STP Timișoara Forum: ŞTIRI - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (36 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ŞTIRI

#41 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 mai 2012 - 09:54

Viktor, sper ca ma scuzi pentru inca un mic offtopic, insa vreau sa precizez: GT in germana e o expresie comuna care descrie orice tramvai articulat. Exceptia sunt Tatrele la care se respecta nomenclatura ceha. Si cu asta inchei offtopicul.
0

#42 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 09 mai 2012 - 16:52

Vezi postareaRelatii Publice RATT, la 03 mai 2012 - 08:27, a spus:

[...]Vom avea un GT4D decorat pe exterior de studenţii Facultăţii de Arte din Timişoara.

Și 166 este desenat destul de frumos pe exterior, păcat că nu reușesc să îl prind în poză.
0

#43 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 mai 2012 - 13:21

De astăzi începe campania RATT-REXONA.

La fiecare bilet sau abonamente cumpărat de la chioşcurile din Piaţa Traian Grozăvescu, Piaţa Libertăţii sau Piaţa 700 veţi primi cel mai nou antiperspirant roll-on Rexona. Promoţia este valabilă de luni până vineri între 16.00 şi 17.00.
Campania se încheie pe 15 iunie.

Aceasta postare a fost editata de Relatii Publice RATT: 14 mai 2012 - 13:23

0

#44 Useril este offline   adi_v 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 27 iulie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 mai 2012 - 18:00

Sper sa nu fie un fel de apropo :)
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 mai 2012 - 19:11

Subtil... :)
0

#46 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 mai 2012 - 00:36

Puteati sa oferiti vouchere de reducere la apa calda... Sau sapun. :)
0

#47 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 mai 2012 - 06:48

Vezi postareaadi_v, la 14 mai 2012 - 18:00, a spus:

Sper sa nu fie un fel de apropo :)


Apropo TV.
Ieri am urcat în cel mai parfumat troleibuz, cred că era proaspăt spălat cu o soluţie puternică. Emana un plăcut miros de flori şi de proaspăt. Circula pe linia 14 dimineaţă la 7.05 de la Gara de Nord spre Lipovei. Super treabă!
0

#48 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 mai 2012 - 08:29

AZI LA 12.00 ÎN STAŢIA DE TRAMVAI DIN PIAŢA SINAIA ESTE O CONFERINŢĂ DE PRESĂ. SUBIECTUL: PANOURILE FOTOVOLTAICE CARE VOR ALIMENTA PANOURILE DE AFIŞAJ ELECTRONIC ALE R.A.T.T. DIN OPT STAŢII DIN ORAŞ.
0

#49 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 mai 2012 - 14:00

Stirea a aparut:

Citeaza

Regia Autonoma de Transport in Comun a gasit solutia sa faca economie la curent, prin instalarea de panouri fotovoltaice in statiile RATT. Energia de la acestea va alimenta panourile de pe care timisorenii afla cat mai au de asteptat dupa mijloacele de transport in comun, in prima faza doar in 8 statii importante din oras.
Imagine postata
...
...Avem locatii pentru care noi nu putem asigura energia electrica, fiind o solutie complicata pe varianta Enel si asa am gasit aceasta solutie cu celulele si panourile fotovoltaice, pe care le-am montat pe stalpi. Ele sunt dimensionate sa asigure cu un surplus de putere de pana la 30 de procente doar panourilor noastre....
...

opinia timisoarei
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 mai 2012 - 17:30

Si poze de la mine:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
0

#51 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 mai 2012 - 14:44

Frumos, eco, verde, n-am ce comenta. Poate, cu excepţia unei întrebări: - În cât timp se preconizează amortizarea investiţiei? Am auzit la Radio Timişoara FM, că lucrarea ar fi costat 80.000 de lei, bani plătiţi de regie din fondurile proprii. Câtă energie consumă un astfel de panou, într-un an, de ex? Şi câte panouri se preconizează a fi alimentate în acest fel?
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 mai 2012 - 20:27

Un panou consuma aproximativ 5W. Deci cam 44kW pe an, cam 18 lei (la 0,4 lei kilowatul). Nu e vorba aici de amortizare ci doar de ideea in sine, ideea de a folosi energie alternativa si asta costa. Cel putin in acest moment nu-mi pare deloc rentabila din cauza pretului ridicat al echipamentelor. (poate doar la scara mare)
Nu cred ca proiectul sa se extinda pe viitor, deci vor fi aceste opt panouri, dar vom vedea.
P.S. Cel putin aici la Mocioni sau la prefectura, ne rezolva si lipsa alimentarii cu 220V.
0

#53 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 mai 2012 - 22:05

Se pierde din vedere costul racordarii la reteaua enel, unde montezi contorul in mijlocul strazii etc.
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2012 - 10:45

Da si acesta e un aspect al problemei. (cu toate ca pana acum nu avem decat panouri legate la alimentarea semafoarelor)

________________________________________________________________________________________

Printre avantajele sistemului:

- pentru instalare nu e nevoie de branşament la 220V, care este şi costisitor (aprox. 5000 lei), plus ca durează foarte mult asteptarea aprobarii.

- la montarea lor nu se distruge carosabilul, trotuarul şi spaţiile verzi, cu ingroparea cablurilor

- se elimină cablurile trase pe distante mari si chiar pe stalpi intermediari.

- siguranta in exploatare, cea mai mare tensiune prezenta in echipamente fiind de 12V
0

#55 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 mai 2012 - 12:00

Mda! Auzisem eu că energia produsă din surse altenative ar fi mai scumpă decât cea convenţională. Aici se cere ridicată o întrebare, o nedumerire. Banii angajaţi în costurile suplimentare provin din activităţi care mai de care mai puţin verzi. Nu cumva dăm pe mere ce am luat pe pere, ba chiar mai mult?
Cât despre acoperirea investiţiei în cazul aplicării la scară mare, cred că ar fi vorba de o spirală ascensională. Scară mare = un număr mai mare de echipamente scumpe, un volum mai mare de muncă, etc.
Personal, sunt adeptul convins a orice înseamnă progres. Urmăresc salivând veştile despre noutăţile în domeniu: solare, eoliene, maşini propulsate electric sau hibrid, etc. Şi totuşi, nu reuşesc să descopăr finalitatea materială a procesului. Ar trebui să fie (sau să devină) mai ieftin, mai avantajos pe undeva. NU? Câtă vreme vom plăti mult mai mult pe energia verde, din bani produşi cu cea neagră, n-am rezolvat mai nimic.
0

#56 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 mai 2012 - 13:29

Nu cred ca banii ar trebui sa fie principala "problema" sa zic asa...
0

#57 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 mai 2012 - 15:22

De ce nu? Favorizăm implementarea tehnologiei alternative cu costuri uriaşe şi cu profit nul? În cazul acesta, specific RATT, să nu uităm că nouă, salariaţilor regiei, nu ni s-au mai updatat lefurile din '08, deşi nivelul de trai s-a degradat constant. Vedem în fiecare zi cum se fac investiţii inadecvate momentului, şi mormăim în barbă. Din magaziile de piese lipsesc majoritatea elementelor absolut necesare unei bune desfăşurări a activităţii. Îţi mai aduci aminte cum luni de zile am circulat cu anvelope cu care nici ţăranul rus nu şi-ar fi 'încălţat' căruţa? Tramvaiele se dărâmă pe traseu, macazele sunt manevrate cu ranga, ca în 1900 toamna. Şi totuşi, avem bani de aruncat pe inaugurări festiviste. Părerea mea e aceea că lista de priorităţi nu este bine întocmită. Din acei 80.000 de lei (dacă tot erau excedentari), se puteau achiziţiona câteva zeci de validatoare duale care să fie montate în autobuze şi tramvaie. S-ar fi scurtat astfel timpii de staţie ai mtc-urilor, şi s-ar fi evitat aglomeraţia la uşa 1. Repet! Nu am nimic împotriva progresului şi a tehnologiei avansate. Dimpotrivă! Însă, consider că trebuiesc luate în considerare anumite criterii (temporale şi pecuniare) în aplicarea lor.
0

#58 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 mai 2012 - 16:24

Vezi postareaemilut, la 17 mai 2012 - 12:00, a spus:

NU? Câtă vreme vom plăti mult mai mult pe energia verde, din bani produşi cu cea neagră, n-am rezolvat mai nimic.


Vezi postareacseh_17, la 17 mai 2012 - 13:29, a spus:

Nu cred ca banii ar trebui sa fie principala "problema" sa zic asa...


Pana la urma banii sunt problema, dar nu e vorba de banii nostrii. Progresul in astfel de tehnologii stagneaza datorita celor care detin monopolul pe industriile care fac lumea sa mearga azi: Industrida de extragere si prelucrare a titeiului si Industria auto. Dupa ce prima va seca si ultima picatura de petrol se va retehnologiza, asta o va schimba pe a 2a si tot asa. E mai scump pentru un magnat al petrolului sa se reorienteze azi si sa cheltuie trilioane pe aceasta investitie, si astfel pierzandu-si din puterea pe care o are asupra unei regiuni de pe glob.
Vom castiga din trecerea pe energie verde atunci cand aceasta va ajunge sa fie mai raspandita si sa fie la indemana mai multor oameni (cu alte cuvinte, cand tarile dezvoltate o vor avea implementata peste tot atunci putem trece si noi la ea), asa cum a fost mereu pe parcursul istoriei. Si cand s-a trecut de la aburi la motorul cu combustie interna a fost greu, nici un mogul nu dorea sa deie mai multi bani pe o masinarie pe petrol care era mai scumpa ca sa o schimbe pe cea care mergea cu aburi.

Din investitia asta cu panourile a profitat cineva (din oras sau din judet), dar totodata s-au impuscat mai multi iepuri dintr-o lovitura pentru a nu da de banuit asta.
0

#59 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 mai 2012 - 17:21

Foarte corectă abordarea. :whistle: Însă, chiar potentaţii planetei, sunt cei care au la îndemână mijloacele materiale pt transbordarea biznisului dintr-o zonă în cealaltă. Ei pot fi primii pe lista viitorilor magnaţi verzi. Depinde doar de ei, dacă vor alege sau nu, să schimbe macazul. Am un exemplu edificator în acest sens. E vorba de Dinu Patriciu, un tip pe care îl detest, dar care s-a dovedit a fi un vizionar, fapt pt care nu mă pot opri să-l respect. A aflat el prin diverse surse, că în Marea Neagră sunt depozitate imense cantităţi de nămol sapropelic. Sub pretextul exploatării nămolului în scopuri terapeutice(!!!), a pus mâna pe licenţa de prospectare şi exploatare a suprafeţei aflate în concesiunea firmei Sterling. Factorul decident în această afacere a fost fostul premier Tăriceanu. În fapt, miza afacerii o reprezintă hidrogenul aflat în stare pură şi în mare concentraţie în conţinutul nămolului sapropelic. Stratul de nămol aflat pe fundul perimetrului menţionat, este în profunzime de cca 60 de metri, el refăcându-se periodic în câţiva zeci de ani. Ori, e lucru ştiut că hidrogenul reprezintă una din viitoarele surse de energie al planetei. Aplaud iniţiativa lui Patriciu, chiar dacă dezaprob modul în care doreşte să o realizeze. Adică, în detrimentul statului şi poporului român. A se vedea constituţia.
0

#60 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 mai 2012 - 05:55

intotdeauna informatia reprezinta cheia puterii. Cine o detine face cu ea pe cat de mult il duce capul. NU este un merit personal sa faci o afacere avand informatii "privilegiate" (vezi cazul Soros)caz in care sunt CONVINS ca fara informatiile oferite de serviciile secrete ale unui STAT nu ai cum sa stii ca in exact acea zi poti castiga 1 miliard de dolari punand miza contra lirei sterline si avand informatia ca banca Angliei nu o va apara....exact in acea zi...probabil tot prin agenti de influenta...nu sunt adeptul teoriei conspiratiei dar asa merge lumea...iar Patriciu pentru mine este doar un om cu ochi albastri...care ..intamplator fireste ..si-a inregistrat PRIMA firma din tara romaneasca dupa 1990....de ce oare?
0

Arata acest topic


  • (36 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi