STP Timișoara Forum: Stiri de interes general - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Stiri de interes general - altele decat despre transportul in comun

#1 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 08 decembrie 2013 - 16:35

Incendiu puternic, sâmbătă seara, în zona centrală a Timișoarei, pe strada Popa Șapcă. Flăcările au cuprins una dintre clădirile fostei unități militare, care acum este dezafectată. Circulatia pe strada a fost inchisa pe amandoua sensuri de circulatie.


http://www.youtube.c...d&v=uVTo1K6meVg

Aceasta postare a fost editata de Gabi S: 08 decembrie 2013 - 16:39

0

#2 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 08 decembrie 2013 - 16:45

Deci asta chiar ii ciudat :)


Site-ul primarului Timişoarei, www.nicolaerobu.ro, a fost spart, cei care accesează pagina fiind întâmpinaţi de un mesaj din partea edilului-şef, prin care acesta explică faptul că a fost ţinta unor atacuri. Robu dă de înţeles că cei care i-au spart site-ul se împotrivesc de fapt… modernizării oraşului

S: http://www.tion.ro/r...hackeri/1362386


:down: Actualul Site.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_2.png

Aceasta postare a fost editata de Gabi S: 08 decembrie 2013 - 16:46

0

#3 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 12 decembrie 2013 - 13:49

EXCLUSIV !!!
Proiectul Michelangelo a avansat foarte bine si, la ora actuala, o foarte mare parte din ceea ce inseamna el, ma refer la lucrarile de la retelele de utilitati, canalizare, apa calda, apa rece, termoficare, retele pluviale, alimentarea cu energie electrica, cabluri de telefonie, fibra optica, diverse retele de date, iluminat, totul este la ora actuala refacut si in foarte mare masura chiar sapaturile care s-au efectuat, uneori pana la 10 m adancime, nu se mai vad, pamantul dislocat fiind repus la loc, peste noile retele“, a declarat Nicolae Robu astazi.De asemenea, a fost reabilitat podul, lucrare deosebit de complexa. Mai intai a trebuit sa fie spart asfaltul, o parte din beton, apoi cele 3 componente ale podului, mijlocul si cele 2 parti laterale au fost ridicate la o anumita inaltime, s-au facut inspectiile de rigoare, s-au reabilitat anumite piese metalice si, in final, totul s-a pus la loc, s-a returnat beton si podul este, la ora actuala, circulabil. In ceea ce priveste subpasajul propriu-zis, structura de rezistenta este in buna masura realizata, mai precis peretii verticali sunt realizati suta la suta, pana la inaltimea de 17,5 metri, cum prevede proiectul, iar planseul constand in grinzi solidarizate prin betonare este si el realizat in proportie de circa 70-75%“, a adaugat primarul Timisoarei..

“Dat fiind faptul ca lucrul la retelele de utilitati a decurs intr-un ritm foarte alert, atingandu-se acum stadii care era de asteptat sa fie atinse abia in primavara, am putut face o amenajare a zonei, care sa ne permita redeschiderea circulatiei pe un traseu provizoriu pe axa Sud-Nord in ambele sensuri“, a spus Robu



SURSA: http://www.opiniatim...-16/12/12/2013/




OFF: Sper ca se readuce traficul la normal .. E7 SI E8 Imagine postata
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 decembrie 2013 - 19:24

Vezi postareaGabi S, la 12 decembrie 2013 - 13:49, a spus:

OFF: Sper ca se readuce traficul la normal .. E7 SI E8 Imagine postata

E8 nu are cum, iar de actualul traseu al lui E7, foarte multi sunt multumiti.
1

#5 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 12 decembrie 2013 - 22:37

Caldura si lumina din gunoaie la Timisoara! Liber la ridicarea incineratorului de deseuri, in Calea Sagului!

Citeaza

“Investitia este prima de acest fel din Romania si vizeaza arderea deseurilor si obtinerea de energie termica si electrica. Energia termica va fi folosita in sistemul actual de distributie al orasului, pe cand energia electrica rezultata va fi vanduta sistemului energetic national, iar banii astfel obtinuti vor constitui subventie la factura de energie termica”, spun reprezentantii Directiei de Comunicare din cadrul Primariei Timisoara.
Articol complet pe Opinia Timisoarei.ro

Rovinieta prin SMS, la îndemâna tuturor.

Citeaza

După abonaţii Orange şi Vodafone, posesorii de telefone mobile conectate în reţeaua Cosmote au posibilitatea, începând de joi, de a-şi achita tariful de utilizare a drumurilor naţionale (rovinieta) prin intermediul unui SMS.
Articol complet pe renasterea.ro
1

#6 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:07

Interesant ce apare acolo 100 tramvaie noi de 200 mil euro
100 autobuze electrice 100 mil euro.... cand?? hmm...

0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 ianuarie 2014 - 21:43

Peste sapte ani, daca nu va mai fi criza, dupa cum spunea in interviu. In realitate, cam cand vei fi tu pensionar, te vei plimba gratuit cu aceste tramvaie, nou-noute. :D
0

#8 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2014 - 23:55

Eu cred ca papagalii aia de la Botanic nu au murit, cred ca tot stolul s-a ascuns si banuiesc unde. Acuma nu mai sunt scumpe tramvaiele noi, ba chiar daca o luam asa babeste Robu ar cumpara acuma 100 de bucati a cate 2 milioane de euro bucata. Evident cumpara si autobuze electrice, nu mai cumpara nimic de capacitate mica, iar tarmvaiele nu le mai modernizeaza, defapt cand ai 100 noi ce mai comentez? :rad_masa: > :rad: > :lol: > :plang:

Sincer cred ca si un copil de gradinita e mai consecvent in ce spune decat ce proiecte face omul asta. A uitat de linia 3? o moderniza el atunci cand dadea interviu din Freidorf de la fata locului. Bulevardul Stefan cel Mare intra in reabilitare vara trecuta, apoi in toamna. Dorea sa cumpere microbuze sa mai faca el niste linii asa de cartier sa mearga omul sa iei apa de la pompa apoi sa vina acasa, dupa aceea cumpara microbuze electrice decapotabile cu care sa se plimbe turistii.

Eu stiu ca tot din ce spune nu va realiza, sau cel putin va realiza cu chiu cu vai ce e mai important si probabil din fonduri locale. Ce ma streseaza insa este tampenia aceea cu scoaterea liniilor de tramvai de la Catedrala, de ce? nu stiu ii stau in gat? sau probabil in imaginile alea cu Timisoara din "antichitate" vedea numai palmierii nu si liniile de tramvai si podul facut special pentru ele sa treaca pe acolo? Un oras care are un transport public care arata frumos pe harta nu inseamna ca e un oras cu un sistem de transport public practic si eficient. Pe mine unul nu ma ajuta ca linia 1 va face mai putin pana la gara, in schimb ma va afecta faptul ca linia 6 nu va mai circula, sa nu mai zic de 5. Pentru ca pe ideea actuala nici nu s-ar mai justifica o linie ca 6, iar 5 probabil ar fi deviata pe traseul vechi prin Cartan.

Si nu ma pot abtine sa nu ma leg de ideea cu "metroul", pentru ca saptamana trecuta l-am vazut pe primar pe TVR Timisoara la o emisiune, si nu am cum sa ignor fala de sine si viclenia (pe care credea el ca o are), cu care ii spunea prezentatorului ca el ideea cu metroul a prezentat-o si unor arhitecti din Barcelona iar ei i-au confirmat ca asta e viitorul. Evident ca arhitectii aceia probabil au fost la Timisoara de cate ori am fost eu la New York si sunt mai mult ca sigur ca stiu si cum sta Timisoara la capitolul densitatea a populatiei, ritm de dezvoltare, si distributia zonelor orasului. Oricum Robu a spus ca el a venit cu ideea de metrou, spunand ca daca tot se "scufunda" linia de tren iar encartamentul e identic ar fii o idee buna sa se faca si o linie paralela de metrou care sa lege gara de nord cu aeroportul. Eu nu zic nimic, dar intreb cati calatori are E4 barat? tot timpul cand am vazut acest autobuz era gol, nici nu cred ca se justifica un microbuz pe linia aia dar Robu vrea metrou, unde cea mai mica garnitura ar fi cu chiu cu vai de 2 vagoane, sa nu mai zic de costurile cu mentenanta infrastructurii, amenajarea unui depou, angajarea de personal calificat si cate si mai cate lucruri necesare pentru a opera o linie, iar noi nu suntem in stare sa pastram tramvaiul care duce cei mai multi calatori zilnic si e incarcat de atat istorie... parca vroiam sa fim capitala culturala, cultura... istorie, sau probabil cultura inseamna aducerea "exoticului" si atat.

Nu stiu pe cine sa ma enervez pe Robu? ca promite miliarde de vise, sau pe consilieri care freaca menta si nu ii zic astuia sa taca, sa faca 2-3 proiecte mai importante ca e deajuns sa isi mai castige un mandat, apoi sa continuie tot asa.

Nu am stat sa ma uit peste toate promisiunile, eu am comentat stric ce ma intereseaza pe mine si cred ca ar trebuii sa intereseze pe toata lumea, la urma urmei din banii tuturor celor care platesc taxe se platesc pierderile regiilor locale si realizarea "viselor marete".

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 16 ianuarie 2014 - 08:37

4

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2014 - 00:46

Bine, nu ar fi un metrou in adevaratul sens al cuvantului, ci niste tramvaie care ar circula subteran. (nu vad cum ar putea dubla linia de contact, sa o poata folosi si tramvaiul si trenurile)
0

#10 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 ianuarie 2014 - 01:27

E discutabil daca tehnic ar fi posibil sau permis ca pe o linie de tren sa fie pusa lateral "a 3-a linie" adica reteaua de contact a metroului.

In loc de metrou adevarat ar putea sa foloseasca automotor electric - rama electrica:



Totusi, daca nemtii nu au "ingropat" linia de tren inseamna ca e o prostie sau investitia nu se justifica.
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2014 - 11:05

Sa bagi un tren electric in subteran, nu e asa simplu si asta datorita liniei de contact si a tensiunii de lucru. Nu poti aduce linia respectiva prea aproape de acoperisul locomotivei sau a vagoanelor. Mai multe sisteme de metrou, folosesc alimentare din sina a treia, sina amplasata la nivelul solului. (si metroul nostru, din Bucuresti, are un pantograf, dar doar pentru alimentare in depou sau pe alte trasee de suprafata) Cele care folosesc o linie amplasata deasupra, au un pantograf special, mult mai mic decat a tramvaielor sau a trenurilor electrice. Sa faci un tunel cu inaltimea de 6-7 metri, e cam aiurea si probabil de aceea nu baga nimeni trenurile in subteran.
0

#12 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2014 - 11:08

6-7 metri inaltime nu e fezabil in solul Timisoarei, cu toate tehnologiile noi aparute.
Nu e fezabil ca si costuri, tehnologiile "revolutionare" costa.
0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2014 - 11:23

Exact si sa aduci linia de contact a unui tramvai (sau metrou (750V)), la un metru de acoperis ar mai merge (cu toate ca nu cred ca normele permit asta), dar sa aduci linia de 27kV (27.000V) la asa o distanta de acoperis e imposibil.
0

#14 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2014 - 12:07

Pe langa toate inconvenientele mai sus mentionate legate de un posibil tunel de cale ferata sau metrou usor, faptul ca nu vezi nimic din oras, atat la plecare cat si la sosirea in oras, mi se pare tot o pierdere. In concluzie, tot pe estacada mi se pare solutia cea mai normala pentru Timisoara. Fie pentru "tramvai greu" sau "metrou usor". Iar gara ar trebui mutata fie la Aeroport (cred ca ar fi varianta cea mai buna), fie la Solventu'...

Cu Gara la Aeroport, "tramvaiul greu" sau "metroul usor" ar fi folosit incepand din Giroc > Chisoda > Steaua (Timisoara Sud) > Dambovita > Iosefin > Cetate (Piata 700) > Circumvalatiunii > Mall > Tipografilor si Cartan (Fabric) atat pentru gara, aeroport cat si o autogara (eventual) tot in zona aeroportului. Astfel s-ar justifica in mod sigur investitia in estacada...acolo unde este nevoie de ea...


Iata traseul cu 12 statii si vreo 10 - 11 km lungime...3 - 4 garnituri ar fi suficiente si dupa cum se vede, taie orasul in doua trecand prin zona centrala. Traseul se cam intretatie cu toate celelalte linii de transport in comun...


Imagine atasata: metrou usor Giroc -  Aeroport 01.JPG
0

#15 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2014 - 12:33

Citeaza

Iar gara ar trebui mutata fie la Aeroport (cred ca ar fi varianta cea mai buna), fie la Solventu"


Toate orasele mari (sau care se preteaza a fii "mari"), au gara cat mai aproape de centru, doar asta era si ideea cand a fost introdus trenul, sa se scurteze durata de parcurs a unei distante si acest serviciu sa fie disponibil cat mai aproape de cetatean.

Facem noi planuri dar pana nu are CFR bani de vreo investitie care sa elimine tersamentul si sa modifice infrastructura, primarul poate visa in continuare. De obligat nu va putea obliga nimeni regionala sa investeasca in fanteziile unui primar, ca asa vrea el sa castige inca un mandat, prin investirea intr-un mijloc de transport supradimensionat pentru oras si care nu face parte din nici o strategie pe termen lung. Pentru ca sa presupunem ca se face investitia, aceasta va necesita un inca un tip distinct de vehicul. Noi momentan avem 3 detinute de regie si deabea deabea se face fata cu intretinerea lor si mereu se face discriminare intre fiecare mijloc de transport. Cine imi garanteaza mie ca dupa ce se realizeaza metroul, acesta va avea indeajuns de multi calatori ca sa nu ajunga sa fie o investitie de lasat in paragina?... poate arhitectii din Barcelona...
0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2014 - 12:51

Pai tu spui ca gara trebuie sa ramana in centru (in oras) insa majoritatea colegilor de pe forum (printre care nu ma numar) sustin ca trebuie eliminata calea ferata de pe teritoriul orasului fiind un obstacol in dezvoltarea lui si a traficului din el.


In rest nu vad de ce atata agitatie. Este clar ca multe proiecte anuntate sunt doar "vise" iar cele legate de calea ferata sunt fantasmagorii...

Si atunci ce face primarul? Ne da teme de discutii ca sa nu ne adoarma creierul si nimic mai mult.
In schimb eu ma uit pe strazi si cand vad santiere sunt oarecum multumit. Ma nemultumesc de cele mai multe ori solutiile alese, locatia nepotrivita a unor obiective, calitatea proasta de multe ori a lucrarilor, etc.,...

Dar cum spunea si cseh_17, daca din multe proiecte anuntate se realizeaza cateva mari si mai multe marunte, tot un pas inainte este, comparativ cu 2008 - 2012...
0

#17 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2014 - 13:21

ca sa facem si putin offtopic, cu scuzele de rigoare :

La ce "visuri umede" are actuala administratie , nu m-ar mira sa fim PRIMUL oras din lume cu retea de transport in comun pe baza de TELEPORTARE !!!
0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2014 - 14:16

Celebra fraza "Beam me up, Scotty", ar putea suna asa "Beam me to the airport, Scotty" :D
2

#19 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2014 - 23:24

Vezi postareamile, la 16 ianuarie 2014 - 12:51, a spus:

Pai tu spui ca gara trebuie sa ramana in centru (in oras) insa majoritatea colegilor de pe forum (printre care nu ma numar) sustin ca trebuie eliminata calea ferata de pe teritoriul orasului fiind un obstacol in dezvoltarea lui si a traficului din el.


Din partea sa se demoleze tot centrul, sa se faca numai sosele, sa se scoata toate liniile ferate de absolut orice fel, oricum Romania ca tara e pe duca, eu sustineam doar ideea mea si ceea ce cred ca ar fii bine pentru toata lumea. Ca unii isi pun masina mai sus decat ei e altceva, la urma urmei toti ajungem pietoni la un moment dat si daca acuma la o varsta mai mica ne dorim prioritate pentru masini atunci sa nu ne miram la batranete ca nu vom fii respectati de viitoarele generatii care vor mostenii soselele. Nu vreau sa ma dau eu ala destept care le cunoaste pe toate mi-am expirmat doar opinia, prea mult nu am mai comentat pe temele astea de mult timp si incerc sa stau cat mai departe de stiri cand vad ca ele incep cu "Primarul propune...".
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 ianuarie 2014 - 00:28

Mile, nu gara e un obstacol ci liniile ce duc acolo, sau mai bine spus, traseul lor prin oras. Gari in oras au si altii, dar nu am auzit sau vazut sa stea la bariera in mijlocul orasului ca pe vremea lui Stephenson. :D
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi