STP Timișoara Forum: Stiri de interes general - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Stiri de interes general - altele decat despre transportul in comun

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 iunie 2014 - 20:16

Discutie...intre noi, pe forum... :D
0

#42 Useril este offline   Antal 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Temesvár

Postat 22 iunie 2014 - 18:39

Capcana dezvoltării exclusiv prin forţa de muncă ieftină: Timişul a atras de 25 de ori mai multe investiţii străine decât Ialomiţa, dar salariul mediu net este mai mare în Ialomiţa ! Imagine postata

Sursa : zf.ro
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 iunie 2014 - 20:33

Asta-i clar. Smecherasii din EU ne-au luat de sclavi pe plantatie. Se baga textul cu "productivitatea muncii", care cica nu e ca la ei si cica de aia nu ne pot plati corespunzator. Pai, sa mearga atunci de unde au venit si sa-i plateasca pe ai lor, care sunt foarte productivi, cica.
3

#44 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 01 august 2014 - 19:43

Facem turul orasului cu minibuzul! Au sosit la Timisoara primele masini electrice pentru turisti!

Citeaza

Astfel de autovehicule sunt denumite masini solare; de asemenea cresterea autonomiei se poate face si prin recuperarea si stocarea energiei care se pierde in timpul franarii automobilului; zgomotul produs in mers este mult mai redus decit in cazul masinilor clasice; timpul de incarcare al bateriilor este mai mic daca operatiunea se face intr-o statie speciala; o incarcare la priza simpla de acasa va dura 6-8 ore, iar la statiile de incarcare rapida aproximativ 20 de minute.

Minibuzele chinezesti au fost asamblate in Ungaria si au costat 15.000 de euro bucata, a dezvaluit primarul Nicolae Robu. Ele vor fi administrate de RATT.

“Sunt cu 14 locuri, minibuze cu motor electric si, evident, sunt descoperite, astfel incat sa se poata simti orasul mai bine atunci cand se organizeaza promenade, tururi, cu ajutorul lor. Au costat 15.000 de euro.Nu am stabilit care va fi pretul unui bilet, dar nu va fi mare. Trebuie sa ne acoperim cheltuielile, dar nu vrem sa faca RATT avere din exploatarea lor. Vrem doar sa crestem atractivitatea orasului cu ajutorul lor. Nu am stabilit inca un traseu, nu m-as aventura sa improvizez, dar sunt mai multe variante. De saptamana viitoare vor circula pe traseu. Unele pot fi si cu ghid, dar in acest caz se va plati suplimentar”, a explicat primarul Nicolae Robu.
Articol complet pe OT
2

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2014 - 19:51

Citeaza

nu vrem sa faca RATT avere din exploatarea lor
:rad_masa: Banuiesc ca asta a fost o gluma a primarului.
1

#46 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 august 2014 - 19:53

Citeaza

...dar nu vrem sa faca RATT avere din exploatarea lor.


Da sunt sigur ca tot parcul de peste 200 de vehicule nu face cat trotinetele astea 2 :rad_masa: .
0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 august 2014 - 19:57

Minune mare! Nu sunt alb-violete! Ma mir! :Facepalm_emote_gif:
1

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2014 - 20:03

Autocolantul nu e greu de lipit. :04:
0

#49 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 01 august 2014 - 21:50


0

#50 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 august 2014 - 10:08

Vezi postareamile, la 01 august 2014 - 19:57, a spus:

Minune mare! Nu sunt alb-violete! Ma mir! :Facepalm_emote_gif:


Prea mica suprafata! :so pe iei:
0

#51 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 02 august 2014 - 11:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 august 2014 - 19:51, a spus:

:rad_masa: Banuiesc ca asta a fost o gluma a primarului.

Gluma dupa standardele lui PeNaLe eventual...stim ca e zero la administratie dar probabil ca si putinii neuroni ramasi s-au decis sa moara de singuratate si plictiseala...Varsta si Alzheimer-ul nu iarta pe nimeni...in rest..o mostra 1000 la suta de "inteligenta si umor" politic dambovitean.... Sincer in conditiile in care regia se zbate in lipsuri si e pe minus financiar cat de retard poti fi sa iti imaginezi ca vei realiza castiguri enorme cu doua trotinete? Ca si cum orice turist care ajunge in partea asta de lume nu poate dormi noaptea de grija si dorinta nestinsa de a vedea cartiere tiganesti gropi si santiere si un rau ne-navigabil plin de stufaris si noroi...fatade care se prabusesc...si desigur sa nu uitam...p a l m i e r i i....poate ii vine ideea sa ii vopseasca si pe ei in alb violet in valuri...asa ar fi cu adevarat un simbol al orasului.... :censored: :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 02 august 2014 - 11:09

1

#52 Useril este offline   Antal 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Temesvár

Postat 05 august 2014 - 20:12


Citeaza

Papalekas cumpără cu 18 milioane de euro un parc industrial în Timişoara, unde va construi o nouă fabrică pentru germanii de la Continental.

Fondul de investiţii Globalworth Real Estate, fondat şi condus de omul de afaceri elen Ioannis Papalekas, a ajuns la un acord pentru achiziţia parcului industrial Timişoara Airport Park de la compania Invest4SEE, valoarea tranzacţiei ridicându-se la 18 milioane de euro.

Sursa : zf.ro


0

#53 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 august 2014 - 09:46

Fiind o stire importanta, puteai sa o postezi pe topicul: Investitii diverse in judetul Timis, de exemplu.
Oricum in sectiunea de Proiecte, Constructii, Infrastructura si Investitii.
0

#54 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 05 septembrie 2014 - 21:26

PROIECT NAŢIONAL în şcolile din România. Ce îi aşteaptă pe elevi

Citeaza

Radio România Muzical şi Ministerul Educaţiei Naţionale au semnat un protocol de colaborare în cadrul căruia proiectul "Ascultă 5 minute de muzică clasică" devine program naţional în şcoli, începând cu anul şcolar 2014-2015, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.
Articol complet pe realitatea
1

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2014 - 08:32

O stire legata si de Timisoara...Interesant si ciudat in acelasi timp mi se pare faptul ca in articol locatia TRW Timisoara nu este pomenita (fiind prima deschisa si fiind cea mai mare din tara si la aceasta ora), in schimb sunt pomeniti satelitii locatiei din Timisoara, si anume Baia Mare, Lupeni, Oravita, Marghita...

Fabrica din Roman, deschisa cu ocazia aniversarii a 10 ani de prezenta TRW in Romania (la Timisoara) este de sine statatoare si este axata pe placute de frana si centuri de siguranta, din cate stiu eu. Insa nu bag mana in foc pentru aceasta informatie. Airbag-urile se produc la Timisoara...

Aveam impresia ca ziaristii "economici" sunt mai documentati... :Facepalm_emote_gif: ...


Nemţii de la ZF Friedrichshafen plătesc cash 12 mld. dolari pentru rivalul american TRW, care are cinci fabrici în România



zf.ro



LE Am mai citit in stanga-dreapta si am gasit informatia conform careia la fabrica de la Roman se cos airbag-uri pentru "masini de top"...
0

#56 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 decembrie 2014 - 15:37

Citeaza

Titu Bojin, ridicat de DNA. Perchezitii la sediul CJ Timis si la mai multe primarii


Tion.ro
0

#57 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 decembrie 2014 - 16:05

mile, poti sa-i scrii autoarei de pe zf.ro.
Eu am scris unui alt jurnalist de la zf, in legatura cu un alt subiect, iar acesta mi-a raspuns destul de repede.
0

#58 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 ianuarie 2015 - 22:25

Iata declaratiile Primarului de pe pagina de FB proprie:

Citeaza

GATA CU RELAŞUL! AVEM TREABĂ MULTĂ (ŞI) ÎN 2015!

Notă: Dacă apreciaţi ce-mi propun pt. 2015 -a se vedea portofoliul de proiecte de mai jos-, clicuiţi Like. Dacă nu apreciaţi, postaţi textul "Dislike".

Astăzi, după o săptămână petrecută în Dubai -loc pe care, dacă îl vizitezi, îţi scoţi din vocabular, dacă o ai -eu nu am avut-o niciodată!-, sintagma "imposibil de făcut"-, am ţinut prima şedinţă operativă din 2015 (la şedinţele operative participă Primarul, Viceprimarii, City Managerul, consilierii Primarului și toţi şefii de structuri organigramice de rangul 1). După urările de rigoare, le-am prezentat colegilor portofoliul cu cele mai importante 30 de proiecte cu finanţare de la bugetul local pe care le avem de implementat în 2015. Printre acestea, se numără:
1. Construire Pasaj P-ţa Victoriei, cu parcare subterană în zona Brătianu şi reorganizarea inelului 1
2. Lărgire Pasaj Popa Şapcă, str. Popa Şapcă şi Bd. Antenei -4 benzi
3. Construire Pod peste Bega în prelungirea străzii Jiul şi lărgirea str. Jiul la 4 benzi
4. Parcarea supraterană Bega
5. Lărgire la 4 benzi Str. Mş. Prezan, cu amenajare după modelul str. Orion
6. Lărgire la 4 benzi Str. Podeanu, cu amenajare după modelul str. Orion
7. Lărgire la 4 benzi Str. Calea Martirilor, cu amenajare după modelul str. Orion
8. Asfaltare Str. Muzicescu –tronsonul Girocului – Şagului
9. Reabilitare Str. Versului, cu amenajare după modelul str. Orion
10. Reabilitare Str. Uranus, cu amenajare după modelul str. Orion
11. Realizare 20 terenuri multivalente: minifotbal, baschet, handbal
12. Realizare Sistem de spectacole de jocuri de apă, lumină şi muzică pe Bega
13. Reabilitare / realizare a 100 Km de trotuare
14. Construire Noul Campus Şcolar Lenau
15. SF+PT pt. 4 bazine de înot semiolimpice + execuţie pt. 1 bazin
16. Reabilitare Parc Padurice
17. Realizare spaţiu verde în Cartierul Calea Lipovei
18. Amenajarea pilot în noul concept urbanistic a spaţiului dintre blocuri în perimetrul Vasile Balmuş - C-tin Prezan
19. Construirea unui Stadion de 5000 locuri în Campusul Sportiv CFR
20. Construire Nou Corp (cu 8 niveluri: D+P+6E) la Spitalul de Copii (lucrare în continuare, cofinanţată de Guvern)
Evident, pe lângă acestea se numără zeci şi zeci de altele, la care se adaugă proiectele în derulare finanţate din fonduri europene -PROIECTE PE CARE LE VOM FINALIZA PÂNĂ LA SFÂRŞITUL LUNII IULIE 2015!- şi noile proiecte finanţate pe programele 2014-2020.
Deci, tonus bun la început de an pt. toată lumea: TIMIŞOARA CONTINUĂ MODERNIZAREA ÎN FORŢĂ!

1

#59 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2015 - 22:29

Deci dacă nenea Robu, căruia îi acord toată stima și respectul, cu toate că de multe ori l-am criticat - face 50% din ce a zis mai sus, eu am să îl votez de fiecare dată când e necesar!

Unde stau eu, se dorește modernizarea unui parc (imens!), și lărgirea la 4 benzi a 2 drumuri care mă interesează direct - practic, e ca și cum m-aș muta în altă locație și (la mișteaux) ies din bloc: - în față autostradă, în dreapta autostradă și în stânga un loc perfect de recreere + locurile de parcare care vor decongestiona oarecum mașinile parcate de-ampu pe străduțele din spatele blocului.

Mie mi se par foarte îndrăznețe aceste afirmații ale lui!

Și ai uitat partea cu: "e -PROIECTE PE CARE LE VOM FINALIZA PÂNĂ LA SFÂRŞITUL LUNII IULIE 2015!-"
Aștept cu mare interes ceea ce urmează.
2

#60 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2015 - 23:05

"Le-am prezentat colegilor portofoliul cu cele mai importante 30 de proiecte cu finanţare de la bugetul local pe care le avem de implementat în 2015."


Cu alte cuvinte, o lista de chestii pe care ar vrea sa le faca, insa nu e clar nici daca are finantare, nici aprobari, nici studiu de fezabilitate. Sa tot faci liste de-astea entuziaste.
3

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi