STP Timișoara Forum: Amenajare strada de legatura intre strada Torac si Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Amenajare strada de legatura intre strada Torac si Calea Stan Vidrighin (finalizata) - Constructor: PORR

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 iulie 2013 - 13:22

Amenajare strada de legatura intre strada Torac si Calea Stan Vidrighin: 2,2 milioane de lei

Constructor: PORR

Locatia
Imagine atasata: Harta.jpg
0

#2 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 iulie 2013 - 13:55

Poze realizate din punctul 1 pe harta de mai sus, de pe Calea Stan Vidrighin,.

Imagine atasata: DSC_2227.JPG Imagine atasata: DSC_2228.JPG

Cladirea de vizavi va fi demolata complet. Pe acolo va trece noua sosea.

Imagine atasata: DSC_2229.JPG Imagine atasata: DSC_2233.JPG

punctul 2 de pe Strada Torac.

Imagine atasata: DSC_2234.JPG Imagine atasata: DSC_2236.JPG

Constructor, renumita forma PORR :coolspeak:

Imagine atasata: DSC_2235.JPG

Si in acest caz, au baricadat totul, sa nu poata vedea lumea ce si cum se lucreaza. :(
1

#3 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 iulie 2013 - 15:04

Citeaza

[...]

Lungimea axei proiectate este de 377.50 m cu racord la carosabilul de pe calea Stan Vidrighin pana la strada Torac. Viteza de proiectare este de 40 km/h.

[...]

Decizia nr. 204 de la sursa
0

#4 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 iulie 2013 - 16:31

Vad eu bine ca se va face si canalizare de data aceasta, sau ma insel? :eusa_think:
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 iulie 2013 - 21:49

Este bine venita aceasta deschidere a unei strazi noi, care va face legatura intre Aurel Podeanu din zona stadionului si strada Torac, respectiv Batania, astfel scurtandu-se niste legaturi pentru locuitorii din zona si nu numai.
Partea mai putin buna este faptul ca s-ar putea sa apara un semafor pe Vidrighin, cu aceasta ocazie...


Vezi postareaChagall, la 07 iulie 2013 - 13:55, a spus:

Si in acest caz, au baricadat totul, sa nu poata vedea lumea ce si cum se lucreaza. :(


Au "baricadat" cu plasa cu ochiuri de 10X10 cm, practic se vede totul...

Bulevardul Sudului n-a fost baricadat si cu ce ne-a ajutat acest lucru? Chiar daca cu totii am semnalat tot felul de nereguli in privinta executiei lucrarii, lucrurile au mers mai departe exact "cum au fost planuite", adica prost...
Pe de alta parte, si pe acest santier ca si in general exista materiale atractive pentru multa lume care nu pot fi lasate asa la mana oricui. Prin asta nu spun ca cu aceste plase sustragerile sunt stopate definitiv...
0

#6 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 iulie 2013 - 22:32

Santierul e pazit nonstop de o firma de paza, Piros Security.
Chiar daca am pozat de pe strada (domeniu public), paznicul a venit rapid spre mine, spunandu-mi clar ca n-am voie sa pozez. Poate au dat de ceva zacaminte naturale, de tin totul la secret.
0

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 iulie 2013 - 19:11

Ca ti-a interzis sa pozezi este o prostie. Cred ca face exces de zel. La o adica se poate fotografia si pe ascuns.
Insa faptul ca santierul este ingradit, chiar daca e vorba de o strada, nu mi se pare ceva ne la locul lui, mai ales ca paravanul este atat de transparent. Acea ingradire vrea sa spuna de fapt ca n-avem ce cauta pe acolo, terenul "este predat" constructorului pe perioada lucrarilor....

Stiti foarte bine ca s-au petrecut foarte multe accidente cu victime pe diferite santiere sau pe primetrul fabricilor parasite si ruinate, ca in urma lor sa fie trasi la raspundere fie proprietarii obiectivelor, fie constructorul care a deschis santierul, pentru ca nu si-au ingradit corespunzator proprietatea sau santierul, sifoarte rar a fost invinuita persoana care a patruns fara drept in acel perimetru....Asa-s legile, strambe de multe ori, in favoarea celor cu mult tupeu....
0

#8 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 iulie 2013 - 18:12

Poze de azi (31.07.2013)

Imagine atasata: Image1358.jpg Imagine atasata: Image1359.jpg
Imagine atasata: Image1360.jpg Imagine atasata: Image1361.jpg
Imagine atasata: Image1362.jpg Imagine atasata: Image1363.jpg
1

#9 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 iulie 2013 - 19:16

Acesta e un proiect cu adevarat meritoriu. Eu unul credeam ca acea parcela de lagatura va ramane vesnic uitata acolo, intre garduri. Mai sunt cazuri in Timisoara istorica.
Daca Robu a facut asta, bravo lui. Hai AC Recas Poli!
0

#10 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 iulie 2013 - 22:01

Vezi postareamile, la 08 iulie 2013 - 19:11, a spus:

Stiti foarte bine ca s-au petrecut foarte multe accidente cu victime pe diferite santiere sau pe primetrul fabricilor parasite si ruinate, ca in urma lor sa fie trasi la raspundere fie proprietarii obiectivelor, fie constructorul care a deschis santierul, pentru ca nu si-au ingradit corespunzator proprietatea sau santierul, sifoarte rar a fost invinuita persoana care a patruns fara drept in acel perimetru....Asa-s legile, strambe de multe ori, in favoarea celor cu mult tupeu....


Dar mi se pare si normal sa fie de vina cel care nu marchează corect că n-ar trebui pătruns într-un loc.

În ziua când s-a demolat ILSA, eu plănuiam să intru în clădire să pozez, lucru ce-l mai făcusem deja de vreo 2 ori. Şi urma să fiu acolo chiar în jurul orei când se făceau demolările, pentru că nu ştiam de ele. Din prost noroc n-am mai ajuns, şi m-au trecut fiorii mai târziu când am văzut pe net evenimentul :D
0

#11 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 iulie 2013 - 23:51

Vezi postareadAImon, la 31 iulie 2013 - 22:01, a spus:

Dar mi se pare si normal sa fie de vina cel care nu marchează corect că n-ar trebui pătruns într-un loc.



Asta sustineam si eu raspunzandu-i lui Chagall...care era suparat ca santierul este ingradit...



PS Stie cineva in ce stadiu sunt lucrarile?

Aceasta postare a fost editata de mile: 31 iulie 2013 - 23:52

0

#12 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 august 2013 - 13:39

Da. Momentan sunt la etapa: hai sa distrugem ce s-a facut inainte.... <_<

Uitati-va cum arata Buziasului renovata recent...
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 august 2013 - 23:37

Unde sa ne uitam?... :uimit2:
0

#14 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 august 2013 - 09:38

Vezi postareamile, la 31 iulie 2013 - 23:51, a spus:

Asta sustineam si eu raspunzandu-i lui Chagall...care era suparat ca santierul este ingradit...

Vi se pare normal sa nu pot poza pe domeniul public?
0

#15 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2013 - 10:31

Vezi postareamile, la 02 august 2013 - 23:37, a spus:

Unde sa ne uitam?... :uimit2:

Si mie imi pare ca e ok asa cum e acum. Nu stiu ce a vrut sa spuna Cristi... :eusa_think: Poate se referea la portiunea sparta in dreptul viitoarei strazi, dar aceea se repara fara probleme.
0

#16 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 august 2013 - 13:41

Vezi postareaChagall, la 03 august 2013 - 09:38, a spus:

Vi se pare normal sa nu pot poza pe domeniul public?

1. Nu sunt expert in domeniu dar am impresia ca, pentru unele tipuri de lucrari, se schimba regimul patrimonial al terenului pe care se executa lucrarile respective. S-ar putea sa nu fie chiar cazul acestei viitoare strazi, insa in mod cert terenul pe care se va realiza aceasta are regim special pe durata constructiei, chiar public neputand fi denumit.

Tii minte cand am mers noi impreuna sa fotografiem santierul autostrazii A1 de la Giarmata spre Ortisoara: ei bine, dupa un timp, am aflat ca toate acele terenuri erau oarecum private, pe timpul desfasurarii proiectului, pana la predarea lucrarii.
In fine, acest segment de autostrada oricum e unul "special", pentru ca receptia finala nu a fost facuta nici acum, deci teoretic, nici acum nu ar trebui sa aiba statut de drum public.

Treburile acestea juridice legate de proprietati si accesul pe ele nu sunt asa de simple precum ar parea sau ar trebui sa fie.

2. Si cu toate acestea, exista anumite directive ale Programelor de Finantare Europeana ca proiectele executate integral sau partial din fonduri europene sa aiba o larga mediatizare atat web cat si prin presa, executata de prestatorul selectat de catre autoritatea de management al programelor sa supravegheze desfasurarea lucrarilor.

Fisc in pisc! Adica cele doua se bat cam cap in cap.
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 august 2013 - 15:30

Vezi postareaChagall, la 03 august 2013 - 09:38, a spus:

Vi se pare normal sa nu pot poza pe domeniul public?



Pai nu mai este domeniu public in timpul santierului. Terenul (public) pe care urmeaza a se construi diferite obiective se preda constructorului care in mod normal trebuie sa ingradeasca santierul si nimeni nu mai are acces decat constructorul, inspectia in constructii, inpectorii beneficiarului, in cazul nostru ai primariei, etc.,...
Nu stiu cum sta treaba cu pozele facute peste gard...si cu santierele de-a lungul strazilor...probabil ca exista si exceptii.


Vezi postareaMHN, la 03 august 2013 - 13:41, a spus:

...
2. Si cu toate acestea, exista anumite directive ale Programelor de Finantare Europeana ca proiectele executate integral sau partial din fonduri europene sa aiba o larga mediatizare atat web cat si prin presa, executata de prestatorul selectat de catre autoritatea de management al programelor sa supravegheze desfasurarea lucrarilor.



Mediatizare larga nu inseamna deloc ca oricine doreste se poate plimba prin santier...


Logic, asa ar trebui sa stea lucrurile insa nu stiu exact ce spune legea...
0

#18 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 august 2013 - 17:02

Pai am scris chiar in continuare ca mediatizarea o face un prestator selectat, nu orice reporter sau forumist.
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 august 2013 - 17:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 august 2013 - 10:31, a spus:

Si mie imi pare ca e ok asa cum e acum. Nu stiu ce a vrut sa spuna Cristi... :eusa_think: Poate se referea la portiunea sparta in dreptul viitoarei strazi, dar aceea se repara fara probleme.


Exact la acea parte ma refeream... Se va repara, ca asa de bine si simplu merg la noi toate...
0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 august 2013 - 17:46

Vezi postareaMHN, la 03 august 2013 - 17:02, a spus:

Pai am scris chiar in continuare ca mediatizarea o face un prestator selectat, nu orice reporter sau forumist.



Am intarit si subliniat cele spuse de tine ca sa fie clar pentru toata lumea... :naughty1: :D
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi