STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (124 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1821 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 21 septembrie 2021 - 18:02

5/5
Imagine postataImagine postata

Sent from my SM-F711B using Tapatalk
7

#1822 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 septembrie 2021 - 01:56

Poate nu e cel mai potrivit topic, dar are legatura cu zona si cu lipsa locurilor de parcare. Este ceva dubios, poate o sa ne lamureasca un ziar local de ce Politia Locala este in razboi cu Politia, procurorii, avocatii etc. Niciodata nu am vazut amenzi in zona Tribunalului pentru masini civile si mai ales oficiale.

Imagine atasata: Amenzi Palatul Dicasterial 2021.09.22 01.jpg Imagine atasata: Amenzi Palatul Dicasterial 2021.09.22 02.jpg
Au fost mai multe masini cu amenda la stergator dar au plecat pina sa fac pozele.

2

#1823 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 septembrie 2021 - 09:15

Da, sunt sigur ca MAI face coada la politia locala sa plateasca amenzile in 15 zile. :rad_masa:
0

#1824 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 22 septembrie 2021 - 09:51

Societate de kkt.... Reflecta ceea ce cultivam, aia culegem!
0

#1825 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 septembrie 2021 - 11:51

Citeaza

Aproape 1,7 milioane de lei alocă Primăria Timișoara, din bugetul local, cultului ortodox român și cultului mozaic. Biserica Ortodoxă Română va folosi banii, puțin peste 240.000 de euro, pentru a monta pavajul din andezit în zona Catedralei Mitropolitane.


Un sfert de milion de euro un rahat de pavaj?! Astia s-au lovit la cap? :plemplem: La pretul asta ar trebui sa apara si tablite cu "Nu calcati andezitul"
0

#1826 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 25 septembrie 2021 - 12:17

Administrație performanta, nu glumă!

A trecut un an de zile de când centrul orașului e sub orice critica.

Nu pot decât sa ma bucur pentru ca asta ne va garanta ca vom scăpa de ei la următoarele alegeri.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
2

#1827 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 25 septembrie 2021 - 12:26

Pe lângă că tergiversează începerea proiectelor pe fonduri europene, proiecte care și așa nu le aparțin. Mizează pe finalizarea lor în anul alegerilor, să lase senzația că au făcut ceva.
0

#1828 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 25 septembrie 2021 - 12:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 septembrie 2021 - 11:51, a spus:

Un sfert de milion de euro un rahat de pavaj?! Astia s-au lovit la cap? :plemplem: La pretul asta ar trebui sa apara si tablite cu "Nu calcati andezitul"

E greu acum de facut estimare pe informatii foarte vagi (poate asa se si doreste cand sunt anomalii). Eu de exemplu nici nu am inteles daca daca este vorba doar de montaj, sau si achizitie .. pentru ca de fapt achizitia din alta stire era facuta, iar acum se vorbeste doar de executie.
Alte informatii care lipsesc sunt suprafata, dimensiuniile andezitului si formele aranjarii .. astfel de detalii pot arunca pretul manoperei in aer.
Oricum ar fi, sper sa iasa frumos si sa o termine odata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: andezit.JPG

0

#1829 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 25 septembrie 2021 - 14:25

Acum mi-am adus aminte...mai era un proiect pus la sertar de amenajare a zonei Cetate, numit Cetate 2 parcă, de pavare si a restului străzilor ramase nepavate care in prezent au bitum turnat de robu(după ce au fost făcute pietonale tot de el).

Hai băieți să va vedem ce faceți! Pe lângă prosteala pe Facebook pentru mintoşi.

O sa facă pe dracu', dacă într-un an de zile nu au fost în stare sa pună un trotuar in fața Catedralei.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
1

#1830 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 septembrie 2021 - 19:21

Vezi postareaBogdan_tmtm, la 25 septembrie 2021 - 12:29, a spus:

E greu acum de facut estimare ...


Pai de banii astia se pot lua 1000 de tone cu 1200 lei tona. Asta pare fantastic de mult (vreo 50 de camioane de mari dimensiuni), deci sigur e si ceva manopera, ca doar nu fac o mica piramida.
0

#1831 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 28 septembrie 2021 - 08:10

Mi teama ca ne-am prostit grav cu aceasta administratie. Încă trag speranțe și am fost foarte încrezător ca vor face treaba, dar nu putem avea răbdare la nesfarsit. Încă un an de răbdare maxim. În 2 ani de mandat dacă ești în stare doar sa publici niște postări pe facebook fără rezultat, nu ai ce cauta într-o primărie oricât de bine intenționat ești. În Ro nu merg lucrurile asa ușor. Prefer un corupt care face treaba, nu am 10 vieți.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 28 septembrie 2021 - 08:12

2

#1832 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 28 septembrie 2021 - 17:54

Trebuia sa te gandesti mai bine cand ai votat, nu e fost bun un profesor- rector la primarie (cred ca era totusi motiv de mandrie), ai vrut ong-ist pe care il tine femeia lui cu bani ca el sarmanul nu lucra- asta ai
Lasa 4 ani trec repede :))
-10

#1833 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 28 septembrie 2021 - 18:19

Fara sa intram în politica, dar nu era Robul o varianta pentru mine prin simplu fapt ca da, s-au făcut lucruri și le apreciem, dar nu cat se puteau face și nu cat au făcut alții și nici la o calitate bună.

Legat de asta cu "profesor", da are respectul meu orice profesor universitar, dar nu are respectul meu un profesor într-o funcție unde nu excelează, e absolut fără sens sa specificam faptul ca e profesor. Ceașcă avea 4 clase și a ridicat o țară. Rezultatele contează nu diploma primarului.

Timișoara e devansata de multa vreme, nu mai e orașul ce îl știu eu din 80 asa ca nu pot vota astfel de lucruri. Am văzut lucruri mult mai ok în orașe ce în trecut erau net inferioare orașului nostru, fără proiecte mandre private și ajutor indirect. În cazul acesta, îți pui speranțele în alta varianta chiar dacă e un vot orb și posibil prost. Nu stam bine la nici măcar un capitol cu Timișoara, iar asta se datorează fostelor administrații.

Am plecat primii la start, dar pe parcurs suntem pe la mijloc în cursa strict pentru ce a fost și ce e acum.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 28 septembrie 2021 - 21:08

9

#1834 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 29 septembrie 2021 - 10:43

Calitatea lucrariilor tine prea putin de primar, sau vrei sa spui ca acum lucrariile se executa la o calitate mai buna? Sunt si vor fi aceleasi firme de doi lei (exceptand cateva)?
Poti sa iti doresti absolut ce vrei in caietul acela de sarcini la final se reduce in cea mai mare parte la buget si la participanti (firme). Nu mai vorbim de licitatiile la care nu se prezinta nimeni. In Timisoara partea de servicii din aproape orice domeniu este dezastruasa, doar cine nu a avut de-a face crede ca este altcumva.
Pe partea de initiativa, un Bolojan/Boc ar fi fost un loz castigator, din pacate am avut de ales intre un primar depasit (Robu) si un aerian (Fritz).

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 29 septembrie 2021 - 16:22

0

#1835 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 29 septembrie 2021 - 17:06

Nu, ce am comentat mai sus a fost strict calitatea si multe alte aspecte ce m-au facut sa nu pun stampila pe Robu, momentele de pana la stampila, fara sa compar cu prezentul. Ce se va intampla de acum incolo, voi judeca la urmatoarea stampila, strict pe rezultate vizibile, nu pe povesti, nu pe diplome de profesor etc. Orasul e in starea din prezent datorita celor 10 15 ani din trecut, nu se fac lucrurile peste noapte, iar aceasta stare, putin probabil sa nu faca un om putin deschis la minte sa strambe din nas. Exista pretentii si preturi marite la toate capitolele, dar orasul nu e la aceste standarde. Vad de 10 ani o administratie total depasita, dar poate asta e blestemul nostru. Daca vom continua tot asa, veti vedea peste 10 ani cat de vizibila va fi diferenta dintre noi si alte orase. Va fi strict rocada intre ce era TM vs alte orase in 80.
0

#1836 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 29 septembrie 2021 - 20:39

Da, stiu ce spui si aproape iti dau dreptate, este o logica simpla si usor de urmarit, doar ca eu nu punctam pe asta.
Nici Marea Britanie nu are o criza de combustibil, iar daca mergem pe aceasta logica simpla ar trebui sa gasesti combustibil la pompa. Surpriza: nu gasesti! In realitate intervine acea forta de munca care strica putin socoteala de pe hartie daca nu tii cont de ea.
Timisul este fruntas la rata mica de somaj din pacate ( Somaj Iulie 2021 ), in jurul valorii de 1% , iar tot ce este sub 3%-3.5% este contraproductiv!
Probabil omul de rand vede o turma de imigranti care o freca-n cap si gandeste ca este forta de munca, trebuie doar pusa la treaba :)))))))))))
Vin "genii" ca si Cristian Mos care zic ca forta de munca nu este problema si arunca cu sintagma "reconversie profesionala", dar se plange pe facebook ca firmele fac lucrari de mantuiala .. Pai si alea pe ce se bazeaza? Nu tot pe forta de munca secatuita pe care tu, Mos-ule nu o vezi ca fiind o problema ? :)) Reconversia aia de care a citit el .. merge doar in conditii foarte specifice, nu are legatura cu situatia noastra.
Chiar si cu un primar impecabil am fi avut aceasta problema din pacate si iti dau dreptate aici, altii vor evolua mai mult ca noi. Doar ca acum mai avem problema si in administratie, pana se dezmeticesc ei cum sta treaba numai bine vin alegerile. :)

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 29 septembrie 2021 - 20:44

0

#1837 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 02 octombrie 2021 - 19:43

Nu condamn un primar anume, nu pot contesta reușitele domnului Robu, se vad în urma lui, le folosim și ne bucuram de ele, dar pentru mine nu a fost la nivelul așteptărilor. Sunt posibilități acum, sunt fonduri, poți tinde mai sus pt nivelul calitativ etc. Multa lumea a vrut treaba asta, nu l-a vrut pe Fritz neapărat. În general alegem raul mai mic, dar de multe ori alegem chiar un rău mai mare pentru ca riscam. Acum vom vedea. Așteptările sunt ft mari. Primul mandat a lui Robu pot spune ca a fost mai greu ca primul mandat a lui Fritz dacă e sa o luam după posibilitățile și fondurile de acum.E strict părerea mea. Personal nici nu ma interesează cine e primar, poate fi și din partea PSD sau PNȚCD.Tragem linie după 4 ani și vedem. Nu discutam politica aici.
3

#1838 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 02 octombrie 2021 - 21:12

@Dorin55: bine grait! Sa speram ca va fi bine la final.
0

#1839 Useril este offline   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 03 octombrie 2021 - 15:51

Vezi postareaDorin55, la 02 octombrie 2021 - 19:43, a spus:

Nu discutam politica aici.

Așa să fie :)
2

#1840 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 16 octombrie 2021 - 19:47

Cred că Latcau și Predescu lucrează din greu. A trecut dãcât un an de zile de când platoul e în halul ăsta.
Incompetenții!

Dacă aș fi în locul unor colegi de pe aici, pe forum, mi-ar crăpa obrazul de rușine. Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
1

Arata acest topic


  • (124 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
1 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

  1. Adian