STP Timișoara Forum: Autentic GT4 by Astra - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autentic GT4 by Astra Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   MariusNichi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03 octombrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2016 - 18:06

Azi am incercat sa aflu mai multe detalii despre acest tramvai. Se para ca tramvaiul acesta este cel de conceptie proprie, despre care se vorbea undeva prin toamna. Mai jos este tramvaiul in fabrica de la Arad

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tramvai2-640x405.jpg

0

#42 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 20:16

Ba da. :04:

Vezi postarearadub, la 18 martie 2016 - 18:31, a spus:

Desigur, al meu, iar celalalt era declaratie de dragoste, asa-i? Mai, mai, mai, ce scarnavii sunteti...

Daca inainte de a face apoplexie te uitai mai atent, observai ca am cenzurat in postarea lui orice referire la tine, tocmai pentru a evita flame-ul, dar asta e...
0

#43 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 martie 2016 - 20:26

Vezi postareaBogdanTm, la 18 martie 2016 - 19:23, a spus:

Totuși nici un moderator nu are de gând să igienizeze prin ban permanent asemenea exprimări ?????? Nu se mai aplică regulamentul forumului?


Si asa "traim o criza a rachetelor din Cuba" de fiecare data cand apare vreo informatie care implica o discutie despre nou si modernizat... vrei sa foloseasca cineva valiza rosie?

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 18 martie 2016 - 20:27

1

#44 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 22:42

Vezi postareaMariusNichi, la 18 martie 2016 - 18:06, a spus:

Azi am incercat sa aflu mai multe detalii despre acest tramvai. Se para ca tramvaiul acesta este cel de conceptie proprie, despre care se vorbea undeva prin toamna. Mai jos este tramvaiul in fabrica de la Arad

Bineinteles ca despre el e vorba. Doar unii credeau ca e un mare secret de care nu a aflat nimeni :Facepalm_emote_gif:
0

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 martie 2016 - 01:08

"Autenticul" e oarecum prototipul Imperio (ala verde) scurtat, dotat cu scaune din lotul pentru Armonii. Imagine postata

Nu ma intelegeti gresit, tramvaiul nu trebuie sa fie musai prost si orasul are nevoie si de tramvaie scurte. Daca nu e cu mult mai scump decat armoniile, achizitia unui numar limitat ar putea reprezenta o alternativa la acestea. Dar, bineinteles deocamdata raman cele doua necunoscute: calitatea si pretul.
3

#46 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2016 - 12:27

Uite aici o intrebare, ca si capacitate, difera de o Armonie? Daca nu, acuma am avea ocazia pentru un test de "stop and go!", sa vedem care tramvai e mai eficient la oprire-descarcare-incarcare-plecare. Desigur ca ma refer ca unul are podea joasa si celalt trepte, astfel ca acuma ne putem si ii putem convinge pe unii despre cat de util ar fi fost un tramvai nou, poate mai scump, poate tratat ca un gunoi pentru ca nu indeplinim chiar toate conditile de intretinere, dar in cele din urma eficient cand ar fi venit vorba de transport. Si la cat de rau stam cu personalul niste tramvaie noi si lungi... dar de aici stiti povestea.
2

#47 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2016 - 12:43

Testul ar fi interesant, mai ales ca are doar trei usi. Daca si asa se incarca/descarca mai rapid decat Armonia (nu am niciun dubiu in acest sens), se va vedea clar avantajul LF.
0

#48 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 20 martie 2016 - 00:32

Nu vreau sa fiu RAU. Dar noi chiar avem pretenti la tramvaie noi ? ... noi nu avem un depou macar de doamne ajuta si vrem tramvaie noi ... eu zic ca ar trebui investit ceva in depoul acesta.

Siguranta : Atat pentru mucitori cat si pentru vizitatorii (se poate face un eveniment ca cel de la Aquatim)
Protectia Muncii : Se poate investii in niste echipamente pentru muncitori in asa fel sa le fie mult mai usor sa lucreze si sa vina cu drag la munca.
Protectia Mediului : Daca s-ar pava in curtea depoului peste tot (sa retinem PAVA, cu PAVELE) nu ar mai ajunge atat de mult pamant in canalizarea orasului, in felul acesta si in alte metode nu ar mai fie nevoie ca masinile sa intervina in desfundarea canalizari orasului, deci ar proteza si MEDIUL(Parerea mea)
0

#49 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2016 - 00:47

Ce spui tu e foarte corect, dar ce treaba are testarea acestui tramvai de catre Astra, cu pretentiile cuiva de a avea tramvaie noi, sau cu starea depoului? :eusa_think:
Au venit, isi fac testele, obtin omologarea si merg inapoi, probabil incercand sa-l vanda cui e dispus sa-l cumpere. Cam asta e tot.
0

#50 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2016 - 14:47

Vezi postareaFerraryTm, la 20 martie 2016 - 00:32, a spus:

Nu vreau sa fiu RAU. Dar noi chiar avem pretenti la tramvaie noi ? ... noi nu avem un depou macar de doamne ajuta si vrem tramvaie noi ... eu zic ca ar trebui investit ceva in depoul acesta.


Eu cred ca cine sustine ideea de tramvai nou are si asteptari in privinta intretinerii si gararii acestora in spatii dedicate indepoul actual sau unul nou. Nu cred ca cineva se asteapta ca atunci cand ar sosii niste tramvaie noi sa steie toate garbove pe sinele contorsionate si pline de balarii din depoul Dambovita. La discutia asta exista mereu cercul asta vicios tramvaie noi-dar nu avem depou, daca mereu vom astepta sa se faca ceva cu depoul vom avea ori una ori alta, iar eu cred ca depoul se va moderniza si el doar daca am auzii de tramvaie noi si ca aceastea intradevar se cumpara, poate chiar capata un depou nou. Sa avem mereu acest cerc vicios de care ziceam e ca si povestea cu drobul de sare deasupra copilului, ne rugam sa nu pice peste el, dar nici nu facem ceva in privinta asta.
Aceste 2 proiecte merg mana in mana, depou pentru tramvaie noi, problema de acuma este cel de la conducerea orasului, care si-a exprimat mai demult opinia legata de tramvaie si ca nu se preteaza alea noi si mari la orasul nostru. O fi bine sa fi modest dar pana la urma nu avem noi nu stiu ce bunastare ca sa spui unui oras asa ceva, asa dupa parerea mea nici lui nu i se preteaza cadoul primit de la Retim.
5

#51 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 martie 2016 - 15:14

Strict acum fara incrancenare si partizanat politic. Evident ca cel care e "la butoane" isi linge degetele din smantana care trebuie impartita. Fostele noastre administratii intr-adevar au facut minim...spre zero...in interes public si maxim spre profit personal. Problema este ca au fost suficient de "smecheri" sa se concentreze macar pe o latura buna a administratiei...adica Oancea si-a "tras" partea lui dar a adus tramvaie din Germania si a reabilitat o parte din linii..Ciuhandu a prosperat cu clanurile tiganesti dar a mai adus ceva autobuze si troleibuze macar...actualul...vorbeste gura fara el. Imi pare rau..dar de cate ori il vad sau il aud in declaratii publice...e politrucul la modul absolut. Nu zic ca e rau voitor...dar efectiv nu il duce mintea...gandire tipica de activist care nu poate vorbi fara discurs scris dinainte in fata presei "imperialiste". Mereu orice realizare i se datoreaza..orice greseala se imputa executantilor.Nu zic ca nu e posibil sa fie asa...dar de ce sunt nominalizati vesnic constructorii care nu pot duce o lucrare la termen (vina lor si e corect sa suporte consecintele) dar NICIODATA nu se spune numele firmelor de proiectare care fac asemenea aberatii de proiecte APROBATE si PLATITE de Primarie? E posibil ca la un liceu istoric al orasului "C.D.Loga" sa nu poti termina o lucrare accesata pe fonduri europene pentru ca proiectul se refera a 2 nivele si nu ia in calcul parterul si subsolul? Si proiectul a fost PLATIT de primarie... TOTUSI...vorba tovarasilor...cine raspunde?? Cunosc personal copii din clasa a XII a...care de 2 ami merg la liceul energetic sa isi tina orele de curs...si care nu vor avea bucuria sa dea bacalaureatul in cladirea istorica a liceului pe care l-au absolvit de fapt. Stiu..pentru multi asta e zero...dar ...cumva simti in suflet...ca ai dat admitere te-ai straduit si ai invatat sa intri la "Loga"..si faci ceremonia de absolvire in mijlocul campului pentru ca niste incompetenti vanduti clanurilor tiganesti isi umfla buzunarele si conturile...facand proiecte aiurea... Doamne fereste de o catastrofa precum a fost cutremurul din 1977.... daca de pilda ambele pasaje si Jiul si Popa Sapca erau inchise circulatiei...si se prabuseau blocuri in cartierul Circumvalatiunii...cate suflete mureau pentru ca echipele de ajutor erau nevoite sa ocoleasca?
5

#52 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2016 - 18:58

Ca sa revenim on topic... Poze noi: Imagine atasata: 20160322_121402_Richtone(HDR)-2.jpg Imagine atasata: 20160322_122439-2.jpg

Vagonul rula, absolut silentios, nici vorba de piuitul marca "Armonia". E adevarat ca nu avea viteza, dar nu cred ca se va auzi nici cand merge mai repede. Bip-ul care se aude la deschiderea-inchiderea usilor e, in schimb, la fel de strident. :)
11

#53 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 22 martie 2016 - 22:05

Nu ca ar fi un criteriu, insa si culoarea pare ceva mai decenta. Imagine postata
3

#54 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 aprilie 2016 - 16:42

:up_arow: A fost vopsit asa "cu dedicatie" avand in vedere ca urma "sa umble" prin Timisoara...


Dar, apropo, unde este acest tramvai, a iesit pe strazi, macar noaptea?...
0

#55 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 aprilie 2016 - 17:27

Asa se vorbea si am vazut ca dimineata era in alta pozitie fata de cum era lasat cu o zi inainte.
0

#56 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 aprilie 2016 - 10:32

Tramvaiul mai este la Timisoara, sau a fost trimis inapoi la Arad?
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 aprilie 2016 - 10:37

Acum doua seri era in curtea depoului, pe partea cu magazinul Alfa, unde era tras si la inceput cand a sosit insa acum era intors invers, cu usile catre Alfa...L-am vazut!
0

#58 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2016 - 10:41

A, da. Mai este in Timisoara.
0

#59 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 aprilie 2016 - 11:43

Daca dorim sa il filmam in teste, trebuie sa montam pe stilpii RATT camere de vinatoare care filmeaza automat tot ce misca... :Facepalm_emote_gif:

Imagine atasata: CAMERA VANATOARE moultrie_m990i_gen2-800x800.jpg
3

#60 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 aprilie 2016 - 14:37

Dat fiind faptul ca i s-au montat validatoare, ma duce cu gandul ca va fi testat si cu calatori... :eusa_think:
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi