plus, numele statiei urmatoare este afisat si de displayul interior (succesiv cu ora si statia capat de linie). Difuzoare exista in zona fiecarei usi (in plafon)..

La faza cu omu' stresat de repetarea anunţărilor, m-ai prins :oops: Şi eu aş fi la fel. Am să presupun, for now, că eram eu într-o stare de semi-surzenie temporară, atunci :lol:

Claudiu a spus:

La prima apasare a unui buton de cerere oprire se emit 3 bipuri destul de puternice, la bord soferul este avertizat, iar pe fata interioara a peretelui frontal (deasupra parbrizului, in interior) se aprinde un indicator luminos cu mesajul "STOP", pentru anuntarea celorlalti calatori ca cererea de oprire a fost deja facuta.
In mod normal acest sistem se foloseste doar pentru statii cu oprire la cerere (facultative) si nu are nici o legatura cu deschiderea usilor, pentru care se folosesc butoanele verzi..
Mersi de explicaţie. Mesajul "STOP" din faţă nu l-am băgat în seamă, obişnuit fiind de pe autobuze să fie mai aproape. La partea cu sunetul tind să cred că, da, am probleme de auz.

Claudiu a spus:

Acel sunet este avertizarea acustica pentru folosirea semnalizatorului schimbarii directiei de mers si este o echipare standard pentru toate autovehiculele (inclusiv autoturisme) construite in ultimii cel putin 10 ani (la unii producatori chiar mai de mult timp). Poate fi utila, de exemplu, unui sofer distrat care uita sa stinga semnalizarea dupa finalizarea manevrei de schimbare a directiei de mers.
Mersi de lămuriri :(
0

#64 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 aprilie 2008 - 07:43

Cum au aparut noile skoda ,ca au reaparut semnele nesimtiiri unor tineri care au facut un ditamai mazgaleala pe spatele #3009 pe linia 15! Cum s-a putut intampla?
E o neglijenta a paznicilor de la Ratt sau o sipla neatentie a soferului la capatul de linie (padurice) intr-o noapte intunecate?(soferul ne e devina ,oricum nu poate vedea spatele)!
0

#65 Guest_wolfschin_*

  • Grup: Guests

Postat 05 aprilie 2008 - 09:14

Off-topic
Eu,cred ca daca ar fi pazit depoul de troleibuze casi cel de autobuze nu s-ar mai intapla asa ceva :!:

#66 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 05 aprilie 2008 - 11:42

cseh_17 a spus:

Cum au aparut noile skoda ,ca au reaparut semnele nesimtiiri unor tineri care au facut un ditamai mazgaleala pe spatele #3009 pe linia 15! Cum s-a putut intampla?
E o neglijenta a paznicilor de la Ratt sau o sipla neatentie a soferului la capatul de linie (padurice) intr-o noapte intunecate?(soferul ne e devina ,oricum nu poate vedea spatele)!


Scuze daca e offtopic putin dar am vrut mai demult sa aduc in discutie asta dar d.p.d.v al tramvaielor.Nu conteaza espre oricare mijloc de transport ar fi vorba ,e pacat ca cei ce fac aia mai cred ca e si normal (nu stiu daca stiti dar ei se autoproclama artisti) .In fine eu ma intreb se poate face ceva in legatura cu asta ? .In cazul firobuzelor Skoda banuiesc ca da deoarece vopseaua de Spray nu e si "coapta" ca cea de pe caroserie si se curata cu spray special de diluare.Dar acest fenomen trebuie ,mai bine prevenit decat tratat.
0

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2008 - 11:52

Greu de crezut totusi ca "pictura" a aparut in depou. Cred ca mai degraba in traseu. Depoul e pazit, dar din pacate partea dinspre Alfa nu are gard, totusi cei de la firma de paza patruleaza periodic si nu cred ca un tanar "artist" ar risca sa-si arate "maiestria" in depou. De ce ar risca cand poate sa o faca in traseu.
0

#68 Useril este offline   Diana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie

Postat 06 aprilie 2008 - 17:13

Se poate sa vedem si noi o poza cu mazgaleala? cel ce lo mazgalit nu e intreg la minte copii handicapati, oameni redusi mintali care nu au pic de respect ca avem si noi acuma niste trolebuze noi si ala so gandit ooo hai sa mazgalesc acest troleu nou ca sa pare urat si vechi si primaru sa cumpere altele :D :shock:
0

#69 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 06 aprilie 2008 - 17:16

Nu , pur si simplu o fi fost vreun NONCONFORMIST si atunci explicatia e clara , lor nu le pasa de nimic . :x
0

#70 Useril este offline   Diana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie

Postat 06 aprilie 2008 - 17:18

Golani,vagaonti, parasiti ai societati numa aia fac asa ceva :x :x
0

#71 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 aprilie 2008 - 12:49

Nu-mi săriţi în cap, dar unele "opere" arată chiar bine :)
Acu' nu ştiu cazul particular despre care este vorba, dar pe unele tramvaie aş fi preferat să văd grafitti decât reclame :)
0

#72 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 09 aprilie 2008 - 14:24

Numai că din reclame mai scoate şi RATTul ceva bani, care, eventual, fac să nu se scumpească biletele prea mult.

Aşa... mie îmi plac tramvaiele în schema lor de vopsire, nu cu grafitti, reclame etc..
0

#73 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 09 aprilie 2008 - 19:23

dAImon a spus:

Nu-mi săriţi în cap, dar unele "opere" arată chiar bine :)
Acu' nu ştiu cazul particular despre care este vorba, dar pe unele tramvaie aş fi preferat să văd grafitti decât reclame :)

Problema ca arata bine sau nu poate nu e asa de importanta.
Ce este mai deranjant este faptul ca acesti neadaptati folosesc pe post de suport al presupusei opere de arta obiecte care nu le apartin si carora le compromit aspectul, prestigiul si uneori chiar functionalitatea.
0

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 aprilie 2008 - 19:52

Poate le-am putea vinde niste caroserii dezafectate sa-si exerseze talentul pe ele. :idea:
0

#75 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2008 - 03:24

Nu.
Cu cap.
Le oferiţi gratis, să îşi exerseze talentul pe ele, apoi le vindeţi pe eBay. Sau oricum altcumva. Sunt absolut sigur că s-ar găsit un vestic cu gusturi exotice, gata să plătească pentru o caroserie "custom-made" în bătătură :wink:

later edit .. sorry .. chiar am uitat că ăsta era topicul despre IrisBus :)
0

#76 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 10 aprilie 2008 - 12:33

Lasă că o să apară grafitti şi pe Irsbus :x Prin 2006 erau nişte tramvaie pictate aşa, cu Studentfest nu-ştiu-cum... bănuiesc că pentru alea s-a închiriat spaţiul de pe tramvai şi s-a plătit şi o taxă pentru revopsire.
0

#77 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 aprilie 2008 - 12:04

Simbolul care a fost desenat pe spatele troleibuzului apare in mai multe locuri (panouri cu grafice din statii, chioscuri RATT, alte vehicule RATT). Politia se ocupa actualmente de aceasta problema, fiind sesizata de catre conducerea RATT.
0

#78 Useril este offline   Diana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie

Postat 12 aprilie 2008 - 22:25

Dacam putea in viitor sa achizitionam astfel de Trolee :shock: :shock:
http://youtube.com/watch?v=D51AKGYzoRE ar fi foarte fain + sa se modifice si infrastructura troleelor sa fie noua :)
0

#79 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 aprilie 2008 - 22:46

Azi am zarit 3011 in service-ul IVECO din Calea Sagului. Poate cineva sa ne spuna de ce se afla respectivul exemplar Skoda acolo?

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
0

#80 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 12 aprilie 2008 - 22:55

da exact despre service-ul asta vorbeam eu mai demult cu autobuzele acelea
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi