STP Timișoara Forum: Reteaua Termica - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reteaua Termica Colterm

#241 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 18 ianuarie 2022 - 16:27

O sa creasca cererile de debransare in blocurile unde sunt contoare de gaz, ca nu stiu cati o sa isi permita costurile la trecerea la centrala proprie, nu ii tocmai ieftin, stiu exemplu concret unde a costat peste 10000 de lei pentru un apartament mic si gazul era tras deja in apartament. Cu gazul ajungi lejer la 15000 ca au aia niste scoruri de nu oricine isi permite.
Si dupaia o sa stea lumea sa se uite pe facturi sa nu cumva sa vina vreo factura umflata (si de alea ii plin prin presa).
Din pacate cei mai multi oameni o sa stea in frig din cauza saraciei, cu centrala sau cu incalzire de la oras.
0

#242 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 ianuarie 2022 - 20:21

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 ianuarie 2022 - 13:55, a spus:

Pai tocmai de asta, daca vrei sa "revolutionezi" incalzirea in oras, sa "restartezi" Romania, sau sa o "salvezi", o faci dracului vara, nu in toiul iernii.


Sincer nu cred ca se astepta el la reactia clicii de samsari. A deranjat multa lume, multi isi vad interesele afectate si se agata de orice ocazie pentru a-l denigra sau a-l face sa piarda capital politic. Inclusiv tinand Timisoara la racoare pe timpul iernii.
Cred ca alianta asta PSD+PNL+AUR ar trebui sa dea de gandit multora.
2

#243 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2022 - 00:06

Vezi postareaElphax, la 18 ianuarie 2022 - 12:58, a spus:

Cred ca nu cititi cu atentie ...


Chiar nenea ala cu carbunele recunoaste ca de fapt el nu poate sa livreze, nu poate sa transporte pentru ca alta firma a inchiriat gara - chiar firma AVL care are contract cu Colterm de ceva ani. Azi sunt 2 surse de carbune, la Oradea ( probabill din Ucraina) si la Tg Jiu ( carbune CEO), o singura firma, AVL , facea transport pentru ca se pare ca are monopol pe gara si pe garniturile de tren. Cei de la Oradea au schimbat recent transportatorul dar ei nu pot sa asigure cantitati suficiente.
Deci practic nenea din articol ar dori sa teleporteze carbunele la Colterm , sau sa ii gaseasca Timisoara o varianta de transport pentru ca el este blocat la nivel local si trebuie sa plateasca cota la baietii destepti.

Acolo chiar ca este de mers la DNA - doar ca in spatele firmei este cineva cu sustinere la DIICOT, au fost mai multe articole de presa in trecut pe tema asta - probleme similare au si alte entitati care cumpara carbune, nu doar Colterm.

http://www.scandalde...in-aurul-negru/


Eu cred ca am citit bine, pentru ca in articol spune ca Primăria primește cărbune doar de la Oradea și Râmnicu-Vâlcea, firma din Tg. Jiu este “ignorata”. De aia spuneam ca nu înțeleg articolul…

Potrivit informatiilor din presa locala, Colterm are in derulare trei contracte pentru carbune: cu AMV Style din Gorj – 100.000 de tone, cu SC Redolaj SRL din Oradea – 60.000 de tone si cu Movie Star SRL din Ramnicu Valcea – 100.000 de tone. Nu au fost facute, insa din timp grafice de livrare, iar carbunele vine de pe o zi pe alta. Desi are trei contracte, societatea de termoficare primeste carbune doar de la doi furnizori, de la Redolaj si Movie Star. Celalalt furnizor, AMV Style, a incercat inca din vara sa stabileasca un grafic de livrari, dar a fost ignorat de Timisoara.
0

#244 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 ianuarie 2022 - 09:07

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 ianuarie 2022 - 22:28, a spus:

23 la mine. Saptamana trecuta erau 25. In blocuri mai vechi, chiar izolate (la mama mea) sunt 20, fata de vreo 22 cum erau anterior.


ca sa nu mai spamam in celalat topic continui aici. la 20-23 de grade nu e frig in casa. eu stau cu 21-22 in casa cu centrala (cateodata in tricou). la 23 mi se pare foarte cald. e doar chestie de obisnuinta.
daca scade sub 20 e mai nasol.
3

#245 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2022 - 09:48

Pai da, dar diferetnta e ca tu daca vrei sau simti nevoia, poti avea 24-25 de grade, noi nu.
Prostia lor e ca ne-au obisnuit cu temperaturi ma ridicate si acum lumea simte ca e mai frig in case (si chiar asa e, adica daca in camere sunt 22-23 de grade pe holuri sau in bai e chiar frig, in bai noi avand doar doua tevi de dimensiuni ceva mai mari, nu calorifere). Cand vor veni si facturile umflate la dublu de primarie, probabil decidentilor vor incepe sa le clantane dintii in gura si asta nu de frig. ;)
0

#246 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 ianuarie 2022 - 09:58

Anul asta cred ca va fi aproape imposibil sa gasesti un instalator disponibil :D
0

#247 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2022 - 10:05

Da, deja ar trebui sa aiba scutire la plata impozitului, ca IT-istii. :rad_masa:
0

#248 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 ianuarie 2022 - 10:25

Sunt deja scutiti de impozit, ca angajati in constructii daca sunt angajati, dar tot la negru e mai bine :))

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 21 ianuarie 2022 - 10:26

1

#249 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 21 ianuarie 2022 - 13:48

Eu am 21 de grade in casa dar centrala o aud ca merge uneori cu mici intreruperi, merge asa de 2-3 zile de cand a scazut temp agentului in bloc. Vecinul se plangea ca are 18 grade in casa si e frig, senzatia de frig o resimt si eu mai ales la picioare desi sunt doar cu 1.5 grade sub cat aveam inainte.
Peretii si planseele sunt reci chiar daca caloriferele sunt calde.

Aceasta postare a fost editata de corco: 21 ianuarie 2022 - 13:49

0

#250 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 31 ianuarie 2022 - 17:52

Oare mai vedem caldura iarna asta in scoli? Am primit un anunt astazi ca scoala va ramane inchisa din cauza frigului pana vineri. Ceea ce ma duce cu gandul ca lunea viitoare se va prelungi la fel (asta fiind deja a doua prelungire).

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 31 ianuarie 2022 - 18:06

0

#251 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 31 ianuarie 2022 - 19:08

Printre altele:
Administratorul judiciar al Colterm a publicat un tabel cu creanțele existente, tabel în care Primăria Municipiului Timișoara apare cu 0 lei, în loc de 89 de milioane de lei, cât solicitase.
„În aceste condiții, eliminarea Primăriei Timișoara de la masa credală este pe cale să producă prejudicii majore orașului și demonstrează faptul că mizele sunt altele decât bunul mers al sistemului de termoficare și interesele timișorenilor”, mai spun cei de la PMT.
1

#252 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 01 februarie 2022 - 10:33

PMT este actionar majoritar la Colterm, sunt aspecte juridice legat de atributiile noului Administrator care sunt complicat de analizat.
Bulgarele datoriilor Colterm mai ales amenda care penalizeaza direct managementul insa fara efecte ca asa-i la stat se rostolgeste si devine tot mai mare, tot mai greu de oprit, falimentul pare inevitabil din perspectiva actuala insa juridic ne putem astepta la orice.
Apropo! cum se mai face majoritate in consiliul local?
0

#253 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 septembrie 2022 - 18:06

Vorbeau azi la iesirea dintr-o intalnire cu guvernul, mai multi primari si toti cu exceptia unuia singur spuneau ca au asigurata incalzirea pentru la iarna. Ghiciti cine era primarul ce avea doar 60% din cantitatea de gaz necesara (niciun cuvant despre carbune)... -_-
0

#254 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 septembrie 2022 - 12:07

Cine era?
Toți erau primari de orașe din aceeași categorie?
0

#255 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 septembrie 2022 - 18:13

Pai erau din Iasi, Arad, Ploiesti, si inca vreo doi primari ce au vorbit la iesirea din sedinta (nu am retinut exact de unde erau). Adica erau municipii, chiar daca nu de marimea Timisorii.
Chiar ma miram ca in loc sa se planga la TV, ei se laudau ca au totul sub control. :uimit2:
0

#256 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 05 septembrie 2022 - 19:28

Era un pic culmea sa fi declarat altceva cei enumerati (toti primari PNL).
1

#257 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1120
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 septembrie 2022 - 22:40

:up_arow: :up_arow:
Vreau să menționez de la început că nu am fost niciodată beneficiar de servicii furnizate de Colterm.
Postarea mea are și accente politice, așa că dacă se consideră oportun poate fi mutată pe "Flame".

Ar cam fi câteva aspecte care nuanțează situația.
Cel mai elocvent este cazul orașului Ploiești unde locuitorii nu mai beneficiază de apă caldă de la 01.08.2022. La Ploiești este un conflict între primarul municipiului și președintele CJ Prahova, ambii membri ai aceluiași partid.

https://www.g4media....ecutiv-rep.html

Un articol de vineri 02.09.2022
https://www.g4media....ca-demersu.html

Citeaza

Primarul municipiului Ploieşti, Andrei Volosevici, lansează un apel public conducerii Consiliului Judeţean Prahova pentru ca instituţia să facă demersuri cu privire la asigurarea contractelor pentru gazele necesare producerii agentului termic pentru municipiul Ploieşti în sezonul rece care urmează, transmite News.ro [...] Edilul a explicat că CET Brazi, care produce agentul termic necesar oraşului, aparţine CJ Prahova, iar Primăria nu poate răspunde solicitărilor furnizorilor de gaze privind rezervele pentru iarna viitoare şi modalităţile de plată, atâta vreme cât Consiliul Judeţean deţine CET-ul.

Dar, totul este sub control! :Facepalm_emote_gif:

La Arad, iarna trecută, situația a fost ceva mai bună decât la Timișoara, dar nu roz.

https://www.aradon.r...e-zile-1492724/

Citeaza

Criza preţurilor la energie se resimte tot mai mult în bugetul Aradului, secat după plata facturilor la gaz în această iarnă. Primăria Arad nu mai are bani pentru a susţine producerea agentului termic livrat populaţiei, în şcoli sau instituţii. Facturile la gaz se ridică la un milion de lei pe zi, dar cu toate acestea mulţi arădeni se plâng că în locuinţe este la fel de frig ca înainte de 1989. [...] Pe de altă parte, în ultimele două luni, mulţi arădeni ale căror locuinţe sunt racordate la sistemul centralizat de furnizare a agentului termic s-au plâns că au avut cele mai mici temperaturi în case din ultimii 30 de ani. “Este la fel ca înainte de 1989, avem şi 15 grade când este frig. Facem mucegai pe pereţi şi suntem nevoiţi să stăm la flacăra aragazului, pentru că abia simţi caloriferele dezmorţite dacă le atingi. Am sesizat asociaţia de proprietari a blocului şi ni s-a transmis că la fel este în tot oraşul şi că totul ţine de primărie”, spune Mariana Chiş, care locuieşte în Micălaca.
“Caloriferele sunt 90% reci şi se face mucegai, iar acum trebuie să zugrăvesc. Noaptea îngheţ de frig cu tot cu dună”, se plânge un alt arădean, Marius Pac.


CET Arad a intrat în insolvență în vara anului 2018 și în august 2021 erau la 312.000.000 lei datorii! Ei au făcut un artificiu și prin „divizarea” CET Arad au înființat CET Hidrocarburi (actualul furnizor de servicii de termoficare)

https://www.aradon.r...isoara-1463265/

Citeaza

În acești ani, pe perioada denumită de supraveghere, CET Arad a continuat să acumuleze datorii în ritm accelerat (adică încă 177 de milioane de lei) ajungând la un total datorat de 312 milioane de lei, mai mult decât dublu față de momentul intrării în insolvență”, a mai explicat Florin Stana. […] Totodată, CET Arad SA este legat la rețeaua primară de transport de gaz, adică beneficiază de avantajul unui preț de achiziție mai mic”.


Din punctul meu de vedere, iarna trecută, una din pietrele de moară pentru Colterm a fost tocmai prețul de achiziție al gazului. La prețul gazului se adaugă și datoriile istorice și căpușarea agresivă...umană și materială.

Ținând cont de articolele publicate periodic în presa locală însoțite de simbolul (P) ...(deși l-am votat pe Alin Nica) consider că este ultimul om care să facă circ în problema Colterm, atât timp cât:
1. În anul 2012 Guvernul (Ponta) a șters cam jumătate din datoriile Colterm
https://www.pressale...stitii-va-face/

2. Ani la rând directorul Colterm a fost ...trezorierul PNL Timiș.

3. Minim 8 ani de zile Consiliul de Administrație a fost covârșitor PNL. Un membru de vază/bază a fost Oana Șandru (ex-Dinulescu) fiica lui Constantin Dinulescu (săpați puțin pe net pentru informații suplimentare). Actualmente doamna Oana este consiliera personală a lui Alin Nica și soția lui Cosmin Șandru (zis Ginerică=făcut deputat de tata socru) anchetat de DNA pentru dare de mită.

https://www.agerpres...ernului--836155

4. În afară de proiectul de retehnologizare pentru rețele ce alt proiect a fost inițiat/implementat între 2012-2020?!

5. Cu rețelele au lălăit-o de erau să piardă finanțarea. Ai contract de execuție lucrări semnat în toamna lui 2017. De bun simț, nu începi să spargi orașul în prag de iarnă. Dar din primăvara lui 2018 și până în toamna lui 2020 să nu fii în stare să sapi o cazma?! Noroc că s-au dat derogări de n+2 și n+3 și așa nu s-a pierdut finanțarea. Cu ce preț? Din primăvara lui 2021 au început să spargă orașul pentru că...fie finalizează proiectul la 31.12.2022 fie banii trebuie reurnați, bineînțele din sacul fără fund numit buget local. "Decât" vreo 30.000.000 euro.

6. Cu bună știință, până în septembrie 2020 PMT a asfaltat străzi care urmau să fie sparte cu ocazia înlocuirii țevilor de termoficare. :Facepalm_emote_gif:
8

#258 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 06 septembrie 2022 - 09:00

Ai uitat sa adaugi rostogolirea datoriilor, respectiv ignorarea deciziilor instantelor -> plata penalitati.

Oricum, putina lume e interesata de astfel de aspecte. Ei vor caldura, nu ii intereseaza "detalii". La subiectul asta, al invartelilor si carpelilor, metoda romaneasca de a rezolva problema, Robu era peste Fritz.
3

#259 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2022 - 10:11

Vezi postareaShhhh, la 06 septembrie 2022 - 09:00, a spus:

Ei vor caldura, nu ii intereseaza "detalii".


Pai si nu e normal asa? (ca doar nu sunt nici primar, nici manager la Colterm) Platesc exact cat imi cer astia, deci de ce m-ar interesa detalii? Cand te angajezi sa fi primarul unui oras in care sti ca ai cel putin 100.000 de oameni ce se incalzezc utilizand reteaua de termoficare, e clar ca asigurarea acesteia va fi o sarcina importanta a mandatului tau. Daca ai analizat situatia, sti ca sunt datorii si ca partidul tau nefiind la guvernare nu prea vei avea sprijin, lasi balta candidatura si iti vezi de treaba ta, intr-o corporatie, o firma privata, afacere personala, etc.
1

#260 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1120
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 septembrie 2022 - 10:55

Pentru noi, pe forum, aproape totul este fie alb, fie negru. Dar în administrația locală a fost și este mult "gri". Și sunt destule lucruri care nu au fost făcute publice de ambele orânduiri locale.
2

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi