STP Timișoara Forum: Ziua transportatorului public local - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Ziua transportatorului public local

#21 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 05:55

DA! Şi cu vechile troleibuze (DAC, ROCAR) se putea circula pe contra sens. Prin anii '91 - '92, Calea Girocului era de multe ori sugrumată de maşinile parcate aiurea, astfel încât eram nevoiţi să mutăm troleele pe celălalt sens pt a ne putea continua drumul. Noroc că reţelele de contact sunt destul de apropiate, iar poziţionarea troleibuzului pe mijlocul străzii permitea accesul la ambele. Sau, dimineaţa, la ieşirea din depou, se iscau deranjamente la reţeaua de la intersecţia "Banatul" cu "Dîmboviţa". Pt a evita întârzierea la intrarea în traseu, puneam "beţele" pe contra sens, şi mergeam liniştiţi mai departe.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 iulie 2011 - 05:56

0

#22 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 06:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 08 iulie 2011 - 22:54, a spus:

...si clipul promis:



Frumos, de frumos, n-am de comentat.
Însă evenimentul a fost (zic eu) puţin exagerat. Dacă la o cifră aniversară atât de "colţuroasă" s-a bulversat circulaţia mtc-urilor şi traficul în jumătate de oraş, oare ce se va întâmpla peste 8 ani? Dacă pt acest festival, regia a înţeles să-şi saboteze benevol obiectul muncii prin şuntarea mai tuturor traseelor şi acordarea de gratuitate, cum ar fi ca şi celelalte regii ale oraşului să-şi sărbătorească aniversările prin neridicarea gunoiului menajer, sau prin nelivrarea agentului termic către populaţie?
Părerea mea: sărbătoarea a avut la bază un puternic imbold populist, marcat de iminenţa viitoarelor alegeri.
0

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 iulie 2011 - 10:49

Iar eu consider ca prea ne-am obisnuit sa improscam cu noroi si in stanga si in dreapta! Orice, dar absolut orice s-ar organiza in tara/oras, de azi incapand si pana la alegeri, s-ar ctaloga drept ceva electoral. Mi se pare complet aiurea, ca romanii sa numai poata vedea de varful nasului, si sa incerce sa acuzae in stanga si in drepata. Si nu vorbesc de tine emilut, ci de mai toate discutiile recente de pe forum. Politica in sus si politica in jos. Cred ca s-a lipit in generatia veche, ca orice se organiza se organiza ca Ceasca' isi facea prezenta, si asa a ramas. Si cred ca aceasta mentalitate va disparea doar cu generatiile care vor urma dupa noi (inclusiv dupa generatia de azi)...
0

#24 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iulie 2011 - 10:54

Lasa Cristi, ca oricum lumea prezenta acolo s-a simtit altfel... in bine. Asta e cel mai important. Chiar auzeam oamenii vorbind de laude in vagoanele de epoca.
0

#25 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 11:18

Normal! Voi i-aţi auzit doar pe cei prezenţi acolo. Pe cei care ieşiseră la eveniment, neavând altceva mai bun de făcut.
Să fi auzit înjurăturile şoferilor care nu au putut să acceadă în centru, sau pe cele ale călătorilor care doreau să ajungă cu tramvaiul la serviciu sau în alte părţi ale oraşului.
Ca o curiozitate! Aveţi habar de ambuteiajele iscate de numărul enorm de maşini care veneau dinspre centru spre Iosefin? Tot b-dul Tinereţii a fost blocat timp de mai multe zeci de minute. Nici tramvaiele care mergeau spre gară sau spre Dîmboviţa nu au putut trece.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 iulie 2011 - 11:18

0

#26 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 iulie 2011 - 11:23

Ok, eu inteleg si partea asta... Si ce ar trebui facut dupa parerea ta? Sa numai organizam nimic? Sau nu inteleg. S-a intamplat ODATA pe an. Si s-a si anuntat din timp! Toti soferii si vatmanii stiau ca e inchis, si nu crezi ca s-a gasit unu' cu E3-ul sa se bage pana la Catedrala, fiind nevoit sa iasa cu spatele apoi... Sa fim seriosi...
0

#27 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 11:33

Vezi postareacseh_17, la 10 iulie 2011 - 10:49, a spus:

Iar eu consider ca prea ne-am obisnuit sa improscam cu noroi si in stanga si in dreapta! Orice, dar absolut orice s-ar organiza in tara/oras, de azi incapand si pana la alegeri, s-ar ctaloga drept ceva electoral. Mi se pare complet aiurea, ca romanii sa numai poata vedea de varful nasului, si sa incerce sa acuzae in stanga si in drepata. Si nu vorbesc de tine emilut, ci de mai toate discutiile recente de pe forum. Politica in sus si politica in jos. Cred ca s-a lipit in generatia veche, ca orice se organiza se organiza ca Ceasca' isi facea prezenta, si asa a ramas. Si cred ca aceasta mentalitate va disparea doar cu generatiile care vor urma dupa noi (inclusiv dupa generatia de azi)...

Criszty, îmi pare rău, dar m-am obişnuit să caut rădăcinile din care se formează diferitele evenimente. Şi altă explicaţie decât cea electorală, nu există în cazul de faţă. Aniversarea a 142 de ani nu trebuia să dea prilejul unei asemenea manifestări, doar dacă printr-o foarte ciudată coincidenţă, la anul nu ar avea loc alegeri.
Se puteau găsi şi alte modalităţi de manifestare, precum cele de pe vremuri. Spectacole de muzică şi dans la pădurea verde, întreceri sportive, simpozioane, o scurtă paradă a componentelor muzeului RATT, etc. Dar nu prin paralizarea traficului în jumătate din oraş. Exceptându-i pe cei câteva sute de bunici şi nepoţei, participanţi activi la (frumosul dealtfel) eveniment, timişorenii mai aveau şi alte treburi de făcut. Mai ales, că vinerea este (încă) zi lucrătoare.
0

#28 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iulie 2011 - 11:34

Vezi postareaemilut, la 10 iulie 2011 - 11:18, a spus:

Normal! Voi i-aţi auzit doar pe cei prezenţi acolo. Pe cei care ieşiseră la eveniment, neavând altceva mai bun de făcut.
Să fi auzit înjurăturile şoferilor care nu au putut să acceadă în centru, sau pe cele ale călătorilor care doreau să ajungă cu tramvaiul la serviciu sau în alte părţi ale oraşului.
Ca o curiozitate! Aveţi habar de ambuteiajele iscate de numărul enorm de maşini care veneau dinspre centru spre Iosefin? Tot b-dul Tinereţii a fost blocat timp de mai multe zeci de minute. Nici tramvaiele care mergeau spre gară sau spre Dîmboviţa nu au putut trece.


Chiar si la New York se creeaza ambuteiaje la festivitati si parade, nu numai la noi. Peste tot e asa, chiar daca se stie din timp, fiindca lumea tot merge/vine la/de la servici. Asta e. Numai daca muti orice festivitate/parada in afara orasului, in camp.
0

#29 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iulie 2011 - 11:37

Vezi postareaemilut, la 10 iulie 2011 - 11:33, a spus:

Criszty, îmi pare rău, dar m-am obişnuit să caut rădăcinile din care se formează diferitele evenimente. Şi altă explicaţie decât cea electorală, nu există în cazul de faţă. Aniversarea a 142 de ani nu trebuia să dea prilejul unei asemenea manifestări, doar dacă printr-o foarte ciudată coincidenţă, la anul nu ar avea loc alegeri.
Se puteau găsi şi alte modalităţi de manifestare, precum cele de pe vremuri. Spectacole de muzică şi dans la pădurea verde, întreceri sportive, simpozioane, o scurtă paradă a componentelor muzeului RATT, etc. Dar nu prin paralizarea traficului în jumătate din oraş. Exceptându-i pe cei câteva sute de bunici şi nepoţei, participanţi activi la (frumosul dealtfel) eveniment, timişorenii mai aveau şi alte treburi de făcut. Mai ales, că vinerea este (încă) zi lucrătoare.


Sa sti ca nu numai evenimentul RATT a paralizat orasul. Inelul centrului a fost inchis pentru a servi la circulatia pe role. Practic evenimentul RATT s-a desfasurat cateva ore pe lungimea: P-ta Regina Maria - Catedrala - P-ta Maria.
0

#30 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 11:37

Vezi postareacseh_17, la 10 iulie 2011 - 11:23, a spus:

Ok, eu inteleg si partea asta... Si ce ar trebui facut dupa parerea ta? Sa numai organizam nimic? Sau nu inteleg. S-a intamplat ODATA pe an. Si s-a si anuntat din timp! Toti soferii si vatmanii stiau ca e inchis, si nu crezi ca s-a gasit unu' cu E3-ul sa se bage pana la Catedrala, fiind nevoit sa iasa cu spatele apoi... Sa fim seriosi...

Se putea foarte bine, organiza duminica. Poate azi ar fi avut parte de o mult mai mare audienţă.
0

#31 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 11:39

Vezi postareaVisor, la 10 iulie 2011 - 11:37, a spus:

Sa sti ca nu numai evenimentul RATT a paralizat orasul. Inelul centrului a fost inchis pentru a servi la circulatia pe role. Practic evenimentul RATT s-a desfasurat cateva ore pe lungimea: P-ta Regina Maria - Catedrala - P-ta Maria.

Din câte am înţeles eu, închiderea "Cetăţii" a făcut parte din aceeaşi manifestare.
0

#32 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iulie 2011 - 11:46

Vezi postareaemilut, la 10 iulie 2011 - 11:18, a spus:

Normal! Voi i-aţi auzit doar pe cei prezenţi acolo. Pe cei care ieşiseră la eveniment, neavând altceva mai bun de făcut.


La fel de bine puteam auzi "Asta e o cursa pentru noi cetatenii." Ei bine, nu.
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 iulie 2011 - 11:53

Vezi postareaRaoul94, la 09 iulie 2011 - 07:58, a spus:

Pozitionarea troleibuzului invers nu are nici o problema deoarece trolebizuele Skoda au motoare Asincroane ( 18ML 3550 K/4 ) care functioneaza pe curent alternativ la fel si reteaua de alimentare , iar la curentul alternativ nu conteaza polaritatea , ea se schimba de atatea ori pe secunda cat este frecventa ( la reteaua e troleibuze nu stiu , acasa de exemplu avem 50hz ) .



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 iulie 2011 - 21:23, a spus:

Reteaua de contact este alimentata cu curent continuu (CC sau DC cum vrei sa-i spui, deci avem 600V DC). O sursa in comutatie genereaza curentul alternativ pentru motorul de tractiune sau un generator antrenat de motorul diesel.



M-am mirat cand am primit raspunsul de la Raoul94 precum ca in retea am avea curent alternativ, dar ma gandeam ca am ramas in urma cu noutatile desi tehnic vorbind pentru curent alternativ se folosesc conductori multifilari ceea ce in reteaua de transport nu e cazul, ...dar fiind off-topic, n-am vrut sa mai pun intrebari. Acum, dupa raspunsul domnului Florin, mai am totusi o intrebare...Punandu-se troleele invers, trebuie facuta si o comutare din vreun buton sau nu conteaza de nici un fel sensul curentului continuu pana la acea sursa generatoare de CA?...
0

#34 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 11:58

Dacă este îngăduit, răspund eu. NU, nu este necesară niciun fel de comutare.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 iulie 2011 - 11:59

0

#35 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iulie 2011 - 12:06

Vezi postareaVisor, la 10 iulie 2011 - 11:46, a spus:

La fel de bine puteam auzi "Asta e o cursa pentru noi cetatenii." Ei bine, nu.

Vineri am lucrat la linia 32. După fiecare plecare din staţie, trebuia să dau explicaţii fiecărui călător care venea să-mi reproşeze că nu funcţionează validatoarele. Într-un târziu, m-am cam săturat să tot dau din fălci (se pare că sistemul informaţional din Timişoara nu este accesat decât într-o infimă măsură), drept care am confecţionat la repezeală 3 bileţele scrise de mână, pe care le-am lipit pe validatoare. Nici măcar acelea nu au fost băgate în seamă, călătorii frecându-şi cardurile de ele, de mai mare dragul.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 iulie 2011 - 12:07

0

#36 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iulie 2011 - 12:21

Asa s-a intamplat la toate traseele cu care am fost. Asa se intampla daca e prima data. Tot ne lipseste comunicarea inca. Dar daca in fiecare an va fi asa, poate...

Off-topic: Tin minte ca prin inceputurile lui 2000 si la vehiculele impodobite de Craciun, cu ditamai autocolantele pe geamuri si usi, iar in parbriz scris mare pe galben "CIRCULA GRATUIT", iar unii tot introduceau bilete in validatoare. :naughty1:
0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 iulie 2011 - 12:21

Vezi postareaemilut, la 10 iulie 2011 - 11:58, a spus:

Dacă este îngăduit, răspund eu. NU, nu este necesară niciun fel de comutare.



Dupa ce am postat, am citit si postarea ta de pe aceasta pagina pe aceasta tema si am cam dedus ca n-ar fi vorba de nici o comutare din buton.

In ceea ce priveste postarile tale legate de evenimentul din 8 iulie, iti dau dreptate si sustin in buna masura cele exprimate de tine (oarecum paradoxal fata de diferenta de opinii anterioara) chiar daca risc (din nou) sa-mi sara in cap si Cseh_17 si Visor...
O zi de Duminica era mai potrivita pentru un astfel de eveniment chiar daca 8 iuluie poate pica in orice zi a saptamanii...

@Cseh_17 De douazeci de ani incoace toate lucrurile (mai) bune se petrec in preajma alegerilor, in anul preelectoral si in anul electoral, urmand ca dupa alegeri, in primii doi ani sa nu se mai intample nimic, si atunci orice om (cu "creier") nu poate trage decat o singura concluzie, ca tot ce se intampla pozitiv, are miza electorala,...(pana si aseara Elena Udrea a fost huiduita la meciul lui Bute...)...Intotdeauna cu cat inaintezi in varsta, acumulezi (chiar fara sa vrei) o experienta iar tu acum 20 de ani nici nu existai pe aceasta lume iar Visor era foarte mic iar noi, mai varstnicii am trait toate evenimentele petrecute in acest timp si din acest motiv am avea o parere mai pertinenta...
In rest bla bla bla, bla bla bla....
0

#38 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iulie 2011 - 12:28

Daca nici nu profitam de evenimente si ne bucuram putin ca tot s-au facut, o sa fim mereu tristi si fara speranta... Ca motivul e altul asta e, nu te obliga nimeni sa votezi pe cineva doar ca a organizat ceva, nici sa te lasi prada acestui fapt, doar bucura-te de eveniment.:naughty1:
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 iulie 2011 - 12:30

Nici eu nu-i pot intelege pe acei care voteaza si pentru un Kg de zahar primit gratuit...Suntem foarte, foarte departe de ceea ce ar trebui sa fim,...
0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 iulie 2011 - 12:33

Vezi postareaVisor, la 10 iulie 2011 - 12:21, a spus:

Asa s-a intamplat la toate traseele cu care am fost. Asa se intampla daca e prima data. Tot ne lipseste comunicarea inca. Dar daca in fiecare an va fi asa, poate...

Off-topic: Tin minte ca prin inceputurile lui 2000 si la vehiculele impodobite de Craciun, cu ditamai autocolantele pe geamuri si usi, iar in parbriz scris mare pe galben "CIRCULA GRATUIT", iar unii tot introduceau bilete in validatoare. :naughty1:



Dovada ca lumea este foarte stresata,... oamenii nu mai sunt in stare sa vada nimic din jurul lor, sunt numai cu gandurile si problemele lor si atat...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi