STP Timișoara Forum: Cazarma U - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cazarma U proiect compromis momentan (in faza de proiect) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 06 iulie 2009 - 14:55

Foarte faine pozele! In curte n-am ajuns niciodata. O intrebare: Ce reprezinta "turnurile" alea de langa intrare?
0

#22 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2009 - 15:21

Ascundeau ascensoare industriale (1000kg parcă am citit pe plăcuţele din interior că aveau sarcina maximă).
0

#23 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2009 - 20:09

Mersi dalmon de poze. Cum de aia ajuns inauntru?
0

#24 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 iulie 2009 - 20:47

dAImon ai riscat mult sa faci poze in cladire, mai ales daca te-ai dus singur, e plin de boschetari si oameni dubiosi pe acolo.
De remarcat starea foare buna a acoperisului, altfel nu cred ca rezista atata timp acea cladire lasata in paragina.
0

#25 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2009 - 22:18

Vezi postareaBogdan BMB, la 6 Jul 2009, 21:09, a spus:

Mersi dalmon de poze. Cum de aia ajuns inauntru?

City-scaping. Mai ziceti cladiri vechi si parasite, si fac o vizita cu aparatul in mana.

Vezi postareaChagall, la 6 Jul 2009, 21:47, a spus:

ai riscat mult sa faci poze in cladire, mai ales daca te-ai dus singur, e plin de boschetari si oameni dubiosi pe acolo.
De remarcat starea foare buna a acoperisului, altfel nu cred ca rezista atata timp acea cladire lasata in paragina.

Doar boschetari pasnici.
Toata cladirea e in stare bunicica. Cateva poze din interior, intre timp a fost izolata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20090603___131454.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___125500.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___125250.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___125020.jpg
  • Imagine atasata: 20090530___164550.jpg
  • Imagine atasata: 20090530___170702.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___130226.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___124712_pano.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___131228.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___125804.jpg
  • Imagine atasata: 20090603___125536.jpg

1

#26 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 06 iulie 2009 - 22:22

dAImon, nu imi spune ca te-ai "cocoţat" pana in pod <_< .
0

#27 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 iulie 2009 - 02:02

Faine pozele! Cata mizerie au putut aduna!... Cladiri goale cauti? <_< Fabrica de zahar (Freidorf), cazarma Giroc, "mallul lui Tiriac" (abatorul)...cred ca mai gasesti destule.
0

#28 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 iulie 2009 - 16:35

Noul proprietar: „În septembrie încep lucrările la Cazarma U”

Cazarma U sau „Viena”, cum a mai fost cunoscută de-a lungul timpului, are de câteva luni un nou proprietar. În februarie 2008, impozantul edificiu care, timp de un secol şi mai bine, fusese sediul câtorva regimente, iar mai apoi şcoală de cadeţi imperiali, a intrat în posesia firmei lituaniene Europa Group. Un proiect al arhitectului Şerban Sturza s-ar fi materializat în hotel de patru stele, partea lituaniană obligându-se să investească 30 milioane de euro în clădire, în următorii ani. Dar planurile iniţiale par să fi fost spulberate de criză. Proaspeţii proprietari (nu trecuse un an de la „vânzarea anului/deceniului” la Timişoara) au socotit Cazarma U o pălărie prea mare pentru puterea lor financiară şi s-au decis să o (re)vândă, în pierdere (de la 10,8 milioane de euro, la 7 milioane). Nici aşa, primăria nu şi-a exercitat dreptul de prempţiune. Drept urmare, Compania „Cerealcom” S.A., care participase şi la prima licitaţie, a intrat de această dată în posesia, clădirii istorice din centrul oraşului.

Trei milioane de euro mai puţini decât intenţia iniţială de cumpărare

Am remarca doar că, de această dată, suma pe care Cerealcom trebuia să o achite lituanienilor era mult mai mică decât penultima strigare de la licitaţia din primărie. Acolo, acţionarul majoritar al Cerealcom, Mioara Simcelescu, licitase până la suma de 10 milioane de euro. Dar, după mai puţin de un an, femeia de afaceri din Timişoara s-a văzut în posesia râvnitei locaţii plătind mai puţin cu 3,8 milioane de euro decât era iniţial dispusă să plătească pe ea.
Primăria, prin vocea purtătorului său de cuvânt, a remarcat triumfalist: „Va fi revitalizată una dintre cele mai frumoase clădiri din oraş, care de ani de zile este în paragină”.
Acum, că este proprietară, doamna Mioara Simcelescu are visuri mari. Doreşte să amenajeze în monumentul habsburgic un hotel de cinci stele. Chiar dacă investiţia pe care şi-o propune de aici încolo este cu 20 de milioane de euro mai mică decât intenţia lituanienilor, de 10 milioane adică. Domnia-sa doreşte să includă în cei 8.100 mp, (5.255 suprafaţă utilă) spaţii comerciale, de birouri, şi camere de hotel „de cinci stele”.
Problema apare atunci când este vorba de spaţiile de parcare. Dacă ţinem noi bine minte, lituanienii erau în tratative cu cei de la primărie pentru 12.728 mp, spaţiul în vecinătatea Parcul Botanic – de la Piaţa Mărăşti până la podul de cale ferată de la Poligrafie. Ei doreau să construiască o parcare subterană şi spaţii comerciale. De aceea, Comisia de negociere din primărie (reorganizată tocmai în acest scop), condusă de viceprimarul Adrian Orza, urma să perfecteze modul în care lituanienii urmau să aibă acces la subteranul Pieţii Mărăşti şi mai departe.
Au fost în discuţie mai multe variante: concesionarea pe un număr de ani, cu plata unei redevenţe, un parteneriat public-privat sau chiar achiziţionarea terenului.
Cel puţin la nivel declarativ „comisia de negociere cu terţii” lăsa să se înţeleagă că aceia care ar cumpăra subteranul Pieţii Mărăşti nu ar trebui, neapărat, să fie lituanienii.

„Altă soluţie nu există”

Noua proprietară, Mioara Simcelescu, doreşte sprijinul primăriei pentru a i se „aloca” un teren, altul decât curtea edificiului – de 3537 mp, care nu i se pare suficient pentru parcare.

Mioara Simcelescu, acţionar majoritar „Cerealcom” S.A:

O să demarez lucrările în septembrie. Investiţia va fi destul de mare, peste 10 milioane de euro, şi intenţionez să fac un hotel de cinci stele. Sper să am susţinerea primăriei pentru a-mi aloca un teren pentru parcare subterană. Ghinionul meu că am făcut achiziţia exact când criza şi-a pus amprenta într-o măsură foarte mare. Pentru această achiziţie am nevoie de un credit, pentru că până acum am cheltuit din fonduri proprii. Fiind în Cetate, am nevoie de un spaţiu alocat pentru parcare, altă soluţie nu există.”
La declaraţia doamei am avea doar câteva remarci de făcut. „Ghinionul” că a cumpărat în plină criză i-a ecomomisit trei milioane de euro. Una peste alta, dacă n-ar fi fost criza, lituanienii nu ar fi vândut. Cât despre creditul necesar demarării în luna septembrie a anunţatelor lucrări, suntem siguri că şi-a făcut calculele necesare atunci când s-a dus la... „cumpărături”, aşa că nu ar avea a se plânge.
Amintim că proiectul firmei lituaniene pentru reabilitarea clădirii era de 30 milioane de euro, iar cel pentru subteranul zonei amintite s-ar fi ridicat la 40 de milioane de euro. Nu putem să nu remarcăm că noua proprietară intenţionează să investească mult mai puţin, dar şi să facă în Cazarma U un amalgam care să includă camere de hotel „de cinci stele”, birouri şi spaţii comerciale.

Sursa: http://opiniatimisoarei.ro/articles/985/No...roprietar_.html
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 iulie 2009 - 18:49

Probabil o sa vanda si ea in scurt timp. Eu nu vad pe nimeni care sa investeasca zeci de milioane de euro intr-o parcare subterana.
0

#30 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 25 iulie 2009 - 01:11

Proiectul pare cam ciudat. "Spaţii comerciale, de birouri, şi camere de hotel de cinci stele”? O strutocamila. Cine vrea sa plateasca o camera de hotel de 5 stele intr-o cladire cu pravalii si birouri? Hai, "Youth Hostel" sau 1-2 stele. De cinci stele in TM nici nu exista.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 25 iulie 2009 - 01:14

0

#31 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 iulie 2009 - 18:02

Singura problema sunt accesele si fluxurile de circulatie. Atata timp cat ele sunt gandite bine, nu e nici o problema. In New York exista o cladire in care sunt camere de hotel (4-5 stele) si in alta parte a aceleiasi cladiri sunt LOCUINTE !!!

Nu mi se pare atat de greu de rezolvat problema circulatiei interioare deoarece exista acea curte interioara care permite distribuirea acestora pe fiecare segment in parte :coolspeak:

PS Cea mai buna varianta pana acum e acea strutocamila de care spuneai tu. Altfel te trezesti la nivelul orasului cu acele mult iubite "cartiere dormitor" sau la nivelul unei cladiri/afaceri risti (in caz de criza cum este acum) sa iti cada toata afacerea. Odata avand mai multe domenii de activitate ai sanse mai mari de supravietuire. Atat timp cat ea este administrata de o singura firma nu vad unde ar fi problema.
0

#32 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 iulie 2009 - 04:08

Voi vorbiti de parcari si alte alea, cand tot centrul dintre Opera si Unirii ar trebui sa fie o imensa zona pietonala :coolspeak:
0

#33 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 iulie 2009 - 06:08

Nu inteleg. Pai tocmai, pentru o zona pietonala trebuie asigurate locuri de parcare in subteran, mai ales la intrarile in cartierul Cetate.
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 iulie 2009 - 09:57

Corect. Nu o sa vina nimeni sa plateasca pentru o camera (apartament) de cinci stele, daca masina e parcata la un kilometru mai incolo. Am prieteni cu masini mai scumpe (de la 20.000€ in sus) care au ca criteriu de alegere a unui hotel parcarea inchisa si pazita.
0

#35 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 27 iulie 2009 - 00:02

Pai asta e ideea. Hotel de 5 stele inseamna ceva. Am pus mai jos o poza de la Kempinsky München (ca exemplu), ideea principala e exclusivitate. Iti vine "baiatul" care iti parcheaza Rolls-ul in parcarea subterana, iti cara cufarul sau chiar si poseta pana in camera etc. Asa ceva nu faci intr-o cladire cu birouri si cu pravalii. Impossible!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Kempinski.jpg

0

#36 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iulie 2009 - 00:59

De curiozitate, ai fost la vreun hotel de 4-5 stele?

Aceasi zona de primire clienti se poate amenaja chiar in fata cladirii (unde sunt parcate acum taxiurile). Nu uita ca birouri nu inseamna mall.

PS Avem hotel de 5 stele, nu e primul asa cum am citit mai sus. Exista Hotel Elisee din Sacalaz.
PPS Accesul se poate face separat pentru fiecare functiune !!!! Nu iti imagina ca fiecare angajat va trece pe langa receptie pentru a ajunge la birou :coolspeak:
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iulie 2009 - 06:46

Bun, chestia asta cu stelele e destul de subiectiva. Totul depinde de pret. (o sa vedeti pe internet oferte ale hotelurilor de 4 stele la 70-100E, dar si la 250-300E) www.booking.com
Am stat in Praga la hotel Nabuco ****, dar am vazut hoteluri care la trei stele erau mai scumpe si chiar ofereau conditii mai bune pentru acesti bani. Parcarea a costat 10E/zi, dar era inchisa si pazita (monitorizata cu camere video). La pretul asta aveau pentru iarna 8 garaje incalzite. :coolspeak:
0

#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 decembrie 2010 - 16:39

Centru de afaceri futurist la Cazarma “U” din Timisoara? Vezi imagini
5 decembrie, 2010 - 12:09 PM Alina Sabou 130 citiri
Share:

Refacerea cazarmei “U” din Timisoara este in stand by, cel putin pana in primavara anului viitor. In acest timp, echipa unui important arhitect din Bucuresti a lucrat la un proiect futurist, care ar schimba complet conceptul urban din zona Pietei Marasti. Asta in cazul in care va fi ales pentru realizare. Imobilul de peste 47.000 mp din Piata Marasti a fost cumparat de catre Cerealcom in urma cu mai bine de un an.
Pe pagina de web a biroului de arhitectura condus de Dorin Stefan au aparut primele schite despre cum ar urma sa arate Cazarma “U”, cunoscuta si sub denumirea de Cazarma “Viena”. Din imagini se observa o noua structura care ar putea fi ridicata peste zidurile actuale, o constructie de sticla ce ar asigura si o frumoasa panorama, deasupra Pietei Unirii.
Scopul dorit de biroul de arhitectura bucurestean este ca imaginea vechiului imobil sa fie pastrata, iar cele doua elemente – nou si vechi – sa fie exploatate atat independent, cat si impreuna. Denumirea sub care apare acest proiect este de “Centru de Afaceri Timisoara”, dar functiunea dorita, aceea de hotel, nu a fost exclusa din proiect.
Contactata de www.opiniatimisoarei.ro, Mioara Simcelescu, patronul Cerealcom, actual proprietar al cladirii din Marasti, a declarat ca proiectul biroului de arhitectura din Bucuresti nu este cel final si ca o decizie se va lua abia anul viitor. “Vom vedea prin februarie-martie anul viitor care va fi proiectul final“, a declarat, scurt, Simcelescu, fara a oferi alte detalii.
Cine a proiectat noua fata a cazarmei?
Biroul de Arhitectura Dorin Stefan din Bucuresti a devenit cunoscut in intreaga lume si mai ales in mediul arhitectilor dupa ce a castigat concursul pentru realizarea proiectului Turnului din Taiwan (foto dreapta), o cladire inalta de cel putin 300 de metri, menita sa devina noul simbol al statului asiatic. Proiectul lui Stefan a fost selectat din 237 de participanti, din 25 de tari. Premiul consta si in suma de 4 milioane de dolari taiwanezi (125.000 de dolari americani). Pentru proiectul de la Cazarma “U” Timisoara, echipa de arhitecti a fost formata din Dorin Stefan, Adrian Arendt, Anamaria Andritoiu si Bogdan Chipara.
Lucrurile se misca incet pe vreme de criza
Primaria Timisoara a scos la licitatie Cazarma U in urma cu doi ani. La licitatia din ianuarie 2008 s-au prezentat doi clienti: firma lituaniana Europa Group si Cerealcom. Au castigat primii, cu suma de 11 milioane de euro, bani cu care administratia locala a anuntat ca va construi locuinte sociale si va reabilita doua cladiri din oras, una fiind Primaria Veche din Piata Libertatii. Lituanienii au anuntat, la momentul castigarii
Mioara Simcelescu si Renatas Siaulys, din partea Europa Group) la licitatia organizata de Primarie in ianuarie 2008
Mioara Simcelescu si Renatas Siaulys, din partea Europa Group, la licitatia organizata de Primarie in ianuarie 2008
licitatiei, ca vor construi un hotel, dar si un mall subteran. In vara anului 2008 a existat chiar si un proiect de hotarare discutat de Consiliul Local, prin care se dorea atribuirea a 12.000 mp din Piata Marasti, fara licitatie publica spre firma lituaniana.
Aceste lucruri nu s-au mai intamplat pentru ca, dupa cateva luni, cladirea a fost vanduta catre Cerealcom, pe suma de 7 milioane de euro. In vara anului trecut, Simcelescu a anuntat ca va incepe lucrarile la hotelul de cinci stele in luna septembrie, dar nici acest termen nu a mai adus nimic vizibil la cladirea aflata intr-un stadiu avansat de degradare. Momentul cumpararii cladirii a fost total nefavorabil, in contextul crizei economice.
Investitia preconizata de Simcelescu era de 10 milioane de euro, intentia proprietarilor fiind si de a construi o parcare subterana, birouri si spatii comerciale. In iunie 2010, Cerealcom a solicitat de la Directia de Urbanism din Timisoara un certificat de urbanism, act premergator unei autorizatii de constructie. Acest document arata ce se poate construi pe un anumit amplasament si care sunt avizele si acordurile care trebuie obtinute in vederea emiterii autorizatiei de construire.
Cazarma “U” este folosita, de ani de zile, drept spatiu de refugiu al oamenilor strazii, ca suport de panouri publicitare sau de catre artistii graffitti din oras.
CLICK pe imagini pentru a vedea schitele proiectului.

Sursa: Opinia Timisoarei

http://www.opiniatim...gini/05/12/2010
0

#39 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 decembrie 2010 - 17:32

Actualul proiect difera destul de mult fata de cel precedent. Daca acel acvariu supraetajat din sticla va fi vizibil si din Piata Unirii, o sa-si puna in mod negativ amprenta asupra zonei istorice. Poate Bogdan BMB va fi de alta parere, dar mie personal imi displace total acest plan. :eusa_think:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: timis6.jpg
  • Imagine atasata: timis5.jpg
  • Imagine atasata: timis2.jpg
  • Imagine atasata: timis3.jpg
  • Imagine atasata: timis4.jpg

0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 decembrie 2010 - 19:09

Si mie mi-a placut proiectul anterior (se pot vedea schitele proiectului la postarea #1), din urmatoarele motive:
- ne alegeam cu un pasaj pietonal subteran in Piata Marasti
- ne alegeam si cu un spatiu comercial in acest pasaj
- pasajul se putea prelungi pe strada Sg. Constantin Musat cu iesirea in Piata Unirii, zona pietonala
- cu parcare subterana de-a lungul Caii Aradului pana inspre viaduct
- am fi scapat si de starea de paragina in care se afla cladirea...
si cine stie cate alte avantaje pentru oras...
Proiectul a cazut si pentru ca lituanienii au cerut terenul din giratoriu si de-a lungul Caii Aradului in concesiune fara licitatie, ceea ce este contrar legilor noastre actuale,...insa daca un investitor iti investeste in oras o suma mare de bani, atunci ar trebui sa aibe si facilitati, in sensul schimbarii legislatiei si cu un contract beton pentru oras ar fi iesit lucruri frumoase, zic eu...
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi