STP Timișoara Forum: Extinderea drumului spre Aeroport la patru benzi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extinderea drumului spre Aeroport la patru benzi (in licitatie) - din buget CJT

#21 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 22 februarie 2019 - 09:52

Pe mine ma distreaza generalizarile astea cu "nemtii", am fost si eu la "nemti" si nu am vazut asa ceva, no offense
O fi asa, in situatii punctuale, dar sa nu ramanem cu impresia ca sunt panouri de alu deformabile in toata Germania, cred ca nu stii cat costa aluminiu:)
In fine, eu zic ca nu au ce cauta acolo copacii aia, am explicat argumentat zic eu dar se poate interpreta si ca instigare la ura nu ma deranjeaza:)
-1

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 februarie 2019 - 20:19

Ma bucur ca te distrezi, dar nu e nicio generalizare. Am vazut personal asta pe asa zisele "Baum-Allee" (bineinteles ca nu pe toate, dar sunt unele foarte frumoase si vechi, protejate prin lege), dar daca mergi doar pe autostrazi, sigur ca nu o sa vezi asa ceva.
Sigur, aluminiul e scump, dar am vazut si bariere din otel, aproape ca cele de pe autostrada

Imagine atasata: bariera copaci.jpg

Desigur, aici e mai mult de lucru decat la schimbarea bordurilor, dar pariez ca nemtilor le-a iesit mai ieftin/km decat bordurile noastre... -_-
3

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 februarie 2019 - 19:20

Vezi postareanabucodonosor19, la 22 februarie 2019 - 09:52, a spus:

Pe mine ma distreaza generalizarile astea cu "nemtii", am fost si eu la "nemti" si nu am vazut asa ceva, no offense
O fi asa, in situatii punctuale, dar sa nu ramanem cu impresia ca sunt panouri de alu deformabile in toata Germania, cred ca nu stii cat costa aluminiu:)
In fine, eu zic ca nu au ce cauta acolo copacii aia, am explicat argumentat zic eu dar se poate interpreta si ca instigare la ura nu ma deranjeaza:)


Daca ai fost, ai fost mai mult pe AS, si nu pe DN-urile lor. SI sa nu incurcam soselele express si cele rapide, cu cele DN. Ba mai mult, daca nu ai fost undeva intr-un sat bine ascuns, nu ai dat de aceste DN-uri.
Iti pot confirma absolut ceea ce scrie Florin. Chiar asa este in DE, un majoritatea cazurilor. Si la fel este si in NL, si parti din F de nord, nord-est. ;)
1

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2019 - 20:03

Nu stiu cum stau lucrurile in Germania insa "stiu" cum stau in Italia, Franta si Spania...

Cu ani in urma aveam placerea sa urmaresc destul de regulat tururile cicliste ale acestor tari...
Astfel vedeam la filmarile din helicopter cate piscine au strainii prini curti, cat de intretinute sunt acoperisurile caselor, cat de ordonate si curate sunt ogoarele iar la filmarile de pe motociclete puteam vedea cat de carpit sau nu era asfaltul, cat de proaspete sau nu erau marcajele si semnele de circulatie si...puteam vedea si cat de multi sau putini pomi se gaseau pe marginea drumului...

Astfel am putut trage concluzia inca de atunci ca lipseau in mare parte pomii de pe marginea drumurilor iar ciclistii nu mergeau pe AS si nici pe drumuri expres...Rar de tot se putea vedea cate un copac ratacit...Daca traseul strabatut trecea prin zone impadurite, atunci evident ca erau si pomi la marginea drumului...
1

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 februarie 2019 - 22:31

Mile, eu chiar de asta am scris "la nemti"... Nu am generalizat, ci am dat un exemplu concret, ca sa demonstrez ca nu exista vreo cerinta a UE numita "drujba".
0

#26 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2019 - 23:23

N-am rapuns la postarea ta si nici a lui Kriszty ci am spus doar ce am vazut eu la televizor in acele tururi cicliste...urmaream ore intregi cu prioritate altceva decat cursa in sine care era pe locul doi...Doar finish-urile erau de cele mai multe ori spectaculoase...
Si nici de normele europene n-am zis nimic ca nu ma intereseaza pe acest subiect...

Revenind la topic, o fi bine ca se largeste acest drum, largire promisa de titu, insa lucrurile stau aiurea in teren in sensul ca legatura la AS va fi ca c..u...
Este adevarat ca pe un timisorean il intereseaza spre deloc acest lucru insa o asemenea gandire este usor copilaroasa...Probabil ca exact asa au gadit si decidentii din deceniile trecute in frunte cu ostaficiuc...
Acest aeroport nu este doar al timisorenilor ci este al intregii regiuni de vest si ca atare altfel trebuiau gandite toate legaturile catre el...

Imi place enorm de mult cum au gandit la Arad unde AS trece intre aeroport si oras, astfel amandoua fiind aproape lipite de AS...cu acces extrem de facil inspre si dinspre...
3

#27 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 februarie 2019 - 10:26

mie nu-mi place cum e la Arad, ca utilizator de autrostrada. Limiteaza viteza aiurea pentru ca autostrada a fost adusa prea aproape de oras. Ca distanta e mai ok cum e la Timisoara, legaturile nu sunt facute cum trebuie. Daca s-ar face drum cu 4 benzi de la autostrada pana la intrarile din oras ar fi foarte ok + aceste drumuri sa ocoleasca Remetea/Giarmata sau orice alt sat care nu e lipit de Timisoara.
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 februarie 2019 - 11:15

Acusu-acusi iti vor fi satisfacute dorintele...Mai ai rabdare vreo 30 de ani si le vei avea!... :D ...


La orice investitie majora, trebuie sa ai in vedere sa obtii maximul de la acea investitie si nu sa vi ulterior si sa cauti tot felul de alte solutii colaterale, costisitoare si ele, pentru a repara/remedia ce se mai poate la proiectul initial facut cu lipsuri majore...


Iata, in timp ce aradenii si nu doar ei folosesc acea urcare-coborare pe/de pe AS de nici nu stiu cati ani, noi suntem in stadiul de-a cauta solutii de "reparare", sau in faza de proiectare (oare?) urmand faza cu licitatiile, cu contestatii la licitatii, cu procese la cintestatii, cu gasirea fondurilor, cu expropierile, etc.,...
Nici nu stiu daca ajung 30 de ani pentru toate astea din momentul in care Aradul foloseste de facto acea intrare-iesire din dreptul aeroportului?... :D ...
Deci, ai tot dreptul sa nu-ti placa varianta lor dar tu ce ai in schimb la tine? Nimic!...
0

#29 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 25 februarie 2019 - 12:00

Autostrada trebuia sa se apropie de oras si sa fie si centura in acelasi timp (daca pe portiunea unde suplineste centura ar fi fost la 3 benzi ar fi fost ideal). Da, ca la Arad
La Arad reduci un pic viteza pe autostrada cand e portiunea in regim de centura, dar la Tm pierzi de 5 ori mai mult timp de cand te dai de pe ea si pana ajungi in oras. Si la fel vei pierde dar poate doar de 2 ori mai mult timp sa schimbi pe ipoteticu, drum express ca se va face, pt ca ocolesti.
In fine daca vrem sa ne amagim putem dar cine a adus autostrada acolo ar trebui belit...si sarat
1

#30 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 martie 2019 - 08:52

Declaratie de participare la licitatie

„Sporire capacitate de circulație pe DJ 609D: Centura de ocolire Timișoara - Aeroport”

Fisiere atasate


0

#31 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 08 martie 2019 - 12:03

Eu sincer facem un drum nou la 4 benzi (var rosie) decat ce fac ei (varianta verde) da no...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Capture.PNG

0

#32 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 martie 2019 - 13:51

Ideea este buna, dar se complica lucrurile cand vine vorba de exproprieri. :(
0

#33 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 martie 2019 - 16:55

oricum mai exista bucatica aceea mai noua care leaga centura de drumul de aeroport pe langa Dura - mai bine sa fie 2 benzi pe o portiune cat mai lunga
probabil ca au studiat si datele de trafic
0

#34 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 iunie 2019 - 20:06

Se tot vorbește de extindere dar de întreținerea drumului nu se ocupa nimeni? Drumul are gropi, iarna a trecut și nimeni nu repara
2

#35 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 februarie 2020 - 13:33

S-a semnat azi contractul, castigator la puncte Superconstruct :D Termen 8 luni de cand se da ordinul de incepere al lucrarilor.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 17 februarie 2020 - 13:37

0

#36 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2020 - 15:45

aceeasi firma Superconstruct care nu reuseste sa termine podul de pe Dragalina ? si care o lalaie cu Drumul Boilor ?

o sa il termine pe final de 2021
2

#37 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 17 februarie 2020 - 22:32

Alianta Superconstruct-Podconstruct are podul Eroilor, nu Stefan cel Mare (Dragalina), unde situatia e mai tragica. Cel putin Dragalina intr-o luna, daca nu se grabesc, e finalizat...
1

#38 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 februarie 2020 - 12:36

tot aia , lalalaia continua
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2020 - 13:56

Largirea acestui drum (2,5 km) la 4 benzi (2+2) nu are nici o logica din punctul meu de vedere...in contextul in care centura are doua benzi (1+1)...

Doar o parte relativ mica din cei care circula pe centura vor merge spre/dinspre aeroport iar traficul mare ramane pe centura, el desfasuraduse pe o singura banda in timp ce traficul (relativ) redus spre/dinspre aeroport se va desfasura pe doua benzi (2+2)...
Nu vad logica acestei investitii. Este ca si cand arterele si venele principale ale corpului uman sunt mai subtiri decat arterele si venele periferice ale corpului...

Daca acest segment de drum de 2,5 km se "ințepa" direct la autostrada, atunci DA, era normal sa fie cu 4 benzi dar in conditiile actuale cand se "ințeapa" la o centura cu o banda (pe sens), nu vad unde-i logica?...
3

#40 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 februarie 2020 - 18:17

Nu are logica nici iluminatul, nu e bulevard, nu este în localitate.

Lărgirea nu era prioritatea județului.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi