STP Timișoara Forum: Prezentare produse Mercedes in garaj - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prezentare produse Mercedes in garaj Sprinter City si Citaro Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 septembrie 2011 - 13:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 septembrie 2011 - 20:31, a spus:

Citaro:




Este o iluzie optica, sau Citaro-ul din poza este mai scurtulet asa...

Oricum mortale locurile din spate!!! ;) :04:

Later Edit: multumit sper! :timeout:
0

#22 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 septembrie 2011 - 15:01

Frumos, de frumos, n-am ce zice.
Nu am mai văzut o astfel de comandă pt cutia de viteze, de prin anii '60-'70, când apăruseră primele autobuze Skoda cu cutie automată.
Poate aţi observat diferenţa dintre "G"-urile noastre şi acest Citaro, în această privinţă. "G"-ul are un singur buton pt mersul înainte, cutia schimbând treptele în mod automat până la cea de-a 6-a. Panoul Citaro-ului ne sugerează că dispune de doar 3 trepte de viteză, şi că acestea se vor activa doar până la cea selectată din buton. Dacă (de ex), se doreşte rularea doar în treapta 1 (traseu dificil, pantă abruptă, rulare în coloană) se apasă butonul 1. Ş.a.m.d.
Nu-mi place că are doar două uşi, dar cred că e vorba de opţiunea clientului.
Despre microbuz. Aşa cum a remarcat şi domnul Florin, exploatarea acestora ar fi indicată la orele târzii, sau în weekend-uri pe traseele mai puţin solicitate. Eventual, pt transportul personalului de la, şi spre serviciu. Chiar e păcat să vezi ditamai hardughia de articulat plimbându-se noaptea prin oraş cu 5-6 şoferi sau vatmani. Dar, aici intervin alte probleme organizatorice. Cum să faci schimbul între un autobuz de pe linia 33, cu un microbuz? Ar însemna ca anumiţi şoferi să lucreze doar în schimbul de noapte.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2011 - 17:47

Vezi postareamile, la 30 septembrie 2011 - 11:48, a spus:

O fi un nou pas spre desfiintarea transportului electric si de introducere (mascata) de MAXI-taxi in Timisoara, sub diferite pretexte (unele poate pertinente din punct de vedere economic, pe moment)?...Eu cam asa vad lucrurile...

La prezentare marfa germana, la cumparare marfa turceasca...


Vezi postareaGygyman6, la 30 septembrie 2011 - 12:30, a spus:

Am sa termin aici cu offtopicul, dar si mie mi se pare suspecta aceasta prezentare, nu cred ca era obligatorie, puteau cei de la regie sa spuna "ne pare rau avem deja autobuze destul nu ne mai trebuie"


Cred ca s-a inteles putin gresit si vreau sa lamuresc lucrurile: nu regia sau primaria au cerut aceasta prezentare. EvoBus face un tur prin Europa cu aceste vehicule si pur si simplu (ei sunt cei care au livrat Conecto G-urile) primul oras din tara unde s-au oprit a fost Timisoara. Asta e tot, nu e vorba de nicio "conspiratie" avand ca scop "introducere (mascata) de MAXI-taxi in Timisoara" :04:

@ Mile "Marfa" germana prezenta usoare pierderi de ulei din motor, la fel si din compresorul AC-ului, compresor pe care trona o eticheta cu "Made in Germany". Exact ca marfa turceasca. ;)
0

#24 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 01 octombrie 2011 - 09:18

Citaro-ul este Citaro K. Probabil e nou, nu cred că au aplicat noul design până acum decât la Citaro ,,normal" şi G. Problema la noul design (,,Citaro 3") e că e din materiale mai uşoare (deci şoferul riscă să o încurce dacă pupă un stâlp), pentru că motorul e mai greu şi trebuiau să facă cumva să nu rupă punţile.

Are 2 uşi pentru că are doar 10m, faţă de 12m pentru un autobuz normal. Cu cutia de viteze e un pic altfel... la apăsarea butonului 3, autobuzul merge normal (e echivalentul lui ,,N"), nu doar în treapta 3. Probabil cele 3 trepte sunt o chestie de limitare a vitezei (aşa era la Rocar de Simon, aveau doar 3 trepte ca să nu prindă mai mult de 65 - 70 km/h). La butonul 1 şi 2 e evident ce se întâmplă (stă doar în treapta 1 sau 2, util la pante abrupte).

Aveţi grijă cu Citaro, la noi zboară anvelope de pe ele :() în mers.

Later edit: Da, echivalentul lui D am vrut să spun. Îmi cer scuze, eram cu gându'n altă parte :uimit:

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 03 octombrie 2011 - 03:40

0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2011 - 09:39

Vezi postareaDr2005, la 01 octombrie 2011 - 09:18, a spus:

la apăsarea butonului 3, autobuzul merge normal (e echivalentul lui ,,N"), nu doar în treapta 3.


Corect cred ca e "D" (Drive). "N" (Neutral) e scos din viteza si "R" (Reverse) e mersul inapoi
Deci, butonul "3", probabil e echivalentul lui "D" de pe Conecto G
Limitarea vitezei se face electronic, la fel si turatia la care schimba treptele (programabile cu ajutorul Star-ului)
0

#26 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 octombrie 2011 - 12:52

Microbuzul a fost prezentat si la primarie.


Premieră în România. Mercedes şi-a prezentat ultimul model de „maxi-taxi”. Vezi cum arată microbuzul de 160.000 de euro :eusa_think:

30 septembrie 2011

„Înfipt” bine în Timişoara prin autobuzele RATT, Mercedes a prezentat astăzi în oraşul de pe Bega ultimul model de minibuz, Sprinter 77. Modelul le place autorităţilor locale, dar banii pentru un astfel de produs lipsesc cu desăvârşire.

Imagine atasata: 4.jpg

Noul mijloc de transport de capacitate mică lansat de Mercedes a fost prezentat astăzi, în premieră pentru România, la Timişoara. Modelul va face turul ţării şi va fi prezentat în marile oraşe. Reprezentanţii producătorului susţin că Sprinter 77 vine cu o serie de facilităţi. „Este un autobuz micuţ de capacitate medie pentru transporturile în zonele urbane foarte aglomerate, pentru centrele istorice aşa cum are şi Timişoara, dar şi pentru zonele periferice, pentru a face legătura între liniile mari de transport în comun”, a spus Stefan Weigel, Key Account Manager Public Tendes EvoBus România.

Potrivit lui Weigel, noul Sprinter 77 are toate dotările unei maşini de ultimă generaţie. „Este o dezvoltare a Sprinterului 65. Are o capacitate de 40 de locuri, respectă toate normele cerute pentru persoanele cu dizabilităţi. Are două uşi penumatice cu deschidere largă. Motoarele uşilor sunt integrate în bară şi se economiseşte spaţiu, podeaua este integral coborâtă. Consumul în zona urbană este de 17 la sută, iar preţul este de aproximativ 160.000 de euro”

Primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, a spus Timişoara nu mai are nevoie la ora actuală de autobuze, dar microbuzul este foarte interesant. „S-ar preta la trasee mai puţin aglomerate sau la anumite trasee de legătură. Cred că în perspectiva anilor viitori ar fi o achiziţie bună, dar depinde de finanţele pe care o să le avem la dispoziţie”, a spus Ciuhandu.

Sursa: Adevarul
0

#27 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 octombrie 2011 - 14:12

Vad ca tramvaiele reprezinta inca o "prioritate", daca de la anul deja se vorbeste de o achizitie pentru mircobuze. Nu stiu dar dupa parerea mea daca o linie are putini calatori sa se modifice traseul sau sa se desfiinteze pur si simplu, chear asa de mult se tine la liniile de autobuz, vad ca la tramvaie fara nici un resentiment s-au scos si s-au modificat trasee si totul a fost ok!
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2011 - 17:01

"Anii viitori" nu inseamna la 'anu. :eusa_think:
0

#29 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 octombrie 2011 - 17:07

160.000 de euro e un pic cam mult totusi pentru un microbuz.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2011 - 18:40

Stiam de acest pret de la dl. Stefan Weigel. Da, pare mult, dar nu e chiar un microbuz si probabil la achizitionare s-ar mai putea obtine niste reduceri. Nu am indraznit sa intreb cat ar costa o varianta hibrida, dar din discutii reiesea ca pretul e si mai mare. :eusa_think:
0

#31 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 01 octombrie 2011 - 20:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 octombrie 2011 - 18:40, a spus:

Stiam de acest pret de la dl. Stefan Weigel. Da, pare mult, dar nu e chiar un microbuz si probabil la achizitionare s-ar mai putea obtine niste reduceri. Nu am indraznit sa intreb cat ar costa o varianta hibrida, dar din discutii reiesea ca pretul e si mai mare. :eusa_think:

Ei...vindem la fier vechi cateva sine si macaze...si cateva tramvaie care nu se doreste a fi reparate..si putem achizitiona cu ochii inchisi cateva microbuzze-midibuze-dube in care se vor inghesui cu drag pensionarii votanti...
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2011 - 21:54

Esti rau.... :eusa_think:
0

#33 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 octombrie 2011 - 14:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 octombrie 2011 - 21:54, a spus:

Esti rau.... :coolpics:


Oare? Din moment ce alesii vorbesc de ani buni de investitii colosale in transport si alte domenii si pana la urma aproape nimic nu se realizeaza, si chear si atunci cand se realizeaza se da cu stangul in dreptul prin cumpararea de ceva ce putea fii cumparat mai tarziu si ceea ce e cu adevarat necesar e neglijat cu nesimtire.
0

#34 Useril este offline   Paul17 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04 august 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 11 octombrie 2013 - 20:52

Autobuzele Citaro vor spune stația următoare?
0

#35 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 octombrie 2013 - 21:10

@Paul17
Care autobuze MB Citaro? Noi avem Conecto.
Cel vazut mai sus a fost doar prezentat catre RATT ca reclama, atat si nimic mai mult. Sa nu iti inchipui ca RATT va cumpara autobuze MB Citaro. Sunt sigur ca tot pe Conecto vor merge.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 octombrie 2013 - 11:24

In mod sigur "stiu" sa "spuna statia", dar nu cred ca se va cumpara asa ceva, asa cum spunea si Viktor.
0

#37 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 octombrie 2013 - 13:26

Apropo de Citaro si Conecto...

Care este defapt diferenta? Inafara de mici diferente de caroseire si calitate, cea mai mare diferenta vine de la locul productiei. Citaro este fabricat in DE, iar Conecto in Turcia. Si am sa va povestesc o mica povestioara.



De cand exista transport in comun cu autobuze in Germania, 2 fimre producatoare de autobuze au detinut monopolul: MAN si Mercedes. Egal ca voebim de fosta DDR sau de BRD, (prima fiind populata si de produse sovietice) chiar si astazi aceste 2 firme sunt cele care pun in miscare Germania.

Si aici au aparut cateva intrebari care pe mine m-au interesat de ceva vreme, mai ales decand am patruns pe teritoriul lor.

De ce doar cele 2 fimre?
Dece doar Citaro in Germania, si nu si Conecto?
Povestea Citaro II si gura de aer pentru restul producatorilor.


Modelul Citaro, prezentat pentru prima data in 1997 a fost un model de inlocuire pentru modelele N405 (ceea ce circula prin Arad), si a venit ca si prima initiativa moderna pentru transportul in comun. Modelul vechi era fratele mare al modelului de la MAN, care era realizat pe acelasi sasiu, cu aceeasi caroserie (in unele cazuri), motorul si componentele facand diferenta. Fiind vorba de acelasi autobuz teoretic, s-a simtit nevoia unui model proaspat, care sa-si castige reputatia, si sa incerce sa castoige un monopol singular, lasand firma MAN in urma, ceea ce nu se intamplase de mult timp.
Astfel a aparut modelul Citaro I, model care aproape imediat a si ajuns la regii ale oraselor mari, precum: Köln, Bonn, Bucuresti, Oxford, Szeged, Pécs etc. Dat fiind de pasul absolut gresit facut de catre MAN, cu modelul Lion's City (modelu lcare se regaseste la Sibiu si Brasov), Citaro a castigat teren fara precedent. Nici un oras mare sau important din Germania nu a comandat modelul, ba mai mult si in europa de vest renumele a inceput sa fie stricat. Asta combinat cu pasul marilor orase din DE care au hotarat ca a sosit vreme sa inlocuiasca reteaua de troleibuze cu cea de autobuze (chair si tramvaie in unele cazuri), duce la o cerere incredibila de autobuze. Prin urmare Mercedes lanseaza pe la inceputul anilor 2000 modelul Citaro II, si se intra in productie. Pe langa orasele mai sus enumerate, se alatura clientilor orase precum: Thessaloniki, Atsugi si Chiba (Japonia), Istabul, Madrid, si nenumarate orase din Belgia, Olanda si Franta. Ba mai mult, cererea este atat de mare, incat in anul 2002 se ia autobuzul interurban O 345, i se fac ceva modificari, si este trimis pe linia de productie in Turcia. Cu aceasta mutare, Mercedes incearca si totodata spera ca pe langa alternativa oferita pentru Citaro, sa castige si cateva regii cu bugetul redus.

Insa afacerea este un esec total. Inafara de cateva orasele din Germania de Vest, cei mai mari 2 clienti sunt: #2 Nagykanizsa (HU) si #1 (surprize-surpriza) RATT Timisoara... su 55 de modele. Si iata ca asa se face o mica rocada in ceea ce inseamna monopol, si incepand de atunci si intinzandu-se pana azi, MAN impreuna cu modelul II din categoria Lion's City a inceput sa recastige teren. 60 de autobuze noi livrate acum 2 luni la Köln, 2 Hybridu-uri, cu posibilitate de extindere, si micile firme incep sa-si inlocuieasca modelul Citaro I cu MAN-uri, mai ieftine si cu timpul de livrare aproape jumatate.

Iar aceasta perioada este si perioada de respir pentru toti ceilalti producatori (sfarsitul anilor 2000). Apar modele noi de la Setra, patrund pe piata Solaris si Irisbus si se lanseaza un nou producator VDL cu modelul Citea.

Si iata ca astfel in anul 2011 si pana azi, cand deja modelul Citaro III este lansat de 2 ani, lumea nu se rpea inghesuie sa o achizitioneze. Inafara de 2 orase mari (Zagreb si Budapesta) mai au: RVK (a II-a firma de transport din Köln) si cateva orasele mici, cateva modele. In rest Lion's City se livreaza constant in toata Gemrania (nu si in Europa) si mici producatori incep a capata parte din piata.
3

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi