STP Timișoara Forum: Restante la plata salariilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Restante la plata salariilor

#61 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 decembrie 2021 - 10:40

cred ca este foarte neplacut ca in aceeasi societate sa fie diferente. de ce face conducerea diferente intre vatmani si soferi ?
0

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2021 - 11:07

Pai in situatii din astea de criza, s-a impamantenit obiceiul de a plati in ordinea asta:

1 personal de bord
2 muncitori
3 personal operativ
4 TESA

Asta sa zicem ca ar fi fost ok pentru o plata, la urmatoarea inversand ordinea, adica TESA sa primeasca primii, operativii dupa aceea si asa mai departe, dar nu, la fiecare plata se face aceasta discriminare, de parca tehnicienii sau inginerii ar avea salarii mai mari si cheltuieli zero (salariile cele mai mari sunt la personalul de bord (chiar cele brute, nu doar nete, conform grilei de salarizare negociate de sindicate cu patronatul), nu la ingineri, maistri sau tehnicieni, cum ar putea crede cineva privind de afara)

Din Tion:

Citeaza

Directorul societății i-a asigurat pe șoferii de troleibuz că-și vor primi salariile în cursul zilei de marți, însă face apel și la Societatea Metropolitană de Transport condusă de Ioan Goia, „pentru a-și onora datoriile acumulate către STPT în vederea soluționării situației existente, datorii în cuantum de 48.639.914 lei”.

0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2021 - 13:01

Si ceva oficial:

Citeaza

În dimineaţa zilei de 21.12.202, conducătorii de bord din cadrul Secţiei Transport Troleibuze, din cadrul Societății de Transport Public, au refuzat să iasă în traseu, din cauza nemulţumirilor legate de neachitarea lichidării salariale din 15.12.2021 și a tichetelor de masă restante.
Traseele liniilor de troleibuz de pe raza municipiului au rămas descoperite la primele ore ale dimineţii, acestea fiind acoperite, începând cu ora 07:00, cu autobuze, în limita resurselor disponibile.
Lichidarea aferentă lunii noiembrie ar fi trebuit să fie achitată în data de 15.12.2021, dar, din cauza lipsei fondurilor necesare, achitarea a fost amânată pentru astăzi, 21.12.2021. Conform Contractului Colectiv de Muncă nr.112/01.10.2021, Cap.IV, art.65, alin.2 "plata salariilor reprezentând lichidarea lunii anterioare poate fi decalată cu 3 zile față de data de 15 a lunii, fără ca aceasta să fie considerată întârziere a plății salariale."
Conducerea Societăţii de Transport Public Timişoara face apel la Asociaţia de Dezvoltare Intracomunitară “Societatea Metropolitană de Transport Timişoara” pentru a-şi onora datoriile acumulate către S.T.P.T. în vederea soluţionării situaţiei existente, datorii în cuantum de 48 639 914 lei.
Ne cerem scuze călătorilor care au avut de suferit din această cauză şi îi asigurăm că depunem toate eforturile pentru remedierea situaţiei.

2

#64 Useril este offline   Logorius2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 26 ianuarie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara
  • Interese:Infrastructura, Arta, Arhitectura, Medicina, Electronica, Literatura, Lingvistica și alte nemenționabile.

Postat 21 decembrie 2021 - 13:30

Dacă îmi permiteți, o mică observație în legătură cu sitauția STPT de azi:

Azi am aflat de la R.R.Actualități despre greva șoferilor de troleibuze din Timișoara și am știut la ce să mă aștept. Am avut o treabă la Iulius mall, iar după aceea am mers în stația Consiliul Europei să urc în E2 și apoi în orice tramvai de la H. Continental ca să ajung în Traian, știind că troleibuzul care m-ar fi dus mai aproape de casă nu era pe traseu. Afișajul electronic din stația C.Europei afișa timpii de sosire numai pentru Expressuri. Între timp, sosește un autobuz STPT pe care afișa sus „Cursă Specială”; șoferul deschide ușile și strigă „17”. Nu toți călătorii aud și cei care am înțeles, spunem mai departe către cei care se apropie să afle unde duce acel autobuz. Mă urc în autobuz, surprins fiind că pot ajunge, totuși, unde m-ar fi dus Tb17. La Oituz nu sunt atent ce se intâmplă. La Bastion așteaptă 5 persoane, din care urcă 3. Doar a doamnă întreabă șoferul unde merge autobuzul. Află că merge pe traseul liniei Tb17. Un domn mai în vârstă, întreabă doamna aceasta despre traseul autobuzului. Vârstnicul se neliniștește fiindcă dorește să ajungă la piața Badea Cârțan, crezând, poate, că Baader e mai departe de piață. Un alt domn, mai tânăr, cu o fetiță mică, auzind că autobuzul are capăt de linie pe Baader și se intoarce către Bastion, ia fetița si coboară la Poliția Județului Timiș. Intervin și eu în discuția doamnei cu domnul mai în vârstă și le spun despre greva șoferilor de troleibuz. Doamna era curioasă dacă toate liniile de troleibuz sunt afectate, iar domnul voia să știe dacă circulau tramvaiele. La Baader, coborâm toți pasagerii și alți 10-15 urcă. Mergând către Badea Cârțan, văd afișajul electronic pentru autobuze si troleibuze de lângă Muzeul Corneliu Mikloși, care afișează timpii pentru toate liniile de Tb (ore și minute) și autobuz (minute până la sosire). Astea se întâmplau în jurul orei 11, într-o zi de marți, lucrătoare.

Ceea ce vreau să evidențiez în situația descrisă este lipsa informațiilor către călători.
Astfel de situații nu le preîntâmpină STPT?
- Se putea afișa un mesaj cu situația pe panourile electronice.
- Autobuzele care veneau să suplinească firobuzele puteau avea afișajul electronic schimbat sau, măcar, o foaie în parbriz cu „Linia 17”, de exemplu.
Suntem aproape în 2022, când prețurile biletelor vor crește brusc de la 2,50 lei la 4 lei, iar calitatea serviciilor par să rămână în urmă. Sunt sigur că o parte din călători vor renunța la transportul în comun și călătoriile fără bilet vor fi mai frecvente.
În 2023, mi-ar plăcea să văd un STPT prietenos cu călătorii, nu încă un aspect negativ al Timișoarei, capitală culturală europeană.

Aceasta postare a fost editata de Logorius2: 21 decembrie 2021 - 20:59

1

#65 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2021 - 18:55

Asta cu "capitală culturală europeană" nu are a face cu situatia de azi, in alte "capitale europene" platindu-se la timp (ma gandesc) salariile angajatilor. Cum sa preintampini o incetare a lucrului spontana, a carei principale caracteristici e ca nu era anuntata sau planificata?
-In dispozitivul ce comanda afisajele autobuzelor sunt setate liniile de...autobuz. Soferul alege din liniile aflate in memoria aparatului. Cateva linii de troleibuz au fost setate pe aparate la vremea cand autobuzele inlocuiau troleibuzele atunci cand se lucra ceva si erau deviate liniile respective, dar nu toate.
-Da, pe panourile din statii se putea scrie un mesaj de cei din dispecerat. Totusi, trimiti cateva autobuze sa inlocuiasca troleibuzele, dar cum poti fi sigur ca soferii lor nu se vor solidariza cu cei de la troleibuze, refuzand sa intre pe traseu?
Ce faci in cazul asta? Revii cu un nou mesaj in care scrii ca nu mai vin nici autobuze?
Deci as zice ca in situatii din astea neplanificate, iesite din comun, e greu sa acuzi pe cineva anume ca de ce nu a luat masuri.

...si ca sa revin la subiectul initial: s-au platit salariile, chiar si noua celor ce nu conducem MTC-uri. S-a facut efortul de a se plati si tichetele de masa pe o luna din cele restante.
2

#66 Useril este offline   Logorius2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 26 ianuarie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara
  • Interese:Infrastructura, Arta, Arhitectura, Medicina, Electronica, Literatura, Lingvistica și alte nemenționabile.

Postat 21 decembrie 2021 - 20:55

Nu vreau să mă înțelegeți greșit, domnule Florin. Eu nu vreau să dau în cap nimănui pentru situația de azi. Am vrut numai să prezint o parte din efectele pe care situații, precum greva de azi a șoferilor de troleibuz, le creează.
Suplinirea firobuzelor cu autobuze a fost o intenție bună, dar eu sunt cârcotaș și merg mai departe spunând că nu a fost suficient. Cu puțin efort și inițiativă puteau fi informați și călătorii.
Eu vă respect, domnule Florin și apreciez că la fiecare sesizare reacționați și remediați problemele, dar în STPT, ca și în alte societăți și instituții publice din România este loc de mai bine.

Aceasta postare a fost editata de Logorius2: 21 decembrie 2021 - 20:58

1

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2021 - 22:58

:respekt:
Da, iti inteleg perfect pozitia, dar cred ca esti de acord cu mine ca daca nu ar fi afectat cu nimic calatorul, aceasta incetare a lucrului nu ar fi avut niciun efect asupra celor ce trebuiau sa transfere sumele restante. Pur si simplu nu se observa ca e o problema undeva. Nici ceilalti colegi nu cred ca erau foarte motivati sa faca ca acest eveniment sa treaca neobservat, ca doar si ei erau tot fara bani sau tichete de masa. Sti cum e cu greva japoneza... Are efect doar in Japonia. :)
Daca situatia ar fi fost una noua probabil ca nu s-ar fi intamplat nimic, dar deja e ceva ce se repeta anual, luni la rand. Nu mai aduc in discutie valoarea salariilor care a cam "inghetat" de cativa ani buni, ca nu e subiectul topicului.
2

#68 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 decembrie 2021 - 12:17

Doar o observatie, in mai multe articole s-a vehiculat ca se incearca indepartarea lui Goia, daca nu plateste sumele restante pana la mijlocul sau finele lui Ianuarie... Sa vedem...
0

#69 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 decembrie 2021 - 15:15

cred ca mai degraba pentru calatori era sa zicem "frumos" sa se anunte de seara - "baieti, maine nu iesim pe traseu !" si sa nu fie nici autobuze in loc de troleibuze, sa fie protest complet macar 2 ore .

sunt de acord ca problemele oamenilor trebuiesc rezolvate, ca trebuie sa isi ia banii si ca nu e normal sa se plateasca banii pe bucati doar anumitor categorii de angajati.

insa problemele de acolo nu sunt simplu de rezolvat, si struto-camila aia cu SPTT si SMTT nu functioneaza
0

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 decembrie 2021 - 19:06

Pai, daca anunti din timp nu mai are caracter spontan, deci trebuie organizata greva, aprobari, obligatia de a asigura nu stiu cate procente din trenuri, etc.
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 iulie 2022 - 10:06

Problema revine: azi sunt deja 6 zile de intarziere la plata salariilor... :(
0

#72 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iulie 2022 - 12:44

In concluzie, indiferent ca-i Ciuhandu, Robu sau Fritz, situatia este aceeasi...din pacate!
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 iulie 2022 - 20:35

Azi s-au platit salariile (6 zile intarziere, la 2 ore jumate' dupa postarea mea anterioara).
2

#74 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 31 martie 2023 - 14:04

Nu e cel mai potrivit topic, dar e cel mai apropiat de subiect.
Doar oamenii care chiar muncesc au salarii mici la STPT, domnul director pare ca o duce destul de bine

Citeaza

Directorul general al STPT Constantin Cocheci are mai mult de 20.000 de lei pe luna net, iar o data pe an ar putea incasa inca 3 salarii pentru performante deosebite.
sursa

Ca o comparatie, domnul Robo de la Cotroceni si doctorul plagiator de la Victoria au fiecare cate 14000 de lei net (aici e doar salariul, dar totusi)
2

#75 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 aprilie 2023 - 11:53

Cu asemenea salariu si pus pe functie in mod politic, nici nu trebuie sa faci nimic decat sa semnezi hartiile care-ti vin in mod curent pe masa si sa stai cuminte, sa executi ordinele care-ti vin pe linia politica.
Ce sa-ti bati capul cu imbunatatiri, cu gandirea de noi linii, noi trasee, cu satisfacerea tot mai mare a calatorilor, cu eliminarea calatoriilor frauduloase, cu marirea salariilor angajatilor, etc.?,...
Daca oricum zilele ti-s numarate pe acest fotoliu si daca pasiune pentru transportul in comun nu o ai in suflet, astepti sa treaca timpul, leafa iti merge, sistemul functioneaza din inertie, nici nu conteaza daca este loc de mai bine...
Si mi se face greata!...



In '89 lucram ca strungar la o fabrica din oras (5000 de angajati atunci), Salariul negociat il aveam in acel an de 2870 in mana (impozitele nu erau trecute pe fluturas insa ele existau in spate). Lucram in acord si eram platit la numarul de piese realizate astfel ca o singura data am castigat aproape 4200 lei intr-o luna. In rest aveam intre 3000 si 4000 de lei diferit in fiecare luna in functie de cum ma miscam. Se lucra si sambata. Am avut colegi care au castigat si peste 5000 mii de lei pana la 6000.
Directorul general al fabricii avea salariul de 8000 de lei la care se adaugau 2000 de lei sporuri de conducere si diferite prime de-a lungul anului. Plus alte avantaje mai marunte (masina la dispozitie, etc.,...)

Si directorul meu din trecut era cumva numit politic doar ca atunci toti potentialii candidati la postul de director erau membri de partid, ai aceluiasi partid...:D... Iar daca se zbatea cat de cat in post, putea sta in functie chiar si decenii...

Am scris cele de deasupra pentru a face o comparatie...
4

#76 Userul este online   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 04 aprilie 2023 - 12:18

Vezi postareamile, la 01 aprilie 2023 - 11:53, a spus:


Ce sa-ti bati capul cu imbunatatiri, cu gandirea de noi linii, noi trasee, cu satisfacerea tot mai mare a calatorilor, cu eliminarea calatoriilor frauduloase, cu marirea salariilor angajatilor, etc.?,...

Am scris cele de deasupra pentru a face o comparatie...


Pana sa ti se faca greata, ar fi util sa ne spui cum ai ajuns tu la concluzia ca nu isi bate capul cu imbunatatiri ? Doar pentru ca nu vezi tu ce face el, nu inseamna ca nu lucreaza.
De subiectul linii noi si trasee se ocupa SMTT. Daca nu stiai, iti reamintesca ca STPT este DOAR operator de transport incepand din august 2020.
Hai sa vedem ce mai zice presa:

- salariile au fost sau nu marite la conducatorii de vehicule ?
- au fost platite catre ANAF datorii de 86 de milioane. Crezi ca actiunile astea s-au facut singure sau a venit primaria sa le faca? Tot directorul s-a zbatut ca sa se plateasca sumele. Daca era celalalt, crezi ca se intampla asta?
- zice presa ca se implementeaza un sistem de digitalizare a companiei, pentru a nu mai plimba hartii degeaba intre birouri si nu mai e necesar atata personal...
- este implementat un sistem de monitorizare combustibil, a reusit sau nu sistemul sa stopeze ceea ce spun zvonurile ca se intampla la STPT?

Daca totul s-ar face pocnind din degete, ce bine ar fi...

E totusi interesant ca tu compari salariile muncitor/director de dinainte de '89 neavand habar care este raportul in 2023...

Aceasta postare a fost editata de TM79: 04 aprilie 2023 - 13:14

0

#77 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2023 - 15:47

Pana una alta cauta sa te linistesti!...:D

Eu nu am comentat nimic de comparatie, doar am oferit niste cifre pentru a le compara altii care doresc sa o faca...

Apoi, cel despre care spui ca face minuni dar care nu se vad de timisoreni, are zilele numarate la STPT si va pleca odata cu schimbarea politica la nivelul orasului.In consecinta nu cred ca se framanta la maxim spre multumirea calatorilor, respectiv atragerea acestora catre STPT.

Pe de alta parte am spus/scris de mai ori multe ori (dar tu citesti pe sarite) ca STPT-ul este cel care incaseaza "pumni" din partea calatorilor, de multe ori nemeritat, in locul SMTT.
De altfel nici nu inteleg de ce a fost nevoie de aceasta strutocamila (STPT/SMTT) decat pentru creearea unor posturi suplimentare de taietori de frunze la caini pe bani seriosi.
Ne scarpinam pe urechea dreapta cu mana stanga si invers...

Pana una alta chestiunile de organizare in acest domeniu stau la fel de prost ca si in urma cu niste ani, nimic nou sub soare...


PS Salariile au fost marite nu de dragul vatmanilor si a soferilor ci pentru a nu se inchide societatea, pentru a nu intra in faliment precum Coltermul...
2

#78 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 04 aprilie 2023 - 17:48

Ca exista imbunatatiri undeva in spate, ok, nu contest. Dar asta nu schimba cu nimic experienta omului de rand in utilizarea mijloacelor de transport. Pe cel care sta o jumatate de ora sa astepte autobuzul care nici nu il duce pana unde trebuie sa ajunga nu il incalzeste cu nimic faptul ca se digitalizeaza lucrurile. El tot isi macina nervii in statie, in caldura, in frig, in ploaie, in soare, in intarziere
2

#79 Userul este online   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 05 aprilie 2023 - 07:30

Vezi postareamile, la 04 aprilie 2023 - 15:47, a spus:

Pana una alta cauta sa te linistesti!...:D

Eu nu am comentat nimic de comparatie, doar am oferit niste cifre pentru a le compara altii care doresc sa o faca...

Apoi, cel despre care spui ca face minuni dar care nu se vad de timisoreni, are zilele numarate la STPT si va pleca odata cu schimbarea politica la nivelul orasului.In consecinta nu cred ca se framanta la maxim spre multumirea calatorilor, respectiv atragerea acestora catre STPT.

Pe de alta parte am spus/scris de mai ori multe ori (dar tu citesti pe sarite) ca STPT-ul este cel care incaseaza "pumni" din partea calatorilor, de multe ori nemeritat, in locul SMTT.
De altfel nici nu inteleg de ce a fost nevoie de aceasta strutocamila (STPT/SMTT) decat pentru creearea unor posturi suplimentare de taietori de frunze la caini pe bani seriosi.
Ne scarpinam pe urechea dreapta cu mana stanga si invers...

Pana una alta chestiunile de organizare in acest domeniu stau la fel de prost ca si in urma cu niste ani, nimic nou sub soare...


PS Salariile au fost marite nu de dragul vatmanilor si a soferilor ci pentru a nu se inchide societatea, pentru a nu intra in faliment precum Coltermul...



SMTT a fost infiintata pentru a putea accesa fonduri europene in vederea achizitionarii de vehicule noi.
Cat despre PS, esti funny rau de tot...sunt curios de unde ai aflat asta. Cu tot respectul iti spun ca vorbesti prostii. Auzi tu, sa maresti salariile ca sa nu intre societatea in faliment.
Man, cu raspunsul asta ai fost total pe langa...
-1

#80 Userul este online   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 05 aprilie 2023 - 07:31

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 04 aprilie 2023 - 17:48, a spus:

Ca exista imbunatatiri undeva in spate, ok, nu contest. Dar asta nu schimba cu nimic experienta omului de rand in utilizarea mijloacelor de transport. Pe cel care sta o jumatate de ora sa astepte autobuzul care nici nu il duce pana unde trebuie sa ajunga nu il incalzeste cu nimic faptul ca se digitalizeaza lucrurile. El tot isi macina nervii in statie, in caldura, in frig, in ploaie, in soare, in intarziere


Daca s-ar putea face totul pocnind din degete, ce bine ar fi...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi