STP Timișoara Forum: Linia 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (27 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 4 Discutii despre linia 4 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iulie 2009 - 10:17

Si totusi nu inteleg pe ce baza se ia decizia asta cu renuntarea la remorci... chiar atat de mult a scazut numarul de calatori? Ce "spun" numaratoarele din tramvaie?
0

#42 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 02 iulie 2009 - 17:53

De la topicul Accidente:

Vezi postareaalecs, la 2 Jul 2009, 14:54, a spus:

Cred ca astazi a fost un accident prin centru ca am vazut un rathgeber pe 4(cu tot cu remorca)



In urma hotararii de a lasa linia 4 in pace, sa aibe remorci, acum probabil vor circula cele mai multe tramvaie care au puterea si pentru remorci, chiar daca e Rathgeber, Hansa sau Wegmann.
0

#43 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iulie 2009 - 22:53

Dar chiar atat de "terminate" sunt tramvaiele acestea incat nu mai pot trage o remorca? Totusi, cand le-am primit toate au fost "apte". Ce s-o fi intamplat?
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iulie 2009 - 17:01

Pot trage remorca, creste doar consumul de energie electrica.
0

#45 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 04 iulie 2009 - 01:34

la tranvaiul 4 si 10 e o crima sa scoti remorcile ca tot timpul sunt pline mai putin la 7 cand mergi spre 700...
0

#46 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 iulie 2009 - 10:53

Crezi tu, ca celelate sunt mai putin pline? Eu zic ca nu.
0

#47 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 08:20

Circul in fiecare zi, in timpul saptamanii cu tramvaiul 4, si renuntarea la remorci este o prostie. Dimineata si la ora 4-4:30 sunt pline ochi. Inteleg ca este o economie la consumul de curent electric, inteleg ca s-a intrat in somaj tehnic, nu sunt oameni, dar totusi- nu mi se pare normal sa inghesui toti calatorii intr-un singur vagon la o ora de varf.
0

#48 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 iulie 2009 - 08:28

S-a anuntat ca pe linia 4 nu se renunta la remorci? Care-i situatia? :rolleyes:
0

#49 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2009 - 10:20

Din cate stiu s-a revenit asupra deciziei. :rolleyes:
0

#50 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 10:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Jul 2009, 11:20, a spus:

Din cate stiu s-a revenit asupra deciziei. :rolleyes:


O veste buna.
0

#51 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 11:44

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Jul 2009, 11:20, a spus:

Din cate stiu s-a revenit asupra deciziei. :rolleyes:


Acest episod - cu scoaterea apoi reintroducerea remorcilor pe linia 4 - confirma din nefericire faptul ca la RATT, in domeniul exploatarii mijloacelor de transport, deciziile se iau in mod pompieristic, "din burta".

Desi e vizibil cu ochiul liber ca linia 4 tramvai este una dintre liniile cele mai utilizate din Timisoara, desi este stiut ca deserveste unul dintre cele mai mari cartiere din Timisoara - Circumvalatiunii, cu o populatie de aprox. 40-50 mii de locuitori - cineva a gandit ca remorca nu e necesara pe linia 4. Care sunt cifrele / datele / faptele / nevoile de transport care au stat la baza acestei decizii?

Tare as vrea sa stiu care sunt procedurile interne prin care la nivelul RATT se ia o astfel de decizie. Exista un referat? Niste date statistice? Niste propuneri care se inainteaza cui spre avizare / aprobare? Sau depinde totul de faptul daca angajatul X de la Exploatare se scoala intr-o dimineata mai bine sau mai prost dispus? Iertati-mi extrapolarea, dar aceste decizii - asupra carora se revine dintr-o recunoastere indirecta a culpei - exact impresia asta o creeaza.

Inainte de implementarea sistemului de ticketing ni s-a promis ca acesta va fi de natura sa determine gradul de utilizare a anumitor linii sau portiuni etc. Astfel de determinari de ultima ora au generat si decizia renuntarii la remorci pe linia 4 (chiar si pentru doar cateva zile)? Daca da, in ce conditii aceste informatii sunt publice?

A trecut o perioada buna de timp de la inceperea implementarii acestui nou sistem, cu ticketing, cu numarare electronica a calatorilor, cu GPS, cu un sistem computerizat de urmarire a vehiculelor, cu panouri electronice, avem si vehicule noi etc. Dincolo de greutatile inerente unei astfel de transformari - categoric laudabile - vedem insa ca graficele sunt in continuare necoordonate (unele trasee in raport cu altele), tramvaiele circula dupa orare de care se plang la unison calatorii si vatmanii, forumul asta a obosit sa gazduiasca plangeri pentru nefolosirea sistemului de anuntare vocala a statiilor in troleibuze, iar dl. Florin trebuie sa faca fata acestei avalanse de critici, fara sa fie vina directa a dansului, in vreme ce insa - in esenta functionarii lucrurilor in RATT - acestea lasa de prea multe ori de dorit, si vedem ca nu se intervine in mod hotarat pentru remedierea acestor lipsuri, care - iata! - nu mai sunt legate necesarmente de bani. (caci troleibuzele sunt noi, sistemul de coordonare a circulatiei prin GPS asemenea etc.) Iar pentru a face niste grafice realiste iti trebuie doar experienta traficului din Timisoara, un cap limpede, niste cunostinte de matematica, un creion si niste foi de hartie si cateva zile de calcule. CE E ATAT DE GREU?????

Iar decizia cu remorcile de pe linia 4 este doar cel mai recent exemplu in sprijinul afirmatiilor de mai sus. (sorry de portiunile off-topic din post-ul meu)
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2009 - 15:50

Concluziile nu au fost trase in urma rapoartelor obtinute din sistemul de monitorizare a flotei sau a celui de ticketing. Pana nu au toti calatorii carduri (pensionari, gratuitati, elevi, etc) nu se pot face statistici corecte. :D
0

#53 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 17:13

Stim cu totii ca nici un sistem nu este perfect si exploatat 100%.

Parerea mea, personala, este ca trebuie folosite datele primite, chiar daca ele sunt incomplete si nu neaparat 100% corecte. Pentru ca, pana la urma, numarul copiiilor si pensionarilor este proportional in cartiere, deci mai mic in .. Ronat, spre exemplu, decat in Torontal/Circumvalatiunii. Prin urmare, chiar folosind datele actuale, tot ar exista o proportionalitate, si ar arata exact spre liniile unde este nevoie de o suplimentare.
0

#54 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 21:49

Luanduma dupa ce spunea Diamon adineauri despre imposibilitatea de avea un sistem 100% perfect, eu zic ca ceea ce este nu trebuie stricat, sigur nu o sa avem niciodata fiabiliatte garantata pe toate liniile, dar daca avem unele linii, aici linia 4, destul de fiabila, si care are nevoie in permanenta de garnituri cumplete, de ce sa stricam asta. Sigur sa facem economie e tentatnt, mai ales acum ca este criza, dar cand vine vorba de confortul calatorilor care platesc taxe din care unele ajung si la mentinerea transportului in comun, eu zic ca fie ceo fi pastram remorcile pe linia 4. Totul nu tine numai de economie la curent, tine si de uzura, iar acum cei de la regie incearca sa faca tot posibilul sa pastreze ce se mai poate. Vina eu zic ca vine de la cei care furnizeaza bani regiei si care decid ce vehicole va avea regie, cate si cand si la ce pret. Si chear daca am scoate fiecare remorca de la fiecare vagon eu zic ca ar fi totusi o solutie, poate putin cam costisitoare dar ar fi posibilitatea sa convertim remorcile in vagoane motor, dar asta e doar parerea mea.
0

#55 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 06 iulie 2009 - 08:00

Vin si eu acuma cu o mica intrebare
Vor mai circula tramvaie cu remorca in Timisoara sau nu?
Nu doar de linia lui 4 intreb ci la modul general.
Oricum motivele unei asemenea decizii sunt obscure...
0

#56 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 iulie 2009 - 08:59

Colegi, este vorba despre vacanta scolara... Cand incepe scoala totul revine la normal...(cel putin asa este promisiunea)
0

#57 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 06 iulie 2009 - 10:02

Dar in timpul vacantei, sunt oameni care merg la servici, nu elevii care au vacanta... :D
Sa speram ca totul revine la normal cat de curand.
0

#58 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 06 iulie 2009 - 10:08

A si revenit la normal avand in vedere ca suntem in sectiunea "Discutii despre linia 4", pe linia 4 se circula cu remorci.
0

#59 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 06 iulie 2009 - 10:28

Cu acesta ocazie, s-ar putea reconditiona si repara fiecare remorca.
0

#60 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 august 2009 - 00:50

Pe linia 4, pe vremea Timisurilor, circulau zilnic 10 trenuri (cu remorca bineinteles) si 15 la orele de varf (2 intervale orare pe zi). -> Se considera ca o tura completa dureaza 70 minute (vezi www.ratt.ro).
Iar pe atunci, dimineata de exemplu, oamenii atarnau la propriu pe afara, de mare ce era capacitatea Timisurilor.
70 min / 15 = 4-5 minute (intre 2 plecari succesive din aceeasi statie).
70 min / 10 = 7-8 minute
Asta ar trebui sa dea cate ceva de inteles celor ce au dubii privind remorcile pe 4.
Iar populatia a mai crescut de atunci. Drept consecinta, acum, intr-o zi lucratoare (full, nu vacanta), circula 8 trenuri de dimineata pana la 16:00, apoi unul se retrage, pana in jur de ora 21 cand mai raman 4 trenuri pana la 00:39.
70 min / 8 = 8-9 minute
70 min / 7 = 10 minute
70 min / 4 = 17-18 minute
Si tot sunt portiuni bune din traseu, de-a lungul carora, Wegmann-urile, la capacitatea lor, comparata cu a Timisurilor, abia fac fata.

Aceasta postare a fost editata de sorinvoinea4ratt: 08 august 2009 - 00:55

0

Arata acest topic


  • (27 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi