STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii (pasaj finalizat) constructor: PORR | (pod in elaborare)

#2061 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 05 iunie 2020 - 13:31

Vezi postareaSPECTR-2, la 04 iunie 2020 - 17:13, a spus:

A făcut Pasajul Michelangelo. În timpul mandatelor sale au fost reabilitate, de asemenea, și liniile de tramvai de pe Regele Carol și Ștefan cel Mare. Toate cu fonduri europene.


Liniile de pe Carol au fost reabilitate inainte sa intre macar Romania in UE daca nu ma insel, in orice caz acum multi ani, odata cu tot bulevardul (care are musai nevoie de o re-reabilitare, cel putin carosabilul, pistele de biciclete si statiile de tramvai). Robu nu avea nicio treaba cu Primaria pe vremea aia, in orice caz. Si proiectul de pe Stefan cel Mare tot in timpul lui Ciuhandu a fost depus si castigat.
3

#2062 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 iunie 2020 - 14:00

daca erau deja alegerile locale cred ca nu se mai discuta despre tampenia asta de pod ci despre proiecte mai importante ...
2

#2063 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 05 iunie 2020 - 14:54

Vezi postareabuback, la 05 iunie 2020 - 13:31, a spus:

Liniile de pe Carol au fost reabilitate inainte sa intre macar Romania in UE daca nu ma insel, in orice caz acum multi ani, odata cu tot bulevardul (care are musai nevoie de o re-reabilitare, cel putin carosabilul, pistele de biciclete si statiile de tramvai). Robu nu avea nicio treaba cu Primaria pe vremea aia, in orice caz. Si proiectul de pe Stefan cel Mare tot in timpul lui Ciuhandu a fost depus si castigat.

Mulțumesc pentru informații! :beer2: Atunci îmi cer scuze pentru neatenție, am căutat în acest subforum toate subiectele care aveau trecute în descriere "fonduri UE", și nu m-a dus, din păcate, suficient mintea încât să le consult în detaliu. :oops:
0

#2064 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 05 iunie 2020 - 16:26

Nicio problema, inteleg din postarile tale de pana acum ca nu esti din oras, deci cu atat mai fain mi se pare ca esti interesat de ce se intampla in Timisoara! Cheers!
5

#2065 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 05 iunie 2020 - 19:08

Vezi postareaElphax, la 05 iunie 2020 - 14:00, a spus:

daca erau deja alegerile locale cred ca nu se mai discuta despre tampenia asta de pod ci despre proiecte mai importante ...



Dupa umila ta parere e o tampenie de pod
0

#2066 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1380
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 23 iulie 2020 - 09:25

Sa-ti ia 10 ani sa faci un pod, asta daca incep lucrarile undeva la anu, e ceva :Facepalm_emote_gif:

Citeaza

Încep exproprierile pentru Podul Jiul, noua trecere peste Bega anunțată acum 6 ani

Consilierii locali au aprobat „amplasamentul lucrării de utilitate publică de interes local la obiectivul de investiții «Construire Pod peste Bega – str. Jiul, în suprafață de 2.041 mp”, dar și declanșarea procedurii de expropriere a imobilelor proprietate privată, precum și alocarea, din bugetul local, a sumei de 406.063 lei cu tot cu TVA, echivalentul a peste 80.000 de euro, privind actualizarea devizului. Totodată, primarul orașului a fost mandatat să emită decizia de expropriere.

Abia după expropriere, spun reprezentanții primăriei, va putea fi adoptat proiectul tehnic și va putea fi demarată licitația pentru execuție.

https://www.tion.ro/...-6-ani-1328325/
0

#2067 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 iulie 2020 - 11:19

Acum nu pare util, dupa finalizarea proiectului de la Paltim o sa creasca traficul in zona.
Ramine de vazut daca se incadreaza in zona designul din randari.
1

#2068 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 06 ianuarie 2021 - 13:13

https://www.tion.ro/...ulatie-1379018/

Pe scurt: Adio podul Jiul, Actualul primar nu il considera prioritate, faza nasoala ii ca toti banii dati pe studii si alte avize au fost dati degeaba daca acestea vor expira.

Adevarul e ca chiar nu este o prioritate, podul de la Solventul ar fi mai prioritar decat Jiul sau Isho, mai ales dupa ce se va termina pasajul din aceasi zona.
1

#2069 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1115
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2021 - 13:43

Ce ziceam in urma cu un an

Vezi postareaThe Mechanic, la 08 ianuarie 2020 - 16:23, a spus:

il votez pe cel care promite ca NU va face podul jiul! ;)

Fritz n-a zis nimic in campanie despre podul Jiul, dar ma bucur ca a luat decizia inteleapta.

Hai cu podul Bobalna sau Solventul !
4

#2070 Useril este offline   MariusQtr 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 13 aprilie 19

Postat 06 ianuarie 2021 - 13:43

Sunt curios ce o sa faca in Piata Consiliul Europei,pasajul pe doua niveluri este ca rezerva pe fonduri europene din cate stiu.
0

#2071 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2021 - 14:38

cand aud de planurile lui Robu pe fondurile europene nu cred absolut nimic ! cred ca va dati seama cati ani ar dura un pasaj pe 2 niveluri daca un pod dureaza 10 ani ...
0

#2072 Useril este offline   cristith 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 10 octombrie 16

Postat 06 ianuarie 2021 - 15:07

Vezi postareaMariusQtr, la 06 ianuarie 2021 - 13:43, a spus:

Sunt curios ce o sa faca in Piata Consiliul Europei,pasajul pe doua niveluri este ca rezerva pe fonduri europene din cate stiu.
Totuși acest pasaj ar îmbunătăți semnificativ acesul dinspre Aradului, Lipovei, Dumbrăvița și implicit autostrada.
Trebuie totuși avansat, tocmai știind că va dura.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
0

#2073 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 ianuarie 2021 - 15:11

Vezi postareacristith, la 06 ianuarie 2021 - 15:07, a spus:

Totuși acest pasaj ar îmbunătăți semnificativ acesul dinspre Aradului, Lipovei, Dumbrăvița și implicit autostrada.


Plus că va fi primul pasaj "în toată regula" pe care îl vom avea în Timișoara(cel de la Michelangelo e o glumă,în München au pasaje și de 1-2 kilometri lungime)
0

#2074 Useril este offline   MariusQtr 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 13 aprilie 19

Postat 06 ianuarie 2021 - 15:26

Avea Fritz in planul de guvernare locala Podul Jiul,poti sa citesti pe site.
0

#2075 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 06 ianuarie 2021 - 15:30

Pai daca tot avem dati spe' mii de euro pe studii si avize mai bine face ceva ce nu va fi folosit 2-5 ani dacat toti acei bani sa fi fost dati de pomana, prin expirarea avizelor/autorizatiilor si alte cele.
0

#2076 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 06 ianuarie 2021 - 15:47

Dar nu e vorba doar de banii aia dati. Scopul nu cred ca trebuie sa fie sa creem mai mult trafic in oras, din contra, trebuie sa faca tot ce pot sa il impinga cat mai in afara orasului. Caile de circulatie trebuie sa fie prietenoase cu pietonii si sa ofere un transport in comun bun. Mai mult trafic creaza mai mult dinsconfort si doar o mare parcare tot orasul, care oricum e. Trebuie sa tintim spre eficientizarea transportului. Sa treci anumite strazi ca si pieton in oras e sport extrem. Si pana la urma tot pe ce s-a facut, inclusiv studiul de fezabilitate a pus in prim plan masina. Este dovedit de mult timp ca mai multe benzi dedicate automobilului si mai multe sosele nu rezovla congestionarea traficului dintr-un oras.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 06 ianuarie 2021 - 18:29

6

#2077 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 06 ianuarie 2021 - 18:05

Eu ma asteptam sa inceapa cu politici noi de trafic si parcari in centru pentru reducerea poluarii:
1. transport in comun optimizat in sensul nu ca mai rar ci mai des si civilizat, optimizat la gratuitati e doar o mica parte.
2. Parcari mai scumpe in zona strict centrala, ca-n Germania sau la Paris! Astfel sa te gandesti de 2 ori daca vrei sa mergi cu masina in timpul saptamanii pe centru, macar.
3. Parcarea cu plata in campus/complex. E un cimitir de masini acolo. Studentii nu sunt obligati sa vina cu masina la facultate sa aglomereze orasul. Si asa au trenul gratis.
4. Minim Euro 4 benzina in centru si exclus sub Euro 4 diesel. Din 2022 Eventual exclus si euro 5 in primul inel. Un impuls ar fi sa nu poti face abonamente pe normele excluse in zona respectiva. Plan pt 2024 sa fie doar Euro 6 pe centru si minim euro 5 in oras.
Eventual tickete pe bani pentru a avea acces cu masina cu o norma sub cea permisa pe centru.
1

#2078 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 06 ianuarie 2021 - 18:40

Eu sincer as fi bucuros daca soferii non euro sau cei care si-au anulat sistemele antipoluare ar fi mult mai rariti, pentru moment astfel incat sa nu fie interzicerile prea drastice de-odata. Este sport national anulare filtru particule, precum si obtinerea ITP "pe prietenie".

Treaba e mult mai complexa din pacate, ca nici macar pe talonul multor masini euro 5 nu te poti baza.

Sunt de acord ca ar fi un inceput si ca trebuie facut ceva. Primaria are nevoie de suport si din partea altor autoritati.
0

#2079 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2021 - 19:51

la cati bani s-au aruncat pe toate prostiile de catre vechea administratie, mare pierdere nu e, si nici pentru noi, podul nu mi se pare ca era de o importanta prea mare pentru trafic, pentru ca nu e chiar asa mare aglomeratia in zona respectiva si el s-ar fi terminat oricum intr-o strada perpendiculara pe el si se gatuia traficul acolo. Desi avem mare nevoie de poduri noi, acesta nu era unul din cele mai urgente poduri

Sa nu uitam totusi ca Fritz e primar de 2 luni si ceva, cine se astepta ca in atata timp sa faca minuni este cam naiv. Suntem o tara extrem de rezistenta la schimbare, nici daca ar veni maine administratia din Germania peste tot nu o sa se schimbe nimic peste noapte.
Sa interzici accesul in inelul 1 a masinilor cu o clasa de poluare mai mici de Euro 5 nu mi se pare o solutie, adica nu rezolvi aproape nimic, majoritatea populatiei oricum nu traieste si nu isi desfasoara activitatea zilnica in inelul 1 al orasului. Si nu prea poti sa pui o asemenea restrictie cand STPT are vehicule Euro 3, sunt maisini de interventie a institutiilor statului ce sunt non-euro (unele masini de pompieri, camionul de interventie a STPT pentru liniile de troleibuz, etc.).
Problema s-ar rezolva mult mai usor daca transportul public ar fi foarte bine dezvoltat, lumea va renunta la masina daca e mai rentabil sa mergi cu MTC-urile sau bicicleta, dar pana nu exista alternativa, nu poti interzice unor tipuri de masini sa intre in oras, pana la urma cum spune si @michidutza, se poate baza cineva ca daca scrie in talon euro 5 chiar nu polueaza asa de tare? Chiar si cand vine masina din fabrica, sau deja ati uitat scandalul de la Volkswagen? Prin interzicere ii faci pe oameni sa gaseasca solutii romanesti si nu rezolvi cauza problemei, care e lipsa unei alternative viabile la masina. Un autobuz chiar si non-euro polueaza mult mai putin ca 70 de masini euro 5, aici ma refer la poluarea totala inclusiv cea generata de fabricarea pieselor si transportul lor, chiar daca nu e poluare directa
5

#2080 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 06 ianuarie 2021 - 20:54

Institutiile au primit masini mai noi.
Pompierii tin mai mult pentru colectie APIC ul si Autoscara Magirus iar cea Roman nu cred ca mai e scoasa, daca nu e la Lugoj. Cred ca si Lugoj si Sanicolaul detin autoscari mai recente.
Regiile poate au chestii mai vechi.
Eu am masina euro 4 benzina si daca se impune sa renunt la ea... asta e... m-as bucura sa am un motiv sanatos.
0

Arata acest topic


  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi