STP Timișoara Forum: Reclamatie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Reclamatie

#1 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 august 2008 - 20:58

Buna. Am de facut o reclamatie la adresa unui sofer de pe linia 14. Ieri seara (intre orele 19:30-19:45) am luat troleibuzului 14 de la Pta Regina Maria si m-am asezat in fata de tot. In statia Pta 700 soferul NU a deschis usa din fata, desi vazuse ca venea o doamna in varsta alergand. Femeia a batut in usa, pentru ca soferul sa deschida usa, dar acesta a inchis restul usilor si a plecat ca nesimtitul din statie. Mie nu mi s-a parut un o reactie normala la un om: sa vezi ca vine o doamna in fuga, si tu sa nu-i deschizi usa, ba mai mult, sa o ignori pur si simplu. Nr. autovehicolului este 3024. As dori sa aflu ce se va intampla in aceasta privinta. Multumesc.
0

#2 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 14 august 2008 - 00:53

Uşa 1 e destinată exclusiv coborârii :angry:
Totuşi... măcar a aşteptat-o să se ducă la uşa 2? Sau ea a stat şi a tot bătut la uşa 1 în loc să se ducă la uşa a 2a până ce şoferul s-a enervat şi a plecat?
0

#3 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 august 2008 - 01:07

Cine si cand a stabilit ca usa 1 e destinata exclusiv coborarii? Nu stiu, dar scrie asta undeva?
La introducerea Mercedes-urilor pe liniile de autobuz s-a incercat o perioada folosirea usii 1 numai pentru urcare, si a usilor 2 si 3 pt. coborare.
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 august 2008 - 12:09

Nu e nicio regula care sa specifice ca usa 1 este numai urcare sau numai coborare. Am anuntat cazul sefului de sectie (sper ca datele din primul post sunt corecte) si se va interesa de cazul acesta.
0

#5 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 august 2008 - 13:15

Doamna a stat doar la prima usa, desi cred ca putea sa alerge pana la a doua usa. Oricum nu cred ca era greu pt. sofer sa apese pe un buton ca sa deschida usa...
0

#6 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 14 august 2008 - 21:19

pai chiar scrie pe undeva ca in autobuze doar primul validator (langa sofer) va valida si bilete, deci automat trebuie sa urci prin fata
0

#7 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 18 august 2008 - 01:51

Urcarea şi coborârea e reglementată prin regulamentele operatorilor de transport... de exemplu, în Austria, unde se pot cumpăra bilete şi de la şofer, pe uşa 1 urcă doar cei care nu au bilet. În general nici coborârea nu e permisă pe la uşa aia (în cazul în care nu sunt bariere, turnicheţi etc. tot se uită şoferul urât la tine).
În Eleveţia, în majoritatea oraşelor, uşa 1 nu se deschide deloc iarna (şoferii nu au cabină), pentru a-l proteja pe şofer.
În Braşov, Ploieşti, Bucureşti... uşa 1 e doar pentru coborâre şi ultima uşă doar pentru urcare, restul uşilor fiind mixte. Să vedeţi ce a ieşit când au venit Citaro-urile, inscripţionate cu stickere pe ,,model nemţesc", cu uşa 1 exclusiv pentru urcare. Partea interesantă e că, în România, nimeni nu ţine cont de indicatoarele aplicate pe uşi... aşa că toţi o să se înghesuie la uşa 1 să urce indiferent de situaţie. Pe când, în Graz, de exemplu, să vedeţi ce fluent sunt debarcaţi călătorii dintr-un tramvai atunci când coboară doar pe jumătatea de uşî pentru coborâre, în pararel cu coborârea lor urcând cei ce vor să urce. Bine... şi la ei mai apar români sau de alte naţii care nu respectă regurile respective... şi să vezi ce urât se uită austriecii, ba mai şi înjură printre dinţi. La fel e şi cu scările rulante (unde e cazul): pe dreapta se staţionează, pe stânga se depăşeşte. Am studiat aceste reguli înainte să vizitez Austria... i-am prelucrat şi pe ai mei (prinţi, unchi, prieteni de familie... că am fost 3 maşini), ba chiar am insistat asupra acestor aspecte. Dar până nu au fost îmbrânciţi de câteva ori pe scări nu au înţeles :)
0

#8 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 03 octombrie 2008 - 14:29

Vezi postareacaius, la Aug 13 2008, 21:58, a spus:

Buna. Am de facut o reclamatie la adresa unui sofer de pe linia 14. Ieri seara (intre orele 19:30-19:45) am luat troleibuzului 14 de la Pta Regina Maria si m-am asezat in fata de tot. In statia Pta 700 soferul NU a deschis usa din fata, desi vazuse ca venea o doamna in varsta alergand. Femeia a batut in usa, pentru ca soferul sa deschida usa, dar acesta a inchis restul usilor si a plecat ca nesimtitul din statie. Mie nu mi s-a parut un o reactie normala la un om: sa vezi ca vine o doamna in fuga, si tu sa nu-i deschizi usa, ba mai mult, sa o ignori pur si simplu. Nr. autovehicolului este 3024. As dori sa aflu ce se va intampla in aceasta privinta. Multumesc.


pai de-astea vad zilnic !
sunt in loc de bancurile fara pc. in Bucuresti de ex. e mult mai nostim: alearga consumatorul si vatmanul il asteapta pana cand ajunge langa "masina" dupa care inchide usa si pleaca ... fara a-i da sansa sa se urce ...
zilnic vad de-astea !
0

#9 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

  Postat 09 octombrie 2008 - 13:03

as avea de facut o reclamatie.astazi in jurul orei 13.30 am ajuns cu tramvaiul 2 in dambovita,7 era in spate,urc in el perforez biletul,iar dup 2 minute vine vatmanul si ne spune ca el etse rezerva
si sa mergem unde este 9 ca vine un 7.mergem acolo toti calatori,7 astepta sa plece 9iar dup ce a plecat 9 am vazut ca 7 era deja la cealalta statie.niste oamen au oprit 9,am urcat in el,si erau controlorii,noi incercam sa le explicam ce s-a intamplat dar nu pricepeau...si logic ar fii trebuit sa dea tot tramvaiul jos ca nimeni nu avea bilet.e posibil sa plece 7 in halu asta,cand vatmanul a fost anuntat de dipecer??????????????????? :blush: :blink: :angry: :angry: :angry:
0

#10 Useril este offline   george88tm 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 22 septembrie 08

Postat 09 octombrie 2008 - 17:58

maistore.... consider ca o reclamatie care isi va primi si un raspuns se face la sediul RATT sau la Oficiul Protectiei Consumatorilor. Degeaba postezi aici pe site, raspuns legalizat nu vei primi. Orice reclamatie/sugestie/etc se inregistreaza la secretariat din cate stiu, deci poti fi sigur ca problema ta va fi studiada. Asa... tu doar atragi atentia si probabil vei primi un raspuns de la admin, care se ocupa si cu relatiile cu clientii ca problema ta a fost data mai departe spre rezolvare sau ca a fost atrasa atentia tuturor controlorilor.
Oricum spor...mai avem nevoie de educatie
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 octombrie 2008 - 19:58

Eu ma ocup doar de relatiile cu membri forumului :blink: . O reclamatie concreta se poate face, intr-adevar, la Serviciul Relatii cu Publicul, care o distribuie mai departe la serviciul implicat. Am mai sesizat probleme expuse pe forum, dar, in unele cazuri, imi lipsesc informatii despre masurile care s-au luat. :blush:

@alecs

Pe bilet apare data si ora la care a fost validat biletul, daca îi aratai controlorului că ai validat cu doar 2-3 minute in urmă, probabil că ar fi înteles faza (la fel si restul calatorilor). O reclamatie (inregistrată la registratură (Take Ionescu 56) se poate depune si la Grupul de Control (în curtea Depoului I))
0

#12 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 09 octombrie 2008 - 21:52

o parte din oamenii din 7 care au urcat in 9 lea aratat biletul,si tot au fost dati jos,,,si mie miau spus sa cobor,dar tramvaiul a plecat si nu am mai apucat sa cobor.in legatura cu reclamatiile am inteles
0

#13 Useril este offline   daniela 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 24 septembrie 08

Postat 10 noiembrie 2008 - 12:11

ce sa mai zic ca azi dimineata...am stat 30 min in statie sa astept tramvaiul 7..in final a ajuns, cu greu, dar eu intarziasem deja la serviciu (asta ptr ca sunt intr-o perioada de proba si bineinteles, impresia conteaza!!!)....dar, ce mai conteaza, nu? sau cui ii pasa...? o sa ma duc maine muuuullllllttttt mai devreme in statie, sa stau in frig si poate asa nu o sa mai intarzii la serviciu, nu?
o zi cat mai placuta va doresc si sper sa nu aveti parte de asa ceva....si eu sper sa nu mai am... :nervos:

chiar este o problema cu tramvaiul 7 ??? de ce nu se face nimic atunci? <_<
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2008 - 12:18

La ora de varf avem doar 3 trenuri (pe sens). In afara orelor de varf sunt doar doua.
0

#15 Useril este offline   daniela 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 24 septembrie 08

Postat 10 noiembrie 2008 - 12:39

deci ceea ce mi s-a intamplat e ceva normal? <_< sa astept 30 min desi pe tabel e afisat un interval de 16-18-20 min? macar sa stiu la ce sa ma astept.... :nervos:

aaa...si inca ceva...ora 8-8.30 dimineata nu este considerata ora de varf? nu toti oamenii incep serviciul la ora 7 sau 8...sunt multi care incep la 9....
0

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2008 - 13:21

Dupa ora 8 aveti timp de asteptare 18 minute, daca mai consideram si tendinta de exagerare a timpului de asteptare (timpul trece mai greu asteptand), probabil ca ramane o intarziere de 5 minute. <_<
Conform tabelului ora de varf e pana la 8 cand timpul de asteptare e 10-12 minute.
0

#17 Useril este offline   daniela 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 24 septembrie 08

Postat 11 noiembrie 2008 - 10:09

ok...fie asta cu intervale orare si mai stiu eu ce batuta-n cuie.....ok, nu se trece peste, asa e planificat, se respecta....asta-i mersu`! am pricipit.....
ce nu mi se pare ok e ca desi in zona nu mai sunt alte posibilitati de deplasare, adica nu mai sunt alte linii (de orice fel-tramvai, autobuz) si in cazul asta sa nu circule totusi mai des 7le....si totusi platim abonamente si bilete la greu, ca de ma prinde fara...si asta dupa ce am stat 30 min in statie....
apropo, astazi am ajuns ok la serviciu pentru simplul fapt ca am plecat cu 30min mai repede de acasa....
o zi cat mai faina va doresc in continuare si fara evenimente neplacute!
0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2008 - 14:06

Speram ca noile computere de bord si sistemul de monitorizare si dispecerizare centralizata sa rezolve problema respectarii graficelor.

Cititi aici si aici.
0

#19 Useril este offline   daniela 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 24 septembrie 08

Postat 13 noiembrie 2008 - 15:43

da, am citit....
teoretic, e super....
practic, o sa vedem....
eu va tin pumnii si daca o tineti tot asa....e de bine.... nu asa cum e acum sau cum era.....ci cu noile lucruri pe care le faceti....
o zi cat mai placuta in continuare!
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 noiembrie 2008 - 21:25

Speram sa functioneze ok. Acum sunt scolarizati dispecerii centrali care vor lucra in noul dispecerat (sunt deja montate 3 calculatoare performante (Siemens Celsius) fiecare echipate cu 3 monitoare pe care se poate urmarii in timp real pozitia vehiculelor, iar soferii si vatmanii vor primii mesaje pe computerul de bord, sa se grabeasca sau sa conduca mai incet, pentru a se respecta cat mai exact graficul. (se observa in imaginile din topicul respectiv)
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi