STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#61 Useril este offline   MM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 12 martie 08

Postat 29 martie 2008 - 21:42

[quote="dAImon"][quote=MM]

Nu, acu' serios, taxele şi impozitele alea au şi ele un rol, partea naşpa e că nu sunt folosite întotdeauna corect. Dar asta e altă discuţie.[/quote]

Acu' serios :arrow:
Asa cum plata impozitelor este importanta, tot asa plata biletelor si abonamentelor are rolul ei. Sunt costuri - banuiesc- importante, care prin neplata de catre calatori a serviciului, conduc la calitate naspa a transportului, sau chiar mai rau... Taxele si impozitele locale vor face, probabil, ca transportul local sa supravietuiasca, in rest praf, mizeie, vopsea scorojita, samd.
Aflu acum ca nu exista cai prin care controlorii sa poata contribui la realizarea platii de calatori a serviciului de transport :lol:
Asa, nu va mai plati nimeni :!: RATT va deveni un "freeware", iar impozitele locale tot mai mari.
Totusi am unele nelamuriri: in Bucuresti exista ticket de suprataxa, un fel de bilet cumparat in vehicul (de la controlor), asemeni biletului cumparat in tren. Este legal sa se scrie PV si sa se "taie" biletul suprataxa (amenda) :?: Poate cineva sa descrie in detaliu cum functioneaza la RATB si/sau CFR :?:
0

#62 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 30 martie 2008 - 09:54

deci, la subiectul asta :sugestii despre transport, uni ne dau sugestia sa circulam fara bilete ca ratt-ul si asa n-are ce sa ne faca, dupa care merg pe alt topic si abereaza ca ce vechi si neintretinute sunt vehiculele ratt. interesant punct de vedere 8)
0

#63 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 30 martie 2008 - 15:11

AMD a spus:

deci, la subiectul asta :sugestii despre transport, uni ne dau sugestia sa circulam fara bilete ca ratt-ul si asa n-are ce sa ne faca,

Sa nu te superi ca iti spun dar din ceea ce spun ei (ceea ce am inteles si eu) probabil ca nu e aia sugestia pe care transmit si cea pe care o intelegi tu , chiar si eu am dicutat pe acea tema si este mai degraba vorba despre faptul ca nu e in regula sistemul ,cu totul altceva.

Citeaza

dupa care merg pe alt topic si abereaza ca ce vechi si neintretinute sunt vehiculele ratt. interesant punct de vedere 8)

Poate doar tu pui un egal intre amenzi si banii ce se investesc in dezvoltate.Nu neplata amenzilor e problema si nici neplata amenzilor nu o poti numi pentru ca amenzile se platesc ,in fiecare zi fac cel putin 7-8 calatorii prin oras in vehicule RATT si se poate observa asta.

Daca ne-ai spune si catre cine sunt indreptate afirmatiile tale ar fi mai bine nu? E un topic , discutam , fara poezie cu metafore :lol: .
0

#64 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 30 martie 2008 - 16:14

Ciup, te certi degeaba cu mine, ma refeream la posturile lui marioana, pe care probabil a prins-o nu de mult controlul si acum mai ca nu cere desfintarea acestei meserii, ca si asa nu au voie sa-ti faca nimic daca te prind. :lol: Politia comunitara, daca tot trebuie sa insoteasca un controlor, pot ei sa ceara biletele, ca doar nu e mare stiinta sa vezi daca e bun sau nu, ce rost are sa mai care dupa ei un controlor :lol:

Chestia asta cu un politai si un controlor e total aiurea: unu are voie sa ceara buletinul sau CI, iar al doilea doar biletul. Parca sunt in bancul ala cu cei doi politai: unu stie sa citeasca si al doilea sa scrie. Ori le conferi la controlori dreptul sa te legitimeze, ori la politie dreptul sa ceara biletul. Restul sunt jumatati de masura.
0

#65 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 30 martie 2008 - 18:42

Au dreptul sa iti ceara actele, dar nu au dreptul sa bage mana in buzunarele tale sa le caute. Acest lucru il pot face doar militienii.
0

#66 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 30 martie 2008 - 18:55

Stai linistit AMD eu nu ma certam cu nimeni mai ales cu tine si bineinteles stiam ca nu mie te adresai ,nu stiu de ce ai inteles tu asa , am fost atent la tot ce sa vorbit intr-o oarecare masura ,mai omit unele detalii dar am inteles esenta.Da ai dreptate in postul de mai sus si de data asta . Dar tin sa il contrazic pe Dr2005 deoarece si eu am dreptul sa cer oricui actele dar nu am dreptul sa ii cer sa se legitimeze in fata mea deci nici controlorii nu au ,eu nu spun asta cu zambetul pe buze ci cu parere de rau , de aceea cele 2 meserii ale acestor oameni se sunt complementare in acest caz .
0

#67 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 01 aprilie 2008 - 20:37

consider ca a cere actele pentru identificare nu e nicio ilegalitate, daca omul e de buna credinta le arata si gata. A-l obliga pe om sa arate actele e cu totul altceva. CI-ul nu a fost eliberat doar pentru a fi vazut de politie, il aratam si la banca, la magazin cand luam rate, il cere cand cumperi o amarata de componenta PC, sa-ti faca factura si garantia, in unele locuri mai iti face si o copie repede sa o aiba ei. :( Nu cred ca cineva cand s-a prezentat la banca sa ia un imprumut a fost legitimat de un politist aflat in incinta bancii, sau la REAL cand si-a luat televizor si a cerut factura si garantia a venit un politist sa-i arate doar lui documentele. :lol: . Dar cam asta e : esti cu musca pe caciula, normal ca nu sari repede cu buletinul . :P (atentie ! nu ma refer la nimeni care participa la discutia asta :D)

Deci in concluzie sunt 3 situatii din care doua sunt ilegalitati dar prima eu consider ca este perfect legala:
1- a cere politicos ca omul sa arate CI sau alt act de identificare.
2- a forta omul sau chiar a-i deschide geanta sau a-i baga mana in haine pentru a gasii actele
3- a retine documentul de identitate.

0

#68 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 01 aprilie 2008 - 20:48

Ai dreptate AMD ,dar cei ce au facut legile au incercat pe cat se poate ca aplicarea si respectarea lor sa produca si sa mentina ordine , egalitate in drepturi si obligatii din acest punct de vedere.

AMD a spus:

Dar cam asta e : esti cu musca pe caciula, normal ca nu sari repede cu buletinul . :(

E adevarat ca in mai multe cazuri ne este solicitat buletinul dar atunci sti pentru ce il dai dar vorba ta , cand esti cu musca pe caciula te gandesti ca oricum respecti legea daca nu il dai ,nu si cum romanilor le place sa respecte legile atunci cand ii ajuta
:lol: o cam fac chiar daca pe cealalta parte au incalcat-o.
0

#69 Useril este offline   simeontimplaru 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03 aprilie 08

Postat 03 aprilie 2008 - 08:57

In alte parti ale Rominiei si in alte tari exista niste norme de comportament interne pentru personalul cu atributii de control 8)
0

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 aprilie 2008 - 13:26

Un citat de pe pagina web a RATB:

"La solicitarea reprezentanţilor corpului de control al RATB, călătorii sunt obligaţi să prezinte acestora titlurile de călătorie utilizate în acel moment. Posesorii de abonamente nominale sau legitimaţii nominale sunt obligaţi să prezinte la cererea acestora actele de identitate. "
0

#71 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 aprilie 2008 - 01:07

Depinde cine face parte din "corpul de control". Dacă au şi poliţist cu ei, e clară treaba. Dacă nu, poate să scrie şi că "sunteţi obligaţă să zâmbiţi şi să faceţi frumos din mână când vine echipa de control, apoi să dansaţi step". E null, void, zero-equal.

Dacă vreţi o paralelă, e ca şi cum te-ar ruga un agent de pază dintr-un magazin (deschis publicului, dar privat), să ştergi pozele pe care le-ai făcut. Asta e ok. Să te reţină, nu mai e ok. Darmite să te pună să ştergi ceva. Poliţia e soluţia şi acolo. Iar când te roagă un astfel de "paznic" să nu fotografiezi clădirea pe care el o păzeşte, tu fiind pe spaţiu public, e cam vax albina crema puşca.

Deşi, pare-mi-se că atunci când facem abonamentele, ni se cer documente. Oare şi acolo sunt cerute abuziv? :?
0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2008 - 09:52

Cumpararea unui abonament nominal nu e obligatorie, deci nu trebuie sa iti declini identitatea, poti circula perfect anonim cu bilet. :D Cum am constatat mai sus : nu numai politia cere actul de identitate, o fac si bancile, magazinele, etc. Trebuie sa dovedesti cumva ce varsta ai, unde locuiesti, cum te numesti, daca esti pensionar sau elev , ca doar nu poti pretinde sa fi crezut pe cuvant. :lol:
0

#73 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 05 aprilie 2008 - 16:59

Da... mulţi pot să îţi ceară actul de identitate. Dar în afară de Poliţie (Miliţie, de fapt, că aşa se comnportă) nimeni nu poate să îţi bage mâna în buzunar sau în geantă să îţi caute actul.
0

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2008 - 17:08

"nimeni nu poate să îţi bage mâna în buzunar sau în geantă."
Din pacate sunt inca multi care-ti baga mana in buzunar sau in geanta, dar nu-i intereseaza actele. :ad sub masa:
0

#75 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 05 aprilie 2008 - 17:09

Vorbeam strict dpdv legal. Pentru ca restul baga mana dupa bani, telefoane etc., putin le pasa de acte.
0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2008 - 14:40

Iata un pasaj (cu ce ne intereseaza pe noi in acest topic) din HCL 371/2007:

CAPITOLUL VIII HCL 371 din 2007
ART. 32
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza contravenţional:
a) calatoria fără bilet, abonament sau legitimaţie de calatorie adecvate mijlocului de transport in comun folosit sau refuzul prezentarii organelor de control, la cererea acestora, a actelor de identitate. Excepţie fac copiii preşcolari.
(2) Nerespectarea prevederilor:
- art. 32 literile a), B), e) se sancţionează cu amenda contravenţională cuprinsă între 200 - 500 lei pentru persoanele fizice.

0

#77 Useril este offline   cristi_10 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 07 aprilie 08
  • Locatia:TM

Postat 07 aprilie 2008 - 18:03

Buna tuturor,nemultumirea mea vis-a-vis de unii controlori ar fi faptul ca isi depasesc uneori atributile,recent mi sa intamplat mie.Eu beneficiez de unele reducri pe mijloacele ratt, eram in autobuz si vin controlori si am procedat ca de fiecare data am prezentat toate actele care imi ofera reducerile pe mijloacele ratt inclusiv actul de identitate,doar ca respectivul cotrolor in momentul cand i-am inmanat actele si i-am spus motivul reducerilor,a inceput sa faca misto de mine(reproduc in mare cuvintele sale):hai nu zau??chiar asa??mai lasa vrajelile astea.,si toate acestea insotite de un aer flegmatic.Bineinteles dupa ce sa uitat peste acte mi le-a inapoiat in scarba si a plecat mai departe.Mi-e nu mi se pare normal atitudinea unora,ei ar trebuii sa isi vada strict de activitatea lor si lase in pace comentarile inoportune.
Alta nemultumire ar fi legata de un fapt pe care il observ des in mijoacele de transport,in momentul cand un cersetor sau copil al strazii este prins fara bilet,este dat jos la prima statie si lliber sa plece,dar atunci cand o persoana indiferent de varsta este prins fara bilet,imediat teroretic este amendata.Acest lucru nu mi se pare normal,daca nu te poti legitima din cate stiu eu(cum e cazul cersetorilor),controlorii trebuie sa te duca la sectia de politie pentru identificare,apoi sa aplice amenda,nu inteleg de ce nu se intamapla acest lucru,prcatic in acest fel timisoreni sunt sfidati
0

#78 Useril este offline   one 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 19 aprilie 08

Postat 19 aprilie 2008 - 11:05

Cat de des va verificati controlorii?
cum ii verificati?
de ce ameninta cu amenzi de n milioane de lei cand eu stiu sigur ca amenda e (sau era) 50 RON? (stiu pentru ca am luat amenda, in situatia in care 2 din cele 3 compostatoare nu mergeau si tramvaiul era cum e de obicei - FULL)
E surpriza pentru voi daca va spun ca fantasticii controlori iau mita?
Ce se poate face pentru a le taia craca?
De ce nu suntem informati cu privire la drepturile noastre?
Ei nu au obligatia sa ne arate nijte acte cu privire la valoarea amenzii?
Nu au obligatia sa respecte persoanele pe care le controleaza?
Cat despre lucratul sub acoperire, get real, sunt atat de evidenti incat ar putea sa se imbrace in uniforma.
0

#79 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2008 - 12:22

Ai citit ce am scris eu cu doua posturi mai sus ? (citatul cu galben)
Amenda e intre 200 si 500 RON, deci nu prea are cum sa te amendeze cu 50 RON. :wink:
Fabulatii sunt destule in acest sub-forum (care a ajuns deja la 6 pagini), daca ai cazuri concrete e ok, dar asa cu chestii generale.... consum inutil de bits. Am mai spus-o si in alte topic-uri : se scrie cand exista un caz concret (linie, data, ora, numar legitimatie), ca asa de chestii din astea gen : "vehiculele sunt niste sicrie, controlorii iau spaga, etc" e plin deja pe aici. :cry:
0

#80 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2008 - 19:03

Parerea mea este ca unii controlori sunt duri numai cu persoaneel obisnuite ,iaar daca vede ca iti este frica dubleaza. Un exeplu concret: Intr-una din zilele trecute veneam searea cu 19 din centru,iar niste tipi au inceput sa-si faca de cap in troleu.In statia de la studenti au urcat 2 controlori care au cerut biletele tuturor pers. din troleu ,mai putin celor 3 tineri.Care e explicatia :?:
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi