STP Timișoara Forum: Validare obligatorie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Validare obligatorie

Poll: Validarea cardurilor (101 membri au votat)

Cat de mare considerati ca este disconfortul creat de validarea obligatorie?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 martie 2009 - 11:26

Vezi postareapain, la 16 Mar 2009, 20:57, a spus:

:coolspeak: Zonele UMT , Ronat , Freidorf sunt rau famate :coolspeak: rar vezi un control .. shi asta e pt ca in trecut au fost ... macelariti de baietzashi... Ca e cu comunitar , ca nu ... e cam acceasi chestie. Poate nu vor sa riste. Nu odata s-a intamplat sa ne prinda pe mai multi .. 5 - 6 baieti ... toti ... bine :04: shi ne-am luat shi am plecat pur si simplu , nu au zis nici câr nici mâr.



Din ce spui mai sus se intelege ca faci parte din "shmecherashi si baietzashi", si atunci nu inteleg ce cauti pe forumul iubitorilor mijloacelor de transport in comun cand tu nu-ti platesti nici macar calatoria, fiind vorba de un elementar bun simt,... iar daca nu este asa, atunci, fi mai atent la exprimare ca se intelege cu totul altceva...iar daca se doreste cu adevarat, se pot face controale si in zone "rau famate" cu personal mixt sporit si atunci cred ca "baietzashi" n-ar zice "nici car nici mar", si ar mai lua si niste amenzi pe deasupra...si pacat ca nu se fac asemenea controale.
0

#42 Useril este offline   pain 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 06 octombrie 08

Postat 17 martie 2009 - 21:13

Am trecut de pragul critic pt asemenea prostii :coolspeak: Ca sa fii cu sufletul impacat. Imagine atasata: post_218_1237317160.jpg

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 17 martie 2009 - 22:19

0

#43 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2009 - 01:35

Vezi postareamile, la 17 Mar 2009, 11:26, a spus:

iar daca se doreste cu adevarat, se pot face controale si in zone "rau famate" cu personal mixt sporit si atunci cred ca "baietzashi" n-ar zice "nici car nici mar", si ar mai lua si niste amenzi pe deasupra...si pacat ca nu se fac asemenea controale.

Cum ar fi controalele cu jandarmi din zona Garii de Nord, unde la fel, smecherasii se ajutau intre ei si singurii care luau amenda erau aia care ar fi pierdut trenul daca stateau sa caute bilete.

Comunitarii nu au arme, jandarmii da. Si o vizita la sectie dupa ce ai facut pe smecherul cu un jandarm nu e deloc de dorit :04:

Practic : cand intentioneaza RATT sa mai faca astfel de controale prin cartiere? Mai exista vreun parteneriat cu Jandarmeria?
0

#44 Useril este offline   timisoreanul 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 10 martie 09

Postat 24 martie 2009 - 21:20

Cum rămâne cu validarea obligatorie, mai bine zis cu consecinţele nevalidării a unui abonament general când în vehiculul aglomerat funcţionează doar unul din validatoare, caz întălnit în autobuzul 40, şi într-un tramvai.S au când unul din validatoare rufuză cardul, iar altul acceptă in acelaşi vagon, sau în cazul des întălnit în autobuzul 40, la staţia terminală, urci, nu funcţionează nici un validator, doar după ce se aglomerează şi pleacă din staţie câteva sute de metrii. Oare este corect să deranjezi toţi călătorii să ajungi la un validator? poate chiar la cel în partea opusă a vehiculului? Vă imaginaţi ce se întămplă în această situaţie? L-am intrebat pe şofer, dar nu am primit un răspuns satisfăcător.
0

#45 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 martie 2009 - 21:25

Vezi postareatimisoreanul, la 24 Mar 2009, 21:20, a spus:

, la staţia terminală, urci, nu funcţionează nici un validator, doar după ce se aglomerează şi pleacă din staţie câteva sute de metrii.

despre asta s-a mai vorbit,si cum a spus domnul florin,se lucreaza sa fie alimentate validatoarele cu (virgula) curent, cand au contactul pus, in general la capetele de linie :limba:
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2009 - 22:13

Da, se lucreaza la chestia asta dar si la celalalte probleme. E clar ca sistemul nu putea functiona perfect din prima zi. Se lucreaza atat la problemele de hardware cat si la imbunatatirea software-ului.
0

#47 Useril este offline   Trix 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 09 octombrie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Imperium Trix

Postat 14 mai 2009 - 20:48

Pe cardul RATB scrie ca vaildarea este obligatorie, insa in cazul abonamentelor, acest lucru nu este adevarat. In afara de asta, nu se poate sanctiona o persoana care detine legal dreptul de calatorie prin achitarea abonamentului, chiar daca nu a validat in acel mijloc de transport. Validarea obligatorie la abonamente (si atunci limitata) ar avea sens daca s'ar putea cumpara un abonament, iar valabilitatea lui sa inceapa dela prima validare, nu din momentul cumpararii.
Nu cunosc situatia dela Timisoara, dar de foarte multe ori la Bucuresti aparatul afiseaza "Repetati validarea", alteori nu vrea sa valideze deloc, dar la selectarea optiunii de verificare a abonamentului afiseaza "Abonament pe liniile urbane valabil pana la...", adica faptul ca e valabil. In afara de asta, abonamentul ofera, conform reclamei facuta cel putin de RATB, un confort sporit. Insusi faptul ca nu mai trebuie sa validezi (spre deosebire de bilet/portofel electronic) ar trebui sa fie o forma de confort.
0

#48 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 septembrie 2009 - 18:27

Si eu am abonament, dar nu il validez la urcare in mijlocul de transport in comun. Sper ca astfel sa se inteteasca controalele pe liniile pe care le frecventez si sa fie redus numarul celor care calatoresc fraudulos si astfel eu, cetatean corect, sa am mai mult loc in mijlocul de tranasport in comun. De fapt eram sarcastic vis-a-vis de cele relatate in ultima mea fraza. In realitate vroiam sa subliniez cu totul alceva...inutilitatea statisticii facute de departamentul IT al RATT. Sunt atatea linii pe care la orele de varf oamenii prefera sa isi gaseasca un loc unde sa stea (macar in picioare) incat nu ii mai intereseaza sa valideze, precum si miciile comunitati cum suntem amicii mei si cu mine, care din principiu nu validam, cu totii avand abonamente generale si utilizand aceeasi linie. Acest lucru face ca statistica sa nu fie conforma cu realitatea. Mai mult cand se vor intoarce controlorii special trimisi pe linia frecventata de noi, pentru a identifica si sanctiona pe cei fraudulosi, fara amenzi date, li se vor desface contractele de munca si ii voi avea pe constiinta. :mellow:

P.S. Controale au fost, chiar si cu "verificatoare" (daca asa se numesc) de mana si niciodata nu mi-au spus ca nu as fi validat (doar un protocolar multumesc, scrasnit printre dinti, cu o oarecare parere de rau in exprimare). Apropo isi pot da seama daca eu am validat sau nu? Mentionez ca nu prea pareau a sti ce sa faca cu "verificatoare"-le pe care le tineau in mana.
0

#49 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 septembrie 2009 - 18:40

Nu ca pot sa-si dea seama. Momentan este singurul lucru pe care il fac. Pana acum pe mine personal (avand card de angajat), nu imi controlau cardul, fiind pe toate liinile, doar vedea poza si nici nu mi-l luau din mana.

Acuma mai nou, nu se uita la nimic doar la faptul sa fie validat, muti calidant cu un abonament pe o linie pe o alta linie care nu aare nimic in comun, iar asa ei nu sunt prinsi, deoarece contolorii verifica faptul daca au vlidat sau nu...
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2009 - 22:19

Bineinteles ca se vede daca ai validat. Si validatorul stie sa faca acest lucru.
0

#51 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 octombrie 2009 - 13:44

Se pare ca aparatele acelea de mana nu prea functioneaza. Am vazut un caz in care controlorul a verificat abonamentul cu acel aparat si ii afisa ca e expirat. Aproape ca a dat amenda posesoarei, noroc ca doamna era mai hotarata si a insistat sa il verifice cu validatorul din tramvai. Care bineinteles ca a dat dreptate doameni si abonamentul era valabil.
Mai nou e imposibil sa validezi un abonament pe traseul piata Maria - piata 700, inghesuiala e atat de mare dimineata ca sunt norocoasa daca reusesc sa ma urc in tramvai, toata lumea sta ca sardelele si nu am cum sa ajung la validatorul aflat la 2-3 metri de usa...
0

#52 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 octombrie 2009 - 19:03

Rugati pe cineva. Vad zilnic. Simplu ca Buna ziua!
0

#53 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 octombrie 2009 - 06:51

Cum sa roage pe cineva. Sa ma milogesc doar ca sa validez. Sa fim seriosi.

Mai mult daca calatorim cu bilet si toate locurile pe scaune sunt ocupate si cel putin 10 persoane stau in picioare mi se pare de bun simt sa nu ai pretentia ca eu a 11-a persoana sa validez. Se poate considera ca autobuzul/troleibuzul/tramvaiul in cauza si-a atins targetul si merge pe plus. Este ca si cum ai incerca sa vinzi bilete la un spectacol peste capacitatea maxima a salii.

Aceasta postare a fost editata de A13: 23 octombrie 2009 - 06:51

0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 octombrie 2009 - 09:18

Nu chiar! Targetul pentru un GT4, de exemplu, e 44 de calatori pe scaune si 88 in picioare. :)
0

#55 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 octombrie 2009 - 15:28

Vezi postareaA13, la 23 Oct 2009, 07:51, a spus:

Cum sa roage pe cineva. Sa ma milogesc doar ca sa validez. Sa fim seriosi.

Mai mult daca calatorim cu bilet si toate locurile pe scaune sunt ocupate si cel putin 10 persoane stau in picioare mi se pare de bun simt sa nu ai pretentia ca eu a 11-a persoana sa validez. Se poate considera ca autobuzul/troleibuzul/tramvaiul in cauza si-a atins targetul si merge pe plus. Este ca si cum ai incerca sa vinzi bilete la un spectacol peste capacitatea maxima a salii.


Ce pretentii!??! Din cate stiu eu ,RATT nu este o emisiune TV care indeplineste dorine... Este regia de transport a orasului, care efectueaza servici pe bani... :) :beer2:
0

#56 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 noiembrie 2009 - 07:35

Eram doar ironic cand vorbeam de targetul pentru tramvaie situat la 44 de persoane pe scaune si 10 in picioare.
Legat de partea cu rugatul imi mentin afirmatia si daca este sa analizam obiectiv, cand tramvaiul este foarte aglomerat nici controlorii nu urca (oricum vine altul).

P.S. Targetul de 44 persoane pe scaune si 88 in picioare este doar pentru vagon (sau remorca), ori pentru intreaga garnitura?
Intreb asta deoarece eu cred ca 44 cu 88 este capacitatea maxima a vagonului (remorcii) si atunci mi se pare total deplasat, sa te astepti ca targetul sa fie egal cu aceasta valoare. Asta duce la nerentabilitarea transportului in comun din Timisoara si drept consecinta la desfiintarea acestuia.
0

#57 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 noiembrie 2009 - 12:53

Cred ca unitatea de masura este un vagon si nu o garnitura.
0

#58 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 27 ianuarie 2010 - 14:31

Eu sunt pentru validarea calatorie dar problema cea mai mare este ca nu vor sa inteleaga cei din RATTimisoara ca un singur validator de bilete este prea putin in mijlocul de transport ,plus da ocazia celor ce si asa circula la negru sa se motiveze ca nu au avut cum sa ajunga pina la validatorul de bilete de aceea recomand conducerii RATTimisoara sa monteze numai duble adica si card si bilet validator altfel vor pierde si procesele deschise la judecatorie plus pentru cei care circula corect si doresc sa valideze prin bilet se elimina disconfortul de a traversa tot mijlocul de transport.
0

#59 Useril este offline   tavi29 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 22 ianuarie 10

Postat 27 ianuarie 2010 - 15:34

Si eu am votat pentru validare, dar fata de comentariul de mai sus - la care subscriu intru totul - as mai adauga ca in unele vagoane de tramvaie validatorul de bilete este la usa din fata nici macar la mijloc, asa ca daca mai e si aglomerat, de multe ori e foarte greu, daca nu imposibil sa ajungi la el daca ai bilet si proasta inspiratie sa urci prin spate (asa cum stiu ca este regula de accees intr-un mijloc de transport: urcarea prin spate, coborarea prin fata)
0

#60 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 ianuarie 2010 - 15:52

Vezi postareatavi29, la 27 Jan 2010, 15:34, a spus:

Si eu am votat pentru validare, dar fata de comentariul de mai sus - la care subscriu intru totul - as mai adauga ca in unele vagoane de tramvaie validatorul de bilete este la usa din fata nici macar la mijloc, asa ca daca mai e si aglomerat, de multe ori e foarte greu, daca nu imposibil sa ajungi la el daca ai bilet si proasta inspiratie sa urci prin spate (asa cum stiu ca este regula de accees intr-un mijloc de transport: urcarea prin spate, coborarea prin fata)

Tavi, este exact in vers de cum ai spus tu... :lol: urcarea se face prin fata , nu prin spate. (in Europa cel putin)
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi